Jake Dotchin (vpravo) z Tampy obral o puk Franse Nielsena z Detroitu.

Jake Dotchin (vpravo) z Tampy obral o puk Franse Nielsena z Detroitu. | foto: AP

Přibral jsi, končíš. Tampa tvrdě trestala za špatnou životosprávu

  • 23
Na letní rozmařilost krutě doplatil. Hokejový obránce Jake Dotchin dorazil do přípravného kempu Tampy se značnou nadváhou, měl vážit až o 16 kilogramů více než v minulé sezoně. A šéfy amerického klubu tím pořádně naštval. Generální manažer Julien BriseBois s ním rozvázal smlouvu a Dotchin se v dresu Tampy možná už nikdy neobjeví.

Přes léto nějaké to kilo přibere kdejaký hokejista. 

Třeba ruský kanonýr Alex Ovečkin byl v minulosti znám tím, že do přípravného kempu nedorážel zrovna s figurou řeckého Diskobola. 

Jenže Dotchin to přece jen „přepískl“. Za pár měsíců podle uznávaného novináře Boba McKenzieho ztloustl o 13 až 16 kilogramů a podkožního tuku měl mít přes pětadvacet procent. 

To jsou cifry, nad nimiž se protáčejí panenky. Vždyť NHL vyžaduje od hráčů rok od roku stále zodpovědnější přístup k životosprávě. Kluby chtějí, aby si borci hlídali stravu, dokonce jim k ruce dává výživové poradce.

Dotchinův případ ukazuje, že jejich rady patrně ne pokaždé padají na úrodnou půdu. V době, kdy NHL razí profesionalismus, si dovolil hodně benevolentní přístup k letní přípravě. A tak si za Tampu dost možná už nezahraje.

BriseBois ukončil Dotchinův kontrakt pro závažné porušení jeho podmínek. Čtyřiadvacetiletý obránce se ale chce bránit. NHL totiž neurčuje, v jaké kondici musí hokejisté po létě dorazit do přípravných kempů. 

„Žádá jen, aby hráči byli v dobrém zdravotním stavu,“ vysvětluje známý útočník Alex Killorn, který je zástupcem tampské kabiny v hráčské asociaci. Dotchin podal protest proti počínání Tampy a spor mezi ním a ambiciózním klubem rozhodne arbitr.

Nelze ovšem popřít, že si vlastní vinou hodně zavařil. I kdyby arbitr jeho protest uznal a umožnil mu dohrát poslední rok dvouleté smlouvy, Tampa vyslala čtyřiadvacetiletému Kanaďanovi jasný vzkaz. 

Podívejte se, jak Pavel Zacha vystartoval po Jaku Dotchinovi:

Za nadváhu nedostal výchovný políček, BriseBois rovnou sáhl k vyhazovu. Možná i kvůli tomu, že nešlo o jeho první prohřešek. Dotchin byl loni suspendován Tampou kvůli porušení interních klubových pravidel. 

A teď si hodil klacek pod nohy znovu. Přitom měl tak parádně nalajnovanou budoucnost. 

Pokud by v přípravném kempu zazářil, mohl podle McKenzieho zase nastupovat v elitním obranném páru vedle švédské hvězdy Viktora Hedmana. Místo toho se musí bát, zda si v NHL ještě někdy zahraje. „Padák“ od Tampy není tou nejlepší reklamou.

Dotchinův případ se zároveň stane precedentem pro další kluby. Pokud arbitr rozhodne, že si Tampa počínala v souladu s právem, bude se nadváha hokejistů podobně ostře řešit i jinde. Tlak na zodpovědný přístup k životosprávě zase vzroste. 

Mimochodem, právě s Dotchinem se loni málem serval Pavel Zacha. Český útočník se snažil pomstít spoluhráče, kterého Dotchin neférově srazil. 

Nyní se jejich kariéry proťaly spíše symbolicky. Zatímco Zacha v rozhovoru pro iDNES.cz a MF Dnes vypráví o tom, jak přes léto zhubl, Dotchinovi za poslední dobu kilogramy přibyly.