Během sezony v Kanadě vyspěl, zásadně zlepšil znalost angličtiny, na ledě se zklidnil a naučil se o sebe postarat. Teď už si dokonce i sám vaří.
Když loni v srpnu přiletěl do Kanady, myslel si, že ze školy umí jazyk natolik, aby se domluvil. "Jenže pak jsem zjistil, že neumím skoro nic. Neměl jsem ani páru o čem mluví kouč na tréninku, nerozuměl jsem spoluhráčům," přiznal Pilař.
Vedení Toronta ho poslalo na farmu, aby se zdokonalil v jazyce a přizpůsobil zámořskému stylu hry. To ho otrávilo tak, že se ani v týmu St. John's Leafs v nižší AHL několikrát nedostal ani do základní sestavy.
Na farmě na ostrově Newfoundland se trápil, cítil se osamělý. "St. John's je krásné místo na výlet, ale ne na to, aby tam člověk žil," říká vysoký obránce.
Nakonec ale zatnul zuby a postupně se prosadil nejdřív na farmě a pak i v prvním týmu Toronta. Odehrál 23 zápasů základní části NHL, v posledním kole dal svůj první gól v nejprestižnější hokejové lize. V následném play off se při zranění klíčových beků stal dokonce oporou zadních řad Toronta, zabrzdila ho až zlomená ruka ve čtvrtém zápase čtvrtfinálové série Stanley Cupu proti Ottawě.
"Už na začátku minulé sezony bylo vidět, že je to šikovný hráč, že to má v ruce," říkal kanadským novinářům torontský trenér Pat Quinn. "Ale často moc riskoval, až v zimě se uklidnil a zvyknul si i na tvrdší hru."
Čtyřiadvacetiletý hokejista vyspěl za devět měsíců v zámoří nejen po hokejové stránce. "Když jsem přišel do Kanady, neuměl jsem si uvařit ani vyprat. Teď už si klidně sám něco ukuchtím, na to jsem hrdý," říká. Na svou druhou sezonu v NHL je teď, na začátku přípravného kempu Toronta, nachystaný mnohem lépe, než při loňských zámořských začátcích.