Pátek 14. května 2021, svátek má Bonifác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 14. května 2021 Bonifác

Kamarádi Král a Zábranský ve WHL: Proti sobě rukavice nezahodíme

  11:57aktualizováno  16:42
Znají se od dětství, hrávali spolu v jedné obraně, byli budoucností Komety. Místo toho hrají obránci Filip Král a Libor Zábranský mladší v zámořské juniorské WHL a doufají ve draft do NHL.

Filip Král | foto: Kelowna Rockets, Spokane Chiefs

Vytížení mají jako v NHL, do níž by v budoucnu rádi nakoukli. Zápasů v sezoně odehrají přes sedmdesát, k duelům ven cestují stejně jako dospělí většinou den dopředu. Jen nelétají letadly jako smetánka, ale jezdí autobusem.

„Průměr je osm hodin jedna cesta. Masakr,“ hlásí 17letý Libor Zábranský, hrající WHL za Kelownu. Od kamaráda Filipa Krále (válčí za Spokane) je od sebe dělí tři hodiny autem.

Že by se ale viděli jindy než v rámci vzájemných zápasů? Nemyslitelné. „Často hrajeme, volné máme sice většinou neděle, ale to jsme každý doma. Napíšeme si, zavoláme,“ hlásí o rok starší Král, druhý z obou beků Komety, kteří se to letos rozhodli zkusit v zámoří.

Jaké dojmy převažují?
Zábranský: Poznávám jiný svět, daleko od domu, naučím se jazyk. Jsem za to rád. Naše město sice není tak velké jako Brno, ale nádherná kanadská příroda to vynahradí. Přímo ve městě je obrovské jezero, kolem kopce, trochu až hory. To se jen tak nevidí. Mile překvapený jsem i hokejově. Hraje se o hodně rychleji než u nás v juniorce, a jak jsem v české soutěži moc bitek nezažil, tak tady jsou na denním pořádku.
Král: Začátek jsem měl výborný, po několika dnech pak přišel útlum a já jsem cítil, že chci domů. Už je to zase pryč, daří se mi, trenéři mě využívají, mám dvacet až pětadvacet minut za zápas. Počasí je proměnlivé, jsme poblíž Seattlu. Týden je pěkně, týden sněží, že jsou závěje, mění se to. Nejvíc času je zamračeno a poprchává.

Sehrála ve stesku po domově roli delší aklimatizace?
Král
: První týden jsem byl ze všeho nadšený, šlo to jako po másle. Až pak mi začalo docházet, že budu celý rok bez domova. Ale to trvalo jen pár dnů.

Žijete v soukromí v rodinách, jak je v zámoří zvykem?
Zábranský:
Až do dvaceti let, což je tady ve WHL věkový strop, žijí všichni bez rozdílu u rodin.

Co takový pobyt obnáší? Třeba večerky?
Zábranský:
Každý má svůj prostor, není to jako na soustředění s večerkami a kontrolami. Vaří se, co si každý hráč řekne. Ty rodiny mají s hokejisty zkušenosti.

Libor Zábranský mladší

Libor Zábranský mladší

Překvapilo vás v zámoří něco z hokejového hlediska?
Král:
Věděl jsem, že se budu muset naučit hrát víc do těla, agresivněji. To se za pochodu učím. Ze začátku jsem tělo vůbec nezapojoval, poslední zápasy se snažím hrát důrazněji v rozích. Abych nehrál jen hokejkou, ale i tělem.
Zábranský: Všichni máme jednotný plexi štítek před očima. Co jsem slyšel, je to kvůli bitkám, které jsou tady časté. Abychom měli všichni stejné podmínky a nikdo nebyl zvýhodněný mřížkou. A asi i proto, abychom se s plexi krytem naučili hrát.

Jste v kontaktu nadále denně, jak jste byli zvyklí z Brna?
Zábranský:
Když Filip přešel z Úvozu k nám do Komety, hrál napřed útočníka. Pak ho taťka předělal na obránce a od té doby jsme hrávali vesměs spolu. Chodili jsme spolu na tréninky. To tady není.
Král: Napíšeme si, jak kdo hraje. Volal jsem si s Markem Škvrněm, který taky hraje v Kelowně. Když k nám přijeli na zápas, viděli jsme se u nich na hotelu. A pak na ledě.

Dostali jste se do souboje?
Zábranský:
K tomu nedošlo. Jenom když jsme byli společně na buly, tak jsme se na sebe usmáli. Ze srandy jsme na sebe mrkli, jestli nezahodíme rukavice.
Král: Libor něco hlásil před předposledním střídáním. Myslel to ze srandy, do toho bychom nešli. Do souboje se jde naplno, ale abychom se domluvili a šli jsme se mlátit, to asi ne.

Sázeli jste se o něco?
Král:
My jsme byli rádi, že se uvidíme, a to stačilo.

Stačilo, ale vy jste dal Kelowně gól. To musel být proti kamarádovi dobrý bonus.
Král:
No pravda! Cítil jsem se dobře, taky jsme vyhráli. Byl jsem na tom celkově líp.
Zábranský: My jsme tehdy měli marodku, nehráli jsme v silné sestavě, a byl to takový zvláštní zápas. Že by dal Filip vítězný gól na 3:2 a nás to vyloženě složilo, tak to se nestalo. Prohráli jsme 2:6. Až ve druhém zápase jsme si to vynahradili, tam jsme vyhráli 4:2.

Jaké máte role ve svých týmech?
Zábranský:
Prioritou je všestrannost, dopředu i do obrany. Role jsou tu poměrně pevně rozdělené. Jsou hráči, kteří mají za úkol vyloženě bodovat, pak jsou obránci na obě strany, pak beci vyloženě do defenzivy. Já bych chtěl navázat na svůj první gól, ale s tím je to tady těžké.
Král: Beru se za obránce, jehož úkolem je pomáhat útoku. To se ode mě asi i čeká, abych pomohl dávat góly. Být spolehlivý v obraně je to hlavní. Pak se jde do útoku.

Což vám jako bývalému útočníkovi asi není cizí.
Král:
Táhne mě to tam, vždyť jsem byl útočníkem ještě čtyři roky nazpět. Snažím se podporovat útok, jak by to moderní beci měli dělat. Hráči jako Doughty nebo Karlsson mívají 70 bodů za sezonu z toho, že rádi podporují útok. Vzadu to musí odpracovat, to je jasné. I takový Karlsson musel bránění zlepšit.
Zábranský: Filip byl vždycky ofenzívně naladěný, rád jezdil do útoku. I ten gól, co nám dal, padl po přečíslení čtyři na dva. To je pro něho velké plus.

Je ve WHL poznat, že ji hrají borci, kteří se chystají na draft do NHL? Je jejich pojetí sobecké, aby na sebe upozornili?
Zábranský:
Hokej, jaký známe z Česka, se hraje chytřeji, víc s pukem. Ve WHL se to hodně nahazuje, střílí se, přečíslení dva na jednoho nebo tři na dva se řeší skoro vždy střelbou. To snad ale není ani sobeckostí, oni jsou tady tak zvyklí. Střela je tady vždycky lepší než nahrávka.
Král: Vždycky ale musíte vycházet z kolektivní hry. Když budeme hrát kolektivně, odrazí se to na výsledcích, a když pak postoupíme do play-off a dál, uvidí nás víc skautů, než když vypadneme. Samozřejmě když se jede dva na jednoho, tak kluci raději vystřelí. Ale na prvním místě mají tým.

Celkově - hrají týmy na výsledky, nebo kladou hlavní důraz na rozvoj svých mladých hráčů?
Král:
Vyhrávat chtějí, ale taky se nám ve všem snaží pomoct. Když hráč něco zkazí, nejde hned sedět na tribunu. Trenéři mu chybu řeknou, vysvětlí – a jede se dál. Jen se chyby nesmí opakovat. Když se to děje, dobré to není.
Zábranský: Kelowna si vždycky zakládala na dobrých výsledcích, na kvalitně odehrané práci od beků a tak. Takže se dívá na výsledky.

Odměna za zvědavost: fotka s legendou

V kanadském Calgary je jedna ze dvou arén ve WHL, kde se juniorská soutěž hraje na stejné adrese jako „velká“ NHL. Filip Král tam se svými Chiefs před jedním ze zápasů trénoval dopoledne právě v době, kdy se na trénink chystali taky Flames. Tedy i Jaromír Jágr.

 „Říkal jsem si, jestli tam Jágr už nebude. Šli jsme se tedy s klukama podívat k ledu a Jágr skutečně byl na ledě. Váhal jsem, jestli za ním jít, až mě všichni začali hecovat a přemlouvat mě. Tak jsem se s ním šel pozdravit,“ vzpomíná Král.

Pro oba hráče to bylo během pár měsíců jejich druhé setkání; předtím se viděli v létě v Brně při rozlučce Martina Havláta, v níž oba nastoupili. „Jágrovi jsem říkal, že jsme proti sobě hráli. Odpověděl, že ví. Ale znělo to nějak... možná to řekl jen tak,“ váhá Král s úsměvem.

Radost ze suvenýru mu to zkazit nemohlo a cenný úlovek si vystavil na svém Instagramu, kde si ho pár kamarádů v dobrém hned dobíralo. „Proč se s ním fotíš? Kolik má bodů?“ rýpnul si třeba útočník Ostap Safin, hrající juniorku za Saint John Sea Dogs v QMJHL. Libor Zábranský mezi šprýmaře nepatřil. „Určitě je to cenná fotka, krásná. To by spíš ti kluci mu měli závidět než si ho dobírat,“ myslí si obránce Kelowny.

Je znát na hráčích, jejichž příští kroky jasně povedou do NHL, že jsou už v tomto věku jiní?
Zábranský:
U nás v obraně je Callan Foote, čtrnáctka letošního draftu. Za ním už jezdí trenéři z Tampy, pracují s ním, příští rok by NHL mohl hrát. Na něm jsou ty velké předpoklady vidět.
Král: V šatně jsou lepší hráči vedeni k tomu, aby vedli tým, aby byli lídry. Třeba Yamamoto už v NHL letos hrál, zvedlo mu to sebevědomí. Toho na ledě nepřehlédnete.

 Když srovnáte zázemí ve WHL se zázemím v Kometě, jaké bude vyznění?
Zábranský:
Těžko se to srovnává, protože tady máme juniorský tým a všechno se motá kolem něho. V Česku má jeden tým hrozně moc kategorií, top je áčko dospělých. Jejich komfort musí být nejvyšší. Kelowna se s áčkem Komety srovnávat nedá, ale na juniorské úrovni máme top péči.
Král: K nám se ve Spokane chovají jako v profesionálním klubu. Co potřebuji, to mám. Druhý den po příletu jsem měl zařízené konto v bance, telefon. Je to na hodně podobné úrovni jako v Brně.

Kolik trávíte času na stadionu času?
Zábranský:
Klasicky je příchod hodinu před tréninkem. Máme mítinky nebo osobní porady, videa. Rozdíl oproti Česku je, že míváme hodinu až hodinu a půl na ledě. Čas na posilovnu a trénink mimo led pak už není, pořád jsme na cestách, hraje se 72 zápasů jen v základní části. Co člověk neudělá v posilovně, to se nahrazuje na ledě.

Nechybí vám silová příprava? Nebo ji nahradí bruslení?
Zábranský:
Když má člověk má čas v týdnu, tak si zacvičit zajde. Jeden den jsme měli ráno sraz pro kluky, kteří nechodí do školy, a do posilovny jsme šli, odpoledne byl sraz na led na hokej. Je to na bázi individuální volby. Kdo chce, do posilovny jde, kdo ne, dělá si jiné věci.
Král: Pro mne je to s posilovnou a časem na trénink stejné jako v Česku. Když jsem minulý rok hrál v Třebíči i v Kometě, hrál jsem tři nebo čtyři zápasy v týdnu. Taky jsem toho moc nenatrénoval.

Jakou máte na zápasech návštěvnost?
Zábranský:
Průměrně tak tři tisíce lidí na zápas. Záleží na dnu, o víkendech přijdou i čtyři tisíce. Na play-off už pak prý bývá plno, 6 500. Zájem tady je, protože v Kelowně žádný velký sport není.
Král: Na nás chodí pět tisíc lidí na každý zápas.

Vaši tátové mají oba bohaté zkušenosti s hokejem, i když oba na jiné úrovni. Radí vám i na dálku?
Zábranský:
Když se táta (majitel Komety) na zápas podívá, řekne mi, co si o něm myslí. Ale trenéři v klubu nám dávají dost zpětné vazby, každý týden máme individuální videa.
Král: My si s tátou voláme po každém zápase. Dívají se s mamkou na internetu na všechno. Já řeknu tátovi, co si myslím, že jsem udělal dobře, nebo špatně, on mi řekne svůj názor.

Když spolu řešíte hokej, ptají se vaši rodiče víc na vaši soutěž, nebo se vy zajímáte o to, co nového v Česku a v Kometě?
Zábranský
: Řekl bych, že to je tak nějak stejně.
Král: Vzhledem k tomu, že Kometu dál sleduju, vidím její výsledky a mám v oblíbených její facebookový profil, tak jsem v obraze dost. Napíšu si s Radimem Zohornou, s Dálou Mikyskou. S tím jsem hrál i za Třebíč. Jsem rád, když se klukům daří.

Našli jste si už v zámoří něco, bez čeho se neobejdete?
Zábranský:
Bez auta se tady nehnete, ale to se dá řešit tím, že někoho požádám o svezení, když potřebuju. Jinak bych neřekl, že bych vyžadoval něco konkrétního. Mám rád svůj osobní klid, když se můžu po tréninku zavřít do pokoje, lehnout si, s klukama si zahrát videohry a odpočívat.
Král: Co se mi tady líbí, je nabídka v televizi. Každý večer je tam něco dobrého. No a pak skoro každý den jezdíme na milk shake. Okýnko u Dutch Bros, což je název bistra, je náš častý terč.

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 se uskuteční od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Spolupořadatelem mělo být i Bělorusko, ale z bezpečnostních důvodů bylo vyškrtnuto. Program MS 2021 začíná pro české hokejisty zápasem proti Rusku. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

  • Nejčtenější

Šílenství v New Yorku. Rangers se mstili za zraněnou hvězdu v šesti bitkách

Kolem slavného hokejového klubu New York Rangers je v posledních dvou dnech ukrutně živo. Vše odstartovalo zranění...

Po sezoně na mě padla spousta věcí. Vrána o ztrátě manželky a svých obavách

Premium Až skoro do páteční půlnoci klidnil předškoláka Lea i dva synky spoluhráče Tomáše Kundrátka. Pak si konečně mohl...

Česko - Švédsko 3:2P, v nastavení rozhodl Stránský, dva góly dal Zadina

Čeští hokejisté ve čtvrtek porazili Švédsko 3:2 v prodloužení. Rozhodl o tom Matěj Stránský. Dvěma góly k výhře v...

Podivný rozpis extraligy: ohrožený klub bude čekat 40 dní na baráž. Proč?

Pokud jste si projeli rozpis hokejové extraligy pro příští sezonu, možná vás to zarazilo. Základní část končí 8....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hokejisté zdolali houževnaté Slovensko až díky gólům v závěru

Uf, to byla fuška. Čeští hokejisté se v přípravě na mistrovství světa proti Slovákům nadřeli na vítězství. První gól...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Předehra play off, Vaněček slavil výhru nad oslabeným Bostonem

Hokejisté Washingtonu s Vítkem Vaněčkem v bráně zakončili své účinkování v základní části NHL výhrou 2:1 nad Bostonem,...

Jeník premiéru v NHL ozdobil gólem, Vrána s Hronkem měli dva body

Vydařený debut v hokejové NHL prožil český útočník Jan Jeník. S Arizonou zvítězil 5:2 nad San Jose a v závěru skóroval...

Hokejový útočník Raška podepsal nováčkovskou smlouvu se San Jose

Hokejový útočník Adam Raška podepsal v NHL tříletou nováčkovskou smlouvu se San Jose Sharks. Devatenáctiletý juniorský...

Tortorella skončil u hokejistů Columbusu, Tocchet už nepovede Arizonu

Hokejové kluby Columbus a Arizona se po skončení základní části NHL a marné snaze dostat se do play off rozhodly ke...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...

I přes covidovou krizi rozjeli svůj vysněný byznys. A mají úspěch

Kristýna a Petr jsou životní partneři. Od loňského prosince k tomu přidali i partnerství pracovní. Zjistili totiž, že v...