„Vážně chcete vědět, jaká byla zima? Každou chvíli jsem se otáčel přes rameno, jestli náhodou neuvidím ledního medvěda,“ smál se útočník Marcus Foligno, jehož Wild v „domácím“ utkání podlehli St. Louis 4:6.
Když padlo na stadionu Target Field, který obyčejně slouží k zápasům baseballového celku Minnesota Twins, úvodní buly, ukazovaly teploměry -5,7 stupňů Fahrenheita. V převodu do Celsiovy stupnice znamená tato hodnota hrozivých jedenadvacet pod nulou.
O překonání rekordu tak bylo okamžitě jasno. Pro porovnání: když v roce 2003 vyjeli k duelu v rámci Heritage Classic hokejisté Edmontonu a Montrealu, bylo v hlavním městě kanadské provincie Alberta „jen“ necelých minus osmnáct.
Minnesotské podmínky byly ještě o úroveň drsnější.
Baseballový stadion byl přitom i tak beznadějně vyprodaný. Na tribunách se tísnilo 38 619 natěšených, oddaných a naprosto promrzlých fanoušků.
Tedy aspoň ve většině případů.
„Jsme zrození k tomu, abychom žili v takovém mrazu. Mně je i teď teplo, opravdu. Mohl bych tu sedět klidně celý den,“ líčil Chris Opskar, jeden z domácích fandů, který na utkání dorazil i se synem.
Pokud ale člověk nevyrůstal na krušném americkém severu, mohlo to pro něj být velice náročné odpoledne. Stejně tak pro hráče, kteří jsou zvyklí na supermoderní haly, v nichž je i v blízkosti ledu vlastně velice příjemně.
A tak se musely týmy přizpůsobit. Ligové vedení nechalo na střídačky a trestné lavice nainstalovat speciální vytápění, které během svých domácích zápasů používají například Green Bay Packers, celek amerického fotbalu proslulý věčně ledovým a zasněženým stadionem Lambeau Field.
Hokejisté houfně navlékali termoprádlo, kukly, do rukavic si strkali zahříváčky a místo iontového nápoje srkali z lahví kuřecí vývar.
Ano, vývar.
„Bylo to docela dobré, prostě jako když si dáte polévku,“ kvitoval výjimečnou změnu zdroje energie během střetnutí Jordan Binnington, gólman vítězného St. Louis.
Místo dřevorubců plážoví povaleči
Aby byli hráči Blues styloví a do minnesotského prostředí zapadli, plánovali dorazit na stadion v převlecích za dřevorubce. Brankáři Binnigtonovi, který si podle svých slov koupil třicet různých typických košil, však doplnění garderóby bylo k ničemu.
Deset gólů. Zářil hostující KyrouMrazivý zápas pod širým nebem vyšel lépe hokejistům St. Louis, kteří zvítězili 6:4. Bravurně zvládli především prostřední třetinu, během níž svému soupeři nasázeli pět branek. Hlavní hvězdou byl Jordan Kyrou, mladý útočník Blues zaznamenal dva góly a dvě asistence. |
St. Louis změnilo na poslední chvíli plány, a tak hokejisté přijeli vyletnění tak, jako by zrovna plánovali ulehnout na pláž. Žabky na nohou, havajské košile, sluneční brýle, plavky.
„Každý pořád mluvil o tom, jaká tam bude zima. Prostě jsme si řekli, že si z toho uděláme trochu srandu. Pak jsme se tomu vlastně vážně dost zasmáli,“ vykládal zámořským novinářům útočník Ryan O’Reilly.
Zatímco hokejisté si mohli dovolit legrácky, organizátoři žili až do poslední chvíle v tenzi. Podobná akce je přece jen vždy svým způsobem specifická, ačkoliv mohou působit zápasy pod širým nebem na první pohled jednotvárně.
V Minnesotě se řešilo všechno do posledního miniaturního detailu.
Dříve museli hráči při cestě z kabin na led nasadit na čepele chrániče, jenže tentokrát mohli k ploše po uměle vytvořeném koridoru pohodlně dobruslit. Zároveň byl každý z aktérů představený zvlášť, aby si svůj výjimečný moment pořádně užil.
„Bylo to skvělé, NHL odvedla výbornou práci,“ chválil nadšený O’Reilly, jenž se kromě nevšedního zážitku mohl radovat i ze dvou bodů do tabulky.
Hokejisté navíc nevyjížděli z útrob stadionu, ale z tematické chatky, která měla připomínat lovecký příbytek. Hlavní ledovou plochu obklíčili pořadatelé dalšími kluzišti tak, aby dějiště zápasu vypadalo jako ohraničený prostor na zamrzlém rybníku.
I „mezeru“ mezi hřištěm a tribunami vyplnili organizátoři symbolicky. K vidění tak byl rybář chytající skrz otvor v ledu, fanoušci opékající na ohni v Americe tak oblíbené marshmallows, dřevorubec předvádějící své řemeslo či umělý sob. Snad jen Folignův medvěd chyběl...
„Snažíme se neustále dokazovat, že podobné akce nejsou jen o hokeji samotném. Má to být velká událost, trochu divadlo, představení. Pro fanoušky na stadionu, doma u televize i pro hráče samotné,“ popisovala proces přemýšlení organizátorů Rachel Segalová, viceprezidentka NHL v oblasti speciálních projektů a zábavy.
Led je moc studený!
Je léto, zrovna začínají první přípravné zápasy, jenže ledovou plochu pokrývá voda. Přes prosklené stěny stadionu je vidět pražící slunce, fanoušci sedí na ochozech jen v tričku. Klasický příklad i z českého prostředí, vlastně nic neobvyklého.
Jenže co dělat, když je na hokej naopak až příliš velká zima?
Nečas asistoval u sedmigólového obratu, na gól přihráli i Kämpf a Kaše |
Ideální teplota povrchu kluziště je podle stanov NHL mezi minus pěti a minus čtyřmi stupni Celsia. V Minnesotě ovšem bylo daleko chladněji, a tak museli organizátoři položit na led deky a držet je tam tak dlouho, jak jen bylo možné. Zároveň zahřívali glykol, což je látka, která proudí skrz hliníkové pánve pod led tak, aby neztratil ideální konzistenci.
Vzhledem k předpovídanému ohromnému mrazu hrozilo, že se utkání dokonce neuskuteční. „Žádný zápas nemá stoprocentní jistotu, že na něj v termínu dojde. Věříme ale, že střetnutí proběhne bez problémů a bude pro všechny naprosto bezpečné,“ říkal dva dny před startem Steve Mayer, výkonný viceprezident NHL.
Nakonec se až v téměř polárních podmínkách duel Winter Classic skutečně odehrál, nabídl netradičně vysokou gólovou nadílku a zapsal se do historie.
Jako nejchladnější utkání.
Jako první duel pod širým nebem roku 2022.
Jako jediný zápas, při kterém se hokejisté báli ledního medvěda...