Finský brankář Jussi Olkinuora (vlevo) zasahuje proti střele Tobiase Riedera z...

Finský brankář Jussi Olkinuora (vlevo) zasahuje proti střele Tobiase Riedera z Německa. | foto: AP

Finové a Američané jsou blízko čtvrtfinále. Kazaši zdeptali Italy 11:3

• 17
Hokejisté Finska a Spojených států se přiblížili k postupu do čtvrtfinále - oba totiž zvládli své sobotní zápasy na mistrovství světa. Tým Suomi porazil Německo 2:1 a Američané zdolali stejným výsledkem Norsko. Kazaši v posledním utkání rozstříleli Itálii vysoko a jednoznačně 11:3.

Německo - Finsko 1:2

V 52. minutě rozhodl útočník Buffala Arttu Ruotsalainen po přihrávce devatenáctiletého Antona Lundella, který dal v utkání úvodní gól. Němci po stoprocentní bilanci z úvodních tří zápasů podruhé za sebou nebodovali.

Finové měli převahu a vedení se dočkali v 7. minutě, kdy hned po osmi sekundách potrestal vyloučení Moritze Seidera Lundell. Talentovaný útočník IFK Helsinky se v pravém kruhu pohotově opřel do přihrávky Tonyho Sunda a připsal si v pátém utkání na turnaji třetí branku.

V polovině úvodní části mohl vyrovnat Marcel Noebels, který se zpoza branky natlačil před Jussiho Olkinuoru, který ale puk za svá záda nepropustil. V 16. minutě Němce podržel gólman Mathias Niederberger při šanci Nika Ojamäkiho.

Ve druhé třetině Finové přestříleli soupeře v poměru 11:2, přesto ji prohráli 0:1. Ve 28. minutě přenechal Stefan Loibl puk u modré čáry Korbinianu Holzerovi, který zamířil přesně k levé tyči. Otočit stav mohl při vyloučení Miiky Koivista Leonhard Pföderl, ale nezamířil z levého kruhu přesně.

Na začátku třetí třetiny se snažil strhnout vedení zpět na finskou stranu tečující Jere Innala a neuspěl ani ve 46. minutě Teemu Turunen. V čase 51:26 na sebe natáhl při brejku dva bránící hráče Lundell, našel Ruotsalainena a ten rozhodl. Pojistit náskok mohl unikající Innala, ale neuspěl. V poslední minutě při power play měl možnost vyrovnat Markus Eisenschmid, Olkinuora však zasáhl.

Německo - Finsko 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Branky: 27:58 Holzer (Loibl, Plachta) - 06:17 Lundell (Sund, Innala), 51:26 Ruotsalainen (Lundell). Rozhodčí: Fraňo, Šír – Ondráček (vš. CZE), Synek (SVK). Diváci: 0..

Německo Niederberger (Treutle) – Seider, M. Müller, Holzer, J. Müller, Nowak, Wagner, Gawanke – Rieder, Krämmer, Kühnhackl – Peterka, Pföderl, Noebels – Loibl, Plachta, Eisenschmid – Fischbuch, Tiffels, Eder – Kastner.

Finsko Olkinuora (Säteri) – Sund, Koivisto, Määttä, Kaski, Pokka, Ohtamaa, Nousiainen, Lindbohm – Anttila, Björninen, Mäenalanen – Lundell, Ojamäki, Ruotsalainen – Innala, Kontiola, Pakarinen – Ruohomaa, Turunen, Sallinen.

Přejít na on-line reportáž

Norsko - USA 1:2

Američané jsou blízko postupu do čtvrtfinále. Norové naopak po čtvrté porážce ze šesti duelů přišli i o teoretickou naději na účast v play off. Američané získali do poloviny zápasu dvoubrankové vedení díky Conoru Garlandovi a Tageu Thompsonovi, v 55. minutě zkorigoval výsledek Ken André Olimb.

Norové potřebovali po pátečním vítězství nad domácím Lotyšskem 4:3 po samostatných nájezdech proti Američanům uspět, ale v polovině úvodní části nabídli soupeři špatným střídáním přesilovou hru a inkasovali. Po střele Zaca Jonese uspěl nadvakrát před Henrikem Haukelandem Garland, k němuž se po prvním nepřesném pokusu odrazil puk zpět od zadního mantinelu.

Zvýšit náskok mohl Kevin Rooney, ale neuspěl. V závěru první třetiny nevyužili Norové přesilovku. Ve 24. minutě dostal při vyloučení Maxe Krogdahla puk do Haukelandovy branky Garland, ale sudí si ověřili u videa, že ho tam posunul rukou. V čase 27:12 se po akci Ryana Donata dostal k puku Thompson a na druhý pokus skóroval.

Při trestu Matta Roye mohl ještě před polovinou utkání snížit Mats Rosseli Olsen, ale Oettinger jeho bekhendový pokus dokázal vleže ukrýt v lapačce. V závěru druhé části pomohla po protiútoku Rooneyho Norům levá tyč.

Ve 48. minutě mohl pojistit náskok Američanů Connor Mackey, ale trefil také tyč. V čase 54:57 přišel Jake Oettinger o čisté konto, když se na levém kruhu dostal k puku Ken André Olimb a bekhendem trefil bližší horní roh branky. Těsný náskok ale favorit uhájil.

Norsko - USA 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Branky: 54:27 K. A. Olimb (Rosseli Olsen) - 10:30 Garland (Z. Jones, Tage Thompson), 27:12 Tage Thompson (Donato, Roy). Rozhodčí: Sternat (AUT), Tscherrig (SUI) – Merten (GER), Obwegeser (SUI).

Norsko Haukeland (Arntzen) – Holos (C), Lilleberg, Lesund, Espeland, Krogdahl, Kaasastul, Bjorgvik Holm – Pettersen, K. A. Olimb, Rosseli Olsen – Trettenes (A), Lindström, Haga – Solem, M. Olimb (A), Valkvae Olsen – Kristiansen, Salsten, Röymark – Hoff.

USA Oettinger (Petersen) – Roy (A), Wolanin, Tennyson, Z. Jones, Mackey, Clendening, Hellickson – Beniers, Rooney, Robinson – Donato, Drury, Tage Thompson – T. Moore, Robertson, Garland – Blackwell (A), Labanc, Abdelkader (C) – B. Boyle.

Itálie - Kazachstán 3:11

Kazaši na letošním šampionátu příjemně překvapují a proti Itálii nedopustili žádné překvapení. Za vítězstvím je jako správný kapitán nasměroval už v úvodu Starčenko. Italové potom svého soupeře dlouho zlobili, než se jim podařilo vstřelit vyrovnávací gól v 25. minutě, když Miceli prostřelil Bojarkina.

V polovině zápasu vrátil favoritovi vedení Peťuchov, na 3:1 vzápětí zvyšoval střelou z nulového úhlu Rymarev. Kazaši výrazně přidali na tempu až ve třetí třetině, kdy osmi góly rozhodli o své jasné výhře.

Po minutě a půl krásně doklepl kotouč do sítě Michajlis, za dvanáct vteřin ještě zkoušel Italy držet ve hře Hochkofler, jenže se v chumlu před kazašskou bránou zorientoval nejlépe.

Potom už se trefovali opět Kazaši. Tři góly zařídili obránci. Průnik zakončil Valk, ke gólu následně dvakrát projel Lichotnikov, z dálky procedil puk do brány Dietz, debakl Italů potom ještě prohloubili zadáci Svedberg a Šalapov.

Kazachstán má v tabulce skupiny B deset bodů a průběžně se usadil na druhém místě. Z té ho mohou sesadit Němci, pokud večer porazí Finy.

8. Itálie 5 0 0 0 5 8:30 0

Itálie - Kazachstán 3:11 (0:1, 1:2, 2:8)

Branky: 24:37 Miceli (Petan, Frank), 41:43 Hochkofler (Gander), 50:59 Petan - 02:12 R. Starčenko (Valk, Michajlis), 32:31 Petuchov (Asetov, Stěpaněnko), 34:59 Rymarev (Šin, Blacker), 41:31 Michajlis (R. Starčenko, Valk), 46:17 Valk (R. Starčenko), 47:01 Lichotnikov, 49:46 Lichotnikov (Makljukov, Šalapov), 54:38 Dietz (R. Starčenko), 56:07 R. Starčenko (Valk), 57:44 Svedberg (Šestakov, Sagadějev), 59:53 Šalapov (Asetov, Lichotnikov). Rozhodčí: Gofman (ROC), Sidorenko – Goljak (oba BLR), Šalagin (ROC).

Itálie Fazio (50. Fadani) – Pietroniro, Trivellato, Glira, Spornberger, Miglioranzi, Casetti, Marchetti, Gios – Miceli, Petan (A), Frank (C) – Gander, Bardaro, Frigo (A) – Hochkofler, Giliati, Andergassen – Pitschieler, Deluca, Magnabosco.

Kazachstán Bojarkin (Šutov) – Dietz (A), Makljukov, Blacker, Svedberg, Šalapov, Stěpaněnko – Akolzin, Sagadějev, Ševčenko – Michajlis, Valk, R. Starčenko (C) – Šin, Šestakov, Rymarev – Paňukov, Savickij, Asetov (A) – Lichotnikov, Petuchov.