Philadelphia - Washington: washingtonský Alexander Ovečkin (druhý zleva) slaví svůj gól se spoluhráči. | foto: AP

Havlát přihrál na tři góly, skvělý Ovečkin dal už pátou branku sezony

• 12
Tři asistence Martina Havláta a gól Petra Sýkory pomohly hokejistům Minnesoty k vítěznému obratu v duelu s Anaheimem. Wild prohrávali po dvou třetinách už 0:3, nakonec ale slavili výhru 4:3 po prodloužení. Poprvé v sezoně skóroval Tomáš Plekanec, porážce Montrealu na ledě Calgary 3:4 ale nezabránil. Tříbodový standard si i po třetím utkání sezony udržuje Alexander Ovečkin.

Když v 31. minutě využitou přesilovkou veterán Saku Koivu zvýšil vedení Anaheimu na ledě Minnesoty už na 3:0, málokdo z fanoušků ve vyprodané hale Xcel Energy Center již věřil ve výhru domácích. Přesto se tomu nakonec stalo.

Obrat odstartoval mladší bratr letní posily Ducks Saku Koiva, centr Mikko. V 47. minutě využil přesilovou hru za asistencí Martina Havláta a Brunettea. Necelých osm minut před koncem řádné hrací doby se v novém dresu po zisku Stanley Cupu z Pittsburghem gólově uvedl český forvard Petr Sýkora.

Druhou asistenci si připsal aktivní Havlát, jenž následně figuroval rovněž u vyrovnání na 3:3. Běžela 58. minuta a Eric Belanger potrestal vyloučení hostujícího beka Ryana Whitneyho.

Gólostroj Wild se navíc nezastavil ani v prodloužení. K obratu z 0:3 na 4:3 domácím hokejistům pomohl další faul Anaheimu, přestupek Jamese Wisniewského totiž v 64. minutě zužitkoval ve vítěznou trefu Andrew Brunette.

Autor rozhodující branky Brunette byl s bilancí (1+1) vyhlášen první hvězdou utkání. Druhé ocenění pak připadlo kreativnímu Martinu Havlátovi (0+3).

Hemský rozhodl nájezdy proti Dallasu

Hokejisté Edmontonu v domácím střetnutí s Dallasem třikrát dotahovali vedení soupeře a nakonec o svém premiérovém triumfu sezony rozhodli v penaltovém rozstřelu. V řádné hrací době viděli diváci ve vyprodané aréně Rexall Place remízu 4:4, na které se za Oilers asistencemi podíleli také obránce Ladislav Šmíd a útočník Aleš Hemský.

Posledně jmenovaný technik však na sebe výrazněji upozornil až v nájezdech, ve kterých platil za jediného úspěšného exekutora. Hemský překonal Marty Turca přesnou ranou švihem a potěšil tak svého nového spoluhráče Nikolaje Chabibulina. Ruský brankář Edmontonu se totiž dočkal svého 300. vítězství v NHL a hlavně napravil svou hrubku z předchozího startu proti Calgary, kdy v samotném závěru přihrál soupeři na vítězný gól.

Gól Plekance Montrealu k bodům nepomohl

Třetí zápas sezony a třetí výhra. Hokejisté Calgary svou roli favorita Severozápadní divize naplňují hned od samotného začátku soutěže. Naposledy se radovali z výhry nad Montrealem, který přehráli těsně 4:3 díky premiérové brance v National Hockey League obránce Staffana Kronwalla.

Švédský bek rozhodující akcí utkání ukončil smírný stav 3:3, který v závěru druhé dvacetiminutovky zařídil útočník Canadiens Tomáš Plekanec. Kladenský odchovanec se trefil poprvé v sezoně, kterou zahájil ziskem asistence v každém z úvodních dvou duelů. Po třech startech tak má na kontě shodný počet bodů (1+2).

I přes zisk dvou bodů do tabulky po zápase nemohli být spokojeni elitní obránci Flames Dion Phaneuf a Robyn Regehr. Bilance -3 totiž prozrazuje, že byli na ledě u všech tří obdržených branek Calgary.

Ovečkin a Richards pálili ostrýma

Úvod nové sezony vychází Alexandru Ovečkinovi famózně. Ve všech z prvních tří startů Washingtonu vyprodukoval tři kanadské body, přičemž naposledy takto zářil proti Philadelphii.

Ruský útočník s číslem 8 na zádech se na remíze 5:5 v řádné hrací době podílel dvěma góly a jednou asistencí. Radost ze skvělého výkonu mu ovšem v prodloužení překazil domácí Danny Briere, jenž v den svých narozenin odsoudil Washington k první prohře sezony.

Ovečkin vévodí kanadskému bodování NHL s 9 body a zároveň tabulce střelců s 5 zásahy. O post nejlepšího střelce ligy se ale dělí se svým posledním soupeřem Mikem Richardsem. Kapitán Flyers totiž výhru nad Capitals 6:5P podpořil svým druhým hattrickem kariéry. Tří gólů v jednom střetnutí docílil jako první hráč letošní sezony National Hockey League.

Diváci si užili zejména prostřední třetinu, během níž padlo sedm branek. Obránce Philadelphie Matt Carle v ní asistoval u všech čtyř zásahů domácích, čímž vytvořil nový klubový rekord pro počet přihrávek zadáka za jednu třetinu.

Výsledky:

Carolina - Tampa Bay 2:1 po sam. n. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)
14. J. Jokinen, rozh. nájezd Samsonov - 27. Malone. Střely na branku: 28:30. Diváci: 16 186.

Philadelphia - Washington 6:5 v prodl. (0:0, 4:3, 1:2 - 1:0)
Branky
: 22., 34. a 35. M. Richards, 25. Timonen, 56. Hartnell, 64. Briere - 23. a 28. Ovečkin, 33. a 49. Sjomin, 50. Morrison. Střely na branku: 41:36. Diváci: 19 567.

Toronto - Ottawa 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)
46. Stajan (T. Kaberle) - 27. Donovan, 28. Alfredsson z trest.
střílení. Střely na branku: 27:28. Diváci: 18 830.

Calgary - Montreal 4:3 (1:2, 2:1, 1:0)
9. a 34. Nystrom, 36. Iginla, 43. S. Kronwall - 19. Gomez, 20.
Latendresse, 40. Plekanec. Střely na branku: 28:30. Diváci: 19 289.

Los Angeles - San Jose 6:4 (1:0, 3:2, 2:2)
6. Simmonds, 22. R. Smyth, 32. J. Johnson, 33. Kopitar, 55.
Purcell, 59. Drewiske - 37. a 42. Setoguchi, 40. R. Blake, 55. Heatley.
Střely na branku: 30:29. Diváci: 15 035.

Minnesota - Anaheim 4:3 v prodl. (0:0, 0:3, 3:0 - 1:0)
Branky
: 47. M. Koivu (Havlát), 53. Sýkora (Havlát), 58. Belanger (Havlát), 64. Brunette - 25. Lupul, 28. Arťuchin, 31. S. Koivu. Střely na branku: 32:19. Diváci: 18 256.

Edmonton - Dallas 5:4 po sam. nájezdech (1:1, 2:2, 1:1 - 0:0)
4. Comrie (Šmíd), 27. Gagner, 39. Penner, 47. Grebeškov (Hemský), rozh. nájezd Hemský - 6. a 42. Morrow, 26. Neal, 32. Robidas. Střely na branku: 24:34. Diváci: 16.839.