

V neděli 28. května se v Lotyšsku psala historie. Národní tým udolal v boji o třetí místo Spojené státy a poprvé v historii získal medaili z hokejového mistrovství světa. Oslavy daleko přesáhly hokejové mantinely. Těch hlavních se fanoušci dočkali o den později, pomohla jim také tamní vláda.
Autor: Reuters
Desítky tisíc fanoušků zaplnilo náměstí u Brīvības pieminekļa, Památníku svobody v Rize. Lidé stáli na nohách, seděli v oknech, vláli vlajkami. A nedočkavě vyhlíželi své zlaté bronzové hochy.
Autor: Reuters
A brzy se dočkali. Mezi fanoušky nejprve vjela policejní auta, za nimi i autobus s hráči. Koneckonců tento styl dopravy umožnili organizátoři turnaje v Rize všem týmům během šampionátu. Teď poprvé však řidič vezl lotyšský kádr autobusem s názvem „Tým snů 2023“.
Autor: Profimedia.cz
V něm se vezl také hlavní trenér Harijs Vitolinš. Na krk si pověsil už třetí bronzovou medaili ze světového šampionátu, poprvé však jako hlavní kouč Lotyšska. Předtím totiž ještě kromě dvou bronzů slavil ještě jedno stříbro a zlato jako asistent u kádru Rusů, se kterými také ovládl olympijské hry. Tentokrát však poprvé slavil v místě, kde se před 55 lety narodil.
Autor: Reuters
Velkých ovací se dočkal lotyšský hrdina Kristians Rubins. Právě on totiž v klíčových okamžicích zachránil své spoluhráče. V duelu o bronz pět a půl minuty před koncem základní hrací doby vyrovnával na 3:3, v prodloužení v čase 61:22 skóroval podruhé.
Autor: Profimedia.cz
Maximem lotyšského hokejového týmu doposud byla dvě sedmá místa z let 2009 a 2004. Z premiérové účasti v semifinále hned vytěžil bronzovou medaili. Není divu, že tamní obyvatelé slavili třetí místo podobně jako například Češi zlato z olympiády v Naganu.
Autor: Reuters
Hned po výstupu z autobusu se hráči zdržovali u fanoušků stojících za zátarasy. Lotyšští hráči, tak jako na snímku Roberts Mamčics vpředu a Rodrigo Abols za ním, drželi v rukách růže nebo tulipány a podepisovali se na všelijaké předměty.
Autor: Reuters
Slavili také obránci se zkušenostmi z české extraligy. Právě jako třeba Oskars Cibulskis, který navlékl bílý dres, a Karlis Čukste v rudé variantě. Zatímco Čukste se radoval po titulu s Třincem už z druhého úspěchu v sezoně, Cibulskis po zpackané sezoně na Kladně a alespoň útěše po zvládnuté baráži jásal poprvé.
Autor: Reuters
Také Janis Jaks, obránce litvínovské Vervy, hrál zásadní roli v lotyšském úspěchu. Ve finále vrátil v první třetině svému týmu vedení, když na brankovišti procpal puk přes beton amerického gólmana Caseyho DeSmithe, v prodloužení pak založil akci, která skončila bronzovým gólem Kristianse Rubinse. Celkem Jaks posbíral v deseti zápasech na šampionátu sedm bodů za dva góly a pět nahrávek.
Autor: Reuters
„Pro velké týmy jako Kanada je tohle rutina. Medaile vyhrává takřka neustále. Ale pro nás je to věc, co se nám podaří jednou za život. Je to zkrátka neskutečné,“ prohlásil útočník lotyšského výběru Miks Indrašis. Fantastického úspěchu se dočkal při svém jubilejním desátém mistrovství světa.
Autor: Reuters
O výjimečnosti zisku bronzové medaili si nebyli vědomi jen hráči a ti nejdůvěrnější fanoušci. Lotyšská vláda začala ihned po vyhraném zápase zkoumat možnosti, jak dopřát lidu co největší oslavy. Nakonec z pondělka vyhlásila speciální státní svátek a obyvatelé se tak mohli začít shromažďovat v centru Rigy.
Autor: Reuters
Návrh, aby bylo pondělí na počest vítězství vyhlášeno státním svátkem, na mimořádné schůzi parlamentu podpořilo 52 poslanců, nikdo nebyl proti a jen tři se zdrželi hlasování. Vítané nařízení odůvodnili tím, že „od obnovy lotyšské nezávislosti je hokej jedním z nejoblíbenějších a nejvíce podporovaných sportů a účast lotyšských hokejových profesionálů je vždy pro lotyšskou společnost velkou událostí“. Poslanci také uvedli, že společná oslava podpoří národní sebevědomí a jednotu lotyšské společnosti.
Autor: Reuters
Nakonec však poslanci, kteří se na jednání oblékli do lotyšských barev, museli vyslechnout i negativní ohlasy. Instituce se totiž o zavření svých prostorů dozvěděly až po půlnoci, ráno tak musely třeba školky mnohým rodičům vysvětlovat, že jejich děti nepřijmou. Rozhodnutí vlády způsobilo zmatky i například mezi majiteli různých provozoven ohledně toho, jak mohou otevřít, i mezi zaměstnavateli, kteří nemají jasno, jak zaplatit lidem, kteří dorazí do práce. Zavřené zůstaly také školy, konaly se jen nezbytně nutné zkoušky.
Autor: Reuters