David Pastrňák z Bostonu u puku, přibrzdit se ho snaží , David Kämpf a Erik Gustafsson. | foto: AP

Pastrňákův suchej únor. Trofej pro krále střelců v NHL se vzdaluje

  • 29
S trochou nadsázky to vypadá, že se i on za Atlantikem zapojil do kampaně Suchej únor. Jen s tím rozdílem, že David Pastrňák neodmítá alkohol, ale abstinuje gólově. Opojného pocitu po vstřelení branky si ještě lokl 1. února, poté ale zůstal čtyřikrát na suchu. Naposledy proti Detroitu - nejhoršímu týmu celé NHL, který má navrch nejmizernější obranu.

„Puk často poskakoval kolem brány, ale přišlo mi, že jsme ani jednou nebyli na správném místě,“ posteskl si Pastrňák pro server NHL.com, když jeho Boston v neděli překvapivě prohrál 1:3.

Tenhle gólový půst může mít nedozírné důsledky ve sledované Pastrňákově honbě za trofejí pro nejlepšího střelce celé NHL!

Jen pro ujasnění - s 38 trefami bostonské eso dál patří k nejlepším kanonýrům soutěže. Na ledě dál umí zaujmout, vytváří šance. Ale nepadá mu to. V sezoně už dvě podobné odmlky zažil - mezi Vánocemi čekal na zásah dokonce pět mačů. Jenže tentokrát gólové mlčení přichází v tuze nevhodnou dobu.

Základní část se přehoupla do závěrečné třetiny, ale co je podstatnější - rozstříleli se Pastrňákovi konkurenti. Auston Matthews z Toronta má 40 gólů. Stejně je na tom i ruský bombarďák Alexandr Ovečkin, byť i jeden z nejlepších střelců historie NHL se v posledních duelech zadrhl.  

„Ovie se zahřívá, je to neuvěřitelný střelec. Na jeho ránu spousta dětí i já můžeme jen zírat,“ říká Pastrňák pro server The Athletic. „Pořád si myslím, že mě porazí. Nemůžu se s ním srovnávat.“

Ve druhé stovce

V poslední době rozhodně ne. Ovečkin během tří týdnů zvládl tři hattricky, celkem v devíti zápasech zaznamenal 14 tref. Pokud sestavíme tabulku střelců za poslední měsíc, po víkendu by se za Ovečkinem poskládalo následující pořadí: Matthews 9, Laine 9, Stamkos 9. Pastrňáka byste se třemi zásahy našli až ve druhé stovce.

Fotogalerie

Smíšek z Havířova opakuje, že mu jde o týmový úspěch. A počínáním na ledě to potvrzuje. Nehoní se egoisticky za góly, nepálí bezhlavě. Třeba naposledy proti Detroitu byl v perfektní palebné pozici. Jenže místo rány zavrtěl rameny a šoupl puk doleva Krugovi, který ho zametl do prázdné brány. 

„Není sobecký,“ přikývne bostonský kouč Bruce Cassidy. „Dodržuje systém, nic neošidí, a tím pádem nám hra funguje,“ oceňuje. I to je maličkost, díky níž jsou Bruins nejlepším týmem NHL.

Na druhou stranu si Cassidy uvědomuje, že pro sebedůvěru střelců jsou góly mimořádně důležité. „A pro fanoušky je asi ještě důležitější, aby někdo z týmu bojoval o individuální ocenění,“ říká kouč.

Trofej? Raději 50 gólů

„Pasta“ často slýchá o Maurice Richard Trophy. Když už ho zámořští žurnalisté ponouknou k debatě o střeleckých metách, vybere si jinou - padesát tref po základní části. „Nechci o tom moc přemýšlet, ale bylo by to hezké,“ zasní se na chviličku třiadvacetiletý dravec. „Když budu dál pracovat a hrát stejně, můžu to dokázat.“

Střelecká chlouba v NHL. Čím vynikají Pastrňák, Vrána a Kubalík?

David Pastrňák z Bostonu se raduje ze své trefy.

Loni skončil na čísle 38.

Předloni na 35.

A pokaždé pro něj byl únor ve sběru gólových čárek nejkritičtějším měsícem. V únoru 2018 si připsal pouze dva góly. O rok později dokonce jediný - to však odehrál pouze pět duelů, neboť si smolně zranil palec na levé ruce.

Přesto nemusí jít úplně o náhodu, že v nejkratším měsíci se Pastrňák drží zkrátka. „Zápasy po All Star Game se hrají jinak, bývají defenzivnější,“ upozorňuje dlouholetý útočník NHL Václav Prospal.

Pole se drolí na úspěšné a neúspěšné, zuří boje o play off. Týmy rozřazené do konferencí se znají čím dál důvěrněji. Pro brankáře se stávají střelci předvídatelnějšími. I zlomek vteřiny jim postačí, aby zaujali pevnější postoj nebo se rychleji přesunuli. Poučení koučové vymýšlejí plány, jak eliminovat nejobávanější zbraně soupeřů.

Pozná to i laik při přesilovce Bruins. Zatímco dřív kanon ráže 88 pálil bez přípravy z levého kruhu, teď si ho beci víc všímají a pozorněji k němu přistupují. Třeba o víkendu proti Arizoně (4:2) tak Pastrňák místo bomby poslal dvě pobídky, které po tečích skončily v síti.

Neskóruje, přesto pomáhá

Ačkoli Pastrňáka zjevně opustila střelecká pohoda ze startu sezony, přesto dokáže vymyslet způsob, jak Bruins pomoct. Za únor nasčítal pět asistencí, díky čemuž stejně jako mezi střelci i v produktivitě drží třetí příčku. Zaznamenal 78 bodů (38+40) a brzy může překonat loňské osobní maximum (81).

Rozzářený Jake DeBrusk slaví gól, gratulují mu jeho bostonští parťáci David...

Rozzářený Jake DeBrusk slaví gól, gratulují mu jeho bostonští parťáci David Pastrňák,Torey Krug, Patrice Bergeron a Brad Marchand.

Víc se od něj očekávají góly. „Trenéři i hráči vám odpovědí, že v první řadě jde o tým, ale hlavně jde o sebevědomí,“ říká kouč Cassidy. „Když dáváte góly, pomáhá to týmu. A pomáhá to střelcům, kteří se v zápase cítí daleko lépe.“

Nejpříjemněji se Pastrňák cítil na podzim. V říjnu i v listopadu dal po 12 gólech. V prosinci jich přidal pět, v lednu zase osm.

Jak dlouho vydrží v únoru na suchu? I od toho se bude odvíjet, jak báječnou sezonu Pastrňák prožije.