Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

Hokej je jinde, ale Jágr by dnes dával sto gólů, říká Neckář

  17:59
V roce 2004 získal společně s Pavlem Kubinou Stanley Cup a nebojí se přiznat, že jeho následovníci v Tampě jsou dnes hokejově výš. Přesto si bývalý obránce Stanislav Neckář myslí, že každá doba má svoje. „Pravidla dnes přejí šikovným hráčům, ale já postrádám trochu víc tvrdosti,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz.

Stanislav Neckář | foto: iDNES.cz

Nejsou to v dnešní době hříšná slova?
Chápu, že obzvlášť Tampa dnes předvádí líbivý hokej, lidi samozřejmě chtějí vidět hodně gólů. Na druhou stranu se mi nelíbí přísné posuzování zákroků, protože jsem byl bek a vím, že kolikrát můžete do protihráče drknout nechtíc. Kluci pak kolikrát skončí přísně na trestné.

Oponenti by reagovali, že se díky tomu mohou prosadit šikovní útočníci.
Já jen říkám, že posuzování některých situací je přehnané. Určitě bych nechtěl, aby se hokej vrátil zpátky o patnáct let, to vůbec. Ale pokud dal na přelomu tisíciletí někdo padesát gólů za sezonu jako Jarda Jágr, tak takoví hráči by dneska museli dávat okolo sta, protože by se jich nikdo nedotkl. Nechci, aby se to jenom řezalo, ale byl bych rád, kdyby to trochu povolili. Je ale fajn, že dnes mohou hrát NHL hráči, kteří by v ní dřív neměli šanci.

Zkuste porovnat současnou Tampu a váš tým z roku 2004. Kdo je lepší?
To se strašně blbě porovnává. Nemůžete porovnávat Gretzkého a Stamkose. Každý byl v jiné době a hokej se každých deset let mění. Teď je mnohem rychlejší, kluci jsou šikovnější. Je úžasné, v jaké rychlosti dokážou nahrát nebo udělat kličku. My jsme tohle zkrátka neměli. Rychlost je skoro o čtyřicet procent vyšší. Na druhou stranu postrádám tu tvrdost, hru do těla. Vím, že by to v Tampě plno fanoušků rádo vidělo. Samozřejmě nechci, aby se někdo zranil, ale tvrdší hra by i mě bavila víc.

2004 / Tampa Bay Lightning: Hokejisté Pavel Kubina a Stanislav Neckář s...

Hokejisté Tampa Bay Lightning Pavel Kubina a Stanislav Neckář s Václavem Klausem v roce 2004 po zisku Stanley Cupu.

Proč je Tampa hokeji zaslíbené město?
Základ je v tom, že jsou tam lidé, kteří hokeji rozumí a umí poskládat dobrý mančaft. Pak se dá dělat hokej všude, i na jihu USA. Hodně lidí vyzdvihuje přínos trenéra Coopera, ale podle mě by se nemělo zapomenout na manažera Stevea Yzermana, který dal tenhle mančaft před lety dohromady. Začal úplně od začátku s mladými kluky. Tým je sehraný, mají dobrý útok, obranu i gólmana. Vyhráli opravdu zaslouženě, bylo vidět, že Dallas přehrávali.

Pavel Kubina před pár lety vyprávěl, jak jste v roce 2004 zbláznili město, kde byl do té doby sportem číslo 1 americký fotbal. Hokej je doteď na stejné úrovni. Byl to opravdu zlomový moment?
Určitě jo. Pamatuju, jak jsem po příchodu do Tampy v roce 2001 projížděl sousedstvím a malí kluci hráli většinou fotbal. Házeli si míčem. Teď je běžně vidím s hokejkou a pálí do hokejové brány. Hokej se od roku 2004 strašně zvednul. Sám tu dělám u mládeže a vidím, kolik kluků ho hraje. Je jich čím dál víc, spousta z nich se dostane i reprezentace. Také záleží, jak poskládáte tým, jaké máte skauty a jakého máte vlastníka. Ten místní dělá strašně moc pro komunitu. Lidi to vrací tím, že chodí na zápasy a je pořád vyprodáno.

„Hokej je v Tampě ohromně populární a hraje ho čím dál víc kluků.“

Proto se hokej tak nechytil na východní straně Floridy u Panthers?
Vypadá to tak. Přitom krátce po založení postoupili až do finále Stanley Cupu. Někdy to nestačí.

Nehraje roli, že v Tampě je víc bělochů, kteří mají k hokeji větší vztah?
Jasně, v Miami a okolí je to víc hispánské, jsou tam trošku jiní lidi. Je možné, že je to i tím. Ale vzpomínáte, když tam hrál Jarda Jágr? Návštěvnost se jim tehdy celkem dost zvedla. Ale zase to spadlo. Nevím, jak je to možný. Budou s tím muset něco udělat.

Tampa na rozdíl od Floridy hraje dlouhodobě nahoře. Vypíchnul jste Stevea Yzermana, který nastavil fungující koncepci. Jak dlouho z toho bude klub žít?
Pokud bude Tampa schopná udržet všechny hráče, tak můžou pomýšlet ještě na další poháry. Jenže po úspěchu jdou platy hráčů nahoru a často se stává, že se mančaft rozpadne. To se stalo i nám v roce 2004. Nastala situace, kdy se mělo podepsat pět kluků a nezbyly peníze na gólmana Chabibulina. Myslím, že to v následujících letech bylo znát. Teď ale spoustu hráčů podepsaných mají, takže se budou držet ve špičce.

Jak fanoušci v Tampě prožívají hokej v době covidové?
Klub dal před zimák plátno, tam finále sledovali, bylo tam hodně lidí. Tým po návratu z Edmontonu bude jezdit lodí městem, to bude událost. I malí kluci, které trénuju, mají volno, protože se chtějí jít podívat na Stanley Cup. Dnešní doba je ale divná. Moc bych současným hráčům přál, aby mohli se Stanley Cupem projíždět po ledě před diváky. Je to něco jiného. Jsem zvědavý, jak všechno bude probíhat, jak to budou dělat.

Stanislav Neckář (vlevo) hovoří v roce 2004 před fanoušky v rodném Písku se...

Stanislav Neckář (vlevo) hovoří v roce 2004 před fanoušky v rodném Písku se Stanley Cupem a parťákem Pavlem Kubinou.

Koukáte do budoucnosti s obavami?
Uvidíme. Podle mě to hodně klubů takhle dělat nemůže. Bez diváků přicházejí o velké peníze a nevím, jak by to do budoucna ustály. Půlku sezony nebo jednu sezonu se to zvládnout dá, ale pak je to problém. Trpět budou hlavně slabší mančafty. Musíme doufat, že covid brzy odejde a všechno se vrátí do normálu. A ještě mě napadá jedna věc.

Jaká?
Že to pro některé hokejisty musí být špatná doba, ale pro jiné paradoxně dobrá. Jak to? Protože se jim nehraje dobře před lidmi a jsou nervózní. Takže to je pro ně výhoda.

Co říkáte na názory, že letošní Stanley Cup není plnohodnotný?
Je pravda, že spousta lidí říká, že to je letos „Covid Cup“. Já ale tvrdím, že Stanley Cup je Stanley Cup. Všichni do toho dali sto procent.

„Utíká to, nejvíc to vidím na dětech. Ale pořád se cítím mladý. V zrcadle se vidím stejně, i když mám o 30 kilo víc.“

Stanislav Neckář vítěz Stanley Cupu z roku 2004

Jaká je vůbec současná situace s covidem na Floridě?
Už dobrá, byť to jednu chvíli bylo hodně špatné. Teď je to lepší, čísla šla dolů. Já ale masku nosím pořád, i na ledě ji mám. Doufám, že to brzo odejde.

Od vašeho triumfu uplynulo už 16 let. Neříkáte, že je šílené, jak to utíká?
Říkám. Je to dlouhá doba. Jednou mi řekl táta, že hokejový život je krátký. Když jsem byl mladý, tak jsem to nechápal. Pak mi to došlo. Pokud mají mladí šanci, tak ať ji chytí.

Bude vám 45 let, připadáte si už starý?
Nejvíc to vidím na dětech, protože mám čtyři. Když vám dcera začíná řídit, má kluka a pomalu si už žije svůj život, tak vám dojde, že roky letí. I když se pořád cítím mladý. Kolikrát, když se podívám do zrcadla, tak se pořád vidím stejně, i když mám o 30 kilo víc.

Nemotivuje vás to, abyste vypadal jako zamlada?
Ono to teď už není o tom, abych vypadal, ale aby fungovalo zdraví. Je to těžký. Když celý život jíte zdravě a jednoho dne se to usekne... Vím, že plno kluků pořád něco dělá, ale já ne. Pak je normální, že přiberete.

Stanislav Neckář

 • v NHL odehrál celkem 539 zápasů a postupně prošel Ottawou, New York Rangers, Phoenixem, Tampou a Nashvillem
 • při výluce 2004/05 pomohl Českým Budějovicím v 16 zápasech k návratu mezi elitu
 • kariéru ukončil ve 31 letech v dresu švédského Södertälje kvůli problémům s třísly
 • po roce se zkoušel vrátit, ale na zkoušce v Davosu mu zjistili cukrovku, proto skončil definitivně
 • žije v Tampě, kde trénuje mládež a podniká s doutníky

Zvlášť když jste byl jako hokejista zvyklý hodně jíst, viďte?
Určitě, i když teda už nejím tolik jako dřív.

Povězte pár vět o Janu Ruttovi, kterého jste musel jako obránce sledovat pozorněji.
Zvládnul to skvěle. Je na tom dobře pohybově, má výborné nahrávky. Je to dobrý příběh pro mladé kluky, protože měl problém se chytit v extralize a nakonec má Stanley Cup. Takových případů je víc. Hrál jsem s Vencou Prospalem, který v osmnácti taky pomalu končil s hokejem. Hrál jsem proti Zdeno Chárovi, kterému se smáli a po dvaceti letech je z něj legenda. Takovou story má plno kluků. Je to motivace pro mladé, kteří kolikrát nedostanou šanci v nějakém týmu. Neznamená to ale, že je úplný konec. Každý v sobě něco má a pokud si věříte, tak se dá dokázat strašně moc.

Věříte, že si Rutta vybojoval pevnou pozici v hierarchii sedmi beků?
Trenéři určitě koukají na to, že byl v týmu, který vyhrál. Chtějí dát šanci hráči, který byl u toho a obstál. Doufám, že šanci mít bude. Hokejista je to dobrý a místo si zaslouží.

Poslední otázka míří na Ondřeje Paláta, který skvěle zvládl pozici v elitní formaci. Někoho to možná překvapí, ale vás ne, viďte?
Přesně tak. Je to hokejista s vynikajícím citem pro hru, má dobré vidění, dobrou střelu, dobře přemýšlí v rychlosti současné NHL. Je to vynikající hráč. Zaslouží si místo v nejlepší lajně, protože tím všichni jedině získají. Fanoušci tady ho milujou, protože maká. 

 • Nejčtenější

Hokejový Vsetín pláče: člen zlaté dynastie zemřel při tragické nehodě

Zlatou vsetínskou dynastii zasáhla zpráva o úmrtí bývalého hokejového obránce Michala Šafaříka, který se stal ve...

Nájezd na bránu, rána na solar a K.O. Výtiskův tvrdý hit měl děsivé následky

Obránce Jan Výtisk i v první lize dokazuje, proč byl v extralize léta nejoceňovanějším hráčem na černou práci a...

Plzeň vyhrála na Spartě. Pardubice zpátky dole, Boleslav nasázela 11 gólů

Hokejisté Plzně dál drží vedení v extralize, protože zvládli úterní těžké utkání na Spartě, kde zvítězili 3:1....

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice předvedly královský obrat, Sparta rozdrtila v odvetě Olomouc

Spousta gólů, jeden dokonce výroční na Spartě a neuvěřitelný obrat nabídlo 20. kolo hokejové extraligy. Třinec útočil...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

 • Další z rubriky

Příhraniční drama se šťastným koncem: Holtbyho želvy Honey a Maple jsou doma

Navzdory potížím na amerických hranicích má želví eskapáda Bradena Holtbyho dobrý konec. Brankář Vancouver Canucks...

Hertlovu San Jose hrozí stěhování. Hokejová aréna je v ohrožení

Stěhování klubu z jednoho města do jiného není v hokejové NHL žádnou výjimkou. Jiné jsou pokaždé důvody. Teď podobný...

Musím hrát až do Winter Classic. A Ovečkin? Dožene Gretzkého, řekl Jágr

Neskončím dřív, než si zahraji Winter Classic. Jaromír Jágr sice nenastupuje, ale na oslavách 70. výročí ruského klubu...

Boychuk a další jednoocí králové: první černoch v NHL či snajpr s laserem v rukou

Johnny Boychuk, tvrdý bek a majitel Stanley Cupu končící pouť po NHL kvůli zranění oka, je v pravém slova smyslu...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...