Antoine Vermette a Teuvo Teräväinen se radují z vítězného gólu Chicaga.

Antoine Vermette a Teuvo Teräväinen se radují z vítězného gólu Chicaga. | foto: AP

Carolina nabírá finské talenty, z Chicaga přichází Teräväinen

  • 2
Čekání na postup do play-off se po letošní sezoně NHL týmu Carolina Hurricanes prodloužilo už na sedm navazujících ročníků. K posunu na vyšší příčky se generální manažer Ron Francis rozhodl využít talenty finského hokeje. Během dvou dnů podepsal se dvěma mladíky nováčkovské kontrakty a z Chicaga získal již prověřeného Teräväinena.

Stříbro z nedávného šampionátu v Rusku či zlaté medaile juniorů a výběru do osmnácti let. Skvělé výsledky finských reprezentantů z letošních vrcholných hokejových akcí v zámoří rozhodně nepřehlédli. Na talent seveřanů se už v počátku letního zbrojení před novou sezonou NHL rozhodla sázet hlavně Carolina.

Bývalý skvělý útočník Ron Francis si do svého týmu během posledních dvou dnů přivedl hned tři finské talenty. Nejprve v úterý podepsal tříleté nováčkovské smlouvy s útočníky Sebastianem Ahem a Aleksim Saarelou, ve středu se pak dohodl s Chicagem na hromadné výměně a získal již v NHL prověřeného Teuvo Teräväinena.

Prvně jmenovaný 18letý supertalent Aho v uplynulé sezoně zářil v dresu finského celku Kärpät Oulu, když v 45 zápasech posbíral shodných 45 bodů (20+25) a v play-off se na zisku bronzové medaile podílel dalšími 15 zápisy (4+11) z 14 startů. V dresu juniorské reprezentace přispěl k zlatému domácímu triumfu 14 body (5+9) v 7 zápasech a prosadil se i při seniorském šampionátu. Z 10 utkání si odnesl 7 bodů (3+4) a výrazně tak přispěl k finálové účasti svých barev.

Carolina Aha draftovala v roce 2015 z celkové 35. příčky. To Saarelu si na draftu vybrali Rangers, ve stejném roce ovšem až z 89. pozice. K Hurricanes jeho hráčská práva putovala v únoru v rámci výměny bývalého dlouholetého kapitána týmu Erica Staala. Saarela letos válel finskou nejvyšší soutěž pro změnu za Ässät Pori a z 51 zápasů si odnesl 33 bodů (20+13). Stejně jako reprezentační spoluhráč Aho vybojoval zlato z juniorského šampionátu (7 bodů ze 7 startů).

21letý Teräväinen má již za sebou zkušenosti ze 115 zápasů NHL. V dresu Chicaga za poslední tři ročníky vyprodukoval 44 bodů (17+27) a dalších 11 (4+7) dal dohromady v 25 startech v play-off. V ročníku 2014/15 se podílel na zisku Stanley Cupu, jeho odchod byl vynucen jako řešení krizové situace s platovým stropem. Blackhawks se totiž potřebovali zbavit drahého Bryana Bickella a mladý Fin byl hlavní motivací Caroliny k jeho angažování. Hurricanes za oba hráče obětovali dvě volby na draftu, 2. kolo 2016 a 3. kolo 2017.