Radost hokejistů Detroitu

Radost hokejistů Detroitu | foto: AP

Hudler slaví postup. Vrbata, Hanzal, Klesla a Rozsíval naopak končí

• 47
O den později, co čtvrtý krok k postupu do 2. kola play-off NHL nezvládl Vancouver proti Chicagu, se daným kouskem blýskli hokejisté Detroitu. Vítězství 6:3 na ledě Phoenixu podpořil asistencí Jiří Hudler, v dresu prvního vyřazeného celku sezony bodovali Martin Hanzal (1+0) a Radim Vrbata (0+1). Brankář Michal Neuvirth 36 zákroky podržel Washington, který ve druhém prodloužení rozhodl o výhře 4:3 nad Rangers.

Tým s nejpočetnější českou stopou v play-off se s boji o Stanley Cup sezony 2010/11 rozloučil jako první. Hokejisté Phoenixu s útočníky Radimem Vrbatou - Martinem Hanzalem a obránci Rostislavem Kleslou - Michalem Rozsívalem totiž nestačili na favorizovaný Detroit ve všech z úvodních čtyř konfrontací.

Po výhrách 4:2, 4:3 a znova 4:2 Red Wings učinili finální krok středečním triumfem na ledě soupeře pro změnu v poměru 6:3. Pro Phoenix to navíc nemusel být pouze poslední zápas letošní sezony, ale především poslední zápas v arizonské poušti. V zákulisí NHL se totiž čím dál tím častěji spekuluje o posezonním stěhování klubu do kanadského Winnipegu.

Coyotes v zápase dvakrát vedli. Nejprve 2:1 po trefě kapitána Shanea Doana z 10. minuty a v prostřední hrací části pak 3:2, když přesilovku využil za asistence Radima Vrbaty centr Martin Hanzal. Obránce Niklas Kronwall však za přispění Jiřího Hudlera krátce na to srovnal na 3:3 a v závěrečné třetině Detroit strhl vedení na svou stranu.

Klíčové momenty zaznamenala 54. a 56. minuta, kdy Ilju Bryzgalova prostřelili Danny Cleary a Todd Bertuzzi. Do prázdné branky pak ještě v čase 59:24 výsledek pojistil Patrick Eaves. Detroit porazil Phoenix, za který v play-off pokaždé bodoval Vrbata (4z. - 5b. 2+3), čtyřikrát za sebou a slaví postup.

Brankář Ilja Bryzgalov loví za pomoci spoluhráče z Phoenixu Adriana Aucoina puk, sápe se po něm i Valtteri Filppula z Detroitu.

Neuvirth předvedl 36 zákroků a Washington otočil stav 0:3

Poté, co třetí duel mezi Washingtonem a Rangers rozhodl v závěru základní hrací doby šťastný gól domácího Brandona Dubinského, byli hokejisté New Yorku blízko triumfu také ve čtvrtém utkání, čímž si mohli zajistit vyrovnání série.

Marián Gáborík z New Yorku Rangers v šanci před brankářem Washingtonu Michalem Neuvirthem.

V brance jinak skvěle chytajícího Michala Neuvirtha totiž v prostřední dvacetiminutovce skončily tři puky. Prosadili se Artěm Anisimov, produktivní Dubinsky a později smutný hrdina Marián Gáborík, jenž v play-off skóroval poprvé od roku 2007.

Tým z hlavního města USA se ovšem za nepříznivého stavu 0:3 nevzdal. Zpět do hry jej vrátil snadný gól Alexandra Sjomina z 43. minuty, kdy puk zůstal volný k dorážce na brankové čáře nic netušícího Henrika Lundqvista. Klíčovou roli ve stíhací jízdě Capitals později sehrál mladíček Marcus Johansson, jenž zásahy z 44. a 53. minuty vyrovnal na 3:3 a poslal zápas do prodloužení.

Diváci v Madison Square Garden nakonec viděli navíc dalších 33 minut hokeje, který ovšem k jejich nelibosti ukončili hosté. Zaváhání bránícího Gáboríka v 13. minutě druhého prodloužení potrestal napadající Jason Chimera. Washington tak i díky 36 úspěšným zákrokům Neuvirtha uspěl 4:3PP a vede v sérii 3:1 na zápasy.

Centr Washingtonu Matt Hendricks ve vítězném objetí s brankářem Michalem Neuvirthem.

Neal trefil Pittsburghu důležitou výhru

Stejně jako Washington se ve středu radoval i Pittsburgh. Tým oslabený o zraněné hvězdy Sidneyho Crosbyho a Jevgenije Malkina rovněž uspěl ve druhém prodloužení, když James Neal z rohu kluziště překvapil domácího brankáře Tampy Bay Dwaynea Rolosona a zařídil svým barvám výhru 3:2 a s tím spojené vedení v sérii 3:1 na zápasy.

V řádné hrací době Penguins odskočili do dvougólového trháku, když se v 9. a 23. minutě prosadili Tyler Kennedy a Arron Asham. U první trefy si asistenci připsal také český bek Zbyněk Michálek. Toho ovšem v dalším průběhu napodobil i domácí Pavel Kubina, jenž pro změnu přihrával na gól na 2:2 spoluhráče Seana Bergenheima.

Bilancí (1+1) se za Lightning blýskl skvěle hrající Martin St. Louis, který v play-off potvrzuje svou pozici druhého nejproduktivnějšího hráče základní části NHL. Ve zmiňovaném prodloužení již ale byli šťastnější hokejisté Pittsburghu.

Radost hokejistů Pittsburghu sdílí i český bek Zbyněk Michálek.

Miller byl podruhé v sérii nad síly Philadelphie

Hokejisté Buffala srovnali stav série s Philadelphií na 2:2 na zápasy poté, co podruhé uspěli fotbalovým výsledkem 1:0. V obou případech se blýskl brankář Ryan Miller. Ve středu americký reprezentant předvedl 32 zákroků a na délku kluziště mohl sledovat perfektní pas Roba Niedermayera na zakončujícího Jasona Pominvillea. Právě tato dvojice útočníků v 10. minutě zařídila jedinou gólovou situaci střetnutí.

Miller se tak stal teprve třetím brankářem klubové historie Sabres, jenž v play-off během jediné série dvakrát udržel nulu. Naposledy se to podařilo Dominiku Haškovi v roce 1994, kdy takto zářil proti New Jersey.

Jason Pominville z Buffala překonává brankáře Philadelphie Briana Bouchera.

Nashville ztratil Erata a poté i zápas s Anaheimem

Na sérii 1. kola play-off 2011 proti Anaheimu nebude český útočník Nashvillu Martin Erat vzpomínat v dobrém, ať už skončí jakkoliv. Třebíčský rodák totiž nejprve v zápase s pořadovým číslem 2. přišel o čtyři zuby a ve 4. duelu jej pro změnu tvrdým zákrokem vyřadil ze hry s blíže nespecifikovaným zraněním horní části těla známý bijec Jarkko Ruutu.

Bez jednoho z klíčových mužů ofenzivy Predators utkání nezvládli a po porážce z domácího ledu 3:6 je stav série srovnán na 2:2. Anaheim táhl za úspěchem zejména nejlepší kanonýr NHL ze základní části Corey Perry (1+2).

Výsledky 1. kola play-off NHL

Východní konference:
NY Rangers - Washington 3:4 ve druhém prodl. (0:0, 3:0, 0:3 - 0:0, 0:1)
26. Anisimov, 34. Gáborík, 34. Dubinsky - 44. a 53. Johansson, 43. Sjomin, 93. Chimera. Střely na branku: 39:53. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celé utkání, inkasoval tři branky z 39 střel a úspěšnost zásahů měl 92,31 procent. Diváci: 18 200. Stav série: 1:3.

Tampa Bay - Pittsburgh 2:3 ve druhém prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0, 0:1)
38. St. Louis, 57. Bergenheim (Kubina) - 9. Kennedy (Z. Michálek), 23. Asham, 84. Neal. Střely na branku: 31:53. Diváci: 20 326. Stav série: 1:3.

Buffalo - Philadelphia 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka:
10. Pominville. Střely na branku: 29:32. Diváci: 18 690. Stav série: 2:2.

Západní konference:
Nashville - Anaheim 3:6 (1:2, 2:1, 0:3)
6. Hörnqvist, 26. J. Ward, 35. Halischuk - 5. Fowler, 6. S. Koivu, 32. Selänne, 42. Perry, 45. Getzlaf, 47. McMillan. Střely na branku: 22:38. Diváci: 17 113. Stav série: 2:2.

Phoenix - Detroit 3:6 (2:2, 1:1, 0:3)
6. Pyatt, 10. Doan, 22. Hanzal (Vrbata) - 19. a 60. Eaves, 4. Holmström, 25. Kronwall (Hudler), 54. Cleary, 56. Bertuzzi. Střely na branku: 27:40. Diváci: 17 314. Konečný stav série: 0:4.