Jágr opět bodoval, Rangers vyhráli

• 23
New York - Jaromír Jágr, opora celku New York Rangers, upevnil svou pozici v čele kanadského bodování. V bitvě o New York s tradičním rivalem Islanders přispěl k výhře svých barev dvěma asistencemi, přičemž jednu trefu zaznamenal také Martin Straka. Tým Maria Lemieuxe Pittsburgh Penguins letos poprvé vyhrál.

Dva góly v úvodní dvacetiminutovce a 31 zákroků švédského brankáře Henrika Lundqvista stály za pátou výhrou sezony Rangers.

Islanders si na celek Jaromíra Jágra nepřišli zejména v přesilových hrách. Obrana domácích totiž dokázala ubránit rovných jedenáct početních výhod soupeře.

První změny skóre se diváci v Madison Square Garden dočkali ve čtrnácté minutě, kdy si tradiční role asistenta a střelce v přesilové hře prohodili Jágr se Strakou.

Martin Straka tak po Jágrově chytré přihrávce zpoza branky vsítil svůj premiérový gól sezony.

Již o tři minuty později Rick DiPietro lovil ze své sítě druhý puk. Kombinaci Jágra s Nylanderem zakončoval český útočník střelou, kterou DiPietro jen vyrazil, čehož využil ruský obránce Ťjutin.

V prostřední dvacetiminutovce se Rangers prosadili potřetí, zásah beka Toma Potiho však video rozhodčí neuznal.

Hosté se dostali ke slovu až v závěrečné třetině, kdy Chris Campoli dorazil tvrdou ránu z hole Arrona Ashama. Za stavu 2:1 svůj tým podržel brankář Henrik Lundqvist, který se vyznamenal především proti střele Roberta Nilssona necelé tři minuty před konečnou sirénou.

Vítězství New York Rangers uzavřel trefou do prázdné branky v poslední minutě zápasu Blair Betts, jemuž asistoval Martin Ručinský.

Tým Maria Lemieuxe Pittsburgh z úvodních devíti střetnutí sezony nedokázal zvítězit ani v jednom. V utkání s Atlantou prohrával již 0:4, a přesto se mohl radovat z premiérového vítězství.

Čtyřbrankový náskok, na kterém se jedním úspěchem podílel také Patrik Štefan, si hostující Atlanta vytvořila již za pouhých deset minut první třetiny. Čtyřicetiletý Mario Lemieux však dvěma góly stihl ještě v úvodní dvacetiminutovce náskok Trashers zmírnit.

Výkonem kapitána Penguins se inspiroval ofenzivní obránce Sergej Gončar, jenž taktéž dvěma zásahy zahájil stíhací jízdu domácích v prostřední hrací části, kterou Pittsburgh vyhrál jednoznačně 4:0.

Do vedení své barvy poslala teč Maloneho pokusu zkušeného útočníka Johna LeClaira, jenž v závěrečné třetině přidal také svou druhou trefu, čímž se střelecky vyrovnal Gončarovi s Lemieuxem. Vítěznou branku Penguins vsítil obránce Ric Jackman.

V pittsburghské Mellon Aréně padlo dohromady dvanáct branek, přičemž devět z nich se zrodilo v početní převaze.

"Takto se dnes hraje, rozhodují přesilové hry. Zápas to jen potvrdil," řekl gólman Atlanty Steve Shields, jenž ve svém premiérovém startu v sezoně inkasoval všech sedm branek domácího celku.

Milan Hejduk zaznamenal svůj jubilejní dvoustý gól, kterým přispěl Coloradu k úspěchu nad Vancouverem. Český útočník tak potvrdil, že se mu proti Canucks daří, když jim ve čtyřiatřiceti zápasech kariéry nasázel již čtyřiadvacet branek.

Na utkání nebude vzpomínat v dobrém útočník hostujícího celku Todd Bertuzzi, jemuž fanoušci Avalanche neodpustili brutální zákrok na Steve Moora z poslední sezony před výlukou.

"Nevím jestli nás ty reakce nějak ovlivnily. Čekali jsme to, nebylo to pro nás překvapením," řekl centr Vancouveru Trevor Linden.

Nenávist vůči Toddu Bertuzzimu, který přihrál na druhou branku svého týmu v závěrečné třetině, se projevila i mezi samotnými fanoušky. Nepříjemná událost potkala ženu v dresu Bertuzziho, kterou někdo polil pivem.

"Diváci to hodně prožívali. Odehráli jsme dobrý zápas a získali důležité dva body, to je hlavní," řekl autor dvou přesných zásahů Pierre Turgeon.

Obránce Bostonu Jiří Šlégr se letos poprvé střelecky prosadil, čímž přispěl k dvoubodovému zisku svého celku proti Torontu Maple Leafs. Litvínovskému odchovanci pomohla teč jednoho z bránících hráčů Toronta, od jehož brusle puk prošel až za záda Tellqvista.

Pod vítěznou trefu Bruins se podepsal ruský forvard Sergej Samsonov, který úspěšně zakončil spolupráci s Joem Thorntonem. Hrdinou utkání byl však brankář Hannu Toivonen, který při absenci zraněné jedničky Raycrofta zlikvidoval šestatřicet střeleckých pokusů Maple Leafs.

O čisté konto přišel až necelé tři minuty před závěrečnou sirénou, kdy jej v přesilové hře pokořil Eric Lindros, po přihrávce skvěle hrajícího Tomáše Kaberleho.

Český zadák ve službách Toronta se dohromady s spoluhráčem z obranné dvojice Bryanem McCabem postaral o deset střel svých barev. Tradičně produktivní obránci však proti Bostonu zaznamenali jen jednu přihrávku v podání Kaberleho.

Po střetnutí favorizovaného Detroitu a Chicaga se mohl nejvíce radovat brankář domácího celku Manny Legace, jenž díky výhře Red Wings 5:2 dosáhl jako první gólman v historii NHL desátého úspěchu v jednom měsíci.

Na obou trefách v síti Detroitu se podílel obránce Jaroslav Špaček, když na první branku nahrál a druhou vsítil sám. Za vítěze se dvěma asistencemi prezentoval zkušený centr Robert Lang.

Výsledky:
Boston - Toronto 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
15. Šlégr, 42. Samsonov - 58. Lindros (T. Kaberle). Střely na branku: 30:37. Diváci: 15.917.

New York Rangers - New York Islanders 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
14. Straka (Jágr, Rozsíval), 17. Tjutin (Jágr), 60. Betts (Ručinský) - 50. Campoli. Střely na branku: 33:32. Diváci: 18.200.

Philadelphia - Florida 5:4 v prodl. (0:1, 2:2, 2:1 - 1:0)
39. a 47. Gagne, 25. J. Carter, 60. Forsberg, 62. Pitkänen - 11. Horton, 29. O. Jokinen, 37. Gelinas, 43. Huselius. Střely na branku: 40:34. Diváci: 19.533.

Ottawa - Montreal 4:3 v prodl. (0:1, 2:2, 1:0 - 1:0)
24. Chára, 27. Heatley, 44. Vermette, 63. Spezza - 29. a 35. Ribeiro, 14. Ryder. Střely na branku: 42:30. Diváci: 18.840.

Pittsburgh - Atlanta 7:5 (2:4, 4:0, 1:1)
11. a 20. Lemieux, 32. a 35. Gončar, 36. a 55. LeClair, 37. Jackman - 4. Kovalčuk, 9. Štefan, 9. Bondra (Holík), 10. Hävelid, 56. V. Kozlov. Střely na branku: 30:35. Diváci: 14.009.

Detroit - Chicago 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)
14. a 52. Schneider (na první Lang), 30. Zetterberg, 55. Draper, 59. Shanahan (Lang) - 11. Ellison (Špaček), 28. Špaček. Střely na branku: 28:23. Diváci: 20.066.

Colorado - Vancouver 6:2 (3:1, 3:0, 0:1)
24. a 35. Turgeon, 3. Sakic, 11. Konowalchuk, 13. Laperriere, 32. Hejduk - 6. H. Sedin, 43. Kesler. Střely na branku: 30:42. Diváci: 18.007.

Phoenix - Calgary 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)
33. a 59. Comrie, 30. Z. Michálek - 24. Iginla, 47. Ference. Střely na branku: 34:15. Diváci: 13.459.

Hokejový útočník Jaromír Jágr z New York Rangers bodoval v NHL poosmé za sebou. Ve střetnutí proti Islanders pomohl k výhře 3:1. Snaží se ho bránit Trent Hunter.