Na své cestě k titulu Američané porazili na závěr skupiny české obhájce titulu, ve čtvrtfinále otočili duel s Finskem, v semifinále zaskočili domácí Švédy. A v posledním klíčovém boji si poradili s týmem, který na celém turnaji v základní hrací době ani jednou neprohrál.
ONLINEFinále jsme sledovali podrobně |
Přesto bere „jen“ druhé místo. A Spojené státy soudě dle soupeřů, které musely zdolávat, zasloužené zlaté medaile.
Poté, co se poprvé v moderní éře, v rámci systému play off (pravidelně od roku 1992) propracovaly do finále. Primát na MS slavili Američané naposledy před 65 lety, tehdy ve Squaw Valley v rámci olympijských her. Čistě na světovém šampionátu se titul datuje až do meziválečného období, do roku 1933.
A teď ve Stockholmu čekání končí. Zrovna na úkor alpské země, která těsně pod nejvyšším stupněm skončila už v roce 1935 a jejíž vrcholná generace zůstává také nadále stříbrná, i na čtvrtý pokus. Tak jako v letech 2013, 2018 a loni v Praze.
Právě finále, ve kterém na konci minulého května slavilo národní mužstvo, nedělní večer připomínal. Možná byl o něco soubojovější, jinak ale zase nepříliš atraktivní a přece napínavé klání rozsekla jediná trefa.
Místo Davida Pastrňáka tentokrát roli střelce zastal Thompson, přesnou ranou švihem přes blokujícího zadáka Siegenthalera. V 63. minutě, v prodloužení ve třech. Zakřičel si, zajel do rohu, shodil rukavice a čekal na přiskakující gratulanty. Právě překonal Leonarda Genoniho.
Podívejte se na vítězný gól Tage Thompsona:
Muže, který se postaral o nový poválečný rekord v neprůstřelnosti, když neinkasoval jediný gól 243 minut a 27 sekund.
Ve finále vychytal třeba šanci O’Connora, který před ním zůstal úplně sám před brankovištěm, okrajem vyrážečky vytěsnil Kellerův pokus, tak tak vyrazil Smithovu střelu z kruhu, Nazara zastavil zblízka, Garlanda výbornou poziční prací při trestném střílení. Zdál se nepřekonatelný, vytáhl 39 zákroků.
Jeho celek prošel play off bez inkasované branky, ale jen v rámci základní hrací doby. Se skóre 13:1, kdy titul nadělovala ona smutná „jednička“.
Obzvlášť pak nikoli pro Genoniho, ale pro loučícího se čtyřicetiletého veterána Andrese Ambühla.
Na dvaceti mistrovstvích zažil úžasný vzestup švýcarského hokeje, zlatou radost si i přes více šancí neužil.
Na rozdíl od USA. Týmu, který neabsolvuje žádné tréninkové kempy a hráči ze zámoří se mu sehrávají v průběhu akce. Letos to vyšlo dokonale. V Avicii Areně, kterou vedle žlutě oděných švédských fanoušků zaplavila červená švýcarská vlna, juchala menšina.
A když už zmiňujeme Genoniho, velkou pochvalu zaslouží Jeremy Swayman, jistota v brance, Pastrňákův parťák z Bostonu, který výhru podpořil pětadvaceti zásahy.
Měl méně práce, jelikož jeho mladí kolegové postupně ve zprvu vyrovnaném duelu přebírali iniciativu, byli nebezpečnější. Naopak velkými porážkami poznamenaný protivník se opatrně stahoval a vyhlížel chybu. Spíš se ale čekalo, kdy zámořský celek přes odolávajícího soupeřova gólmana udeří. Povedlo se.
Nejcennější kov přebíral i za Johnnyho Gaudreaua. V srpnu tragicky zesnulého útočníka. Jeho dres s číslem 13 vyčníval jednoznačně ze všech nejvíc při záběrech ze slavnostního ceremoniálu.
Ten zakončil kapitán Clayton Keller zvednutím poháru za trysku zlatých konfet. Za partu, která po nečekaně dlouhé odmlce navázala na pár amerických nejvýraznějších úspěchů.
L. Genoni - J. Siegenthaler, D. Kukan - J. Moser, A. Glauser - C. Marti, M. Fora - T. Berni - S. Andrighetto, D. Malgin, T. Meier - K. Fiala, A. Ambühl, N. Niederreiter - S. Schmid, T. Moy, C. Bertschy - S. Knak, K. Jäger, D. Riat - N. Baechler
J. Swayman - Z. Werenski, J. LaCombe - B. Skjei, A. Peeke - A. Vlasic, M. Kesselring - Z. Buium - C. Keller , L. Cooley, C. Garland - T. Thompson, M. Beniers, F. Nazar - C. Gauthier, S. Pinto, W. Smith - M. Eyssimont, M. McCarron, D. O’Connor - J. Doan
Rozhodčí: M. Campbell, M. Holm - A. Ankerstjerne, O. Hautamaki
Vyloučení: 3:2, Využití: 0:0, V oslabení: 0:0, Zásahy brankářů: 39:25, Počet diváků: 12 530
Přejít na online reportáž