Čekaly se trejdy, vyplácení ze smluv či najímání levnějších řešení z hráčského trhu. Nic z toho se nestalo.
Dobře se vědělo, že hlavním vánočním přáním kouče Jona Coopera je udržení mistrovské soupisky pohromadě za jakoukoliv cenu. A ačkoliv tato tužba generálnímu manažerovi Julienu BriseBoisovi připravila ošemetný rébus k vyřešení, vyslyšel ji.
Zvolil vskutku neotřelý způsob, jak mít všechny majitele posledního Stanley Cupu pod jednou střechou a přitom se kulantně a vychytrale vypořádat s už tak nabitým platovým stropem.
Jak to tedy celé bylo? Ještě před Vánoci neměla Tampa podepsané smlouvy s omezeně či neomezeně volnými hráči, přitom platový strop (maximální hodnota v NHL je 81,5 milionu dolarů) tou dobou i bez jakéhokoliv zásahu přetékal o několik milionů.
„Umím si představit, že v takové situaci manažeři takto zatížených týmů - a že jich je několik - volají do ostatních mužstev a baví se o tom, které hráče si vymění,“ říká Radim Vrbata, jeden z historicky nejlepších Čechů v NHL.
BriseBois to neudělal a vydal se opačnou cestou. V zadních řadách měl díru a ještě nebyl dohodnutý na kontraktu s útočníkem Cirellim.
Obranu zacelil osvědčenými slovanskými oporami. V jeden okamžik se dokázal dohodnout s Čechem Janem Ruttou (na dva roky za 2,6 milionu) i slovenským čahounem Erikem Černákem (tři roky za 8,85 milionu).
„Jestli je současná Honzova smlouva moc malá, to nedokážu posoudit, ale výkony odváděl dobré, má Stanley Cup a pokračování v NHL si zasloužil,“ hodnotí Vrbata.
Potom už zbýval Cirelli, poslední ze současných mistrů bez smlouvy, jemuž na Štědrý den nabídl stejně štědrý kontrakt na tři roky za 14,4 milionu dolarů. To už platový strop Tampy přetékal o víc než deset milionů dolarů. V současnosti už je to více než 16 milionů, když se klub dostal s výplatami za hráče na 97 316 666 dolarů.
Ale žádná panika.
Právě tehdy začíná celá filozofie udržení kádru Tampy. Když se vedení týmu dozvědělo, že kvůli vážnějším potížím s kyčlí zřejmě celou následující sezonu nemůže počítat s hvězdným Nikitou Kučerovem, zapsalo jej na listinu dlouhodobě zraněných hráčů.
Právě listina dlouhodobě zraněných, takzvaná LTIR, výrazně Lightning pomůže. Zjednodušeně řečeno: plat každého hráče zapsaného na tento seznam před sezonou se totiž odečítá z úhrnné částky v platovém stropu. Složitým výpočtem se potom mění i celková hladina stropu týmu.
„Pomůže jim to, ale nemusí to zdaleka stačit,“ upozorňoval Darren Dreger ze stanice TSN. Správně, ani Kučerovových 9,5 milionu by nestačilo. A tak se manažer Lightning vydal ještě dvakrát stejnou cestou a poohlížel se po zraněných borcích, které rychle našel v Ottawě.
Krátce před Silvestrem se totiž zbavil útočníka Cedrica Paquetta (1,6 milionu za rok) a spolehlivého beka Braydona Coburna (1,7 milionu) výměnou za smlouvy gólmana Anderse Nilssona a Mariána Gáboríka.
Ano, Gáboríka, který už dávno nehraje, jeho kontrakt na 4,87 milionu je poslední rok platný a vypomohl už nejednomu mužstvu. Stejný postup aktuálně platí i v případě třicetiletého Nilssona.
Platový strop v TampěMaximální výše platového stropu NHL Současná celková výše smluv Tampy v sezoně 2020/21 Odečítané smlouvy dlouhodobě zraněných Výše stropu bez smluv zraněných |
Rázem se Tampa dostala na hladinu povoleného rozpočtu na platy hráčů a ještě chytrým způsobem udržela opory vítězného mužstva.
Co dál? Pár dní před startem nové sezony musí řešit ještě jeden zásadní problém. Stále se vlastně neví, jak to bude s kapitánem a největší hvězdou Stevenem Stamkosem. Ten ve finále Stanley Cupu odehrál jen pár minut, stihl dát gól a zase odkulhal na marodku.
Tvrdí se, že ještě není zcela fit, ale prozatím na soupisce zdravých útočníků figuruje. Platí však, že pokud by Stamkos nebyl zcela zdráv, Tampa nebude riskovat, že si její největší hvězda a tahoun týmu obnoví vleklé zranění, bude delší dobu mimo a nebude schopen předvádět stálé výkony. Proto by nejspíš volila cestu ochrany své drahé investice.
„Nejspíše by si tak pomohli. Když nebude zdravý, je možné, že se rozhodnou pro jeho stoprocentní doléčení, odpískají celou jeho sezonu a využijí LTIR i na něj,“ soudí Vrbata.
Dává to smysl. Tampě by se uvolnilo dalších 8,5 milionu a BriseBois by s volnými penězi mohl předvádět další kouzla. Web The Athletic totiž soudí, že bez Stamkose, Kučerova či obou naráz by Tampa měla jen pramalou šanci na obhajobu trofeje. A tak se nabízí jako řešení uzavření krátkodobých smluv s hokejisty na trhu.
Tam zůstává jako omezený volný hráč například střelec Mathew Barzal (dříve New York Islanders) nebo mladý útočník Jesper Bratt (New Jersey Devils). Zvláště Barzal by jako náramně zručný pravák nahradil v přesilovce snajpra Stamkose.
Anebo Tampa obětuje některé ze současných tvořivých hráčů výměnou za prvotřídní hvězdu schopnou dosáhnout na devadesát bodů za sezonu a nastřílet přes třicet gólů.
„Pokud by došlo ještě na trejdy, nebyl bych rád, kdyby to odnesl Ondra Palát. Vyšlapal si totiž cestu v organizaci úplně od začátku. Odvedl tam kus práce. Přišel jako mladý kluk, odmakal si to na farmě, stoupal sestavou až do prvních dvou lajn. Je to velmi pracovitý hráč a fajn člověk,“ říká Vrbata.
NHL začíná 13. ledna a je jisté, že příběh platového stropu a uzavírání smluv v Tampě ještě nekončí. Navzdory tomu už nyní v klubu předvedli velmi obratně způsob, jak se zachránit od ztráty klíčových hráčů.
Tampa měla o Ruttu zájem hned, říká agent SivekDlouho po zisku Stanley Cupu s Tampou neměl třicetiletý bek Jan Rutta uzavřenou smlouvu v NHL. A začalo se spekulovat, zda se vůbec o novém kontraktu jedná, anebo je to jeho konec v zámoří. „Řešilo se to dlouho, ale měli jsme dohodu o Honzově pokračování v Tampě. Honza nebyl nervózní, spíše se čekalo na záležitosti kolem a jak tým vyřeší problémy s platovým stropem,“ říká Ruttův agent Michal Sivek. Rutta podepsal novou dvouletou smlouvu. Jako šampion NHL by si totiž býval mohl říct o více než 2,6 milionu dolarů na dva roky. Jenže on chtěl zůstat v organizaci úspěchu, kterou se Lightning stali. Zatímco vedení hledalo peníze na něj i Slováka Černáka, dolaďovaly se detaily smlouvy. „O Honzu byl zájem a jistotu pokračování v Tampě měl hned po skončení sezony. Jeho smlouva je určitým kompromisem. Všichni víme, jaká je doba. Propočítávaly se částky v návaznosti na rezervní fond NHL, platový strop a srážky v dalších letech. Byla to větší matematika, ale klub o něj okamžitě stál,“ ujišťuje Sivek. Zároveň s tím se však objevily hlasy, zda nepodepsal příliš pod cenou. „Je to inteligentní kluk. Neodehrál kvůli zranění tolik, kolik by si představoval, má Stanley Cup a chtěl zůstat. I jemu se ten podpis jeví jako dobrý,“ uzavřel. |