Kaapo Kakko se v dresu Rangers dočkal svého prvního gólu v NHL dříve, než „konkurent“ Jack Hughes z New Jersey. | foto: AP

Pomalé rozjezdy pro hvězdy. Jak se i největší naděje musí v NHL rozkoukat

  • 4
Ne každý začátek vyjde podle plánu. Ačkoliv byl humbuk kolem dvou největších vycházejících hvězdiček NHL obrovský, Jack Hughes z New Jersey i Kaapo Kakko z NY Rangers zatím zůstávají za očekáváním. Ani z jejich prvního vzájemného souboje se nestala třaskavá show, kterou by dirigovali talentovaní teenageři. Důvod k panice však není.

Není to tak dávno, co si Toronto Maple Leafs vybrali coby jedničku draftu v červnu 2016 Austona Matthewse. O čtyři měsíce později nastoupil talentovaný Američan ke svému prvnímu střetnutí v NHL, v němž Maple Leafs čelili Ottawě.

Fotogalerie

Mnozí hokejoví příznivci si jistě vzpomenou, jak to tehdy dopadlo. Matthews všem vyrazil dech čtyřmi trefami, a i když jeho tým nakonec padl v prodloužení, bylo to entrée jako hrom. 

„Něco neuvěřitelného,“ hledal tehdy plachý holobrádek slova, kterými by popsal nejlepší premiérový zápas v historii NHL.

Tak výjimečný počin sice někdo v blízké době jen těžko zopakuje, tlak na nejvýše umístěné mladíky v draftu je však pokaždé enormní. To by jistě potvrdili i Hughes s Kakkem.

Už dlouho před poslední dražbou mladíků se mluvilo o tom, že jedničkou se v roce 2019 stane právě jeden z nich. Podle očekávání dostal přednost Američan, po němž sáhli Devils. Rivalové Rangers zase brali Kakka, jenž prožil brilantní mistrovství světa zakončené finským zlatým triumfem.

O to víc se předpokládalo, že přechod do NHL proběhne s podobnou suverenitou. Jenže Kakko ani Hughes zatím bodové kolonky neplní podle představ. Přesněji v nich mají po jednom zápisu - Kakko se prosadil střelecky ve svém třetím utkání proti Edmontonu, Hughes si připsal asistenci dokonce až v sedmém klání sezony.

Podívejte se na první gól Kaapa Kakka v NHL:

„Snad se mi teď bude dařit o něco víc. Slyšet ty ovace bylo totiž něco bombastického,“ křepčil Hughes po první výhře svých Devils v sezoně. Ta přišla příhodně v utkání proti Rangers, velkým rivalům a zároveň zaměstnavatelům nepříliš výřečného soka Kakka, který je však zvyklý promlouvat svými kousky na ledě.

Ani jeden z nich však zdaleka nesehrál hlavní role v očekávaném představení, kterému přidávala na pikantnosti tradičně zveličující zámořská média. Nebylo to třeba jako v listopadu 2005, kdy kdy se poprvé potkali mladičký Sidney Crosby z Pittsburghu a jeho washingtonský vrstevník Alexandr Ovečkin. Crosby zastínil efektním zásahem Rusa, který tehdy ještě s reflexním plexištítkem na helmě sázel také jeden gól za druhým.

Hughes i Kakko si zatím na pravidelné gólové oslavy musejí počkat. Jak ale ukazuje pohled do minulosti, ne každá budoucí hvězda prožívala bodovou explozi už od prvních dnů mezi elitou.

Kaapo Kakko slaví se spoluhráči z New York Rangers svůj první gól v NHL
Jednička posledního draftu Jack Hughes zažívá v dresu New Jersey pomalý...

Zatímco Kaapo Kakko se už prvního gólu v NHL dočkal, Jack Hughes má zatím na kontě přihrávku.

Hughesův spoluhráč Taylor Hall se stal jedničkou draftu v roce 2010. Byl jedním z prorokovaných zachránců skomírajícího Edmontonu, v prvních sedmi střetnutích si však stejně jako Hughes připsal jediný bod.

Trable měly i jiné špičky svých ročníků. Současný kapitán Tampy Steven Stamkos si musel v roce 2008 na první bodový zápis počkat ještě o utkání déle než Hall, přitom sezonu dokončil s úctyhodnými 46 body.

Rick Nash, jenž se stal nejlepším kanonýrem ročníku 2003/04, se v předchozí nováčkovské sezoně trefil hned v prvním utkání, následovala však jedenáctizápasová série bez jediného zásahu.

Vzkaz pro Hughese s Kakkem i pro jejich příznivce je jasný: Hlavně nepanikařit. Některé věci zkrátka potřebují čas.