Válka hokejových agentů. Zaplatí brankář Neuvirth 9 milionů?

Michal Neuvirth | foto: AP

6 2016
Levárny. Naschvály. Hádky. Zrady. Pomluvy... Vztahy mezi hokejovými agenty ani za časů legendárního Jaromíra Henyše nepřipomínaly kamarádskou idylku. Na případ svého někdejšího klienta Michala Neuvirtha by ale i mnoha půtkami protřelý Henyš zíral s vykulenýma očima. Jeho hlavní postavy dobře znal, v branži působil dvě dekády, zemřel v únoru 2010.

Jde o to, že Neuvirthův bývalý zástupce Michal Sivek, jednatel společnosti Eurohockey Services, po gólmanovi soudně vymáhá 350 tisíc dolarů s příslušenstvím. Částka by se s úroky a poplatky mohla vyšplhat až k devíti milionům korun.

„Nejedná se o nějakou senzaci. Nebyly vypořádány závazky ze smlouvy, která byla ze strany Michala Neuvirtha ukončena,“ napsal Sivek v e-mailu.

Žalovaný a jeho spojenci s jeho výrokem nesouhlasí. „Nemá právo po mně cokoliv chtít, všechno jsem si platil,“ řekl Neuvirth pro MF DNES. „Jde přes mrtvoly. Úplně zbytečně mě vtáhl do války agentů.“

„Tvrzení EHS jsou do očí bijící nesmysly,“ prohlásil Neuvirthův advokát Petr Slepička.

Kudla do Štefanových zad?

Kořeny příběhu sahají nějakých osm let dozadu. Když Henyš zvolna předával firmu EHS svým nástupcům a bývalým klientům Sivkovi, Vladimíru Vůjtkovi mladšímu a Patriku Štefanovi, náležel mezi jeho nejnadějnější svěřence Neuvirth.

„Má hlavně vynikající psychiku,“ napsal o něm ve své knize Hokejový agent vypovídá. „Nenechá se rozhodit, nic ho nevyvede z míry. Kdyby ji spojil s Haškovou pracovitostí, vyroste z něj druhý Dominator.“

Brankář Michal Neuvirth z Philadelphie v souboji s Johnnym Gaudreauem z Calgary.
Český brankář Michal Neuvirth z Philadelphie dostal v první třetině zápasu s...

V sezoně 2015/16 se 28letý brankář přiblížil Henyšově věštbě. Než ho v NHL zastavilo zranění kolena, obral kanadského konkurenta Steva Masona o pozici jedničky týmu Philadelphia Flyers. Může se chlubit výtečnými statistikami (úspěšnost 92,5 procenta, průměr 2,28 gólu). Prosadil se do reprezentační nominace pro Světový pohár.

Snad díky duševní odolnosti se příliš nenechal rozptýlit mrzutostí, jež se na něj svalila, aniž se o to nějak zvlášť zasloužil.

Soud. Zaplať. Cože? Proč?

Věc se má tak: Po Henyšovi, klasikovi agentského řemesla, převzali EHS Sivek s Vůjtkem. Zařizovali hráčům angažmá v Evropě, v zámoří spolupracovali se Štefanem, majitelem licence NHL, bez níž se v zámořské soutěži nedá operovat.

Tři roky po Henyšově smrti se Sivek a Vůjtek rozkmotřili se Štefanem. Náhle s ním ukončili spolupráci a navázali ji s dravcem Allanem Walshem a za ním stojícím mocným gigantem Octagonem.

Zámořští zákazníci EHS po rozvratu museli volit, se kterou stranou zůstanou. A kterou zklamou. V této nevděčné situaci se ocitl Neuvirth. „Kdybych věděl, co se semele, z EHS bych dávno odešel,“ tvrdí.

Jenže nevěděl. Setrval ve Štefanově stáji. Nepotěšil tak Sivka a spol.
Štefanův a Neuvirthův obhájce Slepička říká: „Lidi z EHS nejdřív zabodli Patrikovi kudlu do zad. A pak po něm chtěli, aby jim i po rozchodu odevzdával půl zisku, dvě procenta z každé podepsané smlouvy. Podle našeho právního názoru na ně nemají nárok. Naštvali se a vymysleli tuhle akci proti Michalovi.“

Gólman Michal Neuvirth a obránce Radko Gudas (vlevo) chrání branku Philadelphie...
Michal Neuvirth s Radko Gudasem brání Victora Raska z Caroliny.

EHS v červenci 2015 podala na Neuvirtha žalobu na částku 100 tisíc dolarů, dvě procenta z jeho kontraktu na pět milionů dolarů. Ten přitom s Washington Capitals v dubnu 2013 vyjednal osobně Štefan.

EHS opřela svůj návrh například o argumenty, že Neuvirthovi vyřídila letenky i vízum a vyjednala mu lepší podmínky s Capitals, jelikož mu zajistila konkurenční nabídku od SKA Petrohrad z KHL. „Že jsem dostal nějakou nabídku, to si přece mohl vymyslet kdokoliv,“ namítá Neuvirth.

Právník Slepička si přisazuje: „Předmětem Michalova kontraktu s EHS bylo výhradní zastoupení při sjednávání obsahu a podmínek profesionálního kontraktu. Ale ten s Capitals domluvil Patrik.“

Michal nejevil vůli věc řešit

EHS letos v únoru u arbitrážního soudu rozšířila žalobní návrh o dalších 250 tisíc dolarů, o jednorázovou pětiprocentní odměnu za Neuvirthovo uzavření paktu s Capitals.

Odpůrce ani nyní nesouhlasí. Pokusy o smír selhaly. Spor se vleče. Ba graduje. Sivek ho na veřejnosti pitvat nemíní: „Vzhledem k tomu, že nebyla ze strany Michala žádná vůle k vypořádání závazku, byť jsme jej mnohokrát vyzývali a žádali o mimosoudní řešení, řeší nyní celou záležitost soud. Cokoliv dalšího není nutné komentovat.“

Zato Slepičkova zásoba výhrad je skoro nevyčerpatelná. Stěžuje si třeba, že arbitrážní soud ignoruje jeho návrhy, zatímco veškeré výroky protistrany bere jako Písmo svaté. Koncem března podal námitku podjatosti a žádá změnu všech tří rozhodců. „Buď předseda rozhodne, že bude nový senát, nebo ten současný vyhoví návrhům pana Sivka,“ tvrdí.

Gólman Michal Neuvirth z Philadelphie likviduje nájezd Franse Nielsena z New...
Michal Neuvirth z Philadelphie čelí pokusu Stefana Matteaua z New Jersey.

Peníze nad kamarádství

Se současným děním zajímavě souzní dřívější Henyšovy zážitky. Onehdy ho zklamal dlouholetý kanadský partner Rich Winter, jenž při rozchodu porušil dohodu a obral ho o velkou sumu. „Jsou lidi, kteří prodají i vlastní matku,“ lamentoval Henyš.

Pak se rozhádaly jeho „děti“ Sivek, Vůjtek a Štefan ve firmě, kterou zakládal. „Pozůstalí“ navázali spolupráci s Walshem, s nímž se Henyš kdysi na turnaji v Německu málem porval, neboť o něm údajně roztrušoval lži.

Podobně jako Sivek se teď ani Štefan nehodlá nějak zvlášť rozvášňovat v médiích: „Zatím nechci tu záležitost rozebírat. Ale je fakt, že jsem v Severní Americe u hokeje skoro dvacet let a o něčem podobném jsem ani neslyšel.“

Iluze a morální hodnoty v hokejovém byznysu leckdy podléhají vyšší moci. Penězům. Zatímco Henyš vnímal řadu hráčů jako své kluky, pro mnoho osobních manažerů představují spíš zdroj výdělku, jakýsi chovný skot. „Jen se potvrdilo pravidlo, že agentům, jakkoliv se tváří jako kamarádi, vždycky jde hlavně o prachy. Vždycky jim nakonec dají přednost,“ prohlásil Neuvirth.

Taky řekl, že ho Sivek loni sháněl a snažil se mu cosi vysvětlit. Odmítl. Žaloba se ho dotkla. Z jeho chování je zklamaný: „Vymáhal peníze na Patrikovi, a když mu to nevyšlo, snaží se je vytáhnout ze mne.“

Případ může varovat rodiče šikovných chlapců, jež zpravidla už v pubertě nahánějí lovci talentů. Když nadějné ptáčky lapají, libě jim zpívají a podstrkují lejstra k podepsání. „Dávejte si pozor úplně na všechno,“ vzkazuje Neuvirth.

Jeho story přitáhla pozornost hráčské asociace NHLPA, jež si pečlivě hlídá fungování licencovaných agentů. „Sedm procent z jednoho kontraktu pro nějaké české eseróčko? Takové obcházení předpisů a parazitování na hráčích NHL nepřipustí,“ tvrdí advokát Slepička.

V českém hokeji dosud chybí úprava činnosti agentů či jejich oficiální seznam. Může ji vykonávat téměř kdokoliv, čehož zneužívá kdekterý vykutálený týpek (nedávno například jistý Libor Švindl).

Kauza Neuvirth teprve čeká na rozhřešení, Henyšovým následníkům dobrou reklamu nedělá.

Autor:

Program extraligy 2019-2020

Nový ročník hokejové extraligy začíná v pátek 13. září a titul v něm bude obhajovat Třinec, který hned v prvním kole přivítá nováčka z Kladna.

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku, MS hokejistů do 20 let v Ostravě a Třinci

Nejčtenější

Obránce Graňák poznává nový tým: Ve Varech je opravdu pracovité mužstvo

Hokejový obránce Dominik Graňák na tréninku Hradce

Top jméno. Dominik Graňák by měl být velký i výkonem. Hokejové Karlovy Vary od zkušeného obránce...

Můj rok v Česku. Sparťanský kouč Krupp o hokeji i kritice

Trenér Uwe Krupp na tréninku Sparty.

Jeho dítka, Thomas James s Isabellou, už doma ze sebe vysypou česká slůvka, která pochytila ve...

Zlín trápí marodka i střelba. Chybí lehkost v zakončení, mrzí Stavjaňu

Zlínský útočník Zdeněk Okál (ve žlutém) čeká na svou příležitost před brankou v...

Hokejistům Zlína nevychází příprava podle představ. Střílejí málo gólů, navíc nový trenér Antonín...

Sparta porazila Mannheim, za Litvínov čtyřikrát skóroval Lukeš

Trio, na které bude Sparta spoléhat. Zleva: Michal Řepík, Vladimír Růžička,...

Hokejisté Sparty porazili na závěr turnaje v Německu Mannheim 4:1, přesto skončili na posledním...

POHLED: Pár kliků na Twitteru a (ne)hrajete za Pardubice extraligu?

Generální manažer HC Dynamo Pardubice Martin Sýkora.

Ještě před pár lety by taková anketa snad nikoho nenapadla. Současná společnost žijící v zajetí...

Další z rubriky

Napraví si stávkující Nylander reputaci? Budu dominovat, slibuje

William Nylander byl během uplynulé sezony pod drobnohledem. Napraví si...

Jeho nekonečné vyjednávání o nové smlouvě se během uplynulé sezony vleklo až do prosince. Ani po...

Profese pro rodinný život? Ani náhodou. Jak žije český sudí v NHL

Rozhodčí Libor Suchánek krotí vášně v utkání mezi Dallasem a Tampou.

V NHL se dosud objevilo 219 českých hokejistů. Jako trenér se z krajanů mezi elitu probil jen Ivan...

Nechci pomoc, brání se bývalý šampion NHL. A zůstává na ulici

Bývalý hokejista Joe Murphy chce zůstat i přes vlnu solidarity nadále v ulicích...

Před rokem ho našli na ulici. Joe Murphy, někdejší jednička draftu NHL a vítěz Stanley Cupu, se...

Najdete na iDNES.cz