Jak si stojí týmy NHL. Západní konference

21 2005
V sobotu se v NHL otevře trh s volnými hráči. Kluby musejí do startu zářijových kempů naplnit soupisky. Situaci jim komplikuje fakt, že během jednání o nové kolektivní smlouvě, doběhly kontrakty celé řadě hokejistů. Pod smlouvou jich je 288 z celkového počtu více než 700. Jak jsou na tom jednotlivé týmy?

Následující přehled nastiňuje, v jaké situaci jsou kluby Západní konference. Přehled Východní konference bude následovat v pátek.

Nejsou to jenom vysoké počty volných hráčů, které budou manažerům během horkého léta komplikovat život. Dalším limitujícím faktorem jsou platové stropy. Týmy se musí se svými kádry vejít do 39 milionů dolarů, což pro řadu z nich nebude vůbec snadné.

Třeba Detroit jenom po prostém sečtení výdajů na hráče pod smlouvou a těch, kterým má jako chráněným volným hráčům zaslat takzvanou kvalifikační nabídku, aby si na ně udržel práva, platový strop už překročil.

Nepůjde tedy jenom o podepisování nových kontraktů. V nové kolektivní smlouvě je zabudovaná i jednorázová možnost hokejisty s vysokými smlouvami vykoupit za dvě třetiny výše stávajících kontraktů. A některé týmy budou nuceny této možnosti využít.

Bude to asi leckdy pořádná alchymie složit kádry dohromady. S úsměvem se na tyto snahy budou moci dívat ve Phoenixu, kde mají tým prakticky kompletní a hravě se vejdou do platového stropu, ale to je spíš výjimka.

Vzhledem k tomu, že si bohaté kluby nebudou moci kvůli platovým stropům udržet všechny hvězdy, roste pro kluby s nižšími výdaji reálná šance získat během letní horečky hodně atraktivní hráče. Tedy pokud do hvězd budou ochotny investovat a budou na ně mít finanční prostředky.

Úvahy a propočty se dotknou i českých hokejistů. Ze třiadvaceti, kteří mají platné smlouvy, jich v Západní konferenci působí dvanáct (Roman Turek má sice platný kontrakt v Calgary, ale hrát tam už nebude). Dalších osm je tzv. chráněnými volnými hráči a tři jsou nechráněnými hráči. Ti mohou podepsat novou smlouvu s kýmkoli. Jaké mají vyhlídky?

Západní konference

Anaheim
Smlouvy: devět hráčů za 20,47 milionu USD
Češi pod smlouvou: Petr Sýkora – 3,116 milionu USD (po snížení o 24%)
Kvalifikační nabídky: osm hráčů 8,18 milionů
Z toho Češi: Martin Škoula, 1,406 milionu – vždy podle poslední smlouvy snížené o 24%
Nejdražší hráč: Sergej Fjodorov za 6,1 milionu (po snížení)
Celkem výdaje (hráči pod smlouvou a kvalifikační nabídky): 28,65 milionu

Nový generální manažer Brian Burke má dost prostoru na přebudování týmu. K tomu, aby se vešel do platového stropu není bezprostředně nucen vykupovat hráče z kontraktů. Obránce Škoula by neměl mít problémy s podpisem nové smlouvy a kontrakt forvarda Sýkory by také neměl být vážně ohrožen, i když se spekulace o jeho možném vyplacení také objevily.

Calgary
Smlouvy: dvanáct hráčů za 12,86 milionu
Češi pod smlouvou: Roman Turek, ten se ale rozhodl už v NHL nepůsobit
Kvalifikační nabídky: deset hráčů za 10,2 milionu
Z toho Češi: 0
Nejdražší hráč: Jarome Iginla (kapitán Plamenů neměl podepsanou smlouvu)
Celkem výdaje: 23,06 milionu

Mohou si dovolit nabídnout Iginlovi maximální možnou smlouvu (7,8 milionu) a ještě jim zbyde na další hráče. Také se musí rozhodnout, zda budou chtít znovu podepsat Martina Gelinase, hrdinu posledního play-off. Odchodem Romana Turka se stal neotřesitelnou jedničkou mezi tyčemi Miika Kiprussof, který je chráněným volným hráčem a bude s týmem jednat o nové smlouvě.

Chicago
Smlouvy: osm hráčů za 10,24 milionu
Češi pod smlouvou: 0
Kvalifikační nabídky: devět hráčů za 8,97 milionu
Z toho Češi: 0
Nejdražší hráč: Jocelyn Thibault za 2,36 milionu
Celkem výdaje: 19,21 milionu

Nejslabší tým Západní konference z poslední odehrané sezony NHL je v pozici, že může v klidu nakupovat volné hvězdy, bude-li o to mít zájem. Drahých hráčů se zbavil už před poslední odehranou sezonou.

Colorado
Smlouvy: jedenáct hráčů za 22,83 milionu
Češi pod smlouvou: 0
Kvalifikační nabídky: dvanáct hráčů za 14,83 milionu
Z toho Češi: Milan Hejduk, 4,332 milionu
Nejdražší hráč: Joe Sakic za 6,7 milionu
Celkem výdaje: 37,66 milionu

Jejich výdaje na mzdy se nebezpečně blíží platovému stropu. K tomu, aby znovu podepsali nechráněné volné hráče Petera Forsberga a Adama Foota, budou nuceni kádr trochu provětrat. Udržet by ale měli přinejmenším dva chráněné volné hráče: Milana Hejduka a Alexe Tanguaye.

Columbus
Smlouvy: čtrnáct hráčů za 19,08 milionu
Češi pod smlouvou: David Výborný za 1,216 milionu
Kvalifikační nabídky: čtyři hráči za 3,15 milionu
Z toho Češi: Jaroslav Špaček, v minulé sezoně bez smlouvy, Rostislav Klesla, 0,898 milionu
Nejdražší hráč: Geoff Sanderson, za 2,508 milionu
Celkem výdaje: 22,23 milionu

Tým má dostatečnou finanční rezervu na doplnění kádru. Solidní smlouvu si zřejmě vybojuje kanonýr Rick Nash, nejlepší střelec sezony 2003/2004. Klub si ho ale bez problémů může dovolit, stejně tak by neměl mít problém s podepsáním obou českých beků, kteří na soupisce doplní Davida Výborného.

Dallas
Smlouvy: osm hráčů za 22,57 milionu
Češi pod smlouvou: Jaroslav Svoboda za 0,426 milionu
Kvalifikační nabídky: čtyři hráči za 6,1 milionu
Z toho Češi: 0
Nejdražší hráč: Bill Guerin, za 6,7 milionu
Celkem výdaje: 28,67 milionu

Potřebují podepsat hodně hráčů, ale nemají příliš velký manévrovací prostor. Vykoupí proto kontrakt Pierra Turgeona (plat v příští sezoně 4,56 milionu po 24%ním škrtu). A co provedou s Mikem Modanem? Je volný hráč bez omezení, ale zároveň ikona klubu… Jaroslav Svoboda, jediný Čech, který je v Dallasu pod smlouvou, se po 24%ním plošném snížení mezd dostal pod nově stanovený minimální plat ligy, takže by měl hrát v Dallasu za 450 000 dolarů.

Detroit
Smlouvy: šestnáct hráčů za 38,19 milionu
Češi pod smlouvou: Robert Lang, za 3,8 milionu, Jiří Fischer, za 1,33 milionu
Kvalifikační nabídky: čtyři hráči za 2,65 milionu
Z toho Češi: 0
Nejdražší hráč: Nicklas Lidström, za 7,6 milionu
Celkem výdaje: 41,84

Tak to je špatné. Detroit musí kádr pořádně provětrat, protože už teď překračuje platový strop. Čechů by se vykupování kontraktů dotknout nemělo, ale očekává se, že potká Deriana Hatchera, Raye Whitneyho a Darrena McCartyho (celkem srazí výdaje o téměř 9,5 milionu). Češi Lang i Fischer mohou být v klidu, klub s nimi počítá. Detroit musí podepsat chráněné volné hráče takového kalibru jako jsou Zetterberg a Dacjuk, vyřešit problém brankářské jedničky a složit kádr tak, aby se vešel do platového stropu. Šanci díky tomu dostane i dravé mládí. Dočká se i Jiří Hudler?

Edmonton
Smlouvy: dvanáct hráčů za třináct milionů
Češi pod smlouvou: Radek Dvořák, za 1,596 milionu
Kvalifikační nabídky: devět hráčů za 9,55 milionu
Z toho Češi: Aleš Hemský, 0,859 milionu
Nejdražší hráč: Kvalifikační nabídka pro Ryana Smythe bude 2,7 milionu
Celkem výdaje: 23,55 milionu

Díky nízkým výdajům za podepsané hráče jsou ve skvělé pozici na doplnění kádru volnými hvězdami. Jak řekl prezident Cal Nichols listu Edmonton Sun: „Využijeme každou příležitost bojovat o hráče za 7,8 milionu.“ Získají tedy Radek Dvořák a Aleš Hemský, který zřejmě s klubem bez problémů uzavře nový kontrakt, spoluhráče z kategorie největších es NHL?

Los Angeles
Smlouvy: dvanáct hráčů za 15,65 milionu
Češi pod smlouvou: 0
Kvalifikační nabídky: šest hráčů za 3,62 milionu
Z toho Češi: 0
Nejdražší hráč: Mattias Noström a Aaron Miller, za 2,66 milionu
Celkem výdaje: 19,27 milionu

Králové nejsou v záviděníhodné pozici. Nemají podepsaného žádného špičkového útočníka. České a slovenské hvězdy Martin Straka, Žigmund Pálffy a Jozef Stümpel jsou nechráněnými volnými hráči. Ve stejné pozici je i gólman Roman Čechmánek, který byl ale v poslední odehrané sezoně zastíněn Francouzem Huetem. Dostane ještě šanci, nebo půjde český brankář jinam? Klub si musí každopádně ujasnit priority a podle nich při podpisu hráčů postupovat. Prostor k manévrování má ale celkem slušný.

Minnesota
Smlouvy: deset hráčů za 13,83 milionu
Češi pod smlouvou: Filip Kuba, za 1,691 milionu
Kvalifikační nabídky: devět hráčů za 21,89 milionu
Z toho Češi: Zbyněk Michálek, neměl v sezoně 2004/2005 podepsanou smlouvu
Nejdražší hráč: Marián Gáborík, za 2,7 milionu
Celkem výdaje: 21,89 milionu.

Klub má pořádně velký manévrovací prostor, ale neočekává se, že by se přiblížil ve svých výdajích k platovému stropu. V Minnesotě nikdy nebyli příliš rozhazovační. Obránce Filip Kuba si dal v minulé sezoně od hokeje pauzu, ale může být v klidu, protože je pod smlouvou. Naopak další osud Zbyňka Michálka je nejasný.

Nashville
Smlouvy: devět hráčů za 10,37 milionu
Češi pod smlouvou: Tomáš Vokoun, za 2,28 milionu, Marek Židlický, za 1,14 milionu
Kvalifikační nabídky: osm hráčů za 8,75 milionu
Z toho Češi: Martin Erat, neměl pro sezonu 2004/2005 podepsanou smlouvu
Nejdražší hráč: Steve Sullivan, který dostane kvalifikační nabídku ve výši 2,88 milionu
Celkem výdaje: 19,12 milionu

Prioritou Predátorů bude podepsat kapitána Grega Johnsona, který je volným hráčem bez omezení. Rozpočtová vůle v Nashvillu je velká, ale jak řekl manažer David Poile listu The Tennessean: „Říkat, že půjdeme a podepíšeme čtyři nebo pět volných hráčů, je myslím nerealistické.“ V klubu jsou nicméně namlsaní po historicky prvním postupu do play-off. Čeští mistři světa Vokoun a Židlický jsou pod smlouvou, naproti tomu Martin Erat bude čekat na kvalifikační nabídku a bojovat o nový kontrakt. Neměl by to ale být problém.

Phoenix
Smlouvy: jednadvacet hráčů za 28,41 milionu
Češi pod smlouvou: Petr Nedvěd, za 2,204 milionu
Kvalifikační nabídky: šest hráčů za 7,28 milionu
Z toho Češi: 0
Nejdražší hráč: Shane Doan, za 3 miliony
Celkem výdaje: 35,69 milionu

Kojoti jsou jako jeden z mála klubů v NHL zcela v klidu. Jako jediný tým mají dostatek hráčů a tak se můžou starat o to, jestli spolumajitel klubu Wayne Gretzky bude tým trénovat. Phoenix totiž loni jako jeden z mála týmu přivedl volné hráče jako Bretta Hulla, Petra Nedvěda. Mika Ricciho či Seana O’Donnela. Navíc jejich uzavřené kontrakty pro klub příjemně „ořízla“ kolektivní smlouva. Petra Nedvěda do klubu zlákalo kamarádství s Waynem Gretzkym z dob společného působení v New Yorku, takže by mu měl Phoenix svědčit.


San Jose
Smlouvy: deset hráčů za 13,5 milionu
Češi pod smlouvou: Milan Michálek, za 0,942 milionu
Kvalifikační nabídky: jedenáct hráčů za 10,25 milionu
Z toho Češi: 0
Nejdražší hráč: Jevgenij Nabokov, za 3,4 milionu
Celkem výdaje: 23,75 milionu

V klubu mají velký prostor pro uzavírání smluv, ačkoli musejí počítat s tím, že chráněného volného agenta Patricka Marleaua budou muset pořádně zaplatit. Jako nechráněný volný hráč bude čekat na nabídku obránce Jason Marshall, známý českým fanouškům ze svého působení v minulé sezoně v Plzni. Ke slovu se snad dostane i velký smolař, útočník Milan Michálek. Ten se sice hned při své premiéře uvedl gólem, ale záhy se zranil a zdravotní problémy jej doprovázely prakticky celé dvě sezony.

St. Louis
Smlouvy: Třináct hráčů za 23,88 milionu
Češi pod smlouvou: Petr Čajánek, za 0,836 milionu
Kvalifikační nabídky: pět hráčů za 9,99 milionu
Z toho Češi: 0
Nejdražší hráč: Keith Tkachuk, za 7,6 milionu. Navíc Chris Pronger dostane kvalifikační nabídku za 7,2 milionu
Celkem výdaje: 33,87 milionu

Manévrovací prostor nemají Bluesmani kdovíjaký, navíc musí podepsat několik klíčových hráčů. Vedle zmíněného beka Chrise Prongera i třeba slovenského centra Pavola Demitru, který je nechráněný volný hráč. I proto se spekuluje, že Keith Tkachuk, nejdražší hráč klubu, by mohl být kandidátem číslo jedna na vykoupení z kontraktu. Toho se naopak nemusí bát Petr Čajánek. V klubu s ním počítají do prvních dvou útoků, ale jeho gáže tomu neodpovídá. Po plošném snížení mezd se smrskla na 836 000.

Vancouver Canucks
Smlouvy: čtyři hráči za 11,3 milionu
Češi pod smlouvou: 0
Kvalifikační nabídky: třináct hráčů za 16,67 milionů
Z toho Češi: Marek Malík, 1,55 milionu
Nejdražší hráč: Todd Bertuzzi, za 5,3 milionu, ten si ale zřejmě kvůli trestu nezahraje
Celkem výdaje: 28,48 milionu

Vancouver není ve špatné pozici. Jejich nejlepší hráč Markus Näslund je nechráněný volný hráč a prioritou bude jej udržet. Prostředky ve Vancouveru mají. Mezi chráněnými hráči jsou jména jako švédská dvojčata Sedinové, z Čechů pak urostlý bek Marek Malík. Ten díky tomu, že byl v poslední hrané sezoně NHL nejlépe hodnocený v +/- bodech, nebude mít problémy podepsat nový kontrakt. Naopak se do Vancouveru zřejmě nevrátí nechráněný volný hráč Martin Ručinský. Spekuluje se o jeho námluvách s NY Rangers.

DVÉ HVĚZDY. Švéd Forsberg (vlevo) gratuluje ke gólu českému útočníkovi Milanu Hejdukovi. Zahrají si spolu obě hvězdy ještě v dresu Colorada?

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost

Nejčtenější

Sparta selhala v Liberci, Pardubice a Kladno potvrzují roli outsiderů

Liberecký Libor Hudáček (vlevo) posílá puk na branku Sparty, kterou hájí Matěj...

Ohromný kolaps předvedla ve 2. kole hokejové extraligy Sparta. Ta vedla na ledě silného Liberce 4:1, pak 6:2 a nakonec...

Mistři z Třince smetli Kladno. Entrée nezvládla ani Kometa a Pardubice

Litvínovská posila Richard Jarůšek (vlevo) za brankou Karla Vejmelky

Žádné překvapení se nekonalo: mistrovský Třinec v úvodním kole nového ročníku hokejové extraligy velice snadno přehrál...

Houdkova premiéra: dva sparťani v nemocnici. Msta je přirozená, míní

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

První extraligový zápas, první střídání, dvacet sekund na ledě v pražské O2 areně. Tolik stačilo, aby plzeňský...

ZVOLNĚNÍ: S mikrofonem za hokejem končí, sbohem mé dětství

Liberecký hokejista Petr Kolmann (vpravo) dojíždí pro puk okolo padajícího...

Hokejová extraliga má za sebou první dvě kola. Dva divoké zápasy Sparty, trápení Kladna i Pardubic, ale také dvě kola,...

Kupa gólů i bitek. Sparta na úvod přetlačila Plzeň v prodloužení

Útočník Sparty Michal Řepík překonává Dominika Frodla v brance Plzně.

Divácky atraktivnější start sezony 2019/20 si nemohla hokejová Tipsport extraliga snad ani přát. Předehrávka 1. kola...

Další z rubriky

Střelec Kubalík pálí i za mořem. A k cestě do Prahy je o krok blíž

Dominik Kubalík v dresu Chicaga.

Zámořským žurnalistům hned po zápase přiznával, že příliš často kotouč na hokejce neudrží. Ale to je přesně ten důvod,...

Kubalík v debutu za Chicago zazářil dvěma góly, Nosek sbíral asistence

Mark Barberio z Colorada nijak nešetří Tomáše Noska z Vegas.

Dalšími jedenácti zápasy se v úterý posunula příprava na novou sezonu hokejové NHL. Z Čechů byli tentokrát vidět hlavně...

Kouč Detroitu říká Zadinovi: Hokej není jen o krásných gólech. Pracuj

Hokejistům v NHL zůstává puk, jímž vstřelili svůj první gól v soutěži. Po...

Jako šestka draftu 2018 měl předpoklad, aby se rychle probojoval do NHL. Hokejový talent Filip Zadina však v zámoří...

Senzační debut, chválí Kubalíka v NHL. Chtěl jsem se ukázat, přiznal

Dominik Kubalík (vlevo) z Chicaga slaví svůj gól proti Detroitu.

Dominiku Kubalikovi se kdysi v Česku smáli, že je to jen štístko, který občas trefí bránu, ale jinak nic neumí. No a...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz