NY Rangers - Nashville: Holík gratuluje Jágrovi

NY Rangers - Nashville: Holík gratuluje Jágrovi - DOLAROVÁ DVOJKA Jaromír Jágr a Bobby Holík stojí dohromady ročně New York Rangers téměř 20 milionů dolarů. Není to jejich chyba, ale smlouvy, které v minulosti podepsali, dovedla NHL až na okraj propasti. | foto: ČTK

Jak si stojí týmy NHL. Východní konference

  • 13
Praha - Jak se bohatí NY Rangers, Philadelphia a další kluby srovnají s platovými stropy? Jak složí kádry pro příští sezonu? Po Západní konferenci přinášíme přehled hráčů pod smlouvou v klubech Východní konference NHL. V sobotu se otevře trh s volnými hráči. Kterého týmu se nejvíce dotkne? Jak jsou na tom Češi?

Přehled Západní konference a další podrobnosti čtěte ZDE

Po čtvrtečním schválení nové kolektivní smlouvy Hráčskou asociací je už definitivní, že výluka NHL po 310 dnech skončí. Během pátku musí dohodu posvětit ještě Rada guvernérů.

A už od soboty začne největší blázinec, jaký NHL pamatuje. Otevře se trh s volnými hráči (více ZDE). Pod smlouvou je 288 hokejistů z více než 700, ti ostatní se musí na nových pracovních podmínkách domluvit a ani ti, kteří mají podepsáno, nemohou být v klidu. Kvůli jejich gážím kluby mnohde atakují platový strop už s torzem soupisky.

Jak si v této nepříliš přehledné a rozhodně mimořádné situaci stojí Češi? Pod smlouvou jich je celkem 23 (více ZDE), z toho ve Východní konferenci jedenáct. A třeba Bobbymu Holíkovi a prý dokonce Tomáši Kaberlemu hrozí vykoupení z kontraktu, protože jsou pro klub příliš drazí.

Dalších sedmnáct českých hokejistů je chráněnými volnými hráči a o smlouvě musejí jednat primárně se svým dosavadním zaměstnavatelem. Mezi nimi jsou třeba i Patrik Eliáš, nebo Martin Havlát. Jan Hlaváč, Jiří Šlégr a Stanislav Neckář jsou nechráněnými volnými hráči a mohou jednat s kýmkoli, kdo o ně projeví zájem.

Jaká je tedy výchozí situace v klubech Východní konference?

Atlanta
Smlouvy: dvanáct hráčů za 14,36 milionu USD
Češi pod smlouvou: Jaroslav Modrý, za 1,748 milionu, Patrik Štefan, za 1,064 milionu (po snížení o 24%)
Kvalifikační nabídky: devět hráčů z 5,59 milionu
Z toho Češi: Tomáš Klouček, 0,304 milionu - vždy podle poslední smlouvy snížené o 24%
Nejdražší hráč: Slava Kozlov, za 2,66 milionu
Celkem výdaje (hráči pod smlouvou a kvalifikační nabídky): 19,95 milionu

Rozpočet navýší podpisy smluv dvou hvězd, které jsou chráněnými volnými hráči, Dannyho Heatleyho a Iljy Kovalčuka. Podpisy smluv s nimi by ale neměl dosažení platového stropu ohrozit. Český bek Jaroslav Modrý i forvard Patrik Štefan mohou být v klidu. Pokud Atlanta nabídne novou smlouvu obránci Tomáši Kloučkovi, pak zřejmě bude hrát za nové ligové minimum, tedy 450000 dolarů. Chráněným volným hráčem je i slovenský bek Ivan Majeský, který v minulé sezoně hrál za Spartu.

Boston
Smlouvy: čtyři hráči za 2,89 milionu
Češi pod smlouvou: 0
Kvalifikační nabídky: pět hráčů za 11,52 milionu
Z toho Češi: 0
Nejdražší hráč: Joe Thornton, dostane kvalifikační nabídku za 5,1 milionu
Celkem výdaje: 14,41 milionu

Medvědi naplánovali, že většina jejich kontraktů vyprší v roce 2004, nebo 2005. Mají prakticky čistý stůl, dostatečné finanční zdroje a maximální flexibilitu, zároveň ale téměř žádné hráče pod smlouvou. Dva Češi, kteří figurovali na soupisce, jsou nechráněnými volnými hráči. Útočník Michal Grošek působil ve Švýcarsku, kde se stal nejtrestanějším hráčem tamní ligy, bek Jiří Šlégr hrál v Litvínově. Připustil, že by za Boston rád hrál, otázkou je, jestli mu klub smlouvu nabídne.

Buffalo
Smlouvy: devět hráčů za 9,15 milionu
Češi pod smlouvou: 0
Kvalifikační nabídky: patnáct hráčů za 19,35 milionu
Z toho Češi: Aleš Kotalík, za 0,798
Nejdražší hráč: Miroslav Šatan, pokud dostane kvalifikační nabídku za 3,8 milionu
Celkem výdaje: 28,5 milionu

Pokud budou chtít a dohodnou se s chráněnými volnými hráči, budou mít prakticky roster naplněný. A to ještě mají solidní finanční rezervu, i když je otázkou, jaký plat si vymůže Miroslav Šatan. Aleš Kotalík jako jediný český zástupce v týmu „Šavlí“ má solidní vyhlídky na podpis nové smlouvy, i když jeho plat klesne kvůli plošnému snížení pod milion dolarů.

Carolina
Smlouvy: sedm hráčů za 11,88 milionu
Češi pod smlouvou: František Kabele, za 1,292 milionu
Kvalifikační nabídky: deset hráčů za 8,5 milionu
Z toho Češi: Radim Vrbata, za 0,365 milionu, Josef Vašíček, neměl v sezoně 2004/2005 podepsanou smlouvu
Nejdražší hráč: Rod Brind’Amour, za 3,8 milionu
Celkem výdaje: 20,38 milionu

Klub je v dobré pozici a má dost velký prostor k tomu, aby na trhu ulovil nějakého atraktivního volného hráče, bude-li do něj ochoten investovat. Češi Radim Vrbata a Josef Vašíček budou vyčkávat na nabídku. Oba byli na poměry NHL placeni nuzně, proto jim klub musí nabídnout alespoň 450000 dolarů, což je minimální plat uzákoněný v nové kolektivní smlouvě. A třeba Radim Vrbata připustil, že by klidně zůstal v Evropě, kdyby byla nabídka Hurikánů příliš slabá.

Florida
Smlouvy: sedm hráčů za 6,41 milionu
Češi pod smlouvou: 0
Kvalifikační nabídky: jedenáct hráčů za 8,47milionu
Z toho Češi: Filip Novák, zatím čeká na šanci hrát NHL
Nejdražší hráč: Sean Hill, za 1,52 milionu
Celkem výdaje: 14,88 milionu

Generální manažer Mike Keenan chce údajně renovovat tým. Má k tomu dostatek prostoru. Pod smlouvou nemá drahé hokejisty, záleží na tom, jak bude úspěšný při podpisu smluv s chráněnými volnými hráči. Jsou mezi nimi borci jako gólmanská jednička Roberto Luongo, talentovaný obránce Jay Bouwmeester či finský buldok Olli Jokinen. Z českých hráčů čeká na šanci hrát za Pantery obránce Filip Novák, který se zatím připravuje na sezonu v Českých Budějovicích. Dá Keenan šanci Rostislavu Oleszovi, jehož Florida draftovala jako sedmého hráče v roce 2004, nebo český talent zůstane ve Spartě?

Montreal
Smlouvy: osm hráčů za 14,48 milionu
Češi pod smlouvou: Radek Bonk, za 2,394 milionu
Kvalifikační nabídky: devět hráčů za 13,96 milionu
Z toho Češi: Jan Bulis, za 1,026 milionu
Nejdražší hráč: Jose Theodore, pokud dostane kvalifikační nabídku na 4,56 milionu
Celkem výdaje: 28,44 milionu.

Jsou na tom relativně dobře. Mají dost hráčů i dost peněz na podepsání dalších. Ve hvězdách je, kde skončí Alexej Kovaljov, který je nechráněný volný hráč. Možná dokonce zůstane v Rusku. Na podpis smlouvy čekají chránění volní hráči jako gólman Jose Theodore či útočníci Saku Koivu a český bijec Jan Bulis. Na první zápasy v dresu „Habs“ se může těšit český centr Radek Bonk, který poprvé v NHL vyzkouší jiný dres než ottawských Senátorů.

New Jersey
Smlouvy: deset hráčů za 15,38 milionu
Češi pod smlouvou: 0
Kvalifikační nabídky:  jedenáct hráčů za 17,51 milionu
Z toho Češi: Patrik Eliáš, za 4,18 milionu, Jan Hrdina, za 1,824 milionu
Nejdražší hráč: Martin Brodeur, za 5,2 milionu
Celkem výdaje: 32,89 milionu

Manažer Lou Lamoriello prohlásil, že by rád jádro týmu udržel pohromadě. Situaci mu komplikuje, že drazí hvězdní obránci Scott Stevens a Scott Niedermayer jsou nechránění volní hráči. Moc velký prostor do naplnění platového stropu mu nezbývá. Navíc když má mezi chráněnými hráči persony jako Patrik Eliáš, Scott Gomez, Jeff Friesen, Viktor Kozlov či Jamie Langenbrunner. Patrik Eliáš se zotavuje po žloutence a začátek sezony nestihne, přesto se očekává, že u Ďáblů zůstane. Ponechají si v Jersey i Jana Hrdinu?

NY Islanders
Smlouvy: čtyři hráči za 15,58 milionu
Češi pod smlouvou: 0
Kvalifikační nabídky: dvanáct hráčů za 11,1 milionu
Z toho Češi: Roman Hamrlík, neměl v sezoně 2004/2005 smlouvu, Radek Martínek, 0,57 milionu
Nejdražší hráč: Alexej Jašin, za 7,6 milionu
Celkem výdaje: 28,64 milionu.

Spoustu problémů by Islanders vyřešili, kdyby vyplatili nejdražší hvězdu, Rusa Alexeje Jašina. Jenomže to nebudou mít vůbec snadné. Jašin má smlouvu do sezony 2010/2011 a přes 30 milionů, které by na jeho vyplacení klub potřeboval, je dost přemrštěná částka. Volní hráči bez omezení jsou třeba Polák Czerkawski, o kterého se v případě pokračování výluky zajímal Třinec, nebo třeba bek Adrian Aucoin, nejvytěžovanější hráč v předminulé sezoně. Na uzavření nového kontraktu čekají čeští obránci Roman Hamrlík a Radek Martínek, kteří jsou chráněnými volnými hráči, nebo třeba Rick DiPietro, někdejší brankářská jednička draftu..

NY Rangers
Smlouvy: šest hráčů za 21,15 milionu
Češi pod smlouvou: Jaromír Jágr, za 8,36 milionu, Bobby Holík, za 6,726 milionu
Kvalifikační nabídky: osm hráčů za 7,49 milionu
Z toho Češi: Karel Rachůnek, za 1,005 milionu
Nejdražší hráč: Jaromír Jágr, jeho plat může být maximálně 7,8 milionu, protože nemůže přesáhnout 20% celkových mzdových výdajů klubu
Celkem výdaje: 28,64 milionu

Generální manažer Glen Sather se na platový strop začal připravovat už před uzávěrkou přestupů v roce 2004, kdy se zbavil několika hráčů. Prostor pro sestavení kádru by dostal, kdyby skutečně vykoupil kontrakt Bobbyho Holíka, o kterém se už měsíc čile spekuluje. Pak by v klubu zůstal nejdražší hráč Jaromír Jágr (nepředpokládá se, že by zůstal v Omsku, kde by si po zdanění vydělal téměř stejné peníze jako v Rangers). Na nové smlouvy čeká celá řada nechráněných volných hráčů a na všechny určitě v Rangers místo nezbyde. Ve hře jsou jména jako Eric Lindros, Pavel Bure a další. Neočekává se, že by v Rangers zůstal veterán Mark Messier. Naopak dobrou šanci na podpis by mohl mít „levný“ bek Karel Rachůnek. Mezi nechráněnými volnými hráči čeká i Jan Hlaváč, Rangers prý jednají i s Martinem Ručinským, jenž je také ne chráněný volný hráč a naposledy působil ve Vancouveru. Tam ale odešel před zmíněnou uzávěrkou přestupů v roce 2004 právě z Rangers.

Ottawa
Smlouvy: deset hráčů za 23,62 milionu
Češi pod smlouvou: Dominik Hašek, za 2,28 milionu, Václav Varaďa, za 1,216 milionu
Kvalifikační nabídky: deset hráčů za 10,41 milionu
Z toho Češi: Martin Havlát, za 1,75 milionu, Martin Prusek, za 0,71 milionu
Nejdražší hráč: Daniel Alfredsson, za 4,7 milionu
Celkem výdaje: 34,03 milionu

Senátoři musí znovu podepsat celou řadu klíčových hráčů a nemají k tomu kdovíjaký prostor. Přesto se hráči jako Martin Havlát (přes utrápený rok v Evropě), nebo Slovák Marián Hossa nemusejí obávat, že by o ně v Ottawě nebyl zájem. Stejně tak zřejmě podepíše Martin Prusek (byť se také v Česku sezonou protrápil) a vytvoří český tandem s Dominikem Haškem. Ten se konečně dočká comebacku do NHL. Bojovník Václav Varaďa také nemusí mít strach, že by o něj v Ottawě neměli zájem. 

Philadelphia
Smlouvy: třináct hráčů za 33,78 milionu
Češi pod smlouvou: 0
Kvalifikační nabídky: sedm hráčů za 6,62 milionu
Z toho Češi: 0
Nejdražší hráč: John LeClair, za 6,8 milionu
Celkem výdaje: 40,4

Letci mají už teď přešvihnutý platový strop, podobně jako v Západní konferenci Detroit a manažer Bob Clarke si bude muset pomoci vykupováním hráčských kontraktů. První na ráně by mohl být právě LeClair. Mezi chráněnými volnými hráči čekají na nabídky nových kontraktů dva Slováci, kteří v minulé sezoně hráli za Vsetín. Branko Radivojevič a Radovan Somík.

Pittsburgh
Smlouvy: sedm hráčů za 5,49 milionu
Češi pod smlouvou: 0
Kvalifikační nabídky: osm hráčů za 5,28milionu
Z toho Češi: Milan Kraft, nebyl v sezoně 2004/2005 pod smlouvou, Michal Rozsíval, 0,988 milionu, Josef Melichar, 0,57 milionu
Nejdražší hráč: Mario Lemieux, pokus sám se sebou podepíše smlouvu
Celkem výdaje: 10,77 milionu

Pittsburgh za mzdy příliš neutrácel. Takže nelze očekávat, že by atakoval platový strop, spíš bude mít co dělat, aby dosáhl uzákoněného minima na mzdy, které bude 21,5 milionu dolarů. Hodně záleží na tom, jestli a jaký plat si přiřkne majitel klubu Mario Lemieux, navíc může klub ovlivnit i to, jestli tým koupí skupina podnikatelů ze západního pobřeží, o níž informoval list Pittsburgh Post Gazette už v červnu. Tři čeští hokejisté Pittsburghu jsou chráněnými volnými hráči a budou čekat, s čím vedení klubu přijde. Melichar je pro případ, že nedostane dost atraktivní nabídku, připraven hrát za České Budějovice.

Tampa Bay
Smlouvy: devět hráčů za 15,74 milionu
Češi pod smlouvou: Pavel Kubina, za 2,584 milionu, Václav Prospal, za 1,9 milionu
Kvalifikační nabídky: osm hráčů za 10,05 milionu
Z toho Češi: 0
Nejdražší hráč: Brad Richards, za 3,4 milionu
Celkem výdaje: 25,79 milionu

Úřadující vítěz Stanley Cupu se zapotí, aby přivedl zpět své top hráče. Gólman Nikolaj Chabibulin je nechráněný volný hráč (naposledy pobíral 4,9 milionu) a Tampa se bude muset plácnout přes kapsu, protože Chabibulin je žádaný artikl. Spekuluje se o tom, že o něj stojí třeba Colorado. Chráněnými volnými hráči jsou borci jako Martin St.Louis, nebo Vincent Lecavalier. Stálicí v sestavě je český bek Pavel Kubina, po roce (kvůli němuž přišel o Stanley Cup) se z Anaheimu vrací Václav Prospal. Na nechráněného volného hráče Stanislava Neckáře patrně v Tampě místo nezbude.

Toronto
Smlouvy: osm hráčů za 27,06 milionu
Češi pod smlouvou: Tomáš Kaberle, za 2,28 milionu
Kvalifikační nabídky: šest hráčů za 4,35 milionu
Z toho Češi: Karel Pilař, za 0,4 milionu
Nejdražší hráč: Mats Sundin, za 6,8 milionu
Celkem výdaje: 31,41 milionu

Řada hvězd je mezi nechráněnými volnými hráči. Jsou mezi nimi veteráni Gary Roberts a Joe Nieuwendyk nebo třeba bitkař Tie Domi. A aby na ně klub měl, musí trochu provětrat soupisku, protože se nebezpečně blíží platovému stropu. A jistý si může být málokdo, snad jenom kapitán Mats Sundin. Hlavním kandidátem na vykoupení z kontraktu je Owen Nolan, ale podle listu Toronto Sun si nemohou být jisti ani beci Ken Klee a překvapivě i Tomáš Kaberle. Další český obránce Karel Pilař kvalifikační nabídku dostane, protože není drahý.

Washington
Smlouvy: čtyři hráči za 7,05 milionu
Češi pod smlouvou: 0
Kvalifikační nabídky: deset hráčů za 7,21 milionu
Z toho Češi: 0
Nejdražší hráč: Olaf Kölzig, za 4,9 milionu
Celkem výdaje: 14,26 milionu

Na platový strop se ve Washingtonu připravovali s předstihem a zbavili se drahých hráčů. Ale dohoda s Rangers, že na Jágra budou doplácet 50% kontraktu, je musí po zavedení stropů pořádně štvát. I proto mohou mít problémy. Tým by potřeboval pořádně provětrat, ale minimálně Olaf Kölzig, Jeff Halpern a Brendan Witt by měli zůstat.