Jordan Szwarz z Phoenixu se snaží udržet puk, těsně ho však brání Francois

Jordan Szwarz z Phoenixu se snaží udržet puk, těsně ho však brání Francois Beauchemin z Anaheimu (vpravo). | foto: AP

Anaheim si upevnil vedení v NHL, Pavelec zůstal opět jen na střídačce

• 1
V souboji elitních hokejových týmů Západní konference a zároveň celé NHL ve středu uspěl Anaheim nad Phoenixem 5:2 a upevnil si vedení v ligové tabulce. U druhé branky hostujících Coyotes si asistenci připsal český centr Martin Hanzal. Reprezentační gólman Ondřej Pavelec zůstal podruhé za sebou pouze na střídačce Winnipegu a sledoval porážku Jets 1:4 na ledě obhájců Stanley Cupu z Chicaga.

Anaheim nastupoval do středečního domácího zápasu proti Phoenixu z pozice vedoucího týmu ligové tabulky. Coyotes, povzbuzeni posledními pěti výhrami v řadě, ovšem před úvodním buly na svého soupeře ztráceli pouze jediný bod.

Češi v NHL

1. Jiří Hudler (CGY), 15z. - 16b. (6+10)
2. David Krejčí (BOS), 14z. - 14b. (2+12)
3. Tomáš Hertl (SJS), 15z. - 13b. (9+4)
4. Radim Vrbata (PHX), 17z. - 13b. (6+7)
5. Martin Hanzal (PHX), 15z. - 13b. (5+8)
6. Tomáš Plekanec (MTL), 16z. - 11b. (6+5)
7. T. Fleischmann (FLA), 14z. - 11b. (3+8)
8. Jaromír Jágr (NJD), 14z. - 10b. (3+7)
9. Milan Michálek (OTT), 15z. - 10b. (3+7)
10. Michael Frolík (WPG), 17z. - 9b. (3+6)

Konfrontace dvou úspěšných celků z úvodu sezony však nakonec skončila jasnou záležitostí Ducks, kteří se zlepšili na aktuálních 27 bodů (13 výher z úvodních 17 zápasů) po výhře 5:2.

O tom, že Západní konference má zatím mírně navrch nad Východem, svědčí pohled do tabulky. Za vedoucím Anaheimem jsou totiž nejblíže pouze pronásledovatelé ze Západu, 24bodové celky Phoenixu, San Jose, Colorada a Chicaga.

O triumfu nad Phoenixem rozhodl Anaheim v závěru druhé třetiny, kdy otočily nepříznivý výsledek 1:2 góly Ryana Getzlafa a Corey Perryho. V třetí třetině pak přišly ještě pojistky z holí Cama Fowlera a Andrew Cogliana.

Kromě prohraného zápasu byla pro Coyotes smutnou zprávou také ztráta kanonýra Radima Vrbaty, jenž odstoupil v průběhu druhé třetiny kvůli zranění v dolní části těla. Jeho parťák z útoku Martin Hanzal si v zápase připsal jednu asistenci.

Chicago si znovu poradilo s Winnipegem, Pavelec nenastoupil

Podruhé za posledních pět dní se v NHL střetly celky Chicaga a Winnipegu. V obou případech se radovali obhájci Stanley Cupu, když na nedávnou výhru 5:1 (při níž čtyřmi góly vyhnali na střídačku Ondřeje Pavelce, jenž pak zůstal v roli náhradníka i v dalších dvou duelech Jets) ve středu navázali pro změnu výsledkem 4:1.

Blackhawks za triumfem nakročili už v závěru první třetiny, kdy brankáře Ala Montoyu překonaly útočné hvězdy Jonathan Toews a Patrick Kane. V dalším průběhu se prosadili ještě Brandon Pirri a Patrick Sharp. Jets dosáhli alespoň čestného úspěchu za stavu 0:4 v 49. minutě, kdy vzal Corey Crawfordovi naději na čisté konto Devin Setoguchi.

"Bylo to něco úžasného, fanoušci jsou tady skvělí. Patří mezi nejlepší v celé lize, hodně si té reakce vážím. Je to výjimečné a nikdy na to nezapomenu," komentoval český útočník Michael Frolík "standing ovation" publika ve vyprodané aréně United Center, když se v přestávce během první třetiny na video obrazovkách objevil jeho profil. Kladenský odchovanec v uplynulé sezoně pomohl Blackhawks k zisku Stanley Cupu, za což se mu dostalo hlasitého poděkování, přestože již po letním přestupu oblékal dres hostujícího kanadského celku.

Rangers si pěti góly vyšlápli na Pittsburgh

Jasným výsledkem 5:1 pro domácí Rangers skončila středeční návštěva slavné Madison Square Garden v podání silného Pittsburghu. Blueshirts tak naplno bodovali už popáté z posledních sedmi startů a po nevydařeném vstupu do sezony se pomalu zvedají do vyšších příček tabulky Východní konference.

Penguins, za které z úvodních šestnácti odehraných partií vyšel teprve potřetí bodově naprázdno kapitán Sidney Crosby, padli poprvé po předchozích čtyřech triumfech v řadě. První hvězdou duelu byl zvolen brankář vítězů Henrik Lundqvist. Švédský reprezentant pochytal 28 z 29 střel Pittsburghu.

Nashville s Mazancem na střídačce přestřílel Colorado

V případě středeční výhry v domácím utkání s Nashvillem mohli hokejisté Colorada znova vylepšit svůj klubový rekord a hlavně i vyrovnat rekordní bodový zisk v rámci celé NHL po úvodních 14 zápasech sezony. Po triumfu 6:4 hostujících Predators nakonec daný zápis zůstal pouze v držení Ottawy, která v sezoně 2007/08 vyhrála třináct z úvodních čtrnácti partií. Avalanche letos ze stejné porce zápasů ukrojili výher dvanáct.

Hlavním tahounem ofenzivy Nashvillu byl útočník Colin Wilson, jenž si vylepšil statistiky bilancí (2+2). Branku vítězů hájil gólman Carter Hutton, přičemž na střídačce byl poprvé v kariéře v NHL připraven z farmy povolaný český mladík Marek Mazanec.

Výsledky:

New York Rangers - Pittsburgh 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)
19. McDonagh, 20. Stepan, 34. B. Boyle, 36. Callahan, 50. Brassard - 35. Letang. Střely na branku: 25:29. Diváci: 18.006.

Colorado - Nashville 4:6 (1:2, 2:2, 1:2)
16. Parenteau, 23. O'Reilly, 34. Stastny, 45. Duchene - 27. a 48. Wilson, 14. Stalberg, 20. Smith, 24. Gaustad, 60. Bourque. Střely na branku: 31:28. Diváci: 14.043.

Chicago - Winnipeg 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
18. Toews, 20. P. Kane, 39. Pirri, 45. Sharp - 49. Setoguchi. Střely na branku: 28:25. Diváci: 21.122.

Anaheim - Phoenix 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
16. Lindholm, 36. Getzlaf, 40. Perry, 51. Fowler, 59. Cogliano - 5. Doan, 33. Stone (Hanzal). Střely na branku: 29:26. Diváci: 14.045.