NEOBLAFNEŠ. Tomáš Plekanec byl jedním z nejaktivnějších montrealských hráčů v prvním zápase play-off NHL, ale tímto blafákem na brankáře Tima Thomase z Bostonu nevyzrál. | foto: AP

Čistá konta Price a Millera. Venkovní výhry slaví Montreal a Buffalo

• 7
Druhý hrací den play-off hokejové NHL ovládli brankáři. Hlavní slovo si vzali Carey Price a Ryan Miller. První jmenovaná jednička Montrealu se zasloužila o výhru 2:0 na ledě Bostonu a americký reprezentant Miller pro změnu výrazně pomohl Buffalu k úspěchu 1:0 z ledu Philadelphie.

První díl vyhecovaného souboje mezi rivaly z Bostonu a Montrealu, kteří se v bojích o Stanley Cup potkali už celkově ve 33. sérii, ovládli brankáři.

Nejlepší gólman základní části NHL Tim Thomas však nakonec odešel poražen. Bezchybný výkon totiž podal v dresu hostů mladík Carey Price, jenž pochytal všech 31 puků Bostonu. Thomase naopak dvakrát po asistencích Scotta Gomeze prostřelil kapitán Canadiens Brian Gionta.

Price tak svým výkonem okamžitě připomněl hokejové veřejnosti loňské fantastické výkony v play-off jeho tehdejšího kolegy Jaroslava Haláka. Současná jasná jednička Montrealu vše tehdy sledovala pouze ze střídačky. O rok později je již ale Price hlavní hvězdou a Halák, jenž se svým novým klubem ze St. Louis nepostoupil do play-off, je pouze v roli diváka.

"Byl našim klíčovým hráčem v základní části. Dává nám šanci na výhru každý večer," chválil svého brankáře trenér vítězů Jacques Martin. Nejčastějším střelcem Montrealu v zápase byl jeho elitní centr Tomáš Plekanec, jenž vyzkoušel pozornost Thomase v pěti případech.

STAČIL NA TO SÁM. Brian Gionta vstřelil obě branky úvodního zápasu série 1. kola play-off NHL mezi Bostonem a Montrealem. Jeho radost vyvolala kyselé obličeje domácích fanoušků.

Miller byl nad síly Philadelphie

První hrací den letošního play-off se z čistého konta po 32 zákrocích radovali Roberto Luongo z Vancouveru a Marc-Andre Fleury z Pittsburghu poté, co jejich celky úspěšně vstoupily do sérií na domácím ledě.

O den později se radovali rovněž dva gólmani. Carey Price, jehož 31 zásahů vedlo k úspěchu Montrealu nad Bostonem, a buffalský Ryan Miller. Oba se navíc bezchybným výkonem blýskli dokonce na hostujícím ledě.

Posledně jmenovaný americký reprezentant ve čtvrtek zneškodnil všech 35 pokusů Philadelphie a výrazně tak přispěl k těsné výhře Buffala 1:0. Pod jediný gól utkání se v 46. minutě podepsal Patrick Kaleta.

"Bob (Sergej Bobrovskij) chytal dobře. Ryan byl ale ještě lepší. Takové zápasy se prostě stanou. Když ale budeme pokračovat ve stejném tempu, bude to dobré," neztrácí naději po prvním nezdaru centr Flyers Danny Briere, jenž se s Millerem dobře zná z dob svého působení u Sabres.

JEDINÝ. Ano, víc gólů než ten, ze kterého se raduje Patrick Kaleta z týmu hostů, v úvodním zápase play-off mezi Philadelphií a Buffalem skutečně nepadlo.

San Jose rozhodlo o první výhře až v prodloužení

Hokejisté San Jose po zaváhání Bostonu s Philadelphií dokázali ve čtvrtek jako jediní využít výhody domácího ledu. První výhru v sérii proti Los Angeles ovšem favorizovaní Sharks uhráli až po prodloužení, které v jeho 15. minutě ukončil centr Joe Pavelski.

V řádné hrací době San Jose dvakrát vedlo, když Jonathana Quicka překonali Dany Heatley a produktivní nováček Logan Couture. Hosté nicméně pokaždé přispěchali s odpovědí. Na finského brankáře Antti Niemiho, jenž loni vychytal Chicagu Stanley Cup, našli recept Dustin Brown a Justin Williams.

A ZASE VEDEME. Třikrát se hokejisté San Jose dostali do vedení, potřetí už soupeři z Los Angeles neměli šanci ho stáhnout, protože se už hrálo prodloužení. Zde se z druhého gólu vítězů raduje autor Logan Couture

Výsledky 1. kola play-off hokejové NHL:

Východní konference:

Philadelphia - Buffalo 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka:
46. Kaleta. Střely na branku: 35:25. Diváci: 19 929. Stav série: 0:1.

Boston - Montreal 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
3. a 57. Gionta. Střely na branku: 31:20. Diváci: 17 565. Stav série: 0:1.

Západní konference:

San Jose - Los Angeles 3:2 v prodl. (1:0, 1:2, 0:0 - 1:0)
1. Heatley, 31. Couture, 75. Pavelski - 28. Brown, 37. Justin Williams. Střely na branku: 45:35. Diváci: 17 562. Stav série: 1:0.