Ministr zdravotnictví Ron Liepert chce vědět, jakým způsobem se dostala nedostatková vakcína na soukromou kliniku, kde pak doktoři přednostně očkovali hráče Calgary Flames a jejich rodinné příslušníky.
Tisícovky "obyčejných" Kanaďanů přitom stojí na očkování proti obávanému viru A(H1N1) hodinové fronty a leckdy se na ně ani nedostane. "Jde o zneužití základních principů kanadské zdravotní péče," zlobil se David Swann, lídr opozičních liberálů.
"Máme jediného dodavatele v provincii. Jen ten může dodat vakcínu se schválením hlavního lékaře našeho úřadu," prohlásil Liepert.
Podle vedení Calgary přitom klub postupoval v souladu s platnými předpisy. "Podali jsme žádost na Zdravotní servis provincie Alberta. Postupovali jsme podle protokolu," bránil se prezident klubu Ken King. "Naši hráči jsou virem ohrožení, protože podstupují enormní fyzickou zátěž, cestují po kontinentu a jsou v kontaktu s týmy, kde už nákaza propukla."
Takovými mužstvy je třeba Edmonton Oilers, kde se prasečí chřipkou nakazil český obránce Ladislav Šmíd - více ZDE. Nebo Colorado Avalanche, v němž byl pozitivně testován slovenský brankář Peter Budaj - čtěte ZDE. Přesto třeba právě v Edmontonu své hráče neočkují. "Pokud chtějí, ať si zajdou na kliniku jako každý normální člověk," komentoval to Allan Watt, mediální manažer Oilers.
Konkurenční Calgary si protekční vakcínou nadělalo dost zlé krve. "Očkování se poskytuje přednostně těm, kteří mají peníze. Přitom nemocní s rakovinou, s chronickými dýchacími potížemi, těhotné ženy a malé děti ho nemůžou dostat. To je selhání vládních špiček," hudroval Swann.
"Vedení Flames dalo vládní straně na kampaň čtyřiačtyřicet tisíc dolarů," připomněl další opoziční předák Brian Mason. "Proč premiér dovolí, aby milionářští kamarádi jeho provinční vlády dostali lék, na nějž marně čekají těhotné ženy a děti?"