„Je mu teprve osmnáct, ale má schopnosti jak třicátník. V něčem se ještě musí zlepšit, nicméně pokud na sobě bude pracovat, čeká ho dobrá kariéra,“ věštil Pastrňákovi budoucnost jeho krajan a tehdejší spoluhráč David Krejčí.
Proč mladík Pastrňák prorazil do NHL? Protože jsem šel na farmu, tvrdí |
A že nováčkovo putování u Bruins odstartovalo hodně zostra. Během sezony 2014/15 tým řešil zásadní výpadek. Útočník Jerome Iginla odešel do Colorada a hledalo se pravé křídlo do první formace.
Asi už tušíte, kdo post vcelku rychle zabral.
Chlapec z Havířova, kterého klub na letním draftu vybral, současným pohledem ohromně překvapivě, až jako pětadvacátého v pořadí.
„Sledovat ho je zážitek,“ rozplýval se nad Pastrňákem někdejší trenér Claude Julien, který je podepsaný pod zatím posledním bostonským Stanley Cupem z roku 2011.
Šikovnému pravákovi dal první příležitost 25. listopadu 2014 doma proti Pittsburghu. Tehdy ještě hráč s číslem 88 strávil v nevýrazné třetí lajně na ledě zhruba sedm minut. Čtyři dny nato ve Winnipegu už nastupoval v elitní formaci vedle kanadských osobností Brada Marchanda a Patrice Bergerona.
Pastrňák? Chytrý hráč a rychlý bruslař. Ale musí zesílit, míní Krejčí |
Najednou začal hrát kolem patnácti minut, s hlavními tahouny chodil i na přesilovky a rychle se učil. Zkraje prosince dokonce i zapsal první asistenci.
Jenže neutekl ani týden a odeslali ho na farmu v Providence. Na přelomu roku absolvoval další ze série neúspěšných světových šampionátů v podání dvacítek, který skončil trpkou čtvrtfinálovou porážkou 0:3 od Slovenska.
„Měli jsme obrovskou šanci prolomit to zakleté čtvrtfinále,“ smutnil. „Nevím, co k tomu mám říct, nepovedlo se to, je to obrovské zklamání.“
Jak rychle se ale emoce můžou obrátit, ukazuje i tento příběh. Jen co šampionát skončil kanadským triumfem, Bruins si „Pastu“ přivolali zase zpátky nahoru.
A už si ho do konce sezony nechali. Utvořil první útočné trio s Krejčím a Milanem Lucicem. Proti New Jersey se v noci na 9. ledna ještě neprosadil, o čtyřicet hodin později už nastal onen kouzelný večer ve Philadelphii.
Podívejte se na první gól Davida Pastrňáka v NHL:
Chára během přesilové hry posílal pas zpoza soupeřovy branky na druhého zadáka Kruga a puk po jeho ráně vyplaval přímo před Pastrňákem.
Ten přesně zvládl bekhendovou dorážku. A následně na střídačce zaujatě civěl na kostku ve Walls Fargo Center. Psal se čas 11:23.
Ve 45. minutě následně zajel do útočného pásma, předal puk Krejčímu, uvolnil se na levé straně, dostal skvělou přihrávku zpět a českou spolupráci zakončil druhým gólem v utkání.
„Dát první gól je úžasné, ale hlavní je vítězství (3:1),“ reagoval s pokorou po nezapomenutelném zápase.
Pastrňák slavil premiérové góly v NHL, trefili se i Hemský a Michálek |
I později víc zdůrazňoval, jaké má štěstí na spoluhráče. A platilo to také po následném utkání s Tampou. Český mladík se zase dvakrát trefil. Nejprve zakončil svůj únik po levém křídle, kdy se prosmýkl kolem obránce, vyhnul se gólmanem vystrčené hokejce a zavěsil. Posléze zase pohotově obkroužil branku. Řídil obrat za konečným triumfem v poměru 4:3. Boston si ho zamiloval.
Pochvaly si kromě techniky vysloužil i za úžasnou předvídavost, hlavně díky ní se navzdory nízkému věku a silově ještě nevyzrálé postavě hned chytil. Bylo celkem jasné, jak to s ním dál dopadne.
„Ten kluk sem patří,“ podotkl kouč Julien. „Na tom rozhodnutí jsme se shodli všichni. Já jako trenér jsem měl jasno: chtěl jsem ho v týmu. Bude pro Boston důležitým hráčem a myslím, že to tak cítí celé vedení.“
„O tomhle jsem celý život snil. Je parádní si zahrát v NHL a ještě takhle s panem Krejčím v jednom útoku,“ povídal Pastrňák v rozhovoru pro iDNES. „Zatím mi nenabídl tykání, tak pořád čekám a raději mu vykám, protože on si na to potrpí,“ vtipkoval.
Pastrňákův úspěch? Za vším stojí zesnulý táta, věčný dril a mentalita |
Veselá povaha mu zůstala. Psychicky se víc než dobře otrkal ve Švédsku, kam odcházel v šestnácti letech. Jeho hlavním krédem bylo, aby „neusnul na vavřínech“. Aby si přivykl na zámořský styl s akcemi na malém kluzišti ve vyšší rychlosti, dostal rychlou průpravu právě na farmě.
V nadcházejícím ročníku už na ní odkroutil jen tři utkání, když se vracel po zranění. No a dál už jeho story znáte.
K celkem čtyřem brankám proti Philadelphii a Tampě připojil dalších 361 zásahů v základní části a 39 v play off. Za dosavadní kariéru posbíral v NHL 856 bodů (z toho 87 ve vyřazovacích bojích), je držitelem Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce a jedním z hlavních taháků soutěže.
Čekání na týmový úspěch, který nyní v obměněném Bostonu nevyhlíží moc reálně, prolomil ziskem titulu mistra světa na domácím šampionátu v Praze.
A i když za uplynulou dekádu získal spoustu zkušeností, stal se hlavním lídrem týmu a také vizuálně se pochopitelně změnil, skromným pohodářem, který se v kabině projevuje snad nejvíc ze všech, zůstal pořád.