Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. září 2021 Darina

STALO SE 27. KVĚTNA: Místo války pálil v NHL. Jeho trofej má Pastrňák

  11:59
Jeho jméno slýchali čeští hokejoví fanoušci daleko častěji než v minulých sezonách. David Pastrňák se ve středu ráno probudil jako držitel ceny pro nejlepšího střelce, která se oficiálně jmenuje Maurice Richard Trophy. Mimochodem, znáte ale příběh nevelkého Kanaďana, který se nesmazatelně zapsal do dějin hokeje i celé země? Shodou okolností je to právě nyní přesně dvacet let od Richardova úmrtí.

Maurice Richard (vlevo) v akci. | foto: Profimedia.cz

V Montrealu visely vlajky na půl žerdi, úřady nefungovaly, před bazilikou Notre-Dame nainstalovali velkoplošnou obrazovku, která smuteční obřad přenášela. Přímý přenos viděli i diváci doma u televize.

Richard byl v roce 2000 prvním sportovcem, jemuž v kanadské historii vystrojili státní pohřeb. „Můj otec byl velmi skromný,“ vykládal jeho syn Maurice. „Podobně velké extravagance neměl rád.“

Richard senior byl vskutku nenápadný, tichý a v mládí podceňovaný jinoch, kterého během druhé světové války hned dvakrát odmítli v kanadské armádě.

Zatímco v roce 1942 narukovala víc než polovina jeho spoluhráčů z Montreal Canadiens, k Richardově žádosti vojenští lékaři v náborovém středisku připisovali formulku: „Nevhodný pro boj.“ 

Potíž viděli v jeho častých hokejových úrazech a především v nedoléčených zlomeninách. Bylo to pro něj vlastně příznačné. Richard možná nepobral tolik nadání, ale jeho předností byla obdivuhodná vůle, zavilost a touha zdolávat nejrůznější překážky.

I díky těmto vlastnostem se v první polovině 40. let místo na válečném bojišti pohyboval po ledě, kde střílel góly.

Spousty gólů.

Kromě ohromující rány disponoval i ďábelskou rychlostí, což mu vyneslo přezdívku Rocket neboli Raketa.

Sochy, dokumenty, filmy

Jeden z nejslavnějších hokejistů kanadské historie se narodil v roce 1921, byl nejstarší z osmi sourozenců, z nichž se později v NHL proslavil i o 15 let mladší Henri, jemuž se díky známému bratrovi říkalo „Rocket Pocket“ (kapesní raketa).

Maurice Richard (vlevo) a jeho mladší bratr Henri Richard

Maurice Richard (vlevo) a jeho mladší bratr Henri Richard

Ale zpět k Maurici Richardovi. Zatímco v Evropě a Pacifiku vrcholila válka, on se v sezoně 1944/1945 stal prvním hokejistou v historii NHL, který v 50 duelech nasázel 50 tref.

Ačkoli o nadaného mladíka v té době usilovali konkurenti z Toronta a nabízeli za jeho služby závratný milion dolarů, Richard po celou kariéru zůstal věrný Montrealu.

A výčet jeho úspěchů je impozantní.

Základní část NHL končí výhrou Bostonu, Pastrňák je nejlepším střelcem

Hned pětkrát se stal nejlepším střelcem sezony. Jako první v NHL překonal metu 500 gólů. Nakonec se včetně play off zastavil na cifře 626, což zvládl za 1100 zápasů.

Canadiens byli díky Richardovi na konci 50. let nepřemožitelní, NHL nepřetržitě vládli mezi lety 1956 až 1960. Drobný chlapík s probodávajícím pohledem a černými vlasy, které si sčesával dozadu, vyhrál Stanley Cup celkem osmkrát. V uznávané lize odkroutil dohromady 18 sezon.

Od konce tisíciletí nese Richardovo jméno i ocenění pro nejlepšího střelce NHL, o níž naposledy usiloval David Pastrňák, Alexander Ovečkin nebo Auston Matthews.

NHL  oznámila přerušení soutěže. David Pastrňák se zastavil na bilanci 48+47,...
Alexandr Ovečkin se raduje z gólu proti Los Angeles.
Hokejový útočník Auston Matthews z Toronto Maple Leafs pálí na bránu.

Hocha z chudé quebecké rodiny, na kterou ve 30. letech zle dolehla hospodářská krize, třikrát vyhlásili kanadským sportovcem roku. Richard je členem Hokejové síně slávy, nejslavnější postava v bohaté historii Canadiens. Na jeho počest vznikají pomníky, sochy, dokumenty i film, který si mimochodem na webu www.csfd.cz vysloužil od diváků velice slušné hodnocení 85 procent.

Omyl, nebo zuřivec, který tluče rozhodčí?

Snad nejvýstižněji, co pro Kanadu znamená pojem Maurice Richard, ale vystihují události z března 1955.

Mají označení „Richard Riot“. Anebo „Noc hněvu“, který se z hokejového stadionu přenesl do ulic a zvrhl se v drancování a rabování kanadské metropole.

Ale popořadě.

Křídelníkovi Richardovi bylo na jaře 1955 třiatřicet, byl esem Canadiens a postrachem rivalů. Borec s ikonickou devítkou na zádech pořád střílel mraky gólů, ale zároveň se vědělo, že se na ledě dovede pekelně dopálit a hrát velmi tvrdě.

Podobně jako 13. března 1955 v Bostonu. Chvíli před koncem zápasu Richardovi způsobil holí krvavý šrám na hlavě obránce Hal Laycoe. Rozzuřený Richard, který byl pro spoustu protivníků terčem, se tentokrát chtěl mstít. Dobové záběry se ze zápasu nedochovaly, výpověď legendárního útočníka lze ale dopátrat například v dokumentu Fire and Ice: The Rocket Richard Riot.

„Laycoe byl naproti mě. Přidal mi několik úderů, ale já se nemohl bránit. Někdo mě držel zezadu a řval: Pusť mě! Neudělal to, tak jsem se otočil a praštil ho,“ převyprávěli dokumentaristé Richardův pohled.

V nepřehledné situaci a amoku dvakrát udeřil čárového rozhodčího Cliffa Thompsona, který upadl do bezvědomí. Zkrvavený střelec vyfasoval trest do konce utkání, po němž dokonce bostonská policie vyžadovala Richardovo vydání. Montrealští spoluhráči ale oficíry do kabiny zabarikádovali.

To podstatné ale teprve mělo přijít.

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Zuřivce si k prošetření incidentu pozval do své montrealské kanceláře prezident NHL Clarence Campbell, jehož neobměkčilo kanonýrovo hájení, že si rozhodčího spletl s bostonským protihráčem. „Takové chování nelze tolerovat,“ uvedl v prohlášení Campbell a vynesl tvrdý verdikt: Richard si už do konce sezony nezahraje.

Byl to nejdelší trest, který Campbell za 31 let úřadování udělil. Nejspíš zohlednil, že Richard nepraštil rozhodčího do obličeje poprvé v sezoně. Jeho „zbloudilá pěst“ zasáhla do tváře už čárového sudího před pár měsíci při hromadné potyčce v Torontu.

Tvrdý Richardův postih ze 16. března mnozí trenéři i funkcionáři v NHL schvalovali.

Richard je víc než papež

Podobný názor příznivci Montrealu úplně nesdíleli. Jen chvíli poté, co se městem roznesla zpráva o Richardově hokejovém arestu, se do Campbellovy pracovny snažily dobít desítky nabroušených fandů Habs.

„Hokej v Montrealu znamenal víc než kostel. A Maurice Richard byl důležitější než papež,“ vysvětloval bývalý rozhodčí a dlouholetý komentátor Red Storrey.

Canadiens byli navíc chloubou tamních frankofonních obyvatel, jejichž největší idol přišel o zbývající tři duely základní části a kompletní play off. Za rozhodnutím viděli spiknutí, neb jej vyřkl anglicky hovořící šéf ligy. Trest vnímali jako nesporný důkaz elitářského chování anglických Kanaďanů.

Jejich modla Richard přiživil hněv tím, že Campbella označil ve svém pravidelném novinovém sloupku za diktátora. Frankofonní obyvatelé definitivně podlehli dojmu, že jsou druhořadými občany Kanady.

Socha Maurice Richarda před halou Montrealu

Socha Maurice Richarda před halou Montrealu

Tehdejší zlobu neodhadl ani šéf soutěže. I přes varování montrealského starosty se Campbell rozhodl, že hned 17. března se sekretářkou a pozdější manželkou Phyllis navštíví domácí arénu Canadiens při klání s Detroitem. „I kdyby to skončilo 100:1, hokej nikoho nezajímal,“ pronesl montrealský kouč Dick Irvin.

Už dvě hodiny před utkáním se do haly Forum pokoušely násilně proniknout tisíce lidí bez lístků, policisté rozpálený dav s vypětím všech dostupných sil krotili. Jen co Campbell při zápase usedl v lóži, zasáhlo jej rajče. Kolem něj létala také vajíčka a jiná zelenina.

Jednomu z fanoušků se dokonce podařilo prodrat až k šéfovi NHL a napadnout ho. Nepokoje sílily, tribunami dokonce otřásl výbuch podomácku vyrobeného granátu, stadion zahltil štiplavý slzný plyn.

Ulice hořely, když potrestali Richarda

Zatímco duel se následně kontumoval ve prospěch Detroitu, patnáctitisícový dav se valil ven, kde se stále bouřilo zhruba šest tisíc nespokojenců.

A Montreal se změnil ve válečném zónu.

Nezkrotní výtržníci drancovali město, rabovali, vybíjeli výlohy, převraceli auta, zapalovali vše, co jim přišlo pod ruku.

Výtržnosti utichly až před rozedněním, ulice vypadaly jako po náletu. Výsledek? 12 zraněných policistů, 25 raněných civilistů, 140 zatčených a stěží vyčíslitelné škody. Kanadská písničkářka Jane Siberryová později nazpívala píseň Hokej, v níž znělo: „Ulice Montrealu hořely, když potrestali Richarda.“

Hvězda Canadiens se původně nechtěla vyjadřovat k barbarskému řádění jeho obdivovatelů. Richard se obával, že jakýkoliv projev podnítí další násilí. Tamní hodnostáři jej ale přesvědčili, že právě on může rozjitřenou atmosféru utišit.

Proto Richard promluvil v rádiu, kde prohlásil: „Prosím všechny fanoušky, aby stáli za Canadiens. Přijímám svůj trest a budu se snažit přispět k dalším Stanley Cupům.“

A zavládl klid.

Takovou měl Richard moc. Dovedl nadchnout, rozjásat, rozezlít, ale i uklidnit. A řeč není pouze o ledovém světě ohraničeném mantinely. Ačkoli ukončil kariéru před 60 lety, dodnes se řadí k nezapomenutelným postavám kanadské historie.

V roce 1998 mu lékaři diagnostikovali rakovinu. A Richard opět bojoval, jak bylo jeho zvykem. V roce 2000 mu Canadiens připravili velkolepou slavnost, zaplněná aréna aplaudovala a v očích legendy se zaleskly slzy.

Jako by tušil, že je to naposled. Zanedlouho nemoci podlehl. Dnes je to 20 let, co odešel.

Autor:

STALO SE 2. SRPNA: Slyšte, už je v ringu! Jak vypadal první živý sportovní přenos?

Adolf Dobrovolný

Ani fotbal, ani hokej. První sportovní událostí, kterou rozhlas živě přenášel posluchačům, byl...

STALO SE 31. ČERVENCE: Úžasná jízda. Fenomén Phelps získává rekordní olympijský kov

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC VŠECH DOB. Michael Phelps chvíli poté, co dovedl jako...

V ten den prožil rozporuplné pocity. Nejprve musel skousnout krutou porážku ve finále 200 metrů...

STALO SE 30. ČERVENCE: Boj v závějích i se sibiřskými komáry. S auty kolem světa

Automobil Thomas Flyer, který se v roce 1908 zúčastnil závodu z New Yorku do...

V Americe překonávali mohutné sněhové závěje, na Sibiři se zase trápili v hlubokém bahně. Místy,...

STALO SE 29. ČERVENCE: Ping-pongový velikán Panský. Za stoly baví i v šedesáti

Legendární stolní tenista Jindřich Panský obléká dres extraligového týmu KT...

VIDEO Patří mezi nejvýraznější postavy tuzemského stolního tenisu a své umění dokazuje i v současnosti...

STALO SE 29. ČERVENCE: Skromné hry. Jídlo na příděl a zlato in memoriam

Momentka ze slavnostního zahájení olympiády v roce 1948 v Londýně

Byly to hry mnohých premiér. Poprvé startovní bloky pro sprintery. Poprvé zastřešený plavecký...

Hokejová extraliga 2021-22

Extraliga má rekordních patnáct účastníků. Titul obhajuje Třinec, nováčkem je Kladno. Základní část se hraje od 8. září do 8. března 2022. První čtyři týmy postoupí přímo do čtvrtfinále, celky na 5. až 12. místě sehrají předkolo. Poslední tým sestupuje, na předposlední bude čekat od 17. dubna baráž s vítězem play off 1. ligy.

David Krejčí, Andrej Nestrašil, Michal Řepík, Dominik Hrachovina, Roman Horák, Jaromír Jágr, Alexandre Mallet, Tomáš Plekanec

  • Nejčtenější

Pozor, Wayne! Číslo 68 se vrací do závodu. Jágr ztrácí už jen sedm gólů

Premium Už se zdálo, že světovým rekordmanem v počtu gólů nasázených ve špičkových hokejových ligách (včetně play off) a...

Bývalý hokejový reprezentant Lubina podlehl v 54 letech rakovině

Po dlouhém boji s rakovinou mozku zemřel v noci na úterý v 54 letech Ladislav Lubina. Bývalý hokejový reprezentant a...

Kladno už není poslední, Kometa porazila Třinec, slaví i Sparta a Olomouc

Kladno má v extraligové sezoně po pátém kole první body. Utkání s Litvínovem (3:2) rozhodl dvěma góly a jednou...

Köhler vstřelil čtyři góly, Vondrka tři a Jágr stý. Ligu nově vede Liberec

Jaromír Jágr sice pokračuje ve fazoně, vstřelil stý gól v extralize a přidal k němu dvě asistence, ovšem jeho Kladno...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prostředníčky na Jágra? Akce vyvolá reakci, tolerují mu moc, tvrdí šéf Ropáků

Fotografie, jak několik fanoušků z litvínovského kotle vztyčilo prostředníček na kladenskou legendu Jaromíra Jágra, je...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Sen o NHL se odkládá. Rouska čeká po operaci kolene půlroční přestávka

Ještě na jaře se proháněl po extraligových kluzištích a patřil k tahounům pražské Sparty. V dubnu podepsal dvoucestnou...

Víra v Elvise. Gólman Merzlikins má v Columbusu nový kontrakt

V nadcházejícím ročníku NHL ještě Elvis Merzlikins v Columbusu dokončí dvouletou smlouvu s ročním příjmem čtyř milionů...

Kubalík se bude v NHL rvát o budoucnost: Snažím se od toho oprostit

Premium Během léta stihl životní krok, na malebném statku ve středních Čechách řekl ano své krásné partnerce Kláře, bývalé...

Edmonton dozrává a McDavid vyhlíží úspěch: Už se nemůžeme vymlouvat

Už se z toho pomalu stává tradice. Connor McDavid a Leon Draisaitl v základní části NHL ničí soupeře a body sbírají po...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...