VIDEO: Nečas na mučidlech. Talent ukázal, jak se připravuje na NHL

  • 6
Místnost bez oken v zákulisí arény, v níž sídlí extraligoví šampioni. Nacházejí se v ní činky, kladky, lavice... Ještě nějaké činky. A pak taky důmyslnější mučidla, na nichž v letní přípravě pod kondičním koučem Milošem Pecou trpí hokejista Martin Nečas. „Zrovna jsem v nejhorší fázi sezony, někdy je cvičení fakt nuda,“ říká.

Když na mistrovství světa prosvištěl slovenskou obranou jako kometa a chviličku před koncem utkání vyrovnal na 2:2, ukázal devatenáctiletý centr, jaká energie v jeho těle vězí. Aby podobné - a třeba ještě spektakulárnější - průniky mohl předvádět též od podzimu v NHL, nechává se v Brně dobrovolně týrat klubovým trenérem Pecou.

Jak potvrzuje jeho trýznitel, Nečas dře poctivě. Ví, proč tak úpí. Přesto přiznává: „Letní příprava určitě není nejzábavnější část sezony. Naopak její začátek je asi úplně nejhorší. Ráno se probudíte a máte namožené úplně všechno.“

Dvouměsíční galeje

V NHL vládne kult holobrádků. V mnoha klubech bez zbytečného otálení nechávají mladé dravce šéfovat elitním lajnám i přesilovkovým komandům. A tak rovněž Carolina Hurricanes v září nabídnou chlapci ze Žďáru nad Sázavou roli v prvním či druhém útoku. Nechce ji promarnit.

Proto mu Peca vypracoval dvouměsíční plán galejí na suchu. Díky nim by měl především zesílit, zocelit se o dalších pět až šest kilo svalů. „Věřím, že se na NHL připraví výborně,“ říká specialista na fyzičku, jenž svými pokrokovými metodami přispěl ke dvěma posledním triumfům Komety.

Nečas jej oslovil před dvěma roky přes facebook. Váha pod jeho chodidly ukazovala skromné číslo 64. „Byl jako pírko,“ vybavuje si Peca.

Osud je oba svedl do Brna. Povídali si o náležité výživě i potřebné regeneraci. Svědomitý hokejový student se v lecčems poučil a cítil, že je jeho tělo čím dál výkonnější. Teď Nečas měří nějakých 188 centimetrů a přibral na přibližně 86 kilogramů.

V minulém ročníku naskočil do jednoho utkání NHL. Táhl reprezentační dvacítku na šampionátu v Buffalu. Pomohl Kometě ke zlatu. Blýskl se také na mistrovství světa dospělých v Dánsku. Nyní chce ve své kariéře udělat další důležitý krok.

Martin Nečas slaví vyrovnávací gól proti Slovensku.
Český útočník Martin Nečas poprvé po zranění v zápase proti Slovensku na...
Martin Nečas (zády) slaví se střídačkou svůj gól do sítě Francie.

A tak se na cvičení pekelně soustředí. Na první pohled třeba nevypadají zvlášť namáhavě, jen Nečasův výraz v obličeji prozrazuje, jak ukrutně mu dávají zabrat. Peca, jenž čerpá například z poznatků věhlasného fyzioterapeuta Pavla Koláře, při nich hlídá správnou polohu páteře, kyčlí, lopatek. Trénink vůbec nepřipomíná kulturistickou seanci. Jako pomůcky při něm poslouží houpačka, nafukovací míč nebo ručník.

„Pryč jsou časy v žácích, kdy jsme v létě jen hráli fotbal a kličkovali mezi kužely,“ říká Nečas.

Nic neodfláknout

Ze „suché přípravy“ je věda. Zdaleka nestačí jen naběhat kilometry a navzpírat tuny. Mít mohutná stehna jako Jágr a bicepsy jako Schwarzenegger? To nestačí, různé svalové disproporce dokonce mohou výrazně škodit. Rovnováha a propojenost jsou mnohem důležitější.

„I proto se na každé cvičení koncentruju. Nemůžu žádné odfláknout, dbám na techniku, protože potřebuju, aby bylo co nejúčinnější,“ líčí Nečas.

Exkluzivní videorozhovor s Martinem Nečasem

Sledujte na iDNES.cz v pátek od 11 hodin

O nových reprezentačních dresech, finské přítelkyni, mámině stesku i nedostatcích v kuchařském umění promluví hokejista Martin Nečas v rozhovoru pro iDNES.cz. Který gól ho uvedl do největší extáze? Co ho čeká v Carolině? Jeden z největších českých talentů by se v nové sezoně rád uchytil v NHL. Co pro to dělá? 

Peca ho opravuje, povzbuzuje. V přestávkách se špičkují a řehtají. I malé legrácky zpestří velkou nudu. „Hlavně posilování horní části těla mě ubíjí,“ připouští hokejista.

Zároveň si uvědomuje pravdivost rčení, podle něhož se už teď rozhoduje, jak fyzicky zvládne krizové pasáže následujícího ročníku NHL: „Kdo se špatně připraví, může mu dojít šťáva před play off, což vážně nechcete. Samozřejmě se musíte udržovat v průběhu sezony, ale mezi tou spoustou zápasů už není moc prostoru.“

Po návratu z rozvojového kempu Carolina Hurricanes bude Martin Nečas dál hrát skoro denně tenis. Chystá se vybrušovat čiperný pohyb po ledě při speciálních bruslařských lekcích. A hlavně se denně hodlá mořit pod Pecovým dohledem. „Všechno dělá na tisíc procent,“ chválí ho trenér. „Jestliže vydrží, bude z něj velká česká hvězda.“