Bek Kaberle přihrál na dvě branky Caroliny

• 4
Raleigh - Hokejový obránce František Kaberle asistoval na dvou zásazích Caroliny Hurricanes, která v domácím utkání podlehla Philadelphii Flyers brankou Sami Kapanena v prodloužení. Bod za přihrávku si připsal také mladší z bratrské dvojice Tomáš Kaberle, jehož Toronto uspělo nad Buffalem v samostatných nájezdech.

Finský forvard Philadelphie Sami Kapanen rozhodl opět po souhře s Michalem Handzušem již druhé prodloužení za sebou.

V předcházejícím duelu Flyers uspěli stejným výsledkem 3:4 na ledě Atlanty.

Utkání s Carolinou bylo pro hokejisty Philadelphie čtvrtým ze série jedenácti zápasů, které odehrají v domácím prostředí soupeře. Ve všech čtyřech dosavadních střetnutích Flyers uspěli.

"Necítil jsem se moc dobře, projevila se únava. Bylo to na mé hře znát, snažil jsem se zkracovat střídání," uvedl autor vítězného gólu Sami Kapanen.

První branka v RBC Center padla až v šesté minutě prostřední třetiny, kdy skóroval hostující Brian Savage. Carolina odpověděla v jedenácté minutě, kdy přesilovou hru využil Cory Stillman dorážkou své vlastní střely.

Uběhlou pouhých osmapadesát vteřin a domácí udeřili podruhé, když opět v početní převaze zakončil Matt Cullen spolupráci s Rayem Whitneym. Na obou zásazích asistoval také František Kaberle. Flyers ovšem zásluhou premiérové trefy v nejslavnější lize světa z hole Freddy Meyera dokázali v závěru dané třetiny srovnat na 2:2.

Souhra mezi zadákem Rayem Whitneym a zakončujícím Mattem Cullenem opět zafungovala v úvodu třetí dvacetiminutovky. Philadelphia má však v kádru nejlepšího střelce soutěže, který srovnal změnou směru rány obránce Kima Johnssona. Pro Simona Gagneho to tak byla již sedmadvacátá trefa letošní sezony.

Za nerozhodného stavu utkání přešlo do nastavení, které ve druhé minutě ukončil zmiňovaný Sami Kapanen. Carolina tak neuspěla již ve třetím zápase v řadě.

Forvard Alexej Ponikarovskij rozradostnil fanoušky v Air Canada Centre dvěma góly a výrazně tak podpořil vítězství Toronta nad Buffalem Sabres. Nejprve otevřel skóre zápasu trefou ve vlastním oslabení, aby nakonec proměnil samostatný nájezd, kterým potvrdil dvoubodový zisk Maple Leafs.

V šestnácté minutě utkání zvyšoval na 2:0 ofenzivní zadák Toronta Bryan McCabe, jenž se do střelecké listiny zapsal  tradiční tvrdou střelou. Hosté vsítili v závěru třetiny zásluhou Tima Connollyho kontaktní gól, na němž se asistencemi podíleli Thomas Vanek a Aleš Kotalík.

Prostřední dvacetiminutovka nabídla nejprve srovnání z hole Henrika Tallindera, který Eda Belfoura pokořil během početní převahy Toronta. O sedmatřicet vteřin později se však z prostoru před brankou po přihrávkách Kyla Wellwooda a Tomáše Kaberleho prosadil zkušený Darcy Tucker a vrátil vedení na stranu domácích.

Závěrečná hrací část přinesla pouze jednu branku, pod níž se podepsal hostující Jason Pominville, jenž v přesilové hře propálil betony Eda Belfoura. Během nastavení gól nepadl, na řadu tak přišly samostatné nájezdy. Za Buffalo se exekuce ujali Aleš Kotalík a Thomas Vanek, přičemž oba byli neúspěšní. Na opačné straně se prosadili Mats Sundin a zmiňovaný Alexej Ponikarovskij, díky čemuž Toronto zvítězilo.

Sedmnáct zákroků stačilo gólmanu Dallasu Stars Marty Turcovi, aby vychytal své třetí čisté konto v letošním ročníku. Hokejisté St. Louis Blues doplatili na časté vylučování a kvůli třem inkasovaným brankám z přesilové hry Dallasu prohráli 3:0.

Úvodní třetina nabídla gól z hole Billa Guerina, jenž jinak skvěle chytajícího Jasona Bacashihuau pokořil ranou mezi betony. Asistenci si na osmé trefě Guerina připsal také český zadák Martin Škoula, díky čemuž dosáhl jubilejního stého bodu v NHL. Závěr dané dvacetiminutovky vyplnily celkem čtyři pěstní souboje.

Vývoj utkání výrazně ovlivnila prostřední třetina, v jejíž šestnácté minutě se na trestné lavici sešli hostující Petr Čajánek a Matt Walker, čehož využil ofenzivní bek Sergej Zubov. Mike Modano jej vybídl ke střele z prostoru za levým kruhem pro vhazování a zkušený ruský zadák propálil vše co mu stálo v cestě. Na inkasovanou branku protestem zareagoval hostující Doug Weight, načež byl vyloučen za nesportovní chování a Dallasu tak pokračovala dvojnásobná přesilová hra.

Na ledě opět nechyběl Mike Modano, jenž poslal puk na Jussi Jokinena, který ihned vybídl volného krajana Jere Lehtinena a Dallas vedl již 3:0. Stejným výsledkem utkání nakonec skončilo, když v závěrečné třetině branka nepadla.

Trenér Michel Therrien mohl po utkání s New Jersey slavit svou první letošní výhru na lavičce Pittsburghu Penguins. Jeho svěřenci uspěli vysoko 6:2, přičemž velkou zásluhu na vítězství měli mladíci Sidney Crosby a Marc-Andre Fleury. Prvně jmenovaný zařídil tři zásahy, když dvě branky vsítil a na další přihrál, gólman Fleury naopak zlikvidoval čtyřiačtyřicet střeleckých pokusů hokejistů Devils.

V polovině zápasu již Penguins disponovali čtyřbrankovým vedením, když se do střelecké listiny postupně zapsali Ric Jackman, Sidney Crosby, Tomáš Surový a veterán Mark Recchi. Hosté na sebe upozornili až ve třinácté minutě druhé hrací části, kdy zásluhou Scotta Gomeze využili početní převahu.

Stejný hráč gólově zahájil také třetí dvacetiminutovku, kdy po přihrávce Zacha Parise snižoval na 4:2. Slovenská spolupráce v podobě přihrávajícího Žigmunda Pálffyho a zakončujícího Tomáše Surového však vrátila klid do řad domácího celku. Dvoubodový zisk Pittsburghu navíc ještě necelých šest minut před finální sirénou pojistila druhá trefa Crosbyho, jenž stanovil konečnou podobu skóre z další přihrávky Pálffyho.

Na konci přestřelky mezi Phoenixem a Los Angeles se radovali domácí svěřenci trenéra Wayna Gretzkyho, kteří díky trefě z oslabení v podání Keitha Ballarda uspěli v prodloužení a zvítězili 6:5. Hattrickem se v hostujícím dresu Kings blýskl útočník Derek Armstrong. Za domácí, v jejichž sestavě chyběl zraněný Petr Nedvěd, se mezi střelci objevili dva dvougóloví zadáci Keith Ballard a Paul Mara.

Produktivní utkání odehrál zejména tahoun ofenzivy Phoenixu slovenský forvard Ladislav Nagy, jenž figuroval u čtyř zásahů svých barev. Jednu branku zařídil sám a na tři další přihrál. Bod za asistenci zaznamenal také český zadák Coyotes Zbyněk Michálek.

Výsledky:
Carolina - Philadelphia 3:4 v prodl. (0:0, 2:2, 1:1 - 0:1)
32. a 42. Cullen (na první F. Kaberle), 31. Stillman (F. Kaberle) - 26. Savage, 39. Meyer, 50. Gagne, 62. S. Kapanen. Střely na branku: 23:40. Diváci: 18.730.

Toronto - Buffalo 4:3 po sam. nájezdech (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0)
14. Ponikarovskij, 16. McCabe, 26. Tucker (T. Kaberle), roz. sam. nájezd Sundin - 18. Connolly (Kotalík), 25.Tallinder, 49. Pominville. Střely na branku: 25:31. Diváci: 19. 364.

Pittsburgh - New Jersey 6:2 (2:0, 2:1, 2:1)
19. a 55. Crosby, 27. a 47. Surový, 6. R. Jackman, 28. Recchi - 33. a 44. Gomez. Střely na branku: 25:46. Diváci: 17.132.

Dallas - St. Louis 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
11. Guerin (Škoula), 36. Zubov, 37. Lehtinen. Střely na branku: 25:17. Diváci: 18.584.

Phoenix - Los Angeles 6:5 v prodl. (2:1, 1:2, 2:2 - 1:0)
10. a 46. Mara, 42. a 64. Ballard, 3. Nagy (Z. Michálek), 31. Comrie - 14., 45. a 59. Armstrong, 32. Avery, 34. Cammalleri. Střely na branku: 26:40. Diváci: 17.799.

Calgary - Minnesota 4:2 (0:0, 2:2, 2:0)
33. Amonte, 40. Donovan, 52. Regehr, 57. Wiemer - 22. Wanvig, 38. Dupuis. Střely na branku: 29:31. Diváci: 19.289.

Kapitán hokejového týmu Toronto Maple Leafs Mats Sundin (13) překonává brankáře Sabres Martina Birona.