Ondřej Kaše

Ondřej Kaše | foto: AP

Cramarossa, Sgarbossa, Kaše. Český útočník prožil nevšední premiéru v NHL

  • 11
Cramarossa, Sgarbossa, Kaše. Letmý pohled by napovídal, že se spíše než na hokejovou soupisku díváte na polední menu italské restaurace. Jenže opak je pravdou, jde o jména třech forvardů Anaheimu, kteří v noci ze středy na čtvrtek zasáhli do zápasu s Pittsburghem. Ondřej Kaše si zvučnějšího soupeře pro svůj debut v zámořské NHL nemohl přát, nastoupil proti úřadujícím šampiónům.

Kaše se ve středu dočkal svého prvního povolání z farmy, velký klub jej poprvé potřeboval. Dvacetiletý útočník, který umí zahrát na pravém i na levém křídle, zaujal vedení Anaheimu skvělými výkony v nižší AHL, za šest utkání dal dva góly a na další dvě branky přihrál, navíc prospíval ve statistice +/- (+3). „Na farmě hrál opravdu skvěle,“ chválil jej trenér Randy Carlyle.

Carlyle rovnou Kašeho zařadil do základní sestavy, odchovanec kadaňského hokeje měl společně s dalším povolaným farmářem Michaelem Sgarbossou nahradit zraněné Nicka Ritchieho a Ryana Getzlafa. Kaše se od zkušeného kouče dočkal velké důvěry, Carlyle bývalého chomutovského Piráta bez ostychu zařadil do třetí formace po bok Josepha Cramarossy a Chrise Wagnera.

„Nebojím se nasadit mladého hráče do situace, kde využije své přednosti.Je to ofenzivní hráč, proč bych jej dával do čtvrté řady,“ položil si řečnickou otázku. Kaše se snažil velkou příležitost co nejvíce zužitkovat, hned v prvním střídání se protáhl před Matta Murrayho a kanadského brankáře zaměstnal prudkou střelou.

V dalším průběhu zápasu Kaše přidal ještě jednu ránu a ačkoliv odehrál jen necelých devět minut, vyzkoušel si i přesilovky. Na led nastupoval nejčastěji se dvěma centry s italskými příjmeními: Cramarossou a Sgarbossou, vedle každého z nich strávil 36,36 procent ze své premiéry. Ta nakonec nebyla vítězná, Pittsburgh porazil Anaheim 5:1. Kaše se navíc nachomýtl u jedné z obdržených branek.

Na svůj debut ale nejspíše nikdy nezapomene, vždyť hned napoprvé hrál proti Sidneymu Crosbymu, nejlepšímu hokejistovi světa. Nezapomene na ni ani klubová kronika, do které přibyl následující zápis: Kaše se stal prvním hráčem, který kdy oblékl anaheimský dres s číslem 86. Mimochodem, s šestaosmdesátkou dosud nehrál žádný jiný Čech.

Kaše, bývalý juniorský reprezentant, se stal čtvrtým českým debutantem v této sezoně, před ním si stihli premiéru v zámořské soutěži odbýt Martin Frk, Michal Kempný a Lukáš Sedlák. Od Carylea tak starší z hokejových bratří dostal předčasný dárek k narozeninám. V úterý oslaví jednadvacetiny.