Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přes krajskou ligu až na draft NHL. Obránce Badinka chce vousy jako Burns

  12:54
Z krajské ligy až na draft slovutné NHL. Sice ne přímo, ale přes Skandinávii, i tak je příběh hokejového obranáře Dominika Badinky fascinující. Jako druhého Čecha v pořadí si jej na letošním tržišti talentů zamluvili Carolina Hurricanes, kde působí jeho oblíbenec Brent Burns, vousatý kanadský démon.
Dominik Badinka pózuje v dresu Caroliny.

Dominik Badinka pózuje v dresu Caroliny. | foto: Profimedia.cz

„I já bych rád nosil takový plnovous, bohužel mi to neroste,“ pousmál se chomutovský odchovanec a nejvýše tažený Pirát v historii, číslo 34 na draftu. Osmnáctiletý hráč, jehož táta pomáhal zachránit hokej v Chomutově, strávil uplynulou sezonu s bratrem – dvojčetem Danielem – ve švédském Malmö a dokonce se zabydlel v tamní lize SHL.

Někteří agenti prý nedoporučovali svým klientům, aby hráli krajskou ligu. Že by jim to mohlo poškodit kariéru. Vy jste neváhal?
Mně to bylo jedno, já měl radost. Šel jsem si poprvé zahrát za muže, bylo mi patnáct šestnáct let. Nepohoršovalo mě, že jsem v krajském přeboru. Byli tam hráči, kteří působili v první lize i v extralize, mohl jsem se od nich učit. Od každého sportovce, ať hraje nejvyšší nebo nejnižší soutěž, si můžete něco vzít.

V sezoně 2021/22 jste naskočil do sedmi zápasů. Vy jste si vyhodnotil, že to kariéru neovlivní?
Já ani nic nevyhodnocoval, měl jsem jasno. Pak jsem se ptal, jestli to o té kariéře někteří lidi říkali, a prý se to skutečně dělo. Což mě překvapilo. Já byl rád, že budu hrát před fanoušky. V juniorech na vás přijde sto lidí, teď jsem nastoupil za muže v domácí aréně naplněné diváky. Chodilo jich i na krajskou ligu přes dva tisíce, to vám udělá radost. Vůbec nechápu, že někteří se tomu vyhýbali.

Dominik Badinka

18 let, 190 cm, hokejový obránce

Odchovanec Chomutova, mládežnický reprezentant. Při letošním draftu NHL si ho jako 34. v pořadí vybrala Carolina. Je historicky nejvýše postaveným Pirátem, přeskočil Jakuba Lauka, číslo 77 v roce 2018. Poslední sezonu strávil ve švédském Malmö, dostal se i do ligy, předtím působil ve finském Jokeritu. Vždy s dvojčetem Danielem, útočníkem.

A vidíte, jste draftovaný, takže žádný škraloup na kariéře. Jaké pocity máte z draftu?
Jsem šťastný. Podle signálů z klubů jsem čekal, že půjdu výš, ale zároveň jsem si říkal, že nikdy nevíte. Na druhou stranu je to vesměs jedno. Není to tak, že bych měl smíšené pocity, mám radost za klub, který si mě vybral. Jsem moc rád, že jsem první volba pro Carolinu. Ukázali velký zájem. Samozřejmě kdyby vybírali v prvním kole, asi mě taky nevezmou jako prvního.

Jaký byl draft v Las Vegas zážitek? Rukou vám třásl i carolinský trenér Rod Brind’Amour.
Nová, dobrá zkušenost. Měl jsem tam rodiče, bráchu, agenta s jeho dcerou. Šlo o poslední draft v tomhle módu a pěkný zážitek. Čekáte dlouho, než přijdete na řadu; tedy já druhý den vlastně nečekal. Pokud se to ještě nezmění, bude příště draft přes skype, videohovor, už ne v nějakém městě, ale z domova. Asi ceremoniál něco stojí a je to i pro ně drahé.

Dominik Badinka v dresu Malmö.

Co vám řekli nejbližší?
Ani si už nepamatuju, co mi kdo na pódiu povídal. Asi mi gratulovali. Brácha možná vtipkoval, že to čekal dřív, ale všichni mě chválili.

Jak vám šel rozhovor s novináři?
To už jste po draftu šťastnej, nervy už přešly. Angličtina v pohodě, rozuměl jsem všechno.

Pak psali, že díky vlasům a úsměvu připomínáte herce Timothée Chalameta z Duny 2 a Wonky.
Fakt? To jsem ani nepostřehl. Nevybavím si ho, takže ani nevím, jestli to je kompliment. (úsměv)

V rozhovoru jste zmínil hvězdu Burnse, je váš idol?
Odmalička byl můj nejoblíbenější hráč. Když jsem v osmi deseti začal sledovat hokej, vytipoval jsem si za nejoblíbenější tým San Jose. A ani nevím, proč to padlo zrovna na Burnse. Prostě jsem ho měl rád, je vysoký, líbily se mi jeho vousy. V té době za Sharks hráli ještě Joe Thorton a Tomáš Hertl. Ty tři jsem měl nejradši. A když odešli pryč, začal jsem sledovat jejich nové týmy.

Hned vás američtí novináři hecovali, jestli si taky necháte narůst plnovous jako Burns.
A já jim odpovídal, že možná za deset let. Vůbec mi to neroste, a když jo, měl bych plnovous asi takový šišatý, že by nevypadal dobře. Ale určitě bych chtěl mít vousy tak dlouhé jako on, když budou růst. On měl dřív i dlouhé vlasy.

Z vousatých obránců jde podle vás větší strach?
Určitě i to hraje roli. Když jste velký a vousatý, strach je větší. Navíc on je obojí: budí hrůzu a je výborný hokejista. Prostě se mi to líbí.

Co takhle zahrát si spolu?
Bylo by to neskutečné. Asi bychom spolu ve dvojici nehráli, protože on taky drží hokejku v pravé ruce, to se většinou nedělá, i když možné to je. V týmu bych s ním chtěl nastupovat, jenže má svůj věk, táhne mu na čtyřicet. Ale třeba jo, třeba se to stane.

Dominik Badinka v dresu Malmö.

I Burns se zatáhl z útoku do obrany, vy ve čtrnácti letech. Proč?
Já přesně nevím, proč jsem zacouval do obrany, to by asi řekli můj táta nebo trenér v Chomutově. Vždycky jsem chtěl být útočník, v obraně mě to nikdy moc nebavilo. Ale teď už mě to tam baví možná i víc. Samozřejmě rád zezadu útočím, ale defenzivní post mám rád a hlavně mi víc vyhovuje.

V útoku nastupuje váš bratr Daniel. Dočká se draftu za rok?
Já si myslím, že jo. Samozřejmě záleží na něm. Má taky potenciál. Kdyby na draftu náhodou nebyl, nic se neděje. Je spousta hráčů, kteří draftovaní nebyli a mají lepší kariéry než ti, co jsou vysoko.

Hrajete spolu pořád?
Ano, prakticky furt. V juniorech, v Chomutově, ve Finsku i Švédsku. Občas i ve stejné lajně. Navíc obránci se točí rychleji než útočníci, takže se vždy na ledě potkáme.

34.

v pořadí draftu NHL 2024 byl Dominik Badinka

Máte jako dvojčata nějakou vzájemnou telepatii?
Jsme spojení na ledě, že na sebe nemusíme mluvit, ale víme přesně, kde kdo je, kam si puk dát. Všichni se mě ptají na spojení emocemi, jestli na dálku cítím, že je smutný, tak to ne. V hokeji se však vnímáme. Což je i tím, že na ledě přemýšlíme stejně, jsme podobní hráči.

V čem jsou vaše přednosti a na čem musíte zapracovat?
Jsem všestranný hráč. A zapracovat musím na všem. Jako každý mladý hokejista. Žádný osmnáctiletý nebude v něčem geniální. Schopnosti mám na nějaké úrovni, ale musím je ještě posunout na vyšší level, abych se dostal výš.

Jste historicky nejvýš tažený Pirát na draftu, přeskočil jste Jakuba Lauka. Jak vám to lichotí?
Mám radost, beru to jako kompliment. Myslím, že za deset let mě zase někdo z Pirátů přeskočí. Musel bych být jednička, abych mohl v klidu spát, že mi to nikdo nevezeme. Ale ono fakt na čísle až tak nezáleží. Navíc kluci z Pirátů draftovaní přede mnou mají zatím lepší kariéry.

Daniel Badinka na rozdíl od svého bratra nenastupuje v obraně, ale v útoku.

Jak vzhlížíte k Laukovi, Ondřeji Kašemu a Davidu Kämpfovi?
Po oku je znám, občas s nimi prohodím pár slov. Sleduju všechny, sleduju NHL i jiné Čechy, nejen Piráty. Klukům od nás se zatím daří, dobře pro ně a pro Piráty.

Jak jste vůbec dětskýma očima prožíval krach hokejového Chomutova a jeho záchranu pod novou partou, v níž je i váš otec?
Já nečekal, že to skončí pádem až do krajského přeboru. Ale je vidět, že teď to v klubu dělají dobře. Mám radost, jak jde nahoru. Piráti mají ještě další cíle, které by se měly do pár let splnit. Upřímně si myslím, že by měli být v extraligové soutěži. Teď jsou v první lize, nejdřív se musí udržet a pak můžou navazovat dál. Mládežnické týmy se taky musí dostat do extraligy. Vnímám jen pozitivně, že ze dna se šlo nahoru. Dobře pro město Chomutov, že se to vrátilo ne do starých kolejí, ale na dobrou cestu.

Váš táta je předsedou klubu. Vnímáte ho jako zachránce?
Byl jedním z nich, ale nestálo to jen na něm… Sám by to asi nedokázal, celá skupina lidí v Pirátech odvádí dobrou práci. Stejně jako hokej hrajete v týmu, i tohle je týmová záležitost. Musí šlapat celá organizace, aby se posunula výš.

Předseda výkonného výboru chomutovského klubu Daniel Badinka.

Proč jste se v létě 2022 vydal do finského Jokeritu?
Byly dva roky před draftem a navíc jsem tam mohl jít i se svým bráchou. Do kanadské juniorky by se těžko dostávali dva kluci, kteří chtějí hrát spolu. Mohli bychom skončit rozdělení v jiných týmech. Chtěli jsme zároveň vizi, že se můžeme posunout do A-týmu. Byli jsme ve věku U18, mohli jsme hrát starší dorost i juniorku. Nebylo na co spěchat a šli jsme do Finska.

Jaká to byla zkušenost?
Rodiče jezdili často pomáhat, ale víc dní jsme strávili bez nich než s nimi. A zkušenosti jsou to jen pozitivní. Samozřejmě jednou jste nahoře, podruhé dole. Jste sám, osamostatní vás to, zároveň děláte dálkově školu. Ovšem do ciziny jsme nešli moc brzy, věk byl dostatečný. Ve čtrnácti patnácti je brzy, ale v šestnácti pro nás tak akorát.

Proč jste se po roce přesunuli do švédského Malmö?
V Jokeritu jsme měli klauzuli, že nemůžeme odejít do jiného finského týmu. Zároveň klub neměl nejvyšší chlapskou soutěž, ale až druhou ligu. A my chtěli před draftem vizi, že když nám to půjde v juniorech, můžou si nás vytáhnout do áčka. Přišla nabídka, že bychom mohli posílit Malmö i s vidinou týmu SHL, švédské ligy. Taková šance se těžko odmítá. A navíc jsme zase mohli jít oba spolu. Chtěli mě i bráchu. Byl to další krok, můstek a možná i přechod do lepšího.

A šanci v lize jste dostal, naskočil jste do 33 zápasů.
Očekával jsem, že příležitost někdy dostanu, ale překvapilo mě, jakou porci jsem odehrál. Zároveň jsem věděl, že jsem hokejista, který už může soutěž mužů hrát, ať ve Finsku nebo ve Švédsku. Věřil jsem si, že mám dovednosti na seniorský hokej. Ale kvalita mě překvapila, v tréninku jsem si říkal, že chápu, že tam nejsem od začátku sezony. Chlapi jsou tam na vysoké úrovni.

Dominik Badinka v dresu Malmö.

Jaká je švédská liga?
Momentálně to je asi nejlepší soutěž v Evropě. U nás v extralize máme čtyři kluby špičkové, v SHL je jich špičkových dvanáct. Vždyť suverénní vítěz základní části Färjestad vypadl v play off s devátým Rögle 0:4 na zápasy a vítězové se dostali až do finále. Nedokážu si představit, že by se to tady stalo Pardubicím. Švédská liga je lepší ve vyrovnanosti. V extralize mám vytipované před sezonou tři týmy, které mají šanci na finále, a trefím se. Ve Švédsku jsem netrefil ani jeden.

Dal jste i gól do sítě HV 71. Byla to pro vás velká událost?
Snížil jsem v poslední minutě na 3:5, to už jsme věděli, že jsme prohráli. Měli jsme zrovna černou šňůru. Na ledě jsem se neradoval, ale měl jsem z toho radost. Na modré čáře jsem objel českého útočníka Radana Lence, taková třešnička, pak gól. Teď si toho vážím a jsem rád, že první gól nemusím honit v další sezoně švédské ligy.

Jak vás v klubu hodnotili?¨
Pozitivně. Smlouvu mám ještě na dva roky, chtějí se mnou pracovat. A bylo mi řečeno, že ode mě bude větší očekávání.

Takže zůstanete?
Nevím. Může se stát, že už teď udělám NHL. Pravděpodobnost je malá, ale nikdy neříkejte nikdy. Poletím na nováčkovský kemp do Caroliny, tam mi řeknou, jak se mnou budou pracovat. Já bych chtěl ještě rok hrát SHL, ale může to být i AHL nebo farma. Počkám, až mi nový klub předloží svoji vizi, já si ji vyslechnu a pak se budu rozhodovat dál.

Autor:

Program hokejové extraligy

Nový ročník hokejové extraligy začne ve středu 18. září. Obvyklými hracími dny budou úterky, pátky a neděle. Reprezentační přestávky jsou naplánované na období mezi 3. až 15. listopadem, 8. až 20. prosincem a 2. až 12. únorem. Poslední kolo základní části je naplánováno na úterý 4. března.

  • Nejčtenější

Vzpurný talent žádá výměnu a diktuje si podmínky: Chci velkou roli v NHL. Hned!

Sebevědomí mu evidentně nechybí. V NHL se dosud neobjevil, ale došel k závěru, že už by měl. Ideálně hned od příští sezony. A protože ve Winnipegu zastávají jiný názor, Rutger McGroarty vzkázal:...

16. července 2024  15:18

Úplná izolace od světového hokeje. KHL „získá nezávislost“, stačí Putinův podpis

Další krok, který ruskému hokeji na reprezentační scéně zřejmě příliš nepomůže. Kontinentální hokejová liga (KHL) se chystá na přesun pod tamní ministerstvo sportu. Soutěž by tak nově neměla podléhat...

13. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hvězdný návrat do extraligy. Pardubice posílí kapitán mistrů světa Červenka

Spekulace se potvrdily, extraliga vítá zvučné jméno. Prověřeného a ostříleného veterána. Uznávaného lídra, co letos v Praze dovedl národní tým ke zlatu na mistrovství světa. Roman Červenka opouští...

15. července 2024  13:05,  aktualizováno  13:24

Že by přišel Červenka? Pardubice hlásí mimořádnou tiskovou konferenci

Opravdu se chystá hojně rozebíraný velký přestup? Po pár dnech klidu hokejové Pardubice svolaly na pondělní třináctou hodinu mimořádnou tiskovou konferenci. Na ní oznámí změnu v kádru. Ten by mohl...

12. července 2024  14:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochází z Ukrajiny, ubytoval uprchlíky. Teď podepsal v Rusku: Rozhodla rodina

Narodil se na Ukrajině. Vyrůstal ve Švédsku, ale v minulosti hrdě hlásil, že jednou chce rodnou zemi reprezentovat. Když vojska Vladimira Putina zahájila vojenskou invazi, aktivně pomáhal válečným...

11. července 2024  12:25

Šéf, kterého nikdy neviděl, ho chce vyměnit. Zbaví se Columbus Laineho?

Generační talent. Přichází kluk s dělovkou, kterou hokejová NHL vítala naposledy při příchodu Alexandera Ovečkina. Finský čahoun, jenž dodá kanadskému Winnipegu chybějící lesk. Tak zněla nálepka...

18. července 2024  17:30

Trénink hokejových hvězd. Červenka si rýpnul, Jágr hlásil: Pasta nebyl ve formě

Asi jen těžko byste hledali hvězdnější sestavu českých hráčů. Tři letošní mistři světa a nejlepší tuzemský hokejista v historii NHL na společném tréninku. Jaromír Jágr s Davidem Pastrňákem si dokonce...

18. července 2024  13:36

Legendy ustoupily, ale Červenka s „10“ hrát nebude. Respektuji tradici, vzkázal

Když po oznámení příchodu Romana Červenky zaznělo, že by mohl hrát s desítkou, leckoho to zaskočilo. Vždyť Pardubice tradiční číslo vyřadily na počest Jiřího Šejby a Josefa Palečka. Ač klubové...

18. července 2024  13:24

Chci český dres, rozhodl se Dravecký mladší. Na Slovensku necítil zájem

Jeho táta odehrál deset sezon za třinecké Oceláře, získal s nimi v extralize pět mistrovských titulů. I šestnáctiletý Vladimír Dravecký mladší prošel mládežnickými soutěžemi v třineckém dresu. Ale...

18. července 2024  10:15

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...