Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chicago mě odepsalo, vypráví Galvas. Novou etapu odstartuje ve Švédsku

  8:59
S manželkou Emou, s níž se seznámil už na gymnáziu, se posadí na dvorku olomoucké kavárny a vypráví o psychicky nejtěžší sezoně v hokejové kariéře. Třiadvacetiletý Jakub Galvas nedostal od Chicaga žádnou šanci, třebaže na něj v organizaci pěli ódy, jak zvládl v minulém ročníku šest startů ve slavné NHL. I letos na farmě vynikal, byl nejproduktivnějším obráncem.
Obránce Chicaga Jakub Galvas během zápasu s Montrealem.

Obránce Chicaga Jakub Galvas během zápasu s Montrealem. | foto: Profimedia.cz

Avšak pozvánky se nedočkal. Teď se už těší na opožděné líbánky i na novou výzvu ve švédském Malmö.

Před sezonou jste mi líčil, jak velkou chuť máte prosadit se v Chicagu. Kdy se to ve vás zlomilo?
Rozhodně to nebylo tak, jak psal jeden novinář v zámoří, že jsem byl rozhodnutý od začátku sezony. Zlomilo se to až poslední měsíc. Hodně kluků bylo povolaných nahoru a já byl skoro jediný, kdo celou sezonu nebyl. Na konci ledna jsem tlačil na agenta, aby od manažera Blackhawks zjistil, jak na to jsem. Po pár týdnech jsem dostal odpověď, že jsem čtvrtý na call-up mezi obránci, což znamená, že téměř nemám šanci se tam dostat. To by museli být tři zranění a nahoře taky.

To vás muselo zarazit.
Bylo hodně těžké to vzít, protože jsem furt věřil. Chvíli předtím jsme se bavili s trenérem z AHL, ukazoval mi statistiky, že mám nejlepší rozehrávku v týmu a že to určitě ukáže nahoře. Dalo mi to naději, ale pak přišla tahle zpráva. Musím se přiznat, že jsem o odchodu přemýšlel už v průběhu sezony, akorát byl problém, že trejdové období v Evropě končí 15. února a trejdy v Americe 3. března. Prostě jsem to nechtěl vzdát v půlce sezony, protože jsem si uvědomoval, že bych toho mohl litovat, kdyby šance přišla. Tak jsem se rozhodl zabojovat, nenechat to klukům na farmě zadarmo. Jsem rád, že jsem to udělal. Nechal jsem tam vše, nevyčítám si nic. Ale sezona mě strašně zklamala.

Vysvětlil vám někdo z klubu, proč další šance nepřišla?
Ze zápasů v NHL jsem měl výborný pocit, vůbec jsem si nepředstavoval, že je možnost, že už nedostanu ani zápas. Doufal jsem, že bude záležet na tom, jak budu hrát. Asi to není jen o výkonech. Ne každému se líbím. Před sezonou se změnil trenér, také hrál v NHL. Byl to spíš rváč, hrál defenzivní hokej.

Luke Richardson.
Uměl hitovat, hrál jednoduše. Já mám rád rychlou rozehrávku, ale prostě nemám ta kila, výšku.

Z VOLEJE: Galvas o Chicagu, tátovi i finském drilu v dřevěných halách

Ale současná NHL přece přeje hráčům, co hrají rychle.
Celou sezonu jsem si říkal, že nechápu, proč se tak rozhodli. Přece potřebují i někoho, kdo rozehraje útočníkům. Tento přístup mě mrzel, asi mě odepsali. Čekají na své další talenty, kterých je vždy hodně a jsou mladší. Mohou se jim víc věnovat, já už mám přece jen za chvilku dvacet čtyři. Musím jejich rozhodnutí akceptovat.

Dobrá zkouška?
Nejtěžší sezona, co se týče psychiky. Nechtěl jsem ukázat, že mě to štve. Snažil jsem se hodně pracovat, každý den jsem chtěl předvést maximum. Jsem pyšný, že jsem to zvládl aspoň takhle.

Takže ani na jednání o nové smlouvě nedošlo?
V dubnu jsem chtěl už něco podepsat. Čekala by mě asi kvalifikační nabídka, zůstal bych s dvoucestným kontraktem. Nedávalo mi to smysl, když jsem necítil šanci dostat se nahoru a není pro mě cíl hrát v AHL, není mi dvacet. V dubnu jsem chtěl něco podepsat, abych měl klid. Chtěl jsem do top soutěže v Evropě a jsem rád, jak to dopadlo.

Chicago prochází přestavbou, skončilo třicáté a uzavřela se éra ikon Kanea s Toewsem. Loterie draftu vyšla, klub získal jedničku Conora Bedarda. Nemrzí vás, že si to s ním nedáte?
Samozřejmě bych chtěl tak skvělého hráče poznat. Dbají na to, že posílají mladé hráče rozehrávat na farmu, tak jsem zvědavý, jestli ho tam taky pošlou, nebo bude výjimka. Organizaci zvedne, to je jisté.

Jakub Galvas (vpravo) z Chicaga atakuje montrealského útočníka Ryana Poehlinga.

Už teď fanoušci vykupují permanentky.
Když lidé ucítí, že by to mohl být další Kane, přivalí je to zpět. Minulé sezony to nebylo nic moc.

Jaký dojem na vás zanechali hvězdní Kane s Toewsem?
Velcí profesionálové. Neměl jsem moc čas se s nimi pobavit, ale poznal jsem je aspoň trošku a vážím si toho. Vidět tyhle hvězdy byl zážitek. Toews končí, Kane šel do Rangers, organizaci spadl kámen ze srdce, že byli první ve volbě draftu.

A vaše další zážitky ze zámoří?
Zápasy v NHL, hlavně ten první – obrovská zkušenost, 23 minut, neskutečná porce. Měl jsem strašnou radost, že se mi to tak povedlo, o to víc mě mrzí, štve, že jsem nedostal další šanci. Kdybych nehrál dobře, tak si řeknu, že na to nemám, ale cítil jsem, že bych měl dostat šanci. Je potřeba ale i štěstí, aby vás měl nějaký trenér rád a dal vám příležitost třeba na půl sezony. Od toho se už dá odrazit i do jiné organizace.

Nechtěl jste zkusit kemp jinde?
Doufal jsem, že by mohl vyjít trejd. Kdyby mi nedali kvalifikační nabídku, tak bych to mohl zkusit, ale kdyby mi ji dali, zůstal bych ve stejné organizaci, což jsem nechtěl. Věřím, že jsem si vybral správnou cestu. V hlavě si nechávám motivaci vrátit se do NHL.

Táto, sen se splnil. Masakr! Teď se chce Galvas v NHL usadit

Blackhawks jste vyměnil za Redhawks. V Malmö máte smlouvu na dva roky, které vám mohou pomoct být zase lepším hokejistou.
S trenérem z farmy jsme se bavili, že kluci jako Kempný nebo Rutta šli do NHL ve dvaceti šesti, že jsem furt mladý a může být o mě zájem.

V Evropě byl. Mohl jste se si vybírat ve Finsku i Švédsku.
Jelikož je Rusko zavřené, tak plno top kluků je ve Švýcarsku nebo Švédsku, míst je opravdu málo. Ani nevím, jestli bude ve Švédsku nějaký druhý český bek. Pro mě je super hrát ve švédské lize, strašně se těším. Očekávám zase dřinu. Za posledních pár let měním další zemi.

Stává se z vás dobrodruh?
Baví mě to. Pak si třeba ještě zkusím Švýcarsko, všechny ty hokejové země.

Není vám líto, že chybíte na světovém šampionátu?
Manažer pan Havlát mi volal v dubnu, jestli mám zájem. Byl jsem moc rád, už dva roky jsem nebyl v repre, strašně rád bych reprezentoval. Byl jsem ale nastavený, že chci s Rockfordem dojít co nejdál v play off. Postupem přes první kolo se pro mě zavřely dveře. Vrátil jsem se v neděli a to byl poslední přípravný zápas reprezentace. Pod trenérem Jalonenem jsem nehrál nic, slyšel jsem, že se rád s hráči nejdřív pozná, zjistí, jak se budou hodit v sestavě, tím to bylo pro mě uzavřené.

Jakub Galvas v reprezentačním dresu

Objíždění evropské Tour byste se od příštího ročníku nebránil?
Byl bych moc rád, kdybych se do reprezentace vrátil. Mám krásné vzpomínky. I na českou šatnu. To je hezká změna.

Doporučil vám návrat do Evropy i táta, někdejší extraligový šampion?
Chtěl jsem slyšet i jeho názor, ale rozhodli jsme se my se ženou.

Vidím na vás obou, jak se na evropský styl života těšíte.
Těšíme se moc na přírodu ve Švédsku, v Americe jsem si to nezamiloval. NHL je neuvěřitelná paráda, ale život jsme nežili, jen pracovali. Je tam hodně betonu, těžko si najít hezká místa, kde si fakt můžete od všeho odpočinout, ale jsou. V Chicagu se měnil starosta, kluci říkali, že pravidla tam skoro nebudou platit.

Měl jste obavu o bezpečnost?
V Rockfordu jsme bydleli v centru a na parkoviště vedla temná ulička jako z filmu. Nebylo to příjemné. Párkrát jsem slyšel rány v noci, nemohl jsem první dny spát. Pak jsem si zvykl, ale cítil jsem, jak mi srdce bušilo, musel jsem spát na pravé straně.

Pořídil jste si pepřový sprej?
Ema odletěla dřív, byl jsem tam sám. Nechápu, jak to mohla sama dávat, když jsem byl na tripech. Je skvělé, jak se o mě postarala. Kamarád si koupil baseballku k posteli, já měl golfové hole. Teď v Olomouci vedle nás staví, taky se ozvaly rány a hned jsem se lekl, že se i tady střílí. Ve Švédsku bude život klidnější.

Jakub Galvas a jeho otec Lukáš Galvas

S Emou jste měli svatbu před dvěma lety utajenou, narychlo – i proto, aby vám to usnadnilo cestování do Ameriky v době covidu. Jak nesli prarodiče nečekané oznámení, že jste už svoji?
Rozhodli jsme se ze dne na den, že zajdeme na úřad a uděláme to rychle, aby mohla odcestovat se mnou. Ulehčilo nám to život.
Ema Galvas: Ale bylo z lásky! Věděli to jen rodiče a sourozenci. Kubovi jsem už před šesti lety říkala, že svatba bude pláž, plavky a svědci, co si zaplatíme. Někdy mám myšlenky, že jsem neměla šaty, ale když mi kamarádky říkají ty pálky za svatby, tak radši cestujeme, obletíme celý svět. Vývoj manželství neurčuje svatba.
Jakub: Taky jsem tě požádal o ruku přesně rok po svatbě. Ema: A teď jedeme na líbánky, autem projedeme Itálii.

Jakube, do extraligy v Olomouci naskočil i váš sedmnáctiletý bratr Tomáš. Co na něj říkáte?
Jsem za něj rád, doufám, že ho to ještě víc motivuje, že zažil tu atmosféru a bude chtít na sobě ještě víc pracovat než doteď. Je hodně slušný hráč na svůj věk, ale já taky furt hledám, co zlepšit. Když bude pracovitý, má velkou šanci se uchytit v extralize a možná ještě výš.

A co musíte zlepšit vy, abyste se uchytil v NHL?
Změnit organizaci, to je základ.

Autor:

Program hokejové extraligy

Nový ročník hokejové extraligy začne ve středu 18. září. Obvyklými hracími dny budou úterky, pátky a neděle. Reprezentační přestávky jsou naplánované na období mezi 3. až 15. listopadem, 8. až 20. prosincem a 2. až 12. únorem. Poslední kolo základní části je naplánováno na úterý 4. března.

  • Nejčtenější

Vzpurný talent žádá výměnu a diktuje si podmínky: Chci velkou roli v NHL. Hned!

Sebevědomí mu evidentně nechybí. V NHL se dosud neobjevil, ale došel k závěru, že už by měl. Ideálně hned od příští sezony. A protože ve Winnipegu zastávají jiný názor, Rutger McGroarty vzkázal:...

16. července 2024  15:18

Úplná izolace od světového hokeje. KHL „získá nezávislost“, stačí Putinův podpis

Další krok, který ruskému hokeji na reprezentační scéně zřejmě příliš nepomůže. Kontinentální hokejová liga (KHL) se chystá na přesun pod tamní ministerstvo sportu. Soutěž by tak nově neměla podléhat...

13. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hvězdný návrat do extraligy. Pardubice posílí kapitán mistrů světa Červenka

Spekulace se potvrdily, extraliga vítá zvučné jméno. Prověřeného a ostříleného veterána. Uznávaného lídra, co letos v Praze dovedl národní tým ke zlatu na mistrovství světa. Roman Červenka opouští...

15. července 2024  13:05,  aktualizováno  13:24

Že by přišel Červenka? Pardubice hlásí mimořádnou tiskovou konferenci

Opravdu se chystá hojně rozebíraný velký přestup? Po pár dnech klidu hokejové Pardubice svolaly na pondělní třináctou hodinu mimořádnou tiskovou konferenci. Na ní oznámí změnu v kádru. Ten by mohl...

12. července 2024  14:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POHLED: Vyřazené číslo bývá svaté. Riskuje Červenka s „10“ pověst hrdiny?

Kapitán českých hokejistů Roman Červenka zakotvil v Pardubicích a do tamní enteria areny v létě možná vjede auto s dlouhým žebříkem. „Rád bych hrál s desítkou na dresu,“ připustil čerstvý mistr...

15. července 2024  18:01

Velká změna, Carolina se prý s Nečasem snaží domluvit. Rozhodne arbitráž?

Okolnosti nasvědčovaly rychlému odchodu, nabídky se hrnuly. Jenže situace kolem smlouvy hokejisty Martina Nečase v NHL se táhne podstatně déle. Carolina, která českého útočníka posledních sedm sezon...

19. července 2024  17:50

Dynamické Dynamo: špičkový fyzioterapeut, kuchař i program pro studenty

V NHL je týmový kuchař standardem, v extralize se jím během play off chlubil také pětinásobný šampion Třinec. Málokdo však ví, že podobnou výhodou disponuje i pardubické Dynamo. A nejen během...

19. července 2024  12:35

Šéf, kterého nikdy neviděl, ho chce vyměnit. Zbaví se Columbus Laineho?

Generační talent. Přichází kluk s dělovkou, kterou hokejová NHL vítala naposledy při příchodu Alexandera Ovečkina. Finský čahoun, jenž dodá kanadskému Winnipegu chybějící lesk. Tak zněla nálepka...

18. července 2024  17:30

Trénink hokejových hvězd. Červenka si rýpnul, Jágr hlásil: Pasta nebyl ve formě

Asi jen těžko byste hledali hvězdnější sestavu českých hráčů. Tři letošní mistři světa a nejlepší tuzemský hokejista v historii NHL na společném tréninku. Jaromír Jágr s Davidem Pastrňákem si dokonce...

18. července 2024  13:36

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...