Dmitrij Jaškin (v bílém) se St. Louis bojuje s přesilou hokejistů Bostonu.

Dmitrij Jaškin (v bílém) se St. Louis bojuje s přesilou hokejistů Bostonu. | foto: AP

Krejčí bodoval za Boston, Philadelphia zvítězila na ledě Floridy

• 12
Jediný Čech se prosadil v rámci pěti úterních zápasů hokejové NHL. Centr David Krejčí jednou asistoval za Boston, který nepotěšil své fanoušky prohrou 2:4 se St. Louis. Venkovní výhru si odvezla i Philadelphia s Jakubem Voráčkem a Radko Gudasem, nad Floridou s Jaromírem Jágrem a Jakubem Kindlem uspěla výsledkem 3:1.

Díky úterní asistenci z duelu proti St. Louis bodoval David Krejčí už popáté z posledních šesti startů a po pomalém rozjezdu se zlepšil na průběžných 12 bodů (2+10) z úvodních 19 startů. Důvod k oslavám však po zápase rozhodně neměl, když jeho Boston hrající opět bez zraněného kanonýra Davida Pastrňáka padl 2:4.

Češi v NHL:

1. Jakub Voráček (PHI) 20z. - 17b. (7+10)
2. David Pastrňák (BOS) 14z. - 14b. (10+4)
3. Michael Frolík (CGY) 21z. - 14b. (6+8)
4. Radim Vrbata (ARI) 17z. - 12b. (6+6)
5. David Krejčí (BOS) 19z. - 12b. (2+10)
6. Tomáš Hertl (SJS) 17z. - 9b. (4+5)
7. Jaromír Jágr (FLA) 20z. - 9b. (2+7)
8. Ondřej Palát (TBL) 20z. - 8b. (3+5)
9. Martin Hanzal (ARI) 12z. - 7b. (3+4)
10. Radko Gudas (PHI) 14z. - 7b. (1+6)

Další špatnou zprávou pro fanoušky Bruins navíc bylo i zranění kapitána Zdeno Cháry, jenž odstoupil v průběhu druhé třetiny. Domácí tak většinu zápasu absolvovali jen s pěti beky, přesto měli výraznou střeleckou převahu 41:28.

Krejčí (18:24, -2, 2 střely, 0+1) se prosadil už v 8. minutě při otevírací brance Davida Backase z přesilové hry. Někdejší kapitán Blues se tak připomněl ve svém prvním startu proti bývalým dlouholetým spoluhráčům a navíc dosáhl jubilejní 20 000. trefy Bostonu v historii (jediný další celek NHL, jenž překonal danou metu je Montreal).

Také ve druhém dějství udeřila speciální formace Bruins. Dominic Moore totiž dokázal skórovat pro změnu při hře v oslabení. Hosté však udeřili třikrát při vyrovnaném počtu hráčů na ledě a otočili tak vývoj na svou stranu.

Jedním z úspěšných zakončovatelů Blues byl i Jori Lehterä. Ve třetí třetině pak finský útočník přidal i svůj druhý zásah a pojistil tak St. Louis, s forvardem Dmitrijem Jaškinem (13:06, +1, 2 střely) v sestavě, zisk dvou bodů.

Po úspěšném venkovním tripu, kdy ze čtyř startů třikrát zvítězili, se hokejisté Floridy představili znovu vlastním fanouškům. Mnoho radosti jim ovšem v úterý nepřichystali, když si oba body za vítězství 3:1 odvezla Philadelphia.

Flyers poslal do trháku ve 12. minutě Wayne Simmonds, v prostředním dějství potrestal vyloučení Jonathana Marchessaulta útočník Dale Weise a na rozdíl tří branek v 48. minutě při další přesilovce zvyšoval Nick Cousins.

Panthers umazali nulu na kontě Steva Masona, jenž je poslední dny maximálně vytížený při zranění českého kolegy Michala Neuvirtha, až v čase 58:09. O čestný zásah se postaral Reilly Smith.

Byť do utkání zasáhli hned čtyři Češi, ani jeden se nezapsal do bodových statistik. Naprázdno tak vyšel domácí Jaromír Jágr (19:19, +/-: 0, 2 střely) s Jakubem Kindlem (15:48, +/-: 0, 1 střela), i Jakub Voráček (16:48, +/-: 0, 1 střela) s Radko Gudasem (22:29, +1, 1 střela) ve vítězných dresech. V tabulce Východní konference 11. Flyers se tak zlepšili na 21 bodů a dotáhli se na průběžně 10. Floridu s rovněž 21 body.

Nadvládu venkovních celků v úterním programu NHL potvrdila i rozjetá Carolina, pro kterou výhra 2:1 z Toronta byla už v pořadí pátým dvoubodovým ziskem v řadě. Jako první ovšem v utkání slavili Maple Leafs. Už v 6. minutě je poslal do vedení Jake Gardiner. Těsně před prvním odchodem do kabin ale srovnal využitou početní převahou Jeff Skiner a ve druhém dějství udeřil při hře v oslabení Viktor Stalberg.

Když kanadský celek na brankáře Cama Warda nic dalšího nevymyslel, zůstalo skóre nezměněno až do konce. Jediným českým zástupcem na ledě byl obránce Toronta Roman Polák (14:37, +/-: 0). Útočník Andrej Nestrašil byl opět jen mezi nehrajícími náhradníky Hurricanes. Výhra posunula Carolinu (12. příčka s 20 body) v tabulce Východní konference právě před své poslední soupeře (13. příčka s 19 body). Už dlouhých 13 navazujících startů čeká v útoku Maple Leafs na další vstřelený gól talentovaný Auston Matthews. Jednička posledního draftu během dané série posbírala jen tři asistence.

Hokejisté Montrealu sice s 30 body stále kralují Východní konferenci i celé NHL, z posledních pěti duelů ale čtyřikrát padli. Naposledy neuspěli po vyrovnaném skóre 3:4 s Ottawou.

Hosté rozhodli o exportu dvou bodů z arény Bell Centre slepenými góly z 44. a 46. minuty v podání Marka Stona a kapitána Erika Karlssona. Domácí centr Tomáš Plekanec (18:19, -1, 1 střela) vyšel opět bez bodu, přestože tentokrát dostal výrazný prostor i v přesilových hrách Canadiens.

Z farmy povolaný Ondřej Kaše (12:53, -1), jenž byl zámořskými novináři zvolen za třetí hvězdu zápasu, se střelecky prosadil za Anaheim v dlouhém penaltovém rozstřelu s Islanders. Trefu českého nováčka z osmé série však vymazal hostující Nikolaj Kuljomin.

Diváci v Anaheimu nakonec viděli čtrnáct sérií nájezdů (rekord NHL je dvacet sérií ze souboje Floridy s Washingtonem z prosince 2014), ze kterých vyšli vítězně hostující Ostrované díky trefě obránce Nicka Leddyho. New York si tak připsal výhru 3:2 po nájezdech.

Výsledky NHL

Toronto - Carolina 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
6. Gardiner - 18. Skinner, 35. Stalberg. Střely na branku: 26:29. Diváci: 18 893. Hvězdy zápasu: 1. Stalberg, 2. Ward (oba Carolina), 3. Andersen (Toronto).

Boston - St. Louis 2:4 (1:0, 1:3, 0:1)
8. Backes (Krejčí), 29. Moore - 24. a 60. Lehterä, 34. Bortuzzo, 37. Stastny. Střely na branku: 41:28. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Allen (St. Louis), 2. Backes (Boston), 3. Lehterä (St. Louis).

Montreal - Ottawa 3:4 (0:0, 2:2, 1:2)
21. Weber, 28. Radulov, 43. Galchenyuk - 26. Hoffman, 36. Brassard, 44. Stone, 46. Karlsson. Střely na branku: 39:23. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Hoffman (Ottawa), 2. Markov (Montreal), 3. Anderson (Ottawa).

Florida - Philadelphia 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
59. Smith - 12. Simmonds, 34. Weise, 48. Cousins. Střely na branku: 39:28. Diváci: 15 515. Hvězdy zápasu: 1. Mason, 2. Simmonds (oba Philadelphia), 3. Smith (Florida).

Anaheim - NY Islanders 2:3 po sam. nájezdech (1:2, 0:0, 1:0 - 0:0)
2. Fowler, 50. Rakell - 12. Pelech, 17. Bailey, rozhodující sam. nájezd Leddy. Střely na branku: 41:35. Diváci: 15 161. Hvězdy zápasu: 1. Fowler (Anaheim), 2. Greiss (Islanders), 3. Kaše (Anaheim).