Pondělí 1. března 2021, svátek má Bedřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. března 2021 Bedřich

Hokejovým New Jersey zatřásla revoluce. Eliáš se těší na nový start

  10:33
S manželkou dokončují rekonstrukci vily v pražských Střešovicích. S dcerou Sophií, které bude v listopadu pět let, vyrazil hokejista Patrik Eliáš na vodu. „Plavala v řece, líbilo se jí u ohně, ponocovala,“ líčí prázdninové události rekordman New Jersey Devils. „A v baráku doděláváme interiéry.“

RADOST. Patrik Eliáš z New Jersey slaví gól. | foto: AP

Je příhodné, že přestavbu podstupuje též Eliášův klub. Odešel boss Lou Lamoriello, změnili se trenéři. A taky se 39letý útočník na přípravném táboře před sezonou ujme jednoho „dítka“, čerstvě draftovaného zelenáče Pavla Zachy.

„Ještě nikdy jsem takhle mladého Čecha v mužstvu neměl. Těším se! Čeká mě nový začátek,“ tvrdí.

Konec minulého ročníku vám moc radosti nepřinesl, že?
Postup do play-off nám unikal, takže víc prostoru dostali mladí. Já zapadl do bourací lajny. Chodil jsem míň na přesilovky. Prostě jsem to odehrál. Hokejista se musí umět přizpůsobit, jinak se v NHL neudrží.

S čím vás pouštěli na dovolenou?
Před odletem domů jsem mluvil s manažerem Sherem. Říkal mi: „Změň přípravu. Změň myšlení. Přijdeš do nové situace.“ Místo je stejné, přístup k práci bude jiný.

Jak jste upravil trénink?
Na suchu nedřu jako dřív. Není mi pětadvacet. Některé věci už mi tělo nepovolí. Zato jsem šel na led o tři čtyři týdny dřív než obvykle. 

Přísný konzervativec Lamoriello opustil klub po 28 letech. Zavládne v něm uvolněnější atmosféra?
Nám se možná sbírka jeho pravidel nelíbila. Ale zase jsme vypadali reprezentativně, když jsme všichni vystoupili z autobusu hladce oholení a v obleku. Osobně uvítám, když si na jaře na Floridě nebudu muset natahovat tmavé sako. Láká mě představa, že si v den volna vyjdu ven v triku a kraťasech. 

Jak ještě povolí kázeňská pouta?
Vousy mi moc nerostou, ale teď je nebudu muset hlídat vůbec. A snad se za námi do kabiny budou smět přijít podívat děti. 

Gólová pětistovka je blízko

Minulý týden. Kladenský zimní stadion. V jednu chvíli se tu potily dvě hokejové legendy. Jaromír Jágr a Patrik Eliáš. „Ale Jarda chodí do hlavní haly, já jen do vedlejší,“ říká s úsměvem Eliáš.

Dojíždí z Prahy za svým koučem Radkem Hlavatým. „Převzal areál ve Slaném, kde opravujou kluziště. A tak mají náhradní ledy v Kladně.“

Eliáš spatřil Jágra pouze zdálky. „Šel jsem si pro klíče, Jarda trénoval, nechtěl jsem ho otravovat.“

Předloni se potkali v New Jersey, kde Jágr podepsal smlouvu a zůstal do letošního února, kdy ho vyměnili na Floridu. „Psal jsem mu, když odcházel. Ale od té doby nejsme v kontaktu,“ říká Eliáš.

Jágr mu neblahopřál, když dosáhl na hranici 1 000 bodů v NHL, což na Eliáše působilo zvláštně. „Asi si to nějak neuvědomil. Pak jsem dobyl ještě jednu metu a už byl v pohodě. Předpokládám, že v tom prvním případě šlo o nedorozumění.“

Kdekdo byl zvědav, jak se ti dva snesou. „Bylo to v klidu,“ tvrdí Eliáš. „Hlavně první rok. Chodil k nám, manželka mu vařila.“

Byť se teď o prázdninách připravují v jedné aréně, v NHL jsou z nich zase soupeři. Za posledních 15 sezon je v ní Jágr šestým a Eliáš sedmým nejproduktivnějším hráčem (před nimi jsou Thornton, Iginla, St. Louis, Hossa a Alfredsson).

Eliáš se jako 14. český hokejista v dějinách blíží k součtu 500 branek v elitních soutěžích a reprezentaci. Má jich 492. „Nikdy jsem se nepovažoval za kanonýra. Baví mě nahrávat. Až moc,“ přiznává. „Pálím čím dál míň. Chci s tím něco provést. Ve své hlavě i v tréninku.“ 

Taky na tom v Kladně maká.

To jste měli zakázané?
Ano. Návštěvy byly povolené jenom o Vánocích. Jinde běhají děcka po šatně, chodí s klukama na led. U nás se nepořádaly ani akce s rodiči. Tátové nebo mámy hráčů letí s týmem na několik zápasů ven, což je v jiných klubech tradice.

Lamoriello vás jednou hnal k holiči, když se mu nelíbila barva vašeho účesu. Pamatujete?
No jéje! To zdaleka nebylo jedinkrát. Často jsem slýchal: „Už je čas!“ Nebo: „Nepadá ti to do očí?“ Kdysi jsme jeli vlakem z Washingtonu, protože se kvůli bouři nedalo letět. Přišel ke mně a začal na mě řvát, že se na mě nemůže dívat. Ať ty vlasy okamžitě shodím. 

Jak to působilo na ostatní?
Už jsem byl v Devils nějakých 12 let. A když takhle zpražil mě, mladší kluci ani nedutali, poslouchali jako hodinky. Já s Louem občas trochu válčil, ale to je v pořádku. 

Překvapilo vás, když náhle odešel do Toronta?
Byl jsem v šoku. Ani ne tak ze zprávy, že skončil v Devils. Spíš z toho, že hned podepsal v Torontu. Ale teď uznávám, že ten krok dává smysl pro Loua i pro Leafs.

Mluvil jste s ním?
Psal jsem mu esemesku. Vlastně nevím, jestli je přijímá, i když občas jsem viděl, jak mu pípnul mobil.

Na pozici generálního manažera ho nahradil Ray Shero. Jaký je?
Přístupný, spíš pohodář. Z Loua šel obrovský respekt. Vždycky jsem s ním byl ve střehu a nemohl se úplně uvolnit. Ray chce, aby nás bavilo chodit do práce. Přijde, zeptá se, jak se máte. Ale to neznamená, že nežádá stoprocentní výkon.

Vám za rok končí smlouva. Devils se zbavují veteránů. S vámi počítají?
Shero čeká, že budu nejlepším hráčem týmu. To samé říkal trenér Hynes. Ví, jaký jsem typ hokejisty. Měl bych mít důležitou roli v přestavbě mužstva. Je fajn tohle slyšet, ale uvidíme, jak to bude vypadat na ledě. 

John Hynes se stal nejmladším koučem v NHL. Je jen o rok starší než vy. Jaký na vás udělal dojem?
Bavili jsme se po telefonu. Jinak jsem o něm slyšel, že je inteligentní a působí energicky. Mluvil jsem s Jonem Cooperem, trenérem Tampy, který ho chválil. Znají se dlouho. Tvrdil mi, že si budeme skvěle rozumět. Doufám, že u nás časem bude atmosféra jako v Tampě, kde v rámci daného systému nechají hráče dělat, co umějí. Nesvazují je. 

Budete u toho, až noví Devils začnou dobývat NHL?
Určitě neberu příští sezonu jako svou poslední. Doufám, že se mi podaří a po ní o mě bude zájem. Jestli to bude v Devils, to se ukáže. 

Tělo funguje? Motivace nechybí?
Psychika je klíčová. Kvůli kolenům už nevybíhám schody jako dřív. Po obměně ve vedení ovšem cítím nový drajv. Na papíře nemáme silný tým, naskočí dost mladíků. Ale já si to chci co nejvíc užít.

Jedním z bažantů by mohl být Pavel Zacha. Jste připravený ho podpořit při vstupu do ligy?
Vím, jak je příchod do NHL obtížný. Sám jsem byl vděčný za každou pomoc. S Pavlem jsme si zatím jenom volali. Moc o něm nevím. Ale musí mít talent, když ho draftovali tak vysoko. Těmhle klukům dávají maximální šanci. Má všechno před sebou. Jsem na něj zvědavý. Rád mu pomůžu na ledě i v soukromí. Jenže bude to hlavně na něm. Musí makat. Aby mohl hrát 15 let v NHL, čeká ho spousta kroků. 

Svého času jste v Devils válel s Petrem Sýkorou, bral byste k sobě do útoku dalšího krajana?
Asi ano. Neviděl jsem Pavla hrát. Málokdo dokáže do NHL skočit v osmnácti. Ale když ho vzali jako šestku, má pro to předpoklady. Ať zůstane týdny nebo měsíce, budu se mu snažit co nejvíc pomoct. 

Mario Lemieux u sebe ubytoval Crosbyho.Jiří Hudler zase Monahana. Nechystáte se Zachu přijmout pod vlastní střechu?
Tak to má chlapec smůlu. (smích) Mariův dům je o dost větší. K nám se nevejde. Ale určitě dostane tipy, co a jak. Pozveme ho na jídlo. Peťa (manželka) se zaraduje, že bude mít komu uvařit. Dělá výborné roštěnky a fantastickou svíčkovou.

Patrik Eliáš (vpravo) z New Jersey a Patrice Bergeron z Bostonu se soustředí na...
PŘI STŘELBĚ. Patrik Eliáš z New Jersey pálí.

Tak to má Zacha další motivaci, aby se v New Jersey udržel.
Hlavně, abych tam zůstal já.

Vážíte si toho, že jste zatím celou kariéru strávil v Devils?
Ano. Jsem na to pyšný. Měl jsem i lepší nabídky odjinud. Jenom to neznamená, že mě jednou nebude něco mrzet.

Co třeba?
Gretzky údajně litoval, že nehrál za jiný kanadský klub než za Edmonton. Přemýšlel jsem o tom, jaké by bylo zažít pravý hokejový blázinec v Montrealu, Torontu nebo Calgary. Tam je hokej náboženství. Mohl jsem to zkusit, ale na druhou stranu se věrnost cení ve sportu i v životě.

Kdy jste byl nejblíž odchodu? Když vás lanařili Rangers?
Hm. To bylo před devíti lety. Chtěli mě Rangers a Los Angeles. Kings pak dvakrát vyhráli Stanley Cup, to by nebyla špatná štace. Tehdy byli v situaci, do jaké se teď blížíme my. Stavěli to na gólmanovi, dozrávaly jim talenty. Za tři čtyři roky povýšili na favority na Stanley Cup.

Půjde to u vás taky tak rychle?
Doufám! Brankář Schneider je výborný, jen těch nadějí je méně. Nedraftovali jsme tak dobře. Na farmě nikdo moc nevyskočil. Nejsem si jistý, jestli to Matteau dotáhne mezi šest nejlepších útočníků. Boucher je malý, šikovný, umí dát gól. Ale v NHL se zatím neprosadil.

O to větší šanci má Zacha, ne?
Určitě. Změnila se povaha týmu. Trenér chce hrát rychlým stylem, využívat mladíky. Klub ví, že pár let zabere, než se vrátíme na špičku. Pro Pavla nastala ideální chvíle.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 se uskuteční od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Spolupořadatelem mělo být i Bělorusko, ale z bezpečnostních důvodů bylo vyškrtnuto. Program MS 2021 začíná pro české hokejisty zápasem proti Rusku. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

  • Nejčtenější

Sparta ovládla bitvu s Třincem, Kometa přehrála Hradec. Zvítězil i Liberec

Hlavním lákadlem 49. kola hokejové extraligy byl večerní šlágr mezi druhou Spartou a lídrem z Třince, Pražané se...

Skvělý Pastrňák v utkání NHL pod širým nebem nasázel hattrick

Už podruhé v sezoně se hokejový útočník David Pastrňák v NHL radoval z hattricku. V obou případech to odnesla...

Záhada vyřešena. Vítkovický útočník Hruška přiznal, že mobil na ledě byl jeho

Hokejový útočník Jan Hruška z Vítkovic přiznal, že mobil, který se nečekaně objevil na ledě v průběhu pátečního...

Sparta dál zůstává těsně za Třincem, Motor se blíží předposlednímu Zlínu

Hokejová extraliga se pomalu blíží ke konci základní části a boj o čelo zůstává dál s jednobodovým rozdílem. Lídr z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec prohrál a Sparta žije. Pardubice se trápí, čtvrtý je Hradec

Bitva o Prezidentský pohár v hokejové extralize je stále otevřená. Oba hlavní favorité totiž ve 48. kole zaváhali....

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Nečas rozhodl v NHL nájezdy, skórovali i další čtyři čeští hokejisté

Martin Nečas rozhodl v NHL v penaltovém rozstřelu o výhře hokejistů Caroliny 4:3 na ledě Floridy, a přestože v utkání...

Udělejte ze mě Krakena. Seattle bude stejně super jako Vegas, slibuje kouč

Nový klub NHL Seattle Kraken finišuje s přípravami stadionu i tréninkové haly, najímá management a zanedlouho podepíše...

Útočník Chlapík skončil v Ottawě, bude opět hrát za Spartu?

Hokejový útočník Filip Chlapík skončil v klubu NHL Ottawa Senators. Vedení kanadského týmu uvedlo, že se s...

Zacha třemi body zařídil výhru. Faksa, Zadina a Zbořil asistovali

Ve skvělé formě se v hokejové NHL prezentuje Pavel Zacha. Český centr se bodově prosadil už v osmém startu za sebou,...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...