Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Krejčí odmítl dvěma góly prohru Bostonu, skórovalo ještě pět Čechů

21:26aktualizováno  24. listopadu 11:02
Dvěma góly v 59. minutě při hře bez brankáře se blýskl v NHL David Krejčí. Český útočník pomohl Bostonu k výhře 5:4 v prodloužení nad Minnesotou a byl zvolen nejlepším hráčem zápasu. Za Philadelphii se po dvanáctizápasové odmlce prosadil Jakub Voráček. Svou 200. trefu kariéry vstřelil Davidu Rittichovi z Calgary, jenž ovšem skvělými zákroky z prodloužení a nájezdů napravil svou chybu ze závěru řádné hrací doby a dovedl hosty k výhře.
David Krejčí z Bostonu slaví gól, vedle něj juchá David Pastrňák.

David Krejčí z Bostonu slaví gól, vedle něj juchá David Pastrňák. | foto: Reuters

V bohatém sobotním programu skórovali další čtyři čeští hráči. Filip Chytil odstartoval sedmou trefou sezony úžasný obrat New Yorku Rangers v Montrealu z 0:4 na konečných 6:5.

Carolina porazila Floridu 4:2 i díky gólu Martina Nečase a 21 zásahům Petra Mrázka. Ondřej Palát zpečetil brankou v závěru výhru Tampy Bay 6:2 nad Anaheimem. Jakub Vrána naopak otevřel skóre, ale s Washingtonem podlehl doma Vancouveru 1:2 po nájezdech. Český útočník dostal v NHL potřetí v kariéře důvěru v rozstřelu, poprvé ale neuspěl.

Martin Nečas

Filip Chytil

Ondřej Palát

Pavel Francouz nahradil v brance Colorada od druhé třetiny Philippa Grubauera za stavu 1:4 a z dvanácti střel neinkasoval, ale Toronto uhájilo vedení a zvítězilo 5:3.

Teprve podruhé v sezoně se stalo, že hokejisté Washingtonu prohráli navazující zápasy. Po nezdaru 1:4 s Rangers totiž průběžný lídr Východní konference i celé NHL v sobotu nedokázal před svými fanoušky vyzrát na Vancouver.

Úvod tomu přitom vůbec nenasvědčoval, když favorita poslal do vedení už ve 3. minutě Jakub Vrána. Své 11. trefy sezony dosáhl ukázkovou bombou z levého kruhu po přihrávce Larse Ellera. Ve 14. minutě ale z přesilovky srovnal švédský centr Canucks Elias Pettersson a stav 1:1 díky zákrokům brankářů Bradena Holtbyho i Jacoba Markströma vydržel až do samostatných nájezdů.

I v závěrečné disciplíně měli muži v maskách navrch. Rozhodnutí přinesla až sedmá dvojice, v níž uspěl kapitán kanadského celku Bo Horvat. Mezi neúspěšné exekutory Capitals patřil i Vrána (14:53, 1+0, +1, 4 střely). V zápase za domácí bojovali i obránci Radko Gudas (18:06, +1) a Michal Kempný (16:26, +/-: 0, 1 střela).

Hokejisté Calgary nastupovali proti domácí Philadelphii po předchozích šesti porážkách v řadě s hrozivým skóre 5:23. Kanadskému celku vázla hlavně ofenziva a český gólman David Rittich i přes pár chyb v rozehrávce v daném období jednoznačně patřil mezi opory celku.

Bodování NHL

To vše se ukázalo i proti Flyers. Na první gól se čekalo až do 34. minuty, kdy domácí poslal do vedení Jakub Voráček (17:37, 1+0, +1, 2 střely). V produktivitě se trápící český útočník ukončil své dvanáctizápasové čekání na jubilejní 200. trefu kariéry v NHL poté, co za již překonaným Rittichem po ráně beka Sanheima doklepl puk do odkryté brány. Na danou metu dosáhl jako 18. Čech v historii a brzy jej může napodobit i bostonský David Krejčí, jenž má aktuálně 198 branek.

Jakub Voráček z Philadelphie překonává Davida Ritticha v brance Calgary.
Jakub Voráček (vlevo) a Travis Sanheim z Philadelphie oslavují gól českého...

V úvodu třetí třetiny ale Flames vrátil do hry Andrew Mangiapane. Když už vše vypadalo na prodloužení, udělal hostující Rittich chybu při rozehrávce za bránou a Kevin Hayes v 57. minutě snadno vrátil Philadelphii vedení. Následně český gólman zamířil na střídačku a Calgary se při hře s šesti hráči v poli podařilo ještě srovnat. Po nepřesné střele do zadního mantinelu pohotově dorážel Elias Lindholm - 2:2.

V prodloužení a rozhodujících nájezdech ovšem Rittich (celkově kryl 36 z 38 střel a všechny tři nájezdy) vše napravil, když předvedl několik těžkých zákroků. Rozdílovým mužem byl Matthew Tkachuk, jenž si v rozstřelu doslova vychutnal Cartera Harta a přerušil tak černou sérii svých barev. Radost z důležité výhry měl i český útočník Michael Frolík (9:06, +/-: 0).

Krejčí se v utkání Bostonu proti Minnesotě prosadil během 48 sekund při hře šest na pět. Nejdříve po přihrávce Patrice Bergerona, který asistoval u čtyř branek Bostonu, snížil střelou do prázdné branky. Poté rodák ze Šterberku vyrovnal přesnou střelou z levého kruhu k bližší tyči. U obou gólů byl na ledě i David Pastrňák, který v utkání nebodoval. Obrat dokonal obránce Torey Krug v čase 62:41.

„Na tréninku se hře 6 na 5 jednou za čas věnujeme. Základem je střílet na branku a tlačit se do ní. Přesně to jsme dělali,“ popisoval Krejčí. „Poprvé jsem měl před sebou prázdnou branku. U druhého gólu jsem znovu dostal dobrou přihrávku a snažil jsem se vyslat co nejtvrdší ránu. Doufal jsem, že zas vznikne nějaká skrumáž a že se k nám puk odrazí. Tentokrát to zafungovalo, ale k tomu je potřeba i trochu štěstí.“

David Krejčí z Bostonu skóruje proti Minnesotě.
Bostonský David Krejčí slaví svůj gól.
David Krejčí slaví se spoluhráči z Bostonu svůj gól.

Velké chvíle Davida Krejčího v utkání proti Minnesotě.

Krejčí, který je v elitní desítce NHL s 15 kladnými body, měl v prodloužení na hokejce hattrick, ale obrat dokonal až obránce Torey Krug v čase 62:41. „Je to šok. Připadalo mi, že zápas kontrolujeme, ale v závěru se do nás zakousli,“ řekl útočník Minnesoty Zach Parise.

Montreal vedl nad Rangers i dvěma trefám Maxe Domiho 4:0, když ve 27. minutě snížil Filip Chytil. Přes útočné pásmo dostal přihrávku od Arťoma Panarina a střelou z první překonal z pravého kruhu Careyho Price. Rangers se ve druhé třetině dotáhli na rozdíl jedné branky, ale na začátku třetí Artturi Lehkonen svou druhou trefou zvýšil na 5:3. Hosté skóre otočilitřemi góly v rozmezí 46. až 53. minuty.

„Určitě to říkalo víc lidí, ale Patrick Roy jednou říkal mému tátovi (Claude Lemieux), aby se nikdy nenechal vedením a výhrami uspokojit a aby neklesal na mysli, když se prohrává. Tím se celou kariéru řídili. Tenhle přístup nám pomohl. Navíc jsme hráli dobře a skóre neodráželo náš výkon,“ řekl Brendan Lemieux, jenž k obratu pomohl dvěma trefami.

Brankář Caroliny Petr Mrázek inkasoval oba góly v duelu proti Floridě v deváté minutě. Poprvé ho po průniku překonal bekhendem Aaron Ekblad a za 18 sekund zblízka Brian Boyle. Carolina se z šoku rychle vzpamatovala. Do minuty snížil Brett Pesce a ještě v úvodní třetině vyrovnal Nečas střelou bez přípravy.

Brankář Caroliny Petr Mrázek kontroluje situaci, před něj se probíjí Aleksander...

„Trošku jsme si je roztáhli přihrávkami mezi obránci. Marty si mezitím našel trochu místa a skvěle vystřelil,“ chválil českého útočníka Dougie Hamilton, autor vítězné branky. Dvacetiletý Nečas si v listopadu udržuje průměr téměř bodu na zápas (4+6 v 11 duelech) a mezi nováčky NHL je třetí v počtu gólů (6) i bodů (16). „Stále fyzicky zraje a učí se, ale už ušel kus cesty,“ řekl k Nečasovi trenér Caroliny Rod Brind’Amour.

Ondřej Palát završil výhru Tampy nad Anaheimem. V přesilové hře u gólu na 6:2 zachoval chladnou hlavu; odražený puk si stáhl na bekhend a přehodil beton Ryana Millera. U první trefy vítězů asistoval Jan Rutta, jehož střelu od modré čáry doklepl do branky Brayden Point.

Tomáš Hertl chyběl podruhé za sebou kvůli zranění San Jose, které porazilo NY Islanders 2:1 v prodloužení. Zápas nedohrál už minulý týden, zřejmě kvůli problémům s kolenem, pak ale ve dvou duelech nastoupil.

New Jersey i bez Pavla Zachy zdolalo Detroit 5:1. Naopak v sobotu hrál Dominik Kubalík, jenž se minule nevešel do sestavy Chicaga, a neodvrátil prohru v Dallasu 1:2 po nájezdech. V dresu vítězů skončila Radku Faksovi šňůra osmi zápasů, v nichž bodoval (4+5).

Výsledky NHL:

NHL
23. 11. 2019 22:08
Los Angeles Kings Los Angeles Kings : Arizona Coyotes Arizona Coyotes 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Sestavy:
Quick (J. Campbell) – Walker, Doughty, B. Hutton, Martinez, J. Ryan, Roy – Iafallo, Kopitar, D. Brown – Grundström, J. Carter, Toffoli – A. Kempe, Lizotte, Wagner – Clifford, Amadio, Prochorkin.
Sestavy:
Raanta (Kuemper) – Ekman-Larsson, Demers, Chychrun, Goligoski, Oesterle, Ljubuškin – Dvorak, Schmaltz, Garland – Crouse, Söderberg, Kessel – Hayton, Stepan, Keller – Fischer, Richardson, Hinostroza.

Rozhodčí: St. Laurent, O'Halloran – Murchison, Gawryletz

NHL
24. 11. 2019 2:10
St. Louis Blues St. Louis Blues : Nashville Predators Nashville Predators 2:4 (1:3, 0:0, 1:1)
Sestavy:
Binnington (Allen) – Parayko, Pietrangelo, Bouwmeester, Faulk, Dunn, Bortuzzo – Schwartz, B. Schenn, Bozak – Barbašev, R. O'Reilly, Perron – Sanford, Thomas, Sundqvist – MacEachern, J. de La Rose, K. Kostin.
Sestavy:
Saros (Rinne) – Josi, Ellis, Ekholm, Fabbro, Hamhuis, Irwin – F. Forsberg, Johansen, Arvidsson – Järnkrok, Duchene, Mikael Granlund – Grimaldi, Bonino, C. Smith – Watson, Sissons, Olivier.

Rozhodčí: Rehman, Pochmara – Smith, Galloway

NHL
24. 11. 2019 1:10
Carolina Hurricanes Carolina Hurricanes : Florida Panthers Florida Panthers 4:2 (2:2, 1:0, 1:0)
Góly:
09:35 Pesce (T. Teräväinen, Edmundson)
14:20 Nečas (D. Hamilton, Slavin)
37:45 D. Hamilton (T. Teräväinen, Svečnikov)
58:58 Svečnikov (T. Teräväinen, Aho)
Góly:
08:36 Ekblad (Acciari)
08:54 B. Boyle (Sceviour, Strålman)
Sestavy:
Mrázek (Reimer) – Slavin, D. Hamilton, Edmundson, Pesce, Gardiner, T. van Riemsdyk – Svečnikov, Aho, T. Teräväinen – Dzingel, J. Staal, Foegele – Niederreiter, Wallmark, Nečas – B. McGinn, Luostarinen, Martinook.
Sestavy:
Bobrovskij (Montembeault) – Yandle, Ekblad, Matheson, Strålman, Pysyk, Brown – Huberdeau, Barkov, Dadonov – B. Boyle, Trocheck, Connolly – Vatrano, Malgin, Hoffman – Toninato, Acciari, Sceviour.

Rozhodčí: Joannette, Nicholson – Barton, Murphy

NHL
New Jersey Devils New Jersey Devils : Detroit Red Wings Detroit Red Wings 5:1 (0:0, 1:1, 4:0)
Sestavy:
Domingue (Blackwood) – Severson, A. Greene (C), P. K. Subban, Vatanen, Tennyson, Butcher – Palmieri, Hischier, Hall (A) – Simmonds, J. Hughes, J. Boqvist – N. Gusev, Zajac (A), Seney – Hayden, Coleman, Wood.
Sestavy:
J. Bernier (Howard) – Bowey, Ericsson, Cholowski, Hronek, McIlrath, Nemeth – Mantha, D. Larkin (A), Bertuzzi – Fabbri, Filppula, Athanasiou – Perlini, Nielsen (A), Hirose – Glendening (A), Ehn, Helm.

Rozhodčí: Rooney, Skilliter – Driscoll, MacPherson

Počet diváků: 16 514

NHL
24. 11. 2019 1:25
Winnipeg Jets Winnipeg Jets : Columbus Blue Jackets Columbus Blue Jackets 4:3 (1:1, 2:2, 1:0)
Sestavy:
Brossoit (49. Hellebuyck) – Morrissey (A), Poolman, D. Kulikov, Pionk, Beaulieu, Sbisa – Connor, Scheifele (A), Laine – Ehlers, Wheeler (C), Roslovic – Copp, Lowry, Perreault – Luoto, Gustafsson, L. Shaw.
Sestavy:
Merzlikins (Korpisalo) – Werenski, S. Jones, R. Murray, D. Savard, Gavrikov, Kukan – Milano, Dubois, Bemström – N. Foligno (C), Texier, Atkinson (A) – Nyquist, Jenner (A), Bjorkstrand – Robinson, Wennberg, J. Anderson.

Rozhodčí: McIsaac, Rank – Kovachik, Shewchyk

Počet diváků: 15.325

NHL
24. 11. 2019 4:30
San Jose Sharks San Jose Sharks : New York Islanders New York Islanders 2:1P (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
Góly:
26:40 Sörensen (Ferraro, J. Thornton)
62:30 Couture (E. Kane, Burns)
Góly:
27:05 Cizikas (Pelech, Pulock)
Sestavy:
M. Jones (Dell) – R. Šimek, Burns, Vlasic, E. Karlsson, Dillon, Ferraro, Heed – E. Kane, Couture, Labanc – Meier, Goodrow, Marleau – Sörensen, J. Thornton, Gambrell – Radil, Suomela.
Sestavy:
Varlamov (Greiss) – Leddy, Boychuk, Pelech, Pulock, D. Toews, Mayfield – Lee, Barzal, Eberle – Beauvillier, B. Nelson, Brassard – Dal Colle, Koivula, Jo. Bailey – M. Martin, Cizikas, Clutterbuck.

Rozhodčí: Hebert, Brenk – Amell, Pancich

Počet diváků: 16 471

NHL
24. 11. 2019 1:00
Boston Bruins Boston Bruins : Minnesota Wild Minnesota Wild 5:4P (0:1, 2:2, 2:1 - 1:0)
Sestavy:
T. Rask (Halák) – McAvoy, Chára (C), Carlo, Krug, Kampfer, Grzelcyk – Pastrňák, Bergeron (A), Marchand – Wagner, Krejčí (A), DeBrusk – Heinen, Coyle, Bjork – B. Ritchie, Kuraly, Nordström.
Sestavy:
Stalock (Kähkönen) – Spurgeon, Suter, Dumba, Brodin (A), Hunt, Soucy – Zuccarello, E. Staal, Zucker – Fiala, M. Koivu (C), Parise (A) – Kunin, J. Eriksson Ek, Greenway – Hartman, V. Rask, Donato.

Rozhodčí: Kozari, Peel – Marquis, Berg

Počet diváků: 17 850

NHL
24. 11. 2019 2:00
Dallas Stars Dallas Stars : Chicago Blackhawks Chicago Blackhawks 2:1N (1:1, 0:0, 0:0 - 2:0)s.n.2:0
Góly:
14:08 Hintz (J. Klingberg)
Seguin
Góly:
17:24 Määttä (DeBrincat)
Sestavy:
Chudobin (Bishop) – J. Klingberg, Lindell, Heiskanen, Oleksiak, R. Polák, Sekera – Seguin, Dowling, Ja. Benn – Radulov, Pavelski, Hintz – Comeau, Faksa, Cogliano – Perry, Dickinson, Janmark.
Sestavy:
Lehner (Crawford) – E. Gustafsson, Keith, Seabrook, de Haan, C. Murphy, Määttä – A. Nylander, J. Toews, Saad – P. Kane, D. Strome, DeBrincat – D. Kubalík, Kämpf, A. Shaw – Z. Smith, Dach, Carpenter.

Rozhodčí: Hanson, MacDougall – Gibbs, Mach

Počet diváků: 18 532

NHL
23. 11. 2019 18:30
Washington Capitals Washington Capitals : Vancouver Canucks Vancouver Canucks 1:2N (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)s.n.0:1
Góly:
02:22 J. Vrána (Eller)
Góly:
14:00 E. Pettersson (J. T. Miller, Q. Hughes)
Horvat
Sestavy:
Holtby (Samsonov) – Kempný, Carlson, Orlov, Jensen, Siegenthaler, Gudas – Ovečkin, Kuzněcov, T. Wilson – J. Vrána, Eller, Oshie – Pánik, Stephenson, Boyd – Malenstyn, Sgarbossa, Leipsic.
Sestavy:
Markström (Demko) – Edler, Stecher, Q. Hughes, Ch. Tanev, Jo. Benn, T. Myers – Pearson, E. Pettersson, Boeser – J. T. Miller, Horvat, Macewen – Leivo, Gaudette, Virtanen – Schaller, Beagle, Graovac.

Rozhodčí: Luxmore, Chmielewski – Knorr, Cherrey

Počet diváků: 18 573

NHL
Tampa Bay Lightning Tampa Bay Lightning : Anaheim Ducks Anaheim Ducks 6:2 (1:1, 3:1, 2:0)
Sestavy:
Vasilevskij (McElhinney) – Hedman, Shattenkirk, McDonagh, Černák, Sergačjov, Rutta, Coburn – Palát, B. Point, Kučerov – Verhaeghe, T. Johnson, Conacher – Killorn, Cirelli, Joseph – Maroon, Paquette, Gourde.
Sestavy:
R. Miller (Gibson) – Guhle, Fowler, Gudbranson, H. Lindholm, Ja. Larsson, Holzer – Rakell, Getzlaf, Terry – Jones, Henrique, Silfverberg – N. Ritchie, Steel, O. Kaše – Rowney, D. Grant, D. Shore.

Rozhodčí: Lambert, Sutherland – Murray

NHL
24. 11. 2019 4:00
Vegas Golden Knights Vegas Golden Knights : Edmonton Oilers Edmonton Oilers 2:4 (1:2, 1:1, 0:1)
Sestavy:
M.-A. Fleury (M. Subban) – McNabb, Schmidt, Hague, Theodore, Holden, Engelland – Pacioretty, W. Karlsson, R. Smith – Marchessault, Eakin, Mark Stone – Tuch, Stastny, Glass – Carrier, Nosek, Reaves.
Sestavy:
M. Smith (Koskinen) – Nurse, Bear, Klefbom, Jones, K. Russell, A. Larsson – Draisaitl, McDavid, Kassian – Khaira, Nugent-Hopkins, Neal – P. Russell, Sheahan, J. Archibald – M. Granlund, Haas, Chiasson.

Rozhodčí: L'Ecuyer, McCauley – Gibbons, Tobias

Počet diváků: 18.319

NHL
Colorado Avalanche Colorado Avalanche : Toronto Maple Leafs Toronto Maple Leafs 3:5 (1:4, 1:0, 1:1)
Sestavy:
Grubauer (21. Francouz) – Girard, E. Johnson (A), Zadorov, Makar, Graves, Cole – Burakovsky, MacKinnon (A), Donskoi – Nieto, Kadri, Compher – Ničuškin, Bellemare (A), Tynan – Kameněv, Jost, O'Connor. Hlavní trenér: Jared Bednar.
Sestavy:
Andersen (Kaskisuo) – Rielly (A), Ceci, Muzzin, Holl, Dermott, Barrie – I. Michejev, Tavares (C), Hyman – A. Johnsson, Matthews (A), W. Nylander – Kerfoot, Spezza, Kapanen – Engvall, F. Gauthier, N. Shore. Hlavní trenér: Sheldon Keefe.

Rozhodčí: Reid Anderson, Gord Dwyer. Čároví: Ryan Daisy, Pierre Racicot

Počet diváků: 18137

NHL
24. 11. 2019 1:20
Montreal Canadiens Montreal Canadiens : New York Rangers New York Rangers 5:6 (3:0, 1:3, 1:3)
Sestavy:
Price (Kinkaid (C)) – S. Weber, Chiarot (A), Petry, Mete, C. Fleury, Reilly (A) – Gallagher, Danault, Tatar – Lehkonen, Domi, Suzuki – Armia, Kotkaniemi, Hudon – Weal, N. Thompson, Cousins.
Sestavy:
Georgijev (H. Lundqvist) – Trouba (A), Skjei, DeAngelo, Hájek, Fox, R. Lindgren – Bučněvič, Chytil, Kreider (A) – Panarin, Fast (A), R. Strome – Kakko, B. Howden, Lemieux – Br. Smith, McKegg, Haley.

Rozhodčí: Meier, Hebert – Nagy, Mills

Počet diváků: 21 302

NHL
23. 11. 2019 19:00
Philadelphia Flyers Philadelphia Flyers : Calgary Flames Calgary Flames 2:3N (0:0, 1:0, 1:2 - 0:0)s.n.0:1
Góly:
33:26 Voráček (Sanheim, Couturier)
56:14 K. Hayes (Farabee)
Góly:
41:01 Mangiapane (Backlund)
58:37 E. Lindholm (R. Andersson, J. Gaudreau)
65:00 Tkachuk
Sestavy:
Hart (Elliott) – Provorov, Niskanen, Sanheim, Braun, Hägg, P. Myers – Giroux (C), Frost, Konecny – Lindblom, Couturier (A), Voráček (A) – Laughton, K. Hayes, Farabee – J. van Riemsdyk, M. Raffl, Pitlick.
Sestavy:
Rittich (Talbot) – Giordano (C), R. Andersson, Hanifin, Mi. Stone, Kylington, Davidson – J. Gaudreau, Monahan (A), E. Lindholm – Tkachuk (A), Backlund, Frolík – Lucic, D. Ryan, Dubé – Rinaldo, Jankowski, Mangiapane.

5.Nashville6935826215:21778
6.Minnesota6935727220:22077