Ondřej Palát přijímá gratulace ke gólu od spoluhráčů z Tampy Bay.

Ondřej Palát přijímá gratulace ke gólu od spoluhráčů z Tampy Bay. | foto: AP

Columbus vyhrál už pošestnácté a útočí na rekord NHL, Palát slavil gól

• 21
Hokejisté Columbusu dál válcují jednoho soupeře za druhým. Průběžný lídr tabulky NHL v úterý zvítězil už pošestnácté v řadě, když výsledkem 3:1 přehrál Edmonton, a od vyrovnání rekordu soutěže v držení Pittsburghu jej dělí už jen jeden další triumf. Z Čechů se v úterý bodově prosadil jen Ondřej Palát, jenž jedním gólem alespoň pomohl zmírnit domácí nezdar Tampy 4:6 s Winnipegem.

Spanilá jízda svěřenců rázného kouče Johna Tortorelly pokračuje i po úterní domácí konfrontaci s Edmontonem. Po skončení zápasu se Nationwide Arénou opět nesly tóny písně „All I do is win“, kterou v poslední době fanoušci Columbusu slýchávají pravidelně.

Češi v NHL:

1. Jakub Voráček (PHI) 39z. - 35b. (11+24)
2. David Pastrňák (BOS) 33z. - 26b. (19+7)
3. Radim Vrbata (ARI) 37z. - 24b. (9+15)
4. David Krejčí (BOS) 40z. - 24b. (8+16)
5. Jaromír Jágr (FLA) 38z. - 23b. (7+16)
6. Michael Frolík (CGY) 39z. - 21b. (7+14)
7. Ondřej Palát (TBL) 34z. - 18b. (7+11)
8. Tomáš Plekanec (MTL) 38z. - 16b. (3+13)
9. Martin Hanzal (ARI) 32z. - 14b. (8+6)
10. Radek Faksa (DAL) 38z. - 13b. (5+8)

Blue Jackets si totiž po posledním úspěchu 3:1 nad kanadským soupeřem připsali už šestnáctý navazující triumf a od vyrovnání rekordu NHL v držení Pittsburghu (se 17 výhrami v řadě ze sezony 1992/93) je dělí již jen jediné další vítězství. Ve čtvrtek o něj budou usilovat na ledě pátého týmu Východní konference - Washingtonu.

Svou úterní výhrou Columbus překonal historické zápisy Pittsburghu s 15 triumfy z ročníku 2012/13 a Islanders s rovněž 15 úspěchy z ročníku 1981/82. K danému zápisu Blue Jackets jako první přiblížil využitou přesilovkou ze 13. minuty průběžně šestý hráč produktivity letošní sezony, útočník Cam Atkinson.

V úvodu druhé třetiny nejprve Edmonton dokázal vyrovnat, prosadil se Oscar Klefbom, v 31. minutě však další přesilovku domácích využil pro změnu William Karlsson. Hned na startu třetí dvacetiminutovky navíc po chybě Oilers v rozehrávce přidal pojistku na 3:1 pro Blue Jackets kapitán Nick Foligno. Na rekordní sérii Columbusu se podílí i český nováček Lukáš Sedlák (11:34, +/-: 0).

Zraněními sužovaný klub Tampa Bay, postrádající hlavně kapitána Stevena Stamkose a prvního brankáře Bena Bishopa, v úterý přivítal na svém ledě hokejisty Winnipegu a své fanoušky nepotěšil po konečném skóre 4:6. Lightning tak na předešlou výhru 3:1 nad Carolinou opět nedokázali navázat a pokračují v sérii, kdy střídají lepší výsledky s horšími.

Po nedávném návratu do sestavy z široké marodky se znova gólově prosadil český útočník Ondřej Palát. Rodák z Frýdku-Místku za poslední čtyři starty nastřílel už tři branky a celkově pobral pět bodů (3+2). Proti Jets se prosadil v úvodu třetí třetiny, když zakončoval brejk 2 na 1 po přihrávce Tylera Johnsona. Dosáhl tak na svou sedmou trefu sezony.

Tampě však na bodový zisk nestačily ani následující dvě využité přesilovky kanonýra Nikity Kučerova. Do prázdné klece v 59. minutě výsledek uzavřel hostující talent Patrik Laine. V 18 letech po svých úvodních 40 zápasech NHL má již finský reprezentant na kontě úctyhodných 20 branek, což jej s dalším supertalentem Austonem Matthewsem z Toronta (20 gólů), zkušeným Jeffem Carterem z Los Angeles (21 gólů) a hvězdným Sidneym Crosbym z Pittsburghu (26 gólů) řadí na špici střelecké tabulky soutěže. Česká kometa, David Pastrňák z Bostonu, se v poslední době neprosazuje a s 19 zásahy je průběžně na páté příčce.

Jedenáctigólová přestřelka byla k vidění ve Washingtonu, na jehož led v úterý zavítalo s pěti úspěchy v řadě včetně posledního pod širým nebem rozjeté Toronto. A svou formu Maple Leafs opět dokázali prodat, když do závěrečné třetiny nastupovali s dvougólovým náskokem.

Capitals museli mocně dohánět. S pomocí obránců v ofenzivě, když na průběžné stavy 4:4 a pak i 5:5 upravovali Dmitrij Orlov a John Carlson, však nakonec byli úspěšní. V prodloužení navíc završil velký obrat Washingtonu kapitán Alex Ovečkin. Byl to již jeho 18. gól sezony a celkově 19. vítězný z nastavení v kariéře NHL, čímž vyrovnal ligový rekord v držení floridského Jaromíra Jágra.

V celkové statistice vítězných gólů je ruský kanonýr s 93 zásahy na průběžné 12. příčce. Z aktivních hráčů jsou lepší již jen Patrick Marleau ze San Jose (95 vítězných gólů), Jarome Iginla z Colorada (97) a s velkým náskokem lídr dané statistiky Jágr (133).

Obránce Toronta Roman Polák v zápase nebodoval (17:33, +/-: 0, 5 hitů).

Po delší době mezi náhradníky se vrátil do sestavy Caroliny útočník Andrej Nestrašil (8:20, +/-: 0). Se svými parťáky však nezabránil domácí prohře 1:3 s New Jersey s nováčkem Pavlem Zachou (15:12, +/-: 0, 2 střely).

Stejně jako Zachu těšila venkovní výhra i zkušeného centra Tomáše Plekance (18:32, +/-: 0, 2 střely), jehož Montreal uspěl 2:1 po prodloužení v Nashvillu. V 45. minutě vyrovnával bývalý dlouholetý kapitán Predators Shea Weber a třicet vteřin před vypršením nastaveného času utkání rozhodl svým desátým střeleckým pokusem večera hostující kapitán Max Pacioretty. U obou gólů Canadiens asistoval ruský reprezentant Alex Radulov.

Výsledky:

NY Rangers - Buffalo 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)
36. Holden - 13. Girgensons, 20. E. Kane, 22. Bailey, 42. Eichel. Střely na branku: 25:19. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Reinhart, 2. Nilsson, 3. E. Kane (všichni Buffalo).

Washington - Toronto 6:5 v prodl. (2:3, 0:1, 3:1 - 1:0)
2. Williams, 16. Oshie, 43. Kuzněcov, 44. Orlov, 54. Carlson, 61. Ovečkin - 7. Kadri, 12. Brown, 19. Gauthier, 34. Komarov, 52. Marner. Střely na branku: 29:25. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Williams, 3. Orlov (všichni Washington).

Carolina - New Jersey 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)
53. Aho - 35. Henrique, 52. Cammalleri, 58. Palmieri. Střely na branku: 30:18. Diváci: 8 998. Hvězdy zápasu: 1. Schneider, 2. Henrique, 3. Cammalleri (všichni New Jersey).

Columbus - Edmonton 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
13. Atkinson, 31. Karlsson, 43. Foligno - 26. Klefbom. Střely na branku: 35:22. Diváci: 17 169. Hvězdy zápasu: 1. Karlsson, 2. Jones, 3. Foligno (všichni Columbus).

Tampa Bay - Winnipeg 4:6 (0:1, 1:3, 3:2)
53. a 58. Kučerov, 24. Peca, 44. Palát - 25. z tr. střílení a 50. Ehlers, 8. Scheifele, 26. Trouba, 35. Byfuglien, 59. Laine. Střely na branku: 36:34. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Ehlers (Winnipeg), 2. Kučerov (Tampa Bay), 3. Trouba (Winnipeg).

Nashville - Montreal 1:2 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 0:1)
40. Fiala - 45. Weber, 65. Pacioretty. Střely na branku: 23:43. Diváci: 17 113. Hvězdy zápasu: 1. Pacioretty (Montreal), 2. Rinne (Nashville), 3. Weber (Montreal).

San Jose - Los Angeles 1:2 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 0:1)
32. Couture - 44. Carter, 61. Pearson. Střely na branku: 27:35. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. Pearson, 2. Carter (oba Los Angeles), 3. Couture (San Jose).