Sobota 23. ledna 2021, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. ledna 2021 Zdeněk

Boychuk a další jednoocí králové: první černoch v NHL či snajpr s laserem v rukou

  14:30
Johnny Boychuk, tvrdý bek a majitel Stanley Cupu končící pouť po NHL kvůli zranění oka, je v pravém slova smyslu hrdina. Ačkoliv měl poškozený zrak, nevzdal bitvy v play off a šel dřít pro mužstvo. Historie zámořské elitní soutěže si pamatuje „jednooké“ krále této hry bojující s hendikepovaným viděním. Kdo jsou stateční muži, co překonali vlastní strach i fatální doživotní zmrzačení kvůli lásce k hokeji?

První hokejista NHL tmavé pleti Willie O’Ree je dodnes váženým členem organizace Boston Bruins. V začátcích své kariéry zcela oslepl na pravé oko. | foto: Profimedia.cz

Nezřídka je součástí taktické hry o tituly zatajování vážných zdravotních šrámů i krytí značně omezujících neduhů. Říkejte to borcům potýkajícím se se závažným zraněním oka v podstatě větší část hokejové kariéry a  následky do konce života.

Vidíte před sebou maximálně půlku hřiště, nemáte v zorném poli volného spoluhráče pro přihrávku. Těžko odtušíte, že vám ze strany přilétne „sekera“ přes ruce. Zkuste si zaostřit z dálky na branku.

A pak... se jako člověk musíte srovnat s tím, že nemůžete normálně fungovat. Přesto se našli hráči, již vynikali skvělou hrou, kterou navzdory ztrátě části zraku povýšili na umění.

Willie O’Ree. Bryan Berard. Mattias Weinhandl. A naposledy Johnny Boychuk.

Willie O’Ree. Foto: nhl.com

Willie O’Ree. Foto: nhl.com

O’Ree jako první zbořil mýty o barvě pleti hokejových hráčů i hendikepu, s nímž lze ještě hrát. Ke zranění přišel coby junior Kitcheneru v Ontario Junior Hockey League. Když jeho vlastní bek napálil vší silou puk od modré čáry, sehnul se před brankou, aby unikl bezprostřednímu nebezpečí. K jeho neštěstí se zbloudilý kotouč otřel o hokejku a vlétl mu přímo do oka.

Skácel se k zemi, dál už si pamatoval jen cestu sanitkou. V nemocnici doktor sveřepému klukovi řekl zdrcující zprávu: „Dopad puku způsobil, že máš napravo kompletně potrhanou sítnici a budeš už napořád slepý. Promiň, ale ty už hokej hrát nebudeš.“

Vysněná životní cesta se najednou zdála být ztracená, O’Ree byl zlomený. „Bylo mi teprve devatenáct a všechny sny a cíle, které jsem si stanovil, byly očividně pryč,“ vyprávěl.

Po absolvování nelidského drilu, odmítání a brutální šikany, kterou si procházel kvůli svému původu, se rozhodl, že to nezabalí. Za pět týdnů byl zpátky a všechny spoluhráče i trenéry navenek přesvědčil o plném zotavení.

„Ani rodičům jsem neřekl, že jsem na pravé oko úplně slepý. Odešli do hrobu s tím, že normálně vidím. Svěřil jsem se o svých zdravotních problémech jen mladší sestře Betty a ještě mi musela přísahat, že to bude naše tajemství. Jasně jsem jí řekl, že jestli se někdo dozví, že nevidím, nenechají mě hrát profesionální hokej a nedostanu se do NHL.“

I po letech jeho poutavý příběh o událostech z roku 1954 bere dech. Tajemství muselo vydržet ještě další čtyři roky, než si zasloužil jako první hokejista tmavé pleti povolání z farmy k týmu Boston Bruins. Mezitím přišel do mužstva Quebec Aces, kde zatajil, že je na jedno oko nevidomý, aby mohl vůbec nastupovat. Přesto byl skvělý a vyhrál tady pohár.

„Řekl jsem si: Willie, můžeš dokázat, cokoli si usmyslíš, pokud to hlava i srdce budou cítit stejně. Dodnes si vlastně málokdo uvědomí, že jsem hrál 21 let hokej jen jedním okem. Vždycky bylo důležité zapomenout na to, co nevidím, ale soustředit se na to, co vidím,“ míní.

Obránce Bryan Berard získal za svou oddanost hokeji Bill Masterton Trophy.

Obránce Bryan Berard získal za svou oddanost hokeji Bill Masterton Trophy.

Na přelomu milénia jeho příklad následoval Bryan Berard. Všemi opěvovaný obránce, jednička draftu 1995 a vítěz Calder Trophy pro nejlepšího nováčka o dva roky později.

11. března 2000 měl ve zlomu jeho skvěle rozjeté kariéry prsty a především hokejku Marián Hossa. Během zápasu Berardova Toronta s Ottawou se slovenský střelec otáčel k dorážce vyraženého kotouče a z plného nápřahu mrštil čepel hole proti Američanově tváři.

Skončilo to devastujícím roztržením oční bulvy, spoustou krve na ledě, náročnou tříhodinovou operací a roční pauzou od hokeje. Po zákroku lékařů byl alespoň schopný poškozeným pravým okem rozeznat světlo a tmu. Berard se s následky ztráty zraku na rozdíl od O’Reeho nikdy pořádně nesrovnal.

„Každý den na to myslím. Probudím se a mám jen jedno oko. Je to každý den stejné. A já si pořád říkám - k čertu, co kdyby se to stalo jinak. Byla to podivná nehoda, ale je to součást sportu. V té době spousta z nás nenosila ochranné plexi štíty,“ líčil před čtyřmi lety Berard své pocity reportérovi ESPN.

Z hororového zranění mrazilo i lékaře. Hossova hůl Berardovi udělala díru do obličeje. Dodnes je vděčný Bohu, že hrůzostrašnou životní epizodu přežil. „Věděl jsem hned, že mám fakt velký problém. Ale víte, na co jsem v té chvíli myslel? Aby mi zachránili oko a já se mohl vrátit a zase hrát,“ pronesl.

Berard se skutečně vrátil. V dresu New York Rangers. Dalších pět let odehrál postupně v týmech Bostonu, Chicaga, Columbusu a New Yorku Islanders, kde začínal. Do zápasu NHL se postavil přesto, že viděl minimálně. Byl spolehlivý, odvedl si své, ale po comebacku už to byl jiný hráč i kvůli zranění zad. Kariéru končil u „šílenců“ z Viťjazu Čechov v roce 2009.

„Chtěl bych jen vidět, kam by vystoupala moje kariéra se dvěma zdravýma očima. Ohlížím se a jen si přeju vědět, jak dlouho bych hrál, kdybych byl úplně zdravý,“ řekl Berard.

Švédsko - Rakousko. Švéd Mattia Weinhandl se raduje z gólu.

Švéd Mattias Weinhandl přišel ke zrátě zraku po zákroku českého útočníka Michala Trávníčka.

Vlastní kategorii tvoří někdejší švédský útočník New York Islanders Mattias Weinhandl. Na levé oko viděl jen z deseti procent, přesto se prosadil v dospělé reprezentaci, NHL i KHL. Co mu chybělo v oku, to nahradil laserově přesnými mířidly v rukou. Chabý zrak mu nezabránil nastřílet v kariéře úctyhodných 466 gólů.

Za jeho ošklivé poranění, které však neubralo na kvalitě jeho hokejovému kumštu, může Čech. Na mezistátním turnaji juniorských týmů před 21 lety trefil Weinhandla holí do oka útočník Michal Trávníček.

Bojovný litvínovský odchovanec na svou obhajobu uvedl, že ho Švéd hákoval a jen se snažil vymanit ze sevření a neměl v úmyslu ho zranit. Dostal podmíněný roční zákaz startů na mezinárodní scéně, později IIHF překvalifikovaný na tříletý. Trávníček trest pokorně přijal, Weinhandlovi dokonce zaslal omluvný dopis, ale Seveřanovi už to nijak nepomohlo.

„Všechno mám rozmazané,“ smutnil po operaci. Nakonec se naučil otáčet hlavou tak, aby na puk vždy ostře viděl. Kariéru mu paradoxně ukončil až otřes mozku, jenž si přivodil, když hrál ve švédské lize za Linköping.

Nový způsob hokejového vidění si musel osvojit i český talent Jindřich Abdul, toho času v Čerepovci. Mladý útočník takřka přišel o zrak na pravém oku před pěti lety při angažmá ve Znojmě v duelu juniorských celků. I když ho přepadaly myšlenky na konec kariéry, pracovitostí a pílí se prokousal přes EBEL ligu do Slovanu Bratislava a Ruska.

Hokejová pohádka, jejíž happy end odložil otřes mozku a virus

„Zvykl jsem si, že si do něj musím pravidelně kapat. A když se dívám před spaním do mobilu, oko si raději zavřu a čtu si jen jedním okem. I auto zvládnu řídit, i když mě to zpočátku trochu táhlo do levého pruhu,“ popisoval nedávno pro iDNES.cz, jaké byly nové začátky.

A pak je tu Johnny Boychuk. Urputný bek s obrovským přehledem a gólovou ránou. K jeho smůle byl během kariéry častým terčem nešťastných příhod. V Bostonu nevydařená rozehrávka spoluhráče mířila přímo na hlavu, tehdy puk stihl vyhlavičkovat do hlediště a situaci se zasmál.

Johnny Boychuk a Kyle Okposo slaví gól New Yorku Islanders.

Johnny Boychuk slaví gól New Yorku Islanders.

Vloni při souboji s útočníkem Toronta Mitchem Marnerem inkasoval zásah bruslí do krku. Už tam se schylovalo k tragédii, ale neštěstí se vyhnul.

Kritické zásahy do oka však dostal rovnou dvakrát. Poprvé 6. února 2010 mu ještě coby obránci Bostonu v duelu proti Vancouveru vystřelený puk zlomil očnici a od té doby nosil hledí.

Podruhé 3. března letošního roku. Brusle montrealského útočníka Artturiho Lehkonena Boychukovi rozřízla víčko a na jeho zašití bylo potřeba devadesát stehů. Incident však zadákovi nezpůsobil jen povrchové zranění, nýbrž rozsáhlé, vážné a trvalé poškození vidění.

Navzdory zákazům lékařů se na podzim po řadě měsíců rehabilitace pokoušel oživit kariéru a vyválčit postup s New York Islanders. Vydržel jen tři zápasy. Když v 36 letech usoudil, že hokeje už bylo dost a že zdraví a zcela normální život chlapa ve středním věku je přednější, brusle a hokejku zahodil se smutkem nadobro do garáže.

„Moje periferní vidění je ve skutečnosti dost špatné. Doktoři řekli, že došlo k poškození očního nervu a dalším jiným zraněním v oblasti oka. Je to nevratné. Zpracovat to všechno najednou byla síla,“ vyznal se při odchodu do hokejového důchodu.

„V tuto chvíli vím, že už nebudu hrát, ale nemám nejmenší tušení, co budu dělat dál. Dva měsíce jsem chodil po doktorech a přemýšlel, co bude. Nyní si nejsem jistý. Rád bych zůstal na Long Islandu, protože jsme si tam postavili dům. Nechtělo by se mi odcházet, ale teď nevím nic,“ hlesl muž, jenž však na hokejových polích dokázal téměř vše.

To jsou praví hrdinové a gladiátoři. Jen některé osudy nemají šťastný konec.

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 by se mělo uskutečnit od 21. května do 6. června v Bělorusku a Lotyšsku. Stále se však čeká na potvrzení, zda se bude skutečně hrát v politicky nestabilním Bělorusku. Program MS 2021 zatím nebyl zveřejněn. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

  • Nejčtenější

Povyk okolo Voráčka. Nařkl Růžičku, vyjel na reportéra, v týmu čelí tlaku

Premium Hokejista Jakub Voráček má za sebou teprve dva zápasy nevšední sezony. Posbíral v nich dvě asistence. S Philadelphia...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

Voráčkův vulgární výpad zahýbal NHL. Fanoušci tleskají, experti tápou

Klidně seděl v tiskové místnosti, čepici měl ledabyle naraženou na hlavě kšiltem dozadu, jak bývá zvykem, a odpovídal...

Bělorusko přišlo o hokejový šampionát. Kvůli obavám o bezpečnost

Rada Mezinárodní hokejové federace v pondělí oficiálně odebrala Bělorusku pořadatelství mistrovství světa 2021. Člen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POHLED: Škoda sešlápla brzdu. Probere tím hokejové bafuňáře?

Její auta tradičně stojí v rozích zimáků, zelené logo s okřídleným šípem nepřehlédnutelně září uprostřed ledu a řada...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Hertl potvrdil formu vítězným nájezdem, San Jose uspělo nad St. Louis

Hokejový útočník Tomáš Hertl znovu potvrdil skvělou aktuální pohodu, která jej v úvodu nové sezony NHL vynesla na...

Krejčí s Voráčkem sbírali asistence, výhru slavil útočník Bostonu

Z šesti čtvrtečních zápasů hokejové NHL se Češi prosadili jen v jediném, ale zato výrazně. Konfrontaci Bostonu s...

Podrazil jsem ho. Ale tyran nejsem! Kouč Babcock promluvil o své (ne)vině

Tyran. Otřesný člověk. Podrazák. Slavný kanadský kouč Mike Babcock si toho na podzim 2019 vyslechl od bývalých svěřenců...

Už zase pálí. Co Kubalíkovi nejde s parťáky, to doháněl v přesilovce

Jaký byl start nejlepšího českého hokejového snajpra do nové sezony NHL? Bez střelecké pohody, bez pozice při...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...