Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 15. srpna 2022 Hana

Kamarádi Král a Zábranský ve WHL: Proti sobě rukavice nezahodíme

  11:57aktualizováno  16:42
Znají se od dětství, hrávali spolu v jedné obraně, byli budoucností Komety. Místo toho hrají obránci Filip Král a Libor Zábranský mladší v zámořské juniorské WHL a doufají ve draft do NHL.

Filip Král | foto: Kelowna Rockets, Spokane Chiefs

Vytížení mají jako v NHL, do níž by v budoucnu rádi nakoukli. Zápasů v sezoně odehrají přes sedmdesát, k duelům ven cestují stejně jako dospělí většinou den dopředu. Jen nelétají letadly jako smetánka, ale jezdí autobusem.

„Průměr je osm hodin jedna cesta. Masakr,“ hlásí 17letý Libor Zábranský, hrající WHL za Kelownu. Od kamaráda Filipa Krále (válčí za Spokane) je od sebe dělí tři hodiny autem.

Že by se ale viděli jindy než v rámci vzájemných zápasů? Nemyslitelné. „Často hrajeme, volné máme sice většinou neděle, ale to jsme každý doma. Napíšeme si, zavoláme,“ hlásí o rok starší Král, druhý z obou beků Komety, kteří se to letos rozhodli zkusit v zámoří.

Jaké dojmy převažují?
Zábranský: Poznávám jiný svět, daleko od domu, naučím se jazyk. Jsem za to rád. Naše město sice není tak velké jako Brno, ale nádherná kanadská příroda to vynahradí. Přímo ve městě je obrovské jezero, kolem kopce, trochu až hory. To se jen tak nevidí. Mile překvapený jsem i hokejově. Hraje se o hodně rychleji než u nás v juniorce, a jak jsem v české soutěži moc bitek nezažil, tak tady jsou na denním pořádku.
Král: Začátek jsem měl výborný, po několika dnech pak přišel útlum a já jsem cítil, že chci domů. Už je to zase pryč, daří se mi, trenéři mě využívají, mám dvacet až pětadvacet minut za zápas. Počasí je proměnlivé, jsme poblíž Seattlu. Týden je pěkně, týden sněží, že jsou závěje, mění se to. Nejvíc času je zamračeno a poprchává.

Sehrála ve stesku po domově roli delší aklimatizace?
Král
: První týden jsem byl ze všeho nadšený, šlo to jako po másle. Až pak mi začalo docházet, že budu celý rok bez domova. Ale to trvalo jen pár dnů.

Žijete v soukromí v rodinách, jak je v zámoří zvykem?
Zábranský:
Až do dvaceti let, což je tady ve WHL věkový strop, žijí všichni bez rozdílu u rodin.

Co takový pobyt obnáší? Třeba večerky?
Zábranský:
Každý má svůj prostor, není to jako na soustředění s večerkami a kontrolami. Vaří se, co si každý hráč řekne. Ty rodiny mají s hokejisty zkušenosti.

Libor Zábranský mladší

Překvapilo vás v zámoří něco z hokejového hlediska?
Král:
Věděl jsem, že se budu muset naučit hrát víc do těla, agresivněji. To se za pochodu učím. Ze začátku jsem tělo vůbec nezapojoval, poslední zápasy se snažím hrát důrazněji v rozích. Abych nehrál jen hokejkou, ale i tělem.
Zábranský: Všichni máme jednotný plexi štítek před očima. Co jsem slyšel, je to kvůli bitkám, které jsou tady časté. Abychom měli všichni stejné podmínky a nikdo nebyl zvýhodněný mřížkou. A asi i proto, abychom se s plexi krytem naučili hrát.

Jste v kontaktu nadále denně, jak jste byli zvyklí z Brna?
Zábranský:
Když Filip přešel z Úvozu k nám do Komety, hrál napřed útočníka. Pak ho taťka předělal na obránce a od té doby jsme hrávali vesměs spolu. Chodili jsme spolu na tréninky. To tady není.
Král: Napíšeme si, jak kdo hraje. Volal jsem si s Markem Škvrněm, který taky hraje v Kelowně. Když k nám přijeli na zápas, viděli jsme se u nich na hotelu. A pak na ledě.

Dostali jste se do souboje?
Zábranský:
K tomu nedošlo. Jenom když jsme byli společně na buly, tak jsme se na sebe usmáli. Ze srandy jsme na sebe mrkli, jestli nezahodíme rukavice.
Král: Libor něco hlásil před předposledním střídáním. Myslel to ze srandy, do toho bychom nešli. Do souboje se jde naplno, ale abychom se domluvili a šli jsme se mlátit, to asi ne.

Sázeli jste se o něco?
Král:
My jsme byli rádi, že se uvidíme, a to stačilo.

Stačilo, ale vy jste dal Kelowně gól. To musel být proti kamarádovi dobrý bonus.
Král:
No pravda! Cítil jsem se dobře, taky jsme vyhráli. Byl jsem na tom celkově líp.
Zábranský: My jsme tehdy měli marodku, nehráli jsme v silné sestavě, a byl to takový zvláštní zápas. Že by dal Filip vítězný gól na 3:2 a nás to vyloženě složilo, tak to se nestalo. Prohráli jsme 2:6. Až ve druhém zápase jsme si to vynahradili, tam jsme vyhráli 4:2.

Jaké máte role ve svých týmech?
Zábranský:
Prioritou je všestrannost, dopředu i do obrany. Role jsou tu poměrně pevně rozdělené. Jsou hráči, kteří mají za úkol vyloženě bodovat, pak jsou obránci na obě strany, pak beci vyloženě do defenzivy. Já bych chtěl navázat na svůj první gól, ale s tím je to tady těžké.
Král: Beru se za obránce, jehož úkolem je pomáhat útoku. To se ode mě asi i čeká, abych pomohl dávat góly. Být spolehlivý v obraně je to hlavní. Pak se jde do útoku.

Což vám jako bývalému útočníkovi asi není cizí.
Král:
Táhne mě to tam, vždyť jsem byl útočníkem ještě čtyři roky nazpět. Snažím se podporovat útok, jak by to moderní beci měli dělat. Hráči jako Doughty nebo Karlsson mívají 70 bodů za sezonu z toho, že rádi podporují útok. Vzadu to musí odpracovat, to je jasné. I takový Karlsson musel bránění zlepšit.
Zábranský: Filip byl vždycky ofenzívně naladěný, rád jezdil do útoku. I ten gól, co nám dal, padl po přečíslení čtyři na dva. To je pro něho velké plus.

Je ve WHL poznat, že ji hrají borci, kteří se chystají na draft do NHL? Je jejich pojetí sobecké, aby na sebe upozornili?
Zábranský:
Hokej, jaký známe z Česka, se hraje chytřeji, víc s pukem. Ve WHL se to hodně nahazuje, střílí se, přečíslení dva na jednoho nebo tři na dva se řeší skoro vždy střelbou. To snad ale není ani sobeckostí, oni jsou tady tak zvyklí. Střela je tady vždycky lepší než nahrávka.
Král: Vždycky ale musíte vycházet z kolektivní hry. Když budeme hrát kolektivně, odrazí se to na výsledcích, a když pak postoupíme do play-off a dál, uvidí nás víc skautů, než když vypadneme. Samozřejmě když se jede dva na jednoho, tak kluci raději vystřelí. Ale na prvním místě mají tým.

Celkově - hrají týmy na výsledky, nebo kladou hlavní důraz na rozvoj svých mladých hráčů?
Král:
Vyhrávat chtějí, ale taky se nám ve všem snaží pomoct. Když hráč něco zkazí, nejde hned sedět na tribunu. Trenéři mu chybu řeknou, vysvětlí – a jede se dál. Jen se chyby nesmí opakovat. Když se to děje, dobré to není.
Zábranský: Kelowna si vždycky zakládala na dobrých výsledcích, na kvalitně odehrané práci od beků a tak. Takže se dívá na výsledky.

Odměna za zvědavost: fotka s legendou

V kanadském Calgary je jedna ze dvou arén ve WHL, kde se juniorská soutěž hraje na stejné adrese jako „velká“ NHL. Filip Král tam se svými Chiefs před jedním ze zápasů trénoval dopoledne právě v době, kdy se na trénink chystali taky Flames. Tedy i Jaromír Jágr.

 „Říkal jsem si, jestli tam Jágr už nebude. Šli jsme se tedy s klukama podívat k ledu a Jágr skutečně byl na ledě. Váhal jsem, jestli za ním jít, až mě všichni začali hecovat a přemlouvat mě. Tak jsem se s ním šel pozdravit,“ vzpomíná Král.

Pro oba hráče to bylo během pár měsíců jejich druhé setkání; předtím se viděli v létě v Brně při rozlučce Martina Havláta, v níž oba nastoupili. „Jágrovi jsem říkal, že jsme proti sobě hráli. Odpověděl, že ví. Ale znělo to nějak... možná to řekl jen tak,“ váhá Král s úsměvem.

Radost ze suvenýru mu to zkazit nemohlo a cenný úlovek si vystavil na svém Instagramu, kde si ho pár kamarádů v dobrém hned dobíralo. „Proč se s ním fotíš? Kolik má bodů?“ rýpnul si třeba útočník Ostap Safin, hrající juniorku za Saint John Sea Dogs v QMJHL. Libor Zábranský mezi šprýmaře nepatřil. „Určitě je to cenná fotka, krásná. To by spíš ti kluci mu měli závidět než si ho dobírat,“ myslí si obránce Kelowny.

Je znát na hráčích, jejichž příští kroky jasně povedou do NHL, že jsou už v tomto věku jiní?
Zábranský:
U nás v obraně je Callan Foote, čtrnáctka letošního draftu. Za ním už jezdí trenéři z Tampy, pracují s ním, příští rok by NHL mohl hrát. Na něm jsou ty velké předpoklady vidět.
Král: V šatně jsou lepší hráči vedeni k tomu, aby vedli tým, aby byli lídry. Třeba Yamamoto už v NHL letos hrál, zvedlo mu to sebevědomí. Toho na ledě nepřehlédnete.

 Když srovnáte zázemí ve WHL se zázemím v Kometě, jaké bude vyznění?
Zábranský:
Těžko se to srovnává, protože tady máme juniorský tým a všechno se motá kolem něho. V Česku má jeden tým hrozně moc kategorií, top je áčko dospělých. Jejich komfort musí být nejvyšší. Kelowna se s áčkem Komety srovnávat nedá, ale na juniorské úrovni máme top péči.
Král: K nám se ve Spokane chovají jako v profesionálním klubu. Co potřebuji, to mám. Druhý den po příletu jsem měl zařízené konto v bance, telefon. Je to na hodně podobné úrovni jako v Brně.

Kolik trávíte času na stadionu času?
Zábranský:
Klasicky je příchod hodinu před tréninkem. Máme mítinky nebo osobní porady, videa. Rozdíl oproti Česku je, že míváme hodinu až hodinu a půl na ledě. Čas na posilovnu a trénink mimo led pak už není, pořád jsme na cestách, hraje se 72 zápasů jen v základní části. Co člověk neudělá v posilovně, to se nahrazuje na ledě.

Nechybí vám silová příprava? Nebo ji nahradí bruslení?
Zábranský:
Když má člověk má čas v týdnu, tak si zacvičit zajde. Jeden den jsme měli ráno sraz pro kluky, kteří nechodí do školy, a do posilovny jsme šli, odpoledne byl sraz na led na hokej. Je to na bázi individuální volby. Kdo chce, do posilovny jde, kdo ne, dělá si jiné věci.
Král: Pro mne je to s posilovnou a časem na trénink stejné jako v Česku. Když jsem minulý rok hrál v Třebíči i v Kometě, hrál jsem tři nebo čtyři zápasy v týdnu. Taky jsem toho moc nenatrénoval.

Jakou máte na zápasech návštěvnost?
Zábranský:
Průměrně tak tři tisíce lidí na zápas. Záleží na dnu, o víkendech přijdou i čtyři tisíce. Na play-off už pak prý bývá plno, 6 500. Zájem tady je, protože v Kelowně žádný velký sport není.
Král: Na nás chodí pět tisíc lidí na každý zápas.

Vaši tátové mají oba bohaté zkušenosti s hokejem, i když oba na jiné úrovni. Radí vám i na dálku?
Zábranský:
Když se táta (majitel Komety) na zápas podívá, řekne mi, co si o něm myslí. Ale trenéři v klubu nám dávají dost zpětné vazby, každý týden máme individuální videa.
Král: My si s tátou voláme po každém zápase. Dívají se s mamkou na internetu na všechno. Já řeknu tátovi, co si myslím, že jsem udělal dobře, nebo špatně, on mi řekne svůj názor.

Když spolu řešíte hokej, ptají se vaši rodiče víc na vaši soutěž, nebo se vy zajímáte o to, co nového v Česku a v Kometě?
Zábranský
: Řekl bych, že to je tak nějak stejně.
Král: Vzhledem k tomu, že Kometu dál sleduju, vidím její výsledky a mám v oblíbených její facebookový profil, tak jsem v obraze dost. Napíšu si s Radimem Zohornou, s Dálou Mikyskou. S tím jsem hrál i za Třebíč. Jsem rád, když se klukům daří.

Našli jste si už v zámoří něco, bez čeho se neobejdete?
Zábranský:
Bez auta se tady nehnete, ale to se dá řešit tím, že někoho požádám o svezení, když potřebuju. Jinak bych neřekl, že bych vyžadoval něco konkrétního. Mám rád svůj osobní klid, když se můžu po tréninku zavřít do pokoje, lehnout si, s klukama si zahrát videohry a odpočívat.
Král: Co se mi tady líbí, je nabídka v televizi. Každý večer je tam něco dobrého. No a pak skoro každý den jezdíme na milk shake. Okýnko u Dutch Bros, což je název bistra, je náš častý terč.

Los hokejové extraligy 2022/23

Nová sezona hokejové extraligy odstartuje ve čtvrtek 15. září zápasem Kometa - Karlovy Vary. Program základní části je rozplánován až do 5. března 2023, kdy se hraje poslední 52. kolo.

  • Nejčtenější

Úspěšný, ale bez práce. Přivřel jsem si dveře, ví Varaďa. Kde si sjednal stáž?

Premium Dlouho se rozebíralo, zda právě on nevzkřísí hokejovou reprezentaci. Třikrát v řadě dovedl Třinec k extraligovému...

Česko - Slovensko 5:4, po faulech v závěru drama s úspěšným koncem

Dva rychlé góly Slováků, velký obrat a hektický závěr. Česká hokejová reprezentace do 20 let vstoupila do juniorského...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Finsko - Česko 4:3N. Bojovný výkon proti favoritovi, dvacítka bere bod

Česká hokejová dvacítka má za sebou druhé vystoupení na světovém šampionátu v Edmontonu. Svěřenci Radima Rulíka ukázali...

Stávkujte! prosil Vetchý hokejisty Litvínova během revoluce. Teď se vrátil

Když se v Litvínově v sobotu loučili s domácím klubem Viktor Hübl s Františkem Lukešem, velkou slávu zblízka sledoval...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko - Lotyšsko 2:5. Prachbídný výkon dvacítky znamená čtvrté místo ve skupině

Česká juniorská reprezentace nezakončila základní skupinu hokejového mistrovství vůbec povedeně. Suverénně nejhorší...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Stěhování se nekoná. Nečas podepsal novou smlouvu a zůstává v Carolině

Český hokejista Martin Nečas bude v NHL i nadále hájit barvy Caroliny, která si jej před pěti lety vybrala v prvním...

Krutá diagnóza. Slavný hokejista Salming má amyotrofickou laterální sklerózu

Slavnému švédskému hokejistovi Börjemu Salmingovi byla diagnostikována nevyléčitelná amyotrofická laterální skleróza...

Huberdeau podepsal s Calgary osmiletou smlouvu na 84 milionů dolarů

Hokejový útočník Jonathan Huberdeau po nedávné výměně z Floridy do Calgary podepsal v kanadském klubu NHL osmiletou...

Drahé žďárské Hvězdy 2022? Koncert v Praze vyjde dráž, odpovídá Nečas senior

Chystají akci, kterou jim může závidět nejedna daleko věhlasnější hokejová bašta v republice. Do Žďáru nad Sázavou se...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...