Slovenský brankář Július Hudáček (vlevo) zasahuje proti dánské střele.

Slovenský brankář Július Hudáček (vlevo) zasahuje proti dánské střele. | foto: Reuters

Slováci vyhráli a stále se drží v čele s Rusy. Ti zdolali Švýcarsko

• 210
Hokejisté Slovenska jsou i po pěti zápasech na mistrovství světa v čele základní skupiny A - po vítězství 2:0 nad Dánskem mají stejně bodů jako Rusko, které si poradilo v zajímavé bitvě se Švýcarskem 4:1, ale lepší vzájemnou bilanci.

Slovensko - Dánsko 2:0

Slováci rozhodli až ve třetí třetině. Vítězný gól vstřelil ve 48. minutě útočník Peter Cehlárik, pojistku přidal obránce Adam Jánošík. Nulu vychytal díky 24 úspěšným zásahům brankář Július Hudáček.

„Je třeba ocenit soupeře,který je velmi dobře organizovaný a jeho hráči odvedli vážně dobrou práci. Tlačili na nás a tím si vytvářeli příležitosti. Zkoušeli jsme přes ně přejít, ale prostě se nám nedařilo najít cesty do šancí,“ konstatoval dánský útočník Alexander True.

Slovenští hráči měli během úvodní třetiny výraznou střeleckou převahu (13:4), ale ztroskotávali na Dahmovi. Dánský gólman vychytal postupně Kňažka, Faška-Rudáše i Studeniče, který se na něho řítil v polovině prvního dějství sám. Oba celky si pak zkusily hru v početní výhodě, zahřál se při ní i Hudáček, ale bezbrankový stav se nezměnil.

Záhy po návratu ze šaten zvládl nelehkou chvilku Hudáček, v pádu však dokázal pokus obránce Markuse Lauridsena od hrazení zlikvidovat. Buc zkoušel štěstí z úhlu, Dahm si prostor u bližší tyčky pokryl. V posledních sekundách před druhou přestávkou se ocitl ve skvělé pozici pro zakončení Lantoši, ale i jeho Dahm vychytal.

Hudáček se vyznamenal i v nástupu do třetí části, když zastavil Madsena. Slováci se dočkali ve 48. minutě, kdy Lantoši hledal prudkou přihrávkou od postranního mantinelu před brankou Hrivíka, puk se však odrazil přímo na hůl Cehlárika a ten snadno otevřel skóre. Nejproduktivnější hráč dosavadního průběhu turnaje krátce nato neuspěl v další šanci.

Napravil to však v 53. minutě Jánošík a vnesl klid do slovenských řad. Dánové se přesto nevzdávali a 80 sekund před koncem Dahm doslova skočil na střídačku. Největší šance ale přišla až těsně před závěrečnou sirénou, ani Storm ale Hudáčkovi čistý štít nepokazil.

„Za první dvě třetiny Dánové moc střel neměli. Pár byly především z větších úhlů, ale nikterak nebezpečných. Ve třetí třetině však několik příležitostí měli a já si jen říkal, že se musím soustředit a být připravený na každou další střelu, která přijde. Věděl jsem, že my dříve nebo později určitě skórujeme,“ uvedl Hudáček.

Dánové zůstali přes porážku ve hře o čtvrtfinále, potřebují však nutně porazit české hokejisty, s nimiž je čeká poslední duel ve skupině. „Zítra máme den volna, což bude dobré, abychom si trochu odpočinuli. Jsem si jistý, že v pondělí na Čechy pak budeme připravení,“ prohlásil True.

Slovensko - Dánsko 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Branky: 47:13 Cehlárik (Hrivík, Lantoši), 52:25 Jánošík (Lantoši, Hrivík). Rozhodčí: Arsons (LAT), Heikkinen – Sormunen (oba FIN), Zunde (LAT)..

Slovensko J. Hudáček (Húska) – Gernát, Kňažko, Bučko, Ďaloga (C), Grman, Jánošík, Gachulinec, Ivan – Cehlárik, Hrivík (A), Lantoši (A) – Studenič, Krištof, Faško-Rudáš – Skalický, Miloš Roman, Kelemen – Slafkovský, Buc, Liška – Sukeľ.

Dánsko Dahm (Sogaard) – Lassen, M. Lauridsen, Jensen Aabo, O. Lauridsen, Kristensen, Nicholas Jensen, O. Larsen – Nicklas Jensen, Jakobsen, Meyer – Storm, Jesper Jensen, Hardt – From, True, Asperup – Olesen, Madsen, Poulsen.

Přejít na on-line reportáž

Švýcarsko - Rusko 1:4

Rusko je blízko čtvrtfinále. Sborná rozhodla třemi góly v poslední desetiminutovce a udělala důležitý krok k postupu. Třemi body za dvě branky a nahrávku se na vítězství podílel útočník Sergej Tolčinskij.

Do dějiště turnaje dnes dorazil hvězdný ruský brankář Sergej Bobrovskij, jemuž v NHL skončila s Floridou sezona po vyřazení v úvodním kole play off, nastoupit ale kvůli povinné šestidenní karanténě nemohl. Branku tak strážil opět Samonov, jenž dosud zastával post týmové jedničky.

V oboustranně opatrném boji to byl právě Samonov, kdo musel vytáhnout první výraznější zákrok. V deváté minutě při útoku tři na tři nebezpečně zakončoval Diaz. O chvilku později minul při přesilovce ranou z úhlu jeho spoluhráč Meier.

Ve druhé části se Rusové ubránili při svém druhém a zároveň posledním oslabení. Skrumáž před brankovištěm ležícího gólmana Berry nepropálil po polovině utkání tvrdou ranou Něstěrov. Rusové pak potrestali jediný prohřešek Švýcarů v celém utkání. Burdasov se protáhl podél hrazení, využil místa před sebou a nechytatelně zakončil k pravé tyčce.

Hodně vzruchu nabídla 39. minuta. Voronkov v ní orazítkoval tyčku, hned vzápětí na druhé straně našel Hofmann skvěle Herzoga, jenže ten netrefil zblízka kotouč ideálně. Puk jen díky teči jednoho ze soupeřů mířil na branku, ale skončil rovněž na její konstrukci.

Přečíslení ve 47. minutě zakončoval Andrighetto, jenže z ideální pozice mezi kruhy těsně minul. Jen o chvilku později vyrovnal po skvělé Ambühlově nahrávce Hischier. Švýcaři si ale vyrovnání dlouho neužili - jen dvě minuty a 14 sekund.

Karnauchov využil nabídku od Tolčinského, jenž mu nahrál jednoruč vsedě, a zakončil bekhendem zblízka mezi Berrovy betony. Sám Tolčinskij zvýšil o dvě a čtvrt minuty později bekhendovým blafákem. Při závěrečné power play Švýcarů zachránila Samonova horní tyčka při teči Kurasheva. Poslední slovo měl v čase 59:58 opět Tolčinskij.

Švýcarsko - Rusko 1:4 (0:0, 0:1, 1:3)

Branky: 48:12 Hischier (Ambühl) - 35:01 Burdasov (E. Galimov), 50:26 P. Karnauchov (Tolčinskij, Barabanov), 52:38 Tolčinskij (Slepyšev, Provorov), 59:59 Tolčinskij (Barabanov). Rozhodčí: Bruggeman, Gouin – Constantineau, McCrank.

Švýcarsko Berra (Nyffeler) – Diaz (C), Geisser, Loeffel, Siegenthaler, Frick, Heldner, Alatalo – Hofmann, Simion, Corvi – Ambühl (A), Hischier (A), Kurashev – Meier, Vermin, Andrighetto – Scherwey, Herzog, Bertschy – Rod.

Rusko Samonov (Bočarov) – Zadorov, N. Nestěrov, Gavrikov (A), Provorov, Ožiganov, Rafikov, Dronov – Voronkov, Slepyšev (C), Šalunov – Tolčinskij, P. Karnauchov, Barabanov – Ivan Morozov, Burdasov (A), E. Galimov – Timkin, Švec-Rogovoj, Kameněv.