David Rittich  na tréninku Calgary

David Rittich na tréninku Calgary | foto: AP

K lepšímu platu i přes slzy a urážky. Vyhne se Rittich obávané arbitráži?

  • 6
Brankář David Rittich už ví, že případné arbitrážní řízení o nové smlouvě ho čeká 29. července. S největší pravděpodobností se ale s Calgary do té doby dohodne a vyhne se tím nepříjemnému procesu, při němž zejména hokejisté jen valí zrak. Kluby se totiž před nezávislým soudcem často nezdráhají pošpinit hráče všemi možnými způsoby.

David Rittich figuruje mezi čtyřicítkou hráčů NHL, jejichž vyjednávání o nové smlouvě má pomoci vyřešit arbitráž. Ta se má týkat například i Jordana Binningtona, gólmana šampionů ze St. Louis nebo elitního beka Jacoba Trouby z NY Rangers.

Řízení s jednotlivými hráči mají probíhat postupně od 20. června do 4. srpna, na drtivou většinu z termínů ale nakonec nedojde. Obě strany raději najdou společnou řeč, než aby musely dávat osud vyjednávání do rukou třetí nezúčastněné strany. Jen pro představu, z loňských 44 avizovaných řízení nakonec došlo jen na čtyři.

Své o tom ví i Rittich. Český brankář měl namířeno k arbitráži už před rokem, těsně před jejím termínem se však s Flames dohodl na roční smlouvě za 800 tisíc dolarů

„Mám radost, že jsme se vyhnuli možné arbitráži. Vše dopadlo, jak mělo,“ pochvaloval si tehdy. Rittichovu úlevu navíc umocnil i fakt, že případná arbitráž vycházela na den jeho svatby.

Podobná nepříjemnost už sice letos nehrozí, i tak by ale Rittich rád dospěl k dohodě s Calgary ještě před koncem července. A tak se zřejmě i stane, už jen díky vydařené sezoně, během níž si 26letý gólman řekl o post jedničky. Navíc může očekávat i výrazné přilepšení na výplatní pásce. (Více o Rittichově situaci čtěte zde)

Pokud by ale k dohodě nedošlo, přijde na řadu proces řízený nezávislým právníkem. Jak hráč (a jeho agent), tak vedení klubu se pak snaží přesvědčit „soudce“ o své pravdě, přičemž způsobům obhajoby se meze nekladou.

Nejlepší střelec? Jen obyčejný flákač!

Obzvlášť některé příklady z minulosti působí natolik odstrašujícím dojmem, že se současná vyjednávání raději rozseknou ještě před nástupem krizového řešení.

Zase po roce. Rittich posunul jednání o smlouvě k arbitráži

„Slyšel jsem, že kluci od arbitráže kolikrát odcházeli se slzami v očích,“ potvrdil před mnoha lety v rozhovoru pro Lidové noviny Tomáš Plekanec, který se s Montrealem také stihl dohodnout ještě před divokým procesem.

Jedním z těch, kdo takové štěstí neměli, je brankář Tommy Salo, který se dohadoval s NY Islanders na výši nového platu v roce 1997. Tehdejší generální manažer klubu Mike Milbury o Salovi mimo jiné prohlásil, že má nejhorší fyzičku, kterou kdy u profesionálního sportovce viděl. Přestože si švédský gólman nakonec vydupal zvýšení gáže, z jednání odcházel otřesený.

Arbitráže v NHL

Zavedly se po sezoně 1994/95, která byla poznamenaná hráčskou stávkou. 

Pokud se omezeně volnému hráči nedaří dohodnout s klubem na nové smlouvě, může jedna ze stran (nejčastěji hráč) požádat ligu o arbitráž do 5. července

Na přelomu července a srpna dojde na samotná slyšení, do té doby však mohou obě strany vyjednávat a případně dospět k dohodě.

Když se tak nestane, nezávislý arbitr vyslechne obě strany a do 48 hodin musí vynést verdikt a určit, která strana je v právu. Pokud se klubu verdikt nelíbí, může hráče uvolnit ostatním týmům.

Při vyjednávání hrají roli:

  • hráčův přínos týmu
  • zranění hráče, počet odehraných utkání
  • délka hráčova angažmá v daném klubu
  • podíl hráče na týmovém úspěchu
  • mimořádné kvality hráče
  • výkon a plat jiného srovnatelného hráče

Finanční možnosti týmu a prostor pod platovým stropem se neberou v potaz. Klub může v případě nesouhlasu s verdiktem hráče uvolnit.

John LeClair kdysi schytal vlnu negativ, přestože v předchozích pěti sezonách nastřílel vždy přes 40 gólů. Mikea Johnsona zase Phoenix označil jako vůbec nejhoršího útočníka NHL.

O Brandonu Morrisonovi obhájce Vancouveru prohlásil, že bez schopnějších spoluhráčů je jen bezbrannou myškou. „Pane arbitře, shodneme se tedy na tom, že daný hráč je myš a jeho spoluhráči sloni?“ ptal se prý tehdy s vážnou tváří advokát a rozesmál všechny přísedící.

Paradoxem je, že ve většině podobných kovbojek skončily spory ve prospěch hráčů. Také Pavol Demitra dosáhl v létě 2003 svého, nad výroky vedení St. Louis ale pozvedl obočí: „Nechápu, jak po takové zkušenosti může chtít někdo za klub hrát,“ prohlásil tehdy. Za Blues si odkroutil ještě jednu sezonu a pak se stěhoval.

Pošramocené vztahy způsobené neúprosným vyjednáváním byly právě tím neblahým následkem, který mnohdy přetrval i přes vyřešení sporu. Také z toho důvodu už raději obě strany volí smířlivé východisko místo zásahu nezúčastněného arbitra, který nemá s hokejem nic společného.

Vytahují se věci, které by jinak zůstaly nevyřčené. A hráčům tak může i vylepšený kontrakt pořádně zhořknout.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.