Kanadský trenér Gerard Gallant (vlevo) diriguje hráče

Kanadský trenér Gerard Gallant (vlevo) diriguje hráče | foto: AP

Kanada má první body na mistrovství. Kazachstán si připsal další triumf

• 38
Až ve čtvrtém utkání na mistrovství světa získali hokejisté Kanady první body díky vítězství 4:2 nad Norskem. Další triumf slaví Kazachstán, který zdolal lídra skupiny B z Německa 3:2.

Kanada - Norsko 4:2

Kanaďanům se vydařil vstup do utkání. Již po 22 sekundách otevřel skóre Brown, jehož gól však museli rozhodčí potvrdil kontrolou u videa, protože útočník Ottawy puk usměrnil za brankovou čáru bruslí. K druhému gólu zámořským hráčům pomohla přesilovka pět na tři, kterou využil na brankovišti pohotový kapitán Henrique.

Kanada měla výraznou střeleckou převahu, kterou ale nedokázala přetavit v další branku a naopak z ojedinělé akce inkasovala. Zaváhání v rozehrávce potrestal Valkvae Olsen, jenž překonal brankáře Kuempera druhou střelou ve druhé třetině a celkově sedmým pokusem v zápase. O 80 sekund později šokoval favorita Rosseli Olsen, od jehož brusle se odrazilo Krogdahlovo nahození.

Zámořští hráči se ale po chvilce „oklepali“ a Mangiapane hrající první zápas na turnaji vrátil ve 35. minutě Kanadě vedení.

Norové mohli opět vyrovnat v početních výhodách, místo toho ale v oslabení inkasovali, když Henrique přebruslil Holöse a překonal Haukelanda. Následně hráli Seveřané více než minutu v pěti proti třem, ani v této výhodě však neskórovali. Pojistit výhru Kanady mohl z brejku Brown, svou bodovou sbírku ale nerozšířil. V 56. minutě ještě dotlačil do norské branky puk Hagel, rozhodčí ale po kontrole u videa gól neuznali.

Kanada - Norsko 4:2 (2:0, 1:2, 1:0)

Branky: 00:22 Co. Brown (Henrique, Power), 10:23 Henrique (Co. Brown), 34:41 Mangiapane (Co. Brown), 50:14 Henrique - 29:08 Valkvae Olsen (Haga), 30:28 Rosseli Olsen (Krogdahl, Östby). Rozhodčí: Schrader (GER), Tscherrig (SUI) – Merten (GER), Seewald (AUT).

Kanada Kuemper (Hill) – C. Miller (A), Ferraro, Power, Stecher, S. Walker, Beaudin, Bernard-Docker – Henrique (C), Co. Brown (A), Mangiapane – Vilardi, N. Paul, Comtois – Danforth, Hagel, Bunting – Foudy, Anderson-Dolan, Perfetti – Pirri.

Norsko Haukeland (Arntzen) – Holos (C), Lilleberg, Lesund, Bjorgvik Holm, Krogdahl, Kaasastul, Östby – Trettenes (A), Olden, Lindström – Kristiansen, M. Olimb (A), Rosseli Olsen – Salsten, Haga, Valkvae Olsen – Solem, Henriksen, Röymark.

Přejít na on-line reportáž

Kazachstán - Německo 3:2

První třetina byla ve znamení střel do tyček. Nejprve orazítkoval brankovou konstrukci Stěpaněnko, poté na druhé straně Jonas Müller. Boční oblouk trefil z dorážky Rieder. Slibnou šanci si vypracoval i Ševčenko, nestihl však ideálně zakončit. Němci byli následně aktivnější, brankáře Bojarkina však překonat nedokázali.

Bezbrankový stav se změnil ve 27. minutě, kdy po rychlém protiútoku prostřelil Niederbergera v německé brance Šin. Němci ale zvýšili aktivitu a Kühnhackl povedenou střelou v polovině utkání vyrovnal.

Poté si slabší chvilku vybral Bojarkin, který podcenil Plachtovo zakončení na bližší tyč, ale dlouho smutnit nemusel. Rozhodčí totiž gól zrušili po takzvané trenérské výzvě, neboť brance útočníka s polskými kořeny předcházel ofsajd. V následné přesilové hře Němce přece jen do vedení posunul Eisenschmid.

Kazaši hrající čtvrtý zápas v pěti dnech ale hned na začátku třetí třetiny vyrovnali. Moritz Müller po 31 sekundách fauloval v gólové šanci Akolzina a kapitán Starčenko nařízené trestné střílení bezpečně proměnil. V 55. minutě mohl dokonat obrat Petuchov, Niederberger byl ale ještě připraven. O minutu později se do brejku dostal Akolzin a premiérovým gólem na MS zajistil svému týmu vítězství. Němci nedokázali vyrovnat ani v téměř dvouminutové power play.

Kazachstán - Německo 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)

Branky: 26:39 Šin (Stěpaněnko, Šalapov), 40:28 R. Starčenko, 55:41 Akolzin (Makljukov) - 29:38 Kühnhackl (Rieder, Holzer), 34:07 Eisenschmid (Loibl, Seider). Rozhodčí: Ansons (LAT), Heikkinen (FIN) – Sormunen (FIN), Zunde (LAT).

Kazachstán Bojarkin (Šutov) – Makljukov, Dietz (A), Svedberg, Blacker, Šalapov, Stěpaněnko, Orechov – Akolzin (A), Sagadějev, Ševčenko – Michajlis, Valk, R. Starčenko (C) – Šin, Šestakov, Rymarev – Paňukov, Lichotnikov, Savickij – Petuchov.

Německo Niederberger (Brückmann) – M. Müller (C), Seider (A), Brandt, Holzer, Wagner, Nowak, J. Müller, Gawanke – Kühnhackl, Krämmer, Rieder – Reichel, Noebels (A), Pföderl – Plachta, Loibl, Eisenschmid – Bergmann, Kastner, Tiffels.