Hrozí obránci Tomáši Kaberlemu vyhazov?

  • 13
Toronto - Hokejový obránce Tomáš Kaberle zatím odehrál celou kariéru v NHL za Toronto Maple Leafs. Nyní mu hrozí, že z klubu nedobrovolně odejde. Společně se svým spoluhráčem Kenen Kleem jsou údajně mezi kandidáty na vykoupení z kontraktu. Klub by jim zaplatil dvě třetiny platu a oba výborní beci by se stali volnými hráči.

Když loni český obránce podepisoval smlouvu, generální manažer John Ferguson o něm mluvil jen v superlativech. Vychvaloval jeho ofenzivní schopnosti, bruslení i hru s pukem.

Po roční pauze NHL se vše změnilo a Tomáš Kaberle se stal jen nepohodlným, příliš drahým hráčem.

Informaci o možném vyplacení Tomáše Kaberleho a Kena Kleeho přinesl list Toronto Sun. Přitom do té doby se hovořilo o jiných hráčích. Hlavním adeptem byl druhý nejdražší hráč Owen Nolan, který má v příští sezoně pobírat plat ve výši 5,6 milionu dolarů, tedy víc než oba v Toronto Sun zmínění beci dohromady.

Po zkrácení platu o 24% by si měl ročně přijít na 2,28 milionu dolaru. Jeho kolega Klee na 1,9 milionu dolarů. Oba patří mezi deset hráčů, kteří mají v Torontu podepsanou smlouvu. Od soboty 23.7. však mají majitelé klubů šest dní možnost hokejistům zaplatit dvě třetiny jejich platů a dát jim tak "výpověď".

Kromě Kaberleho a Kleeho mají v Torontu podepsanou smlouvu ještě Mats Sundin, Owen Nolan, Bryan MacCabe, Ed Belfour, Matt Stajan a Darcy Tucker. Na platy všech deseti hokejistů by v příští sezoně celkově padlo 27 milionů dolarů.

Tomáš Kaberle odešel do Toronta v roce 1998 a zdejší klub i prostředí mu přirostlo k srdci. "Chtěl bych tu zůstat, ale NHL je jen byznys a pokud se něco stane a já se nevrátím, bude to jen součást hry," řekl smířeně listu Toronto Sun český obránce. "Přemýšlel jsem o tom. Dělají jen to nejlepší pro tým. Uvidíme, jak to celé dopadne," dodal.

Od prvního srpna začne vyjednávání s volnými hráči a to je nejspíš hlavním důvodem, proč se Ferguson chce zbavit zbytečně vysokých výdajů. Musí se vejít do 39 milionového platového stropu a kdyby si oba obránce ponechal, měl by jen malý prostor pro zlepšení kádru. A na trhu se objeví mnoho atraktivních jmen. Mluví se hlavně o Scottu Niedermayerovi či Adamu Footovi.

Klub také bude jednat s vlastními volnými hráči. V týmu si nejvíc přejí zůstat útočníci Joe Nieuwendyk a Gary Roberts. "První sobotní telefon bude Johnovi, abych viděl zda má o Scotta a Garryho zájem. Oba chtějí zůstat. Toronto bylo jejich první volbou několik posledních let, tak proč by měli odcházet?" uvedl Rick Curran, agent obou hráčů.