NEMŮŽU UVĚŘIT... Tomáš Hertl ze San Jose právě pokořil soupeře z NY Rangers

NEMŮŽU UVĚŘIT... Tomáš Hertl ze San Jose právě pokořil soupeře z NY Rangers třetí brankou. A za chvíli přišla ještě jedna... | foto: AP

Češi řádí v NHL: mladík Hertl dal 4 góly, Jágr s Eliášem měli dva body

• 214
Talentovaný hokejový útočník Tomáš Hertl si podmaňuje NHL. Po sobotních premiérových dvou trefách v soutěži nastřílel v úterním duelu s Rangers dokonce neuvěřitelné čtyři góly. San Jose tak deklasovalo soupeře 9:2. Bodově se dařilo i veteránům Jaromíru Jágrovi s Patrikem Eliášem. Oba vyprodukovali gól a přihrávku, jejich New Jersey však nedokázalo ani napočtvrté zvítězit. Tentokrát Devils padli 2:3 po prodloužení ve Vancouveru.

I ve třetím zápase sezony hokejisté San Jose nepoznali porážku. Po výhrách se shodným skóre 4:1 nad Vancouverem a Phoenixem v úterý Žraloci deklasovali Rangers vysoko 9:2.

Hlavním hrdinou utkání nemohl být nikdo jiný než devatenáctiletý český mladík Tomáš Hertl. Bývalý útočník pražské Slavie zazářil dokonce čtyřmi nastřílenými góly a bodoval tak ve všech z úvodních tří startů kariéry v NHL (0+1 proti Vancouveru, 2+0 proti Phoenixu a 4+0 proti Rangers).

Hertl svým počinem vyrovnal klubový rekord nejvyššího počtu nasázených branek v utkání jedním hráčem San Jose. Dosud byl pouze v držení kanadského útočníka Owena Nolana, jenž rovněž čtyřikrát skóroval v prosinci roku 1995.

Na vysokém výsledku ve prospěch Sharks se podepsal i fakt, že Rangers nastoupili ke svému druhému zápasu ve dvou dnech. Newyorský celek, jenž otevírá sezonu sérií devíti venkovních duelů v řadě, v pondělí uspěl 3:1 na ledě Los Angeles.

Své střelecké galapředstavení Hertl zahájil v 30. minutě, kdy jej osamoceného před brankářem Henrikem Lundqvistem našel pasem od pravého mantinelu Andrew Desjardins. San Jose se tak ujalo vedení 4:1 a hosté vystřídali brankáře, když švédskou jedničku týmu nahradil Martin Biron. To ještě nevěděl, co jej čeká. Biron totiž v dalším průběhu čelil ještě 21 pokusům, z nichž pět skončilo za jeho zády. Třikrát se o to zasloužil nezastavitelný Hertl.

V 33. minutě jej skvělou přihrávkou vybídl k průniku mezi obránci Rangers Joe Thornton, z čehož pramenila po rychlé kličce a zakončení po ledě mezi betony branka na 6:1. Hattrick český útočník završil v 50. minutě, když během přesilovky zametl do sítě odražený puk z bezprostřední blízkosti branky - 7:2.

Čtvrtá trefa na sebe nenechala dlouho čekat a dala se doslova označit za třešničku na dortu. Běžela 53. minuta, Hertl se prodral před zoufalého Birona po levém křídle a zakončením s holí mezi nohama svého soupeře doslova zesměšnil. V 19 letech se tak stal nejmladším autorem čtyř gólů v zápase NHL od 30. března 1988, kdy se v obdobném věku stejně blýskl Jimmy Carson.

Hertl fanoušky zaujal už ve dvou úvodních zápasech. Co po nich říkal si přečtěte ZDE.

A to ještě nikdo netušil co přinese úterní zápas s NY Rangers.. Jak se mladý Čech cítil po utkání a co říkali na jeho představení spoluhráči najdete ZDE.

Všechny klíčové okamžiky duelu, včetně čtyř gólů Hertla, si můžete prohlédnout zde:

Body Jágra a Eliáše k první výhře Devils opět nevedly

Hokejisté New Jersey sice nakonec padli i ve čtvrtém zápase sezony, v posledních třech startech si ovšem vždy odnesli alespoň bod za remízu z řádné hrací doby. Na neúspěšné samostatné nájezdy proti Islanders (3:4SN) a Edmontonu (4:5SN) totiž navázali pro změnu porážkou 2:3 po prodloužení z ledu Vancouveru.

Češi v NHL

1. Tomáš Hertl (SJS), 3z. - 7b. (6+1)
2. Radim Vrbata (PHX), 3z. - 4b. (3+1)
3. Jiří Hudler (CGY), 3z. - 4b. (2+2)
4. Aleš Hemský (EDM), 3z. - 4b. (1+3)
5. Marek Židlický (NJD), 4z. - 4b. (0+4)
6. Jaromír Jágr (NJD), 4z. - 3b. (2+1)
7. Patrik Eliáš (NJD), 4z. - 3b. (2+1)
8. Michael Frolík (WPG), 3z. - 3b. (2+1)
9.  Martin Hanzal (PHX), 3z. - 3b. (1+2)
10. Vladimír Sobotka (STL), 2z. - 3b. (1+2)

Obdobně jako v předešlém duelu proti Oilers, kdy vedli po dvou třetinách 3:0, se přitom pro Devils nadějně vyvíjela i konfrontace s Canucks. Tým kouče Petera DeBoera vedl od 28. minuty 2:0. Skóre otevřel v 19. minutě svou druhou trefou ve dvou dnech zkušený Jaromír Jágr. Gól padl po čistě české souhře. Puk do útočného pásma zatáhl obránce Marek Židlický a předal jej Patriku Eliášovi. Ten z pozice centra posunul hru nalevo na najetého Jágra, jenž z levého kruhu propálil Roberta Luonga.

V 28. minutě si oba hráči prohodili role. Vstřelenou branku po šťastné trefě mezi Luongovy betony z ostrého úhlu slavil Eliáš a Jágrovi, jenž byl později zvolen druhou hvězdou utkání, byla připsána asistence. V dalším průběhu již ale stříleli góly pouze domácí. Vancouver vrátil do hry necelé dvě minuty od gólu Eliáše produktivní Daniel Sedin a vyrovnání zařídil v 34. minutě obránce Alexander Edler. Když třetí třetina na skóre 2:2 nic nezměnila, přišlo na řadu prodloužení a v něm se ujala střela od modré čáry z hole domácího beka Jasona Garrisona.

Utkání bylo pikantní zejména pro brankáře Cory Schneidera, jenž v létě přestoupil do New Jersey právě z Vancouveru. V premiéře proti bývalým spoluhráčům čelil 32 střeleckým pokusům.

Voráček asistoval u první výhry Philadelphie

Po třech porážkách ze startu sezony se z trenérského postu Philadelphie poroučel Peter Laviolette. Až v premiérovém duelu nového hlavního kouče Craiga Berubeho Flyers konečně zabrali a uhráli dva body po domácím výsledku 2:1 nad Floridou.

O všem rozhodla už první třetina. Hostujícího brankáře Tima Thomase, jenž vinou zranění třísel utkání nedochytal, překonali v 5. a 8. minutě Brayden Schenn a Braydon Coburn. U první branky si asistenci připsal i nejproduktivnější Čech loňské sezony Jakub Voráček, pro kterého to byl vůbec první bod ve čtvrtém utkání nového ročníku. Florida dokázala ve 40. minutě snížit trefou Brada Boyese. Na vyrovnání však v třetí třetině nedosáhla.

Palát jednou asistoval, Gudas se znova popral

Buffalo vedlo po dvou třetinách domácího zápasu s Tampou Bay 2:1 a směřovalo za prvním dvoubodovým ziskem sezony. Vyrovnání Teddy Purcella z přesilovky v 46. minutě a následné dokonání obratu z hole Alexe Killorna ze druhé minuty prodloužení ovšem nakonec čekání Sabres na první triumf prodloužilo.

Díky asistenci u úvodní trefy Lightning v utkání si připsal první bod sezony dvaadvacetiletý český útočník Ondřej Palát. V obraně vítězů tentokrát nenastoupil Andrej Šustr. Bijec Radko Gudas ale nechyběl a již podruhé v sezoně se připomněl i pěstním souboje, když po bostonském Jarome Iginlovi vybídl Marcuse Folignoa:

Colorado si drží pod koučem Royem neporazitelnost

Tři zápasy a tři výhry. Hokejisté Colorada v úvodu sezony pod vedením nového kouče, bývalého legendárního brankáře Patricka Roye, ještě neprohráli. Naposledy si připsali cennou výhru 2:1 na ledě hokejem poblázněného Toronta, které neuspělo poprvé po předchozích třech triumfech.

Domácí Maple Leafs poslal do vedení v 34. minutě Joffrey Lupul. Ještě před druhým odchodem do kabin ale vyrovnal Cory Sarich a vítěznou akci pak zařídil na startu třetí dvacetiminutovky útočník P.A. Parenteau. V obraně vítězů si úspěšně počínal český bek Jan Hejda (čas na ledě 23:11, jedna střela na branku).

Výsledky:

Toronto - Colorado 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
34. Lupul - 37. Sarich, 43. Parenteau. Střely na branku: 28:33. Diváci: 19.388.

NY Islanders - Phoenix 6:1 (2:0, 3:1, 1:0)
16. a 35. Tavares, 2. Regin, 32. Donovan, 38. McDonald, 53. Bailey - 33. Hanzal (Vrbata). Střely na branku: 28:34. Diváci: 10.288.

Philadelphia - Florida 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
5. Schenn (Voráček), 8. Coburn - 40. Boyes. Střely na branku: 30:34. Diváci: 19.589.

Buffalo - Tampa Bay 2:3 v prodl. (0:0, 2:1, 0:1 - 0:1)
32. Hodgson, 39. McBain - 34. Johnson (Palát), 46. Purcell, 62. Killorn. Střely na branku: 23:34. Diváci: 18.243.

Nashville - Minnesota 3:2 (3:1, 0:1, 0:0)
6. F. Forsberg, 6. Wilson, 12. Nyström z trest. střílení - 5. Parise, 28. Spurgeon. Střely na branku: 25:34. Diváci: 17.196.

Pittsburgh - Carolina 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
15., 46. a 54. J. Jokinen, 22. Martin, 49. Glass - 34. E. Staal, 44. Gerbe. Střely na branku: 37:34. Diváci: 18.451.

Vancouver - New Jersey 3:2 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)
29. D. Sedin, 34. Edler, 63. Garrison - 19. Jágr (Eliáš, Židlický), 28. Eliáš (Jágr). Střely na branku: 32:23. Diváci: 18.910.

San Jose - New York Rangers 9:2 (2:1, 4:0, 3:1)
30., 33., 50. a 53. Hertl, 5. Vlasic, 8. Boyle, 29. Nieto, 30. Couture, 56. Braun - 4. B. Richards, 49. Dorsett. Střely na branku: 47:20. Diváci: 17.562.