NENÍ TO GÓL. Scottie Upshall ze St. Louis se marně snaží dopravit puk do branky Philadelphie. Michal Neuvirth dohrál s čistým kontem. | foto: AP

První česká nula v NHL. Musíte být připravený, řekl vyčkávající Neuvirth

• 2
Téměř měsíc trvalo, než český gólman v novém ročníku NHL zaknihoval čisté konto. Ve čtvrtek v noci se blýskl Michal Neuvirth, který vylapal rozjeté St. Louis. „Musíte být připravený na každou příležitost, kterou dostanete,“ líčil po výhře 2:0 hokejový gólman Philadelphie Flyers.

Měl to být zápas, kdy ve formě hrající domácí Blues natáhnou vítěznou šňůru na číslo pět. Jejich jízdu měla těžko zastavovat oslabená obrana Flyers, na jejichž marodce je i zraněný český bek Radko Gudas.

Jenže trenér hostů poslal do brankoviště jeho krajana Michala Neuvirtha.

A 29letý rodák z Ústí nad Labem pochytal všech 33 pokusů Blues a téměř po dvou letech si připsal čisté konto.

„Byl jsem hodně zaměstnaný už od samotného začátku, což mi pomohlo se dostat do rytmu,“ vykládal český hokejista zámořským reportérům. „A taky mi pomohli spoluhráči, zablokovali řadu dalších střel, zejména při přesilovkách,“ velebil kolegy.

A chvála se sypala i k Neuvirthovým betonům. „Chytal excelentně,“ ocenil ho trenér Flyers Dave Hakstol. „Od úvodu byl v zápřahu a musel řešit složité situace. Uklidnil tím spoluhráče, kteří se pak také vžili do svých rolí. Od desáté minuty jsme je do konce třetiny trochu zatlačili a v dalším průběhu jsme vyrovnali hru. Ale on byl excelentní celý zápas.“

Pochyboval. Nyní má parádní statistiky

Klíčový zákrok předvedl účastník loňského Světového poháru v samém závěru, půl minuty před koncem za stavu 1:0, kdy se Blues tlačili za vyrovnáním, chytil tutovku Braydena Schenna. „Pár let jsme spolu hráli ve Philadelphii. Vím, že rád střílí nahoru nad lapačku,“ pousmál se Neuvirth.

Souhrn nočních zápasů NHL

Severoamerická soutěž nabídla v noci na pátek 12 duelů, statistiky najdete zde.

Do prázdné brány poté pečetil výhru hostů Claude Giroux. Byl to však „Neuvi’s night“. Pro gólmana, který ve Philadelphii načal třetí sezonu, to bylo být zadostiučinění.

V aktuálním ročníku dostává od trenéra Hakstola v bráně Flyers větší prostor Brian Elliot. A Neuvirth pochyboval: „Když nějakou dobu nechytáte, začnete se sám sebe ptát, co děláte špatně.“

Nyní se však výrazně přihlásil o slovo. Po parádním vystoupení v St. Louis jeho průměr činí solidních 1,83 inkasovaných gólů na zápas, v NHL se může pochlubit lepšími statistikami pouze Oscar Dansk z Vegas. „Prostě musíte být soustředěný na každý trénink a čekat,“ prohodil Neuvirth. „Zápas v St. Louis jsem si užil.“

Možná mu zatrnulo pouze ve třetí třetině, kdy mu kolega z obrany Mark Alt hokejkou nešikovně hrábl hokejkou do masky. Ale Neuvirth nešťastný moment přežil bez úhony. A vyhlíží další zápas. A další šanci.

03.listopadu 2017 v 03:21, příspěvek archivován: 03.listopadu 2017 v 11:53