Kurri: Přeju Jágrovi štěstí. I další stovku

  • 14
Praha, Helsinky - Dlouho telefon nezvedal. Až po sérii pokusů. Mluvil tlumeným hlasem. „Mám celý den schůzi. Vydržte, vyjdu ven,“ omlouval se Jari Kurri. Jako manažer finské reprezentace má hodně práce. Ale čas si našel. Možná byste čekali zklamání. Nebo smutek. Nebo aspoň trochu. Ale nezdálo se, že by Kurri nad ztrátou pozice nejlepšího evropského kanonýra v dějinách NHL nějak truchlil.

Dokonce se občas od srdce zasmál. „A vyřiďte Jágrovi, že mu přeji moc štěstí. A třeba další stovku gólů. Cokoli,“ vzkázal na závěr.

Jste smutný, že už nejste první?
Ale vůbec ne! Rekordy jsou přece od toho, aby se překonávaly. Jágr je vynikající hokejista. Hraje v NHL dlouho a celou dobu si drží vysokou úroveň. Pokud jde o mě, nemám s tím vůbec problém.

Takže nelitujete, že jste přišel o výsadu nejlepšího Evropana?
Ne. Je skvělé, co se Jágrovi povedlo.

Obránce Numminen vás nedávno připravil o prvenství v počtu zápasů. Není toho na vás až příliš?
Kdepak. Spíš se vrací spousta vzpomínek. Nutí mě to si chvilku sednout a ohlédnout se.

Co Jágrovi kromě talentu nejvíc pomohlo, že se dostal tak vysoko?
Schopnost předvádět každý rok hokej skvělé úrovně. A připisovat si na tabuli další čísla. To je strašně důležité.

Jinými slovy, byla to vyrovnanost jeho výkonů?
Přesně. Ovšem k tomu patří další věci. Záleží, jak se staráte o svoje tělo, zda se vám vyhýbají zranění, jak přes léto trénujete. Také kolem sebe potřebujete mít kvalitní spoluhráče, dostat se do dobrého týmu.

Každý jste zažili vrchol v trochu jiné době. Je přesto Jágr v něčem srovnatelný s vámi?
Kromě toho, že dal tolik gólů? To se dá říct těžko. Byla to rozdílná éra.

Pokuste se aspoň o něco.
Měl jsem jinou roli. Byl jsem trochu víc koncový hráč. V Edmontonu jsem nastupoval s Gretzkým a mým úkolem bylo hlavně střílet góly. Jágr hraje jiným způsobem. Je všestrannější, víc tvoří hru, častěji přihrává. Je zážitek ho sledovat.

Co může ještě dokázat? Kdo ví?
Záleží, jak dlouho ještě bude hrát, jestli mu vydrží zdraví. A jak si povede jeho tým. Jágr zatím nepolevil ze svého tempa.

Kdy měl nejlepší období?
Zeptejte se jeho. Ale asi když hrál za Pittsburgh a s Lemieuxem získal Stanley Cup. Sám vím, že tomuhle vítězství se nic nevyrovná. Osobní úspěchy jsou krásné. Ale nic nepřebije pocit, když vyhrajete pohár.

Rýsuje se nablízku hráč, který by ho jednou mohl překonat?
Nikoho nevidím. Selänne je gól od dosažení pětistovky. Ale po něm je velká mezera. Musíme si počkat.

Co někdo z mladých?
Třeba Ovečkin je skvělý střelec. Ale teď je moc brzy něco předvídat. Jeho kariéra teprve začíná.

Znáte se s Jaromírem osobně?
Jasně! Potkali jsme se zrovna nedávno. Na rozlučce Otakara Janeckého.

Slavná útočná esa z Evropy

Praha – Každý zanechal v hokejové NHL výrazný otisk. Každý trochu jinak. Spojoval je evropský původ. Byli nebo jsou supertřídou mezi útočníky. Někteří byli pro Jágra vzorem.  Se všemi ho srovnávali.

Stan Mikita.
Před Jágrem stojí další výzva. Díky dvěma gólům ze zápasu s Carolinou se dostal na součet 1466 bodů. Příští trefou nebo nahrávkou se vyrovná Stanu Mikitovi.

Rodák z dnes již neexistující slovenské vísky Sokolče na Liptově se původně jmenoval Stanislav Gvoth. Od osmi let vyrůstal v Kanadě, kam ho v prosinci 1948 odvezli příbuzní.

S Bobbym Hullem tvořil v 60. letech minulého století údernou pěst týmu Chicago Blackhawks. NHL hrál 22 let a celou dobu zůstal klubu věrný. V roce 1961 získal Stanley Cup, dvakrát dostal Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče, čtyřikrát vyhrál produktivitu. Dvakrát ho vyhlásili nejslušnějším hráčem. Jako jeden z prvních začal používat hokejku se zahnutou čepelí.

Peter Šťastný.
Nejlepší slovenský hokejista byl v 90. letech druhýmnejproduktivnějším hokejistou NHL po fenomenálním Gretzkém. Šestkrát po sobě překonal hranici 100 bodů. Jako první hráč, který se narodil a vyrůstal v Evropě, překročil tisícovku.

Z někdejšího Československa emigroval coby dvojnásobný mistr světa v létě 1980. Působil v Quebecu, New Jersey, St. Louis. Byl vyhlášen nejlepším nováčkem ročníku 1980–81, jeho rekord v počtu 70 asistencí v první sezoně zůstal dodnes nepřekonán.
Za 15 let nastřílel v NHL 450 gólů a připsal si 1239 bodů.

Jari Kurri.
Během týdne přišel fenomenální finský střelec o dva primáty. Jeho rekord pro Evropany v počtu odehraných zápasů v NHL překonal obránce Teppo Numminen. V gólech ho překonal Jaromír Jágr.

S 1398 body se drží na 18. místě historické tabulky. Rodák z Helsinek zářil v 80. letech v dresu Edmontonu. Pětkrát s ním získal Stanley Cup, v roce 1985 dostal cenu pro nejslušnějšího hráče NHL. Vytvořil úžasný útočný tandem s Gretzkým, ale skvěle si vedl i po jeho odchodu. Sezonu 1990–91 strávil v Itálii, poté se v Los Angeles znovu shledal s Gretzkým, hrál také za New York Rangers, Anaheim a Colorado.

Pavel Bure.
Jágrův předchůdce v útoku New York Rangers. Dostal přezdívku „Ruská raketa“. Neuvěřitelně rychlý bruslař, šikovný a nápaditý střelec. V NHL se dostal celkem pětkrát přes 50 gólů. Sedm let strávil ve Vancouveru. Na jaře 1994 dovedl klub až do finále Stanley Cupu. Jeho největším nepřítelem bylo chatrné zdraví. Podstoupil několik operací kolene, v NHL si zahrál naposledy v březnu 2003. Kariéru ukončil po tuctu sezon v soutěži, nastřílel v ní 437 gólů.

Teemu Selänne.
„Finský blesk“ zazářil už v nováčkovské sezoně 1992–93, kdy nasázel 76 gólů a s celkem132 body překonal Šťastného nováčkovský rekord. Mezi ostřelovačskou elitou se držel i v následujících letech. I přes časté problémy s koleny, a to, že většinou působil v týmech, které nepatřily ke špičce:Winnipegu, Anaheimu, San Jose. Chvilku pobyl i v Coloradu. V soutěži působí 14. sezonu. Dvakrát byl nejlepším střelcem soutěže. Po úterním zápase dělil pětatřicetileté křídlo jediný gól od dosažení magické pětistovky. Další utkání hrál v noci na dnešek.


Mats Sundin.
Švédský obr byl v roce 1989 prvním Evropanem draftovaným klubem NHL z prvního místa. Začínal v Quebecu, po čtyřech letech byl vyměněn do Toronta.

Nikdy nedal za sezonu přes 50 gólů a nedostal se na stovku bodů. Nezískal ani žádnou individuální cenu. Ale udržuje si  nesmírnou vyrovnanost výkonů. Vážnější zranění se mu dosud spíš vyhýbala. Je tažným koněm mužstva a často i zabijákem v prodloužení. Počtem 16 gólů v nastaveném čase drží rekord NHL.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.