ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Maskoti a plexiskla pryč, test denně je málo. NHL zoufale vzdoruje nákaze

  • 25
Oranžová příšerka Gritty je jednou z mála bytostí, která může zápasy Východní divize NHL sledovat přímo v hale. Teď i pro rozverného maskota Philadelphie platí covidové nařízení: Gritty, drž se dál od střídaček!

Vedení soutěže za nimi odstranilo ochranná plexiskla. Má to napomoct lepšímu proudění vzduchu, což má snížit riziko nákazy na střídačkách. Za nimi ovšem nesmí nikdo být - fanoušci, manažeři, nehrající hokejisté. Pravidlo se vztahuje i na maskoty.

Nenápadná úprava jen značí, jak se NHL zoufale snaží zabránit šíření viru.

Ve zpřísněném manuálu vedení soutěže také apeluje, aby v halách byla kvalitnější vzduchotechnika a dokonaleji fungovalo odvětrávání. Třeba ve Wells Fargo Center - domovině Flyers, Jakuba Voráčka nebo i oranžového Grittyho - za vylepšený filtrační systém utratili na počátku sezony 11 milionů dolarů.

Zpravodajství z nočních zápasů NHL

Upravovat rutinu musí před zápasem i samotní hokejisté. V předstihu dorazit? Zkontrolovat si výbavu? Dát si kafe? Pokecat? V klidu se rozhýbat? Zapomeňte! Dominika Kubalíka a spol. nejen doma v Chicagu před stadionem zastaví zřízenec: „Stát! Proč tak brzy?“

Maskot Gritty v místech, ve kterých se nově nesmí pohybovat:

Minimalizuje se čas v uzavřených prostorech, šatny se před zápasy zpřístupňují až hodinu a 45 minut před úvodním buly. V halách se striktně dodržují dvoumetrové rozestupy, což znamená, že se tým nevejde do jedné kabiny.

Omezení zažívají hráči nejslavnější ligy světa v hotelu nebo při cestování. Chcete se třeba při letu najíst? Musíte si počkat, až se dostanete na řadu a nikdo další nebude jíst ve stejné řadě nebo vašem okolí. „Všichni jsme se rozhodli, že budeme hrát,“ říká obránce Toronta Morgan Rielly. „Byla to naše volba, při níž se musíme držet protokolů, které se nás snaží uchránit.“

Jenže se to úplně nedaří. Za necelý měsíc po rozjezdu zkrácené základní části se už překládalo přes třicet utkání. Zhruba stovka hokejistů se objevila na koronavirovém seznamu - jen pozor, umístění nemusí nutně znamenat infekci. Vynucenou pauzu měli nebo mají v Dallasu, Carolině, Vegas, New Jersey, Buffalu, Minnesotě, Coloradu nebo Philadelphii.

Bublina splaskla. A zámořský sport řeší problém

NHL v letním play off vytvořila dokonale sterilní prostředí, kde za téměř čtvrt roku z více 33 tisíc testů nevyšel ani jeden pozitivně. Funkcionáři i lékaři tušili, že v aktuální sezoně nebude možné hráče i realizační štáby zcela uchránit od viru, současné počty nakažených ale čím dál víc brzdí chod ligy.

„Prochází tím každá soutěž, která opustila bublinový scénář. NHL musí především zjistit, odkud nákaza pochází. Je z rodiny? Ze zápasů? Z šatny?“ uvedl pro web The Athletic lékař Bill Morice z Mayo Clinic Laboratories.

Filip Zadina (druhý zprava) a Filip Hronek (dole) z Detroitu se radují se spoluhráči z gólu v zápase s  Floridou.

„Baseballová MLB odhalila nedostatky při cestování a zaměřila se na to. NFL odhalila nedostatky při poradách a zaměřila se na to. NBA zjistila, že problémem jsou příslušníci rodiny a další lidé z okolí a zaměřila se i na jejich testování.“

I proto NHL zavádí čím dál přísnější preventivní opatření. Reportér stanice Sportsnet Elliotte Friedman dokonce informuje, že panuje přesvědčení, které každodenní PCR testování nepovažuje za zcela dostatečné.

„Mezi odebráním vzorku, který putuje do laboratoře, a výsledkem vždy vznikne nějaká prodleva,“ upozorňuje Friedman. Zvažuje se, že minimálně v průběhu zápasových dnů budou hokejisté podstupovat dva PCR testy. Anebo alespoň přibude rychlotest, který poskytne okamžitý výsledek před vyhodnocením přesnějšího PCR testu.

Snaž se, jak můžeš. Ale vir stejně potkáš na ledě

„Myslím, že NHL dělá to nejlepší, co může. Ale můj názor je, že je nakažení nevyhnutelné,“ řekl po startu sezony detroitský kouč Jeff Blashill.

Ač Red Wings dodržovali veškerá opatření, zpočátku sezony se nakazilo několik Blashillových svěřenců včetně Filipa Zadiny. Zřejmě nebyla náhoda, že se pozitivní testy objevily po dvojutkání s Carolinou, která v polovině ledna kvůli většímu počtu nakažených musela do karantény.

Něco podobného se nejspíš odehrálo i v případě Colorada a Minnesoty, kde se nákaza rozjela na přelomu ledna a února. Wild má momentálně 12 nakažených osob (11 hráčů a jednoho trenéra). Po třetím vzájemném utkání s Avalanche se objevily pozitivní případy v kabině Colorada, které muselo hledat volné termíny pro čtyři odložené partie.

Jasný důkaz přenosu viru přímo při utkání neexistuje, neboť NHL dosud neprováděla sekvenaci odebraných vzorků, což by odhalilo přesnější původ a mutaci viru. Ano, v USA se vyskytuje nejen nakažlivější britská mutace, ale také rezistentnější jihoafrická a brazilská.

„Můžeme vidět agresivnější šíření viru,“ posteskl si v prohlášení pro média komisař NHL Gary Bettman.

Odlišné cesty, stejný cíl

Je zajímavé, že všechny karanténou postižené týmy sídlí v Spojených státech, kanadské divize se odklady zatím netýkají. Všímají si toho i fanoušci, kteří vytvářejí humorné koláže.

The Flyers are the latest team to postpone games due to COVID.

9. února 2021 v 22:00, příspěvek archivován: 10. února 2021 v 14:39

Říká se, že prvky z NHL přebírá zbytek světa. Teď ale NHL i přes nadměrné úsilí následuje hokejovou Evropu. Také v ní na počátku sezony působil koronavirus značné komplikace, ale teď například základní části Kontinentální ligy či domácí extraligy přes četné odklady spějí ke zdárnému finiši.

Když to trochu přeženeme, nejvyšší česká soutěž při srovnání s opatřeními v NHL prakticky nechránila zdraví hokejistů a vlastně bylo jen otázkou času, kdy se extraliga promoří, z čehož se stal paradoxně nejhlasitější argument pro opětovný restart.

„Kluby nyní dodržují dle svých možností protokoly. Nevím, jestli k tomu přispívá promořenost, ale zdá se, že naše komunita je stále imunní,“ říká ředitel extraligy Josef Řezníček. „Poslední záchyt jsme snad měli zhruba v době, kdy soutěž přecházela z PCR na antigenní testování. Je to vidět i na extraligových sestavách, které se mění jen v případě zranění.“

Zdá se, že odlišné a různě nákladné cesty spějí ke stejnému cíli. Hokejoví fandové se musí utěšovat, že NHL je teprve na jejím začátku, který bývá nejtěžší.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.