Robert Bortuzzo ze St. Louis (vpravo) a Tomáš Nosek z Vegas v souboji u mantinelu | foto: AP

Gudas s Noskem jednou asistovali, Calgary je druhým postupujícím

• 9
Hokejisté Philadelphie slavili druhé vítězství ve skupině o nasazení do play off NHL, když si nad Washingtonem poradili 3:1. U jediné trefy Capitals asistoval Radko Gudas a asistenci si odnesl i útočník Tomáš Nosek, jehož Vegas přestřílelo 6:4 St. Louis. V kvalifikačních sériích jsou blíže úspěchu Vancouver s Columbusem a po Carolině je druhým postupujícím celkem Calgary.

Hokejisté Philadelphie s Jakubem Voráčkem (18:16, +/-: 0) opět potvrdili dobrou formu. Po výhře 4:1 nad tápajícím Bostonem zdolali ve čtvrtek pro změnu 3:1 i Washington a jsou blízko nejvyššímu nasazení do 1. kola play off z Východní konference.

Tým z hlavního města USA nastoupil bez hvězdného obránce Johna Carlsona a v první defenzivní dvojici operovali Češi Radko Gudas (14:38, 0+1, +/-: 0) s Michalem Kempným (17:19, +/-: 0, 1 střela). Právě prvně jmenovaný se ve 14. minutě zaváháním v rozehrávce přičinil pod úvodní branku duelu. V rohu kluziště jej odzbrojil Kevin Hayes a po rychlé sérii přihrávek Scott Laughton zakončoval do odkryté klece Bradena Holtbyho, kterému ze střídačky opět kryl záda Vítek Vaněček.

Bodování play off NHL

Na další gólovou akci se čekalo do 32. minuty a opět u toho byl skvěle hrající Hayes. Chytrou přihrávkou před Holtbym uvolnil obránce Travise Sanheima - 2:0. Přihrávka putovala i na konto prvního střelce Laughtona, který navíc v závěrečném dějství po dalším pasu Hayese zvyšoval už na 3:0. Jen o dvanáct vteřin později Washington umazal nulu na kontě Briana Elliotta, když se tečí před bránou prosadil Travis Boyd. Nic dalšího už ale Capitals v útoku s Jakubem Vránou (12:34, -1, 3 střely) vymyslet nedokázali.

Druhou výhru ve skupině o nasazení pro změnu v Západní konferenci uhráli i hokejisté Vegas poté, co uspěli 6:4 v přestřelce se St. Louis. Obhájci Stanley Cupu naopak vyšli bodově naprázdno i napodruhé, přestože v utkání dvakrát šli do vedení. V úvodu si vypracovali dvougólový náskok a těsně před druhým odchodem do kabin díky slepeným trefám z 35. minuty vedli 4:3.

Golden Knights ale ovládli třetí třetinu, ve které třemi góly otočili skóre na svou stranu. V ofenzivě se činili hlavně útočník Alex Tuch (2+1) a obránce Shea Theodore (2+0). Jednu asistenci měl i jediný český zástupce v duelu, člen čtvrté formace vítězů Tomáš Nosek (10:47, 0+1, +1, 1 střela).

Po Carolině, která si hladkým způsobem 3:0 na zápasy poradila s Rangers, jsou druhým postupujícím celkem z kvalifikačních sérií hokejisté Calgary. Nad kanadským konkurentem z Winnipegu, který už v zahajovací partii přišel o zraněné klíčové útočníky Marka Scheifeleho a Patrika Laineho, uspěli 3:1 na zápasy.

Stanley Cup 2020

Program a výsledky

Rozhodující krok se zrodil po triumfu 4:0, na němž se bezchybným výkonem podloženým 31 zákroky podílel gólman Cam Talbot. Flames se na parťáka českého reprezentanta Davida Ritticha, který musel přijmout roli náhradníka, spoléhali po celou sérii.

Do vedení je poslal už ve 4. minutě Dillon Dube a pouhou sekundu před koncem první části náskok zvyšoval Sam Bennett. Skóre 2:0 vydrželo až do samotného závěru, kdy při finální snaze Jets hrou bez brankáře do prázdné klece skórovali Sean Monahan a Rasmus Andersson.

K překvapení se schyluje v sérii Toronta s Columbusem. Kanadský celek, jehož početné řady fanoušků jsou hladové po úspěchu, však i přes úvodní třígólový náskok nezvládl třetí duel série a po prohře 3:4 z prodloužení ztrácí 1:2 na zápasy. Blue Jackets jsou tak po loňském šokujícím vyřazení silné Tampy Bay 4:0 na zápasy z první kola play off znova blízko senzace.

Maple Leafs otevřeli skóre v 19. minutě gólem beka Cody Ceciho při hře v oslabení. V 28. minutě pro změnu z přesilovky udeřil William Nylander a krátce na to slavil i Nick Robertson, jenž vyhnal na střídačku Joonase Korpisala. S nástupem lotyšské komety letošní sezony Elvise Merzlikinše, jenž ve zbytku duelu pochytal všech 21 ran, pak přišel obrat.

Neprůstřelnost Frederika Andersena ukončil ještě ve druhé dvacetiminutovce Pierre-Luc Dubois a ve třetí třetině Columbus postupně vrátili do hry Seth Jones a hrdina zápasu Dubois. Ten navíc neřekl své poslední slovo, když těsně před koncem první nastavované dvacetiminutovky završil hattrick a utkání tak rozhodl.

Hokejisté Vancouveru otočili vývoj kvalifikační série s Minnesotou. Po úvodním nezdaru 0:3 slavili výhry 4:3 a naposledy rovněž 3:0 díky 27 zákrokům bezchybného Jacoba Markströma. U všech tří branek Canucks asistoval talentovaný obránce Quinn Hughes, z jehož akcí těžili Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson.

Výsledky rozšířeného play off:

Winnipeg Jets - Calgary Flames 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)

Branky: 03:21 Dubé (E. Gustafsson, Monahan), 19:59 S. Bennett (Hanifin, M. Tkachuk), 56:59 Monahan (Rieder, D. Ryan), 57:18 R. Andersson (Lucic, S. Bennett). Rozhodčí: Meier, StLaurent – Sericolo, Murray. Stav série: 1:3

Winnipeg Jets Hellebuyck (Brossoit) – Morrissey (A), DeMelo, D. Kulikov, Pionk, Beaulieu, Poolman – Connor, Copp (A), Wheeler (C) – Perreault, Eakin, Ehlers – Harkins, Lowry, Roslovic – G. Bourque, N. Shore, L. Shaw.

Calgary Flames Talbot (Rittich) – Giordano (C), Brodie, Hanifin, R. Andersson, Forbort, E. Gustafsson – J. Gaudreau, Monahan (A), E. Lindholm – Mangiapane, Backlund, M. Tkachuk (A) – Lucic, S. Bennett, Dubé – Jankowski, D. Ryan, Rieder.

Columbus Blue Jackets - Toronto Maple Leafs 4:3P (0:1, 1:2, 2:0 - 1:0)

Branky: 31:39 Dubois (Werenski, Atkinson), 47:28 S. Jones, 50:49 Dubois (Atkinson, D. Savard), 78:24 Dubois (Texier) - 18:52 Ceci (Kerfoot, Kapanen), 27:08 W. Nylander (Marner, Matthews), 28:48 Robertson (Kapanen, Kerfoot). Rozhodčí: McCauley, L'Ecuyer – Nansen, MacPherson. Stav série: 2:1

Columbus Blue Jackets Korpisalo (29. Merzlikins) – S. Jones, Werenski, D. Savard, Gavrikov, R. Murray, Nutivaara – Nyquist, Jenner (A), N. Foligno (C) – Atkinson (A), Dubois, Texier – Bjorkstrand, Wennberg, Foudy – Bemström, Riley Nash, Robinson.

Toronto Maple Leafs Andersen (J. Campbell) – Ceci, Rielly (A), Holl, Dermott, Barrie, Marinčin – Marner, Matthews (A), Hyman – I. Michejev, Tavares (C), W. Nylander – Kapanen, Kerfoot, Robertson – Spezza, Engvall, Clifford.

Minnesota Wild - Vancouver Canucks 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 33:49 Boeser (E. Pettersson, Q. Hughes), 42:19 Roussel (Q. Hughes, Ch. Tanev), 58:38 E. Pettersson (Q. Hughes, Boeser). Rozhodčí: Kozari, Pochmara – Shewchyk, Gibbons. Stav série: 1:2

Minnesota Wild Stalock (Dubnyk) – Suter, Spurgeon, Dumba, Brodin, Hunt, Soucy – Fiala, E. Staal, Greenway – Kunin, J. Eriksson Ek, Parise – Zuccarello, Galchenyuk, M. Foligno – Hartman, M. Koivu (C), Donato.

Vancouver Canucks Markström (Demko) – Q. Hughes, Ch. Tanev, Edler, Stecher, Fantenberg, T. Myers – J. T. Miller, E. Pettersson, Boeser – Pearson, Horvat (C), L. Eriksson – Roussel, B. Sutter, Virtanen – Motte, Beagle, MacEwen.

Philadelphia Flyers - Washington Capitals 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky: 13:03 Laughton (Konecny, K. Hayes), 31:30 Sanheim (K. Hayes, Laughton), 48:37 Laughton (K. Hayes, Konecny) - 48:49 Boyd (Hagelin, Gudas). Rozhodčí: Dwyer, Hebert – Brisebois, Cormier.

Philadelphia Flyers Elliott (Hart) – Niskanen, Provorov, P. Myers, Sanheim, Braun, Hägg – Voráček (A), Couturier (A), Giroux (C) – Konecny, K. Hayes, Laughton – Farabee, D. Grant, Aube-Kubel – Pitlick, N. Thompson, Bunnaman.

Washington Capitals Holtby (Vaněček) – Gudas, Kempný, Orlov, Dillon, Jensen, Siegenthaler – T. Wilson, Kuzněcov, Ovečkin (C) – Oshie (A), Bäckström (A), J. Vrána – Kovalčuk, Boyd, Hagelin – Hathaway, Dowd, Pánik.

St. Louis Blues - Vegas Golden Knights 4:6 (1:0, 3:3, 0:3)

Branky: 04:02 Perron (Sanford, R. O'Reilly), 21:45 Parayko (B. Schenn), 34:06 Parayko (R. O'Reilly, Sanford), 34:28 Brouwer (Bozak) - 26:50 Theodore (Mark Stone), 30:47 Tuch (Nosek, Holden), 33:13 Tuch (R. Smith, Cousins), 42:01 Whitecloud (N. Roy, Tuch), 52:31 Mark Stone (McNabb, Stephenson), 54:49 Theodore. Rozhodčí: McIsaac, Rooney – Racicot, Smith.

St. Louis Blues Binnington (Allen) – Scandella, Pietrangelo, Faulk, Parayko, Dunn, Bortuzzo – Schwartz, B. Schenn, Kyrou – Sanford, R. O'Reilly, Perron – Blais, Bozak, Brouwer – MacEachern, Sundqvist, Steen.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (Lehner) – McNabb, Schmidt, Martinez, Theodore, Holden, Whitecloud – Stephenson, W. Karlsson, Mark Stone – Marchessault, Stastny, R. Smith – Cousins, Tuch, N. Roy – W. Carrier, Nosek, Reaves.