Lukáš Sedlák z Columbusu oslavuje proměněný nájezd v utkání proti New Jersey.

Lukáš Sedlák z Columbusu oslavuje proměněný nájezd v utkání proti New Jersey. | foto: AP

Crosby sestřelil Floridu, Sedlák s Plekancem ukončili čekání na gól

• 14
V předehrávaném zápase nedělního programu NHL Pittsburgh naplnil roli favorita proti Floridě. Výsledek 4:0 řídil hattrickem kapitán domácích Sidney Crosby, jenž tak vévodí lize v gólech i kanadských bodech. Jaromír Jágr ve svém jubilejním 1 700. startu nebodoval, dařilo se však dalším Čechům. V souboji New Jersey s Columbusem bodovali nováčci Pavel Zacha (0+1) s Lukášem Sedlákem (1+0) a za Montreal se trefil Tomáš Plekanec.

Pittsburgh proti Floridě poslal do vedení v 17. minutě Patric Hörnqvist, jenž zakončoval „baseballovým“ způsobem po chytrém obhození branky obloučkem od zadního mantinelu v podání Phila Kessela.

Crosbyho střelecké představení odstartovalo až v závěru druhé dvacetiminutovky, kdy trefami v rychlém sledu navýšil skóre na 3:0. Svůj desátý hattrick kariéry zakončil v 45. minutě.

Po 65 odehraných partiích tak zaokrouhlil svou letošní bilanci na 40 gólů a stejný počet asistencí, díky čemuž vévodí tabulce střelců i kanadského bodování.

Mezi kanonýry na něj druhý Brad Marchand z Bostonu ztrácí tři trefy, v bodech má rovněž 80 zápisů edmontonský Connor McDavid. Crosby má však výhodu díky vyššímu počtu branek.

Gólman Penguins, hrající bez zraněného Jevgenije Malkina, Marc-Andre Fleury potřeboval na čisté konto jen 21 zákroků. Jaromír Jágr (15:15, -2), jenž nastoupil k jubilejnímu 1 700. startu v NHL, jej střelecky neohrozil. Domácí pořadatelé české „68“ v první třetině připravili video se sestřihy jeho bohaté kariéry, což potleskem ocenili i fanoušci v PPG Paints Aréně.

Po měsíční pauze zaviněné zraněním se v neděli vrátil do akce český nováček Lukáš Sedlák (13:48, +2, 3 střely, 1+0) a hned byl hodně vidět. V 7. minutě utkání na ledě New Jersey útočník Columbusu proměnil trestné střílení, které bylo nařízené při hře v oslabení. Připsal si tak svou čtvrtou trefu sezony, když se prosadil poprvé od 22. ledna po předešlých 11 zápasech bez gólu.

Češi v NHL:

1. David Pastrňák (BOS) 64z. - 63b. (31+32)
2. Jakub Voráček (PHI) 71z. - 55b. (17+38)
3. Radim Vrbata (ARI) 71z. - 51b. (17+34)
4. David Krejčí (BOS) 71z. - 49b. (20+29)
5. Michael Frolík (CGY) 72z. - 42b. (16+26)
6. Jaromír Jágr (FLA) 71z. - 39b. (14+25)
7. Ondřej Palát (TBL) 64z.- 37b. (14+23)
8. Martin Hanzal (MIN) 60z. - 31b. (16+15)
9. Radek Faksa (DAL) 69z. - 31b. (11+20)
10. Tomáš Plekanec (MTL) 69z. - 25b.(8+17)

V 11. minutě navíc Devils dostali podruhé gól během své výhody. Tentokrát slavil Boone Jenner. Pavel Zacha (14:58, +/-: 0, 2 střely, 0+1) sice jen o sedm vteřin později připravil snížení pro Adama Henriqua, na další gól ale domácí nedosáhli. V 27. minutě pak z dalšího trestného střílený navýšil vedení Blue Jackets Brandon Dubinsky a v 59. minutě do prázdné klece zamířil ještě střelec zápasu Jenner.

Columbus si výhrou po Washingtonu jako teprve druhý celek ligy zajistil jistotu play-off, ve kterém se představí teprve potřetí v klubové historii.

Po dlouhých 19 zápasech bez gólu se střelecky připomněl (poprvé od 24. ledna) Tomáš Plekanec (16:34, +2, 4 střely, 1+0). Centr Montrealu, jehož novináři vyhlásili druhou hvězdou utkání, otevřel skóre domácího duelu s Ottawou. Od úvodního buly uběhlo jen 28 vteřin, když se z bezprostřední blízkosti brány prosadil po předchozí nahození obránce Andreje Markova a dosáhl na svou osmou trefu sezony.

Za hosty sice v souboji o první místo v Atlantické divizi záhy kontroval vyrovnáním na 1:1 v 5. minutě Tom Pyatt, v dalším průběhu ale stříleli góly jen Canadiens. Smírný stav prolomili v 18. minutě zásluhou obránce Jordieho Benna a v 44. a 56. minutě přidali pojistky Paul Byron s Nathanem Beaulieuem.

Montreal se tak zlepšil na 90 bodů a navýšil na své ottawské konkurenty (86 bodů) náskok na čele Atlantické divize na rozdíl čtyř bodů.

Devítigólová přestřelka byla k vidění ve Winnipegu, na jehož led zavítal jeden z předních týmů Západní konference - Minnesota. Jets po zahajovací třetině vedli 3:0 a v úvodu druhého dějství navíc skóroval i obránce Dustin Byfuglien, přesto se podruhé odcházelo do kabin za smírného stavu 4:4.

Stíhací jízdu Wild s českým centrem Martinem Hanzalem (17:24, -1, 3 střely) v sestavě táhl nejvíce dvougólový útočník Chris Stewart. Rozhodujícím okamžikem zápasu tak byla až 53. minuta, kdy se prosadil domácí Josh Morrissey. Winnipeg se tak zlepšil na 71 bodů a ze druhého místa pod čarou postupu v Západní konferenci stále výrazně ztrácí na Los Angeles (75 bodů) a hlavně držitele poslední divoké karty hokejisty Nashvillu (81 bodů).

Po Washingtonu s Columbusem na Východě se prvním týmem ze Západní konference s jistotou play-off stalo Chicago. Stála za tím domácí výhra 6:3 nad v tabulce posledním Coloradem. To přitom ještě po dvou třetinách drželo stav 1:3. Blackhawks o dalším zisku dvou bodů rozhodli až sérií pěti branek ze třetí třetiny. Dvakrát v ní skóroval kapitán Jonathan Toews.

Patrick Kane si odnesl dva body (1+1) a v tabulce kanadského bodování s 79 zápisy dorovnal Brada Marchanda z Bostonu. Oba tak mají na vedoucí dvojici Sidney Crosby (Pittsburgh) - Connor McDavid (Edmonton) s 80 zápisy jen nejtěsnější ztrátu. V obraně vítězů se tentokrát objevil Michal Kempný (10:25, -1, 1 střela), Michal Rozsíval zůstal jen mezi náhradníky.

Výsledky NHL

Pittsburgh - Florida 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
35., 37. a 45. Crosby, 17. Hörnqvist. Střely na branku: 28:21. Diváci: 18 653. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Guentzel, 3. Fleury (všichni Pittsburgh)

New Jersey - Columbus 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
11. Henrique (Zacha) - 11. a 59. Jenner, 7. Sedlák z tr. střílení, 27. Dubinsky z tr. střílení. Střely na branku: 36:27. Diváci: 14 254. Hvězdy zápasu: 1. Jenner, 2. Bobrovskij (oba Columbus), 3. Henrique (New Jersey).

Winnipeg - Minnesota 5:4 (3:0, 1:4, 1:0)
4. Copp, 6. Lowry, 17. Chiarot, 25. Byfuglien, 53. Morrissey - 36. a 40. Stewart, 30. Coyle, 36. Mikael Granlund. Střely na branku: 21:48. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Morrissey (Winnipeg), 2. Stewart (Minnesota), 3. Lowry (Winnipeg).

Calgary - Los Angeles 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)
9. Monahan, 12. Stone, 21. Giordano, 22. Gaudreau, 60. Versteeg - 19. Kopitar, 26. Dowd. Střely na branku: 24:21. Diváci: 19 115. Hvězdy zápasu: 1. Gaudreau, 2. Monahan, 3. Giordano (všichni Calgary).

Philadelphia - Carolina 4:3 v prodl. (1:0, 1:2, 1:1 - 1:0)
20. Provorov, 32. Weise, 60. Konecny, 61. Schenn - 33. Skinner, 39. Lindholm, 52. J. Staal. Střely na branku: 44:22. Diváci: 19 517. Hvězdy zápasu: 1. Schenn, 2. Provorov, 3. Weise (všichni Philadelphia).

Montreal - Ottawa 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
1. Plekanec, 18. Jordie Benn, 44. Byron, 56. Beaulieu - 5. Pyatt. Střely na branku: 37:31. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Byron, 2. Plekanec, 3. Gallagher (všichni Montreal).

Chicago - Colorado 6:3 (1:2, 0:1, 5:0)
51. a 54. Toews, 5. P. Kane, 51. Pánik, 51. Panarin, 60. Krüger - 9. a 16. Grigorenko, 37. Andrighetto. Střely na branku: 34:25. Diváci: 22 070. Hvězdy zápasu: 1. Toews, 2. Panarin (oba Chicago), 3. Grigorenko (Colorado).