Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

Sýkora: Občas nejsem fér. Ale nepřející nejsem, kéž by Vrána rozhodl mistrovství

  11:56
Jsou to tři roky, co Marek Sýkora opustil televizní obrazovky. A nenudil se. Zjistil, že operované koleno drží. Podíval se na Madeiru, do Francie, Itálie nebo Austrálie. Jenže kvůli pandemii už přes rok tráví čas doma. Bydlí kousek za Plzní v­ obci Zruč-Senec, kde mu zrovna na zahradě dělníci dokončují bazén. „Aby nás s manželkou častěji navštěvovaly naše vnučky,“ vysvětlí Sýkora (72).

Bývalý hokejista, trenér a současný hokejový expert Marek Sýkora. | foto: Petr EretMAFRA

„Nebyl jsem z nápadu úplně nadšený, ale znáte to. Ženy to umí podat tak, aby člověk podlehl,“ usměje se chvilku poté, co k bazénu navozil dlažbu.

Ode pátku vymění kolečko a pracovní oděv za mikrofon a oblek. Bývalý hokejový trenér se při mistrovství světa vrací jako expert České televize, kde předtím zaujal upřímností a trefnou kritikou.

Mám tendence říkat pravdu nebo aspoň to, co si myslím. Nehraju na líbivou notu.

Nezměnil jste se?
Doufám, že ne. Mám tendence říkat pravdu nebo aspoň to, co si myslím. Nehraju na líbivou notu. Vím, že se někdy názory nemusí líbit. Zároveň si i sám někdy uvědomuju, že při hodnocení výkonu hráče nejsem úplně fér.

Proč?
Zachytím v zápase moment, který mi o něm něco řekne. Nedohrál soupeře, nechce se mu dozadu. Já to hned zobecním, což není nejšťastnější. Na druhou stranu věřím, že mám hokejové oči. Už táta trénoval Kladno, které v roce 1959 vyhrálo titul. Tehdy se tam zastřešoval zimák, hrálo se na Štvanici a já si dodneška vybavuju, jak jsem poslouchal přisprostlé fóry, kterým jsem jako kluk nerozuměl. Hokejové prostředí mě ale nadchlo a provázelo mě celým životem.

Televizní diváky budou nyní zase provázet vaše názory. Jak to?
Práce se mi líbila, lidi v televizi byli příjemní a Robert Záruba je neuvěřitelný workoholik. Po Dánsku 2018 jsem si ale řekl, že je mi přes sedmdesát a diváky už určitě nebaví pohled na starého chlapa. Před měsícem mi ale Robert zavolal, jestli bych nechtěl být v pražském studiu s Jirkou Hölzelem, Milanem Antošem a Martinem Procházkou, se kterým bych se střídal.

Bývalý hokejista, trenér a současný hokejový expert Marek Sýkora.

Neodolal jste?
Na 17 dní v kuse bych se necítil. Nezdá se to, ale není to jednoduchá práce. Musíte se na ni nachystat, často končí v noci. Teď ale budu pracovat obden, doma se vyspím, odpočinu si, bude to fajn. Robert mi pak i přiznal, že nečekal, jak snadno mě přemluví.

Přemýšlel jsem, zda vás k návratu nepřiměla i podivná doba.
To jste uhodl přesně! Loni jsme byli s manželkou u její dcery ve Francii. Domů jsem přiletěl 13. března, ale žena tam zůstala, aby pomohla dceři, protože její manžel zůstal trčet v ­Austrálii. Čtvrt roku jsem byl doma sám, naučil se o sebe starat, umím třeba výbornou brokolicovou polévku. Snažil jsem se telefonovat a chodit na procházky, ale sociální kontakt pořád scházel.

Koronaviru se nebojíte?
Byl jsem opatrný, disciplinovaný, nechytil jsem to. A teď už jsem očkovaný.

Vaše paní očkuje v plzeňské fakultní nemocnici, že?
A syn je zase doktor v Klatovech. Zdravotnictví bylo pod ohromným náporem, ale nejen lékaři používali věty, že je systém robustní. Manželce  zpočátku přicházely na očkování starší ročníky. Všímala si, že lidé byli pokorní a slušní. Teď začíná očkovat střední generaci a poznává, že lidi jsou netrpěliví, někdy arogantní. Ale jsou to jen dojmy.

Sýkora: Moc bych přál Bělorusům svobodu, ale Rusové jim ji asi nedovolí

Jak vlastně poslední dobou sledujete sport?
Snažím si udržovat všeobecný přehled. Bratr je bývalý vynikající volejbalista. Jsem rád, že máme zástupce v NBA. Moc rád sleduju tenis, ale zvraty v ženských zápasech mě dovedou rozhodit víc než cokoliv jiného. Házenkáři z Plzně zase hrají finále, zatímco z fotbalové Plzně se bohužel stává provinční ligový klub mezi pátým a sedmým místem.

Jaký máte přehled o hokeji?
Když to ještě šlo, Martin Straka (majitel hokejové Plzně a asistent u reprezentace) mi nechával lístky na extraligu. Podíval jsem se na dvě třetiny, jel domů a vyhnul se frontám.

Bývalý hokejový reprezentant a trenér Marek Sýkora

Nevypadl jste trochu z branže?
Nevěnuju se hokeji každý den, ale odebírám noviny, na internetu se podívám na švédský web Eliteprospects, kde si nastuduju historie hráčů. Robert Záruba den dopředu posílá mailem podklady, co by se mělo v předzápasovém studiu rozebírat. Klidně ale přiznám, že některé hráče nemám přesně zafixované.

Jednoho reprezentanta znáte důvěrně. Útočníka Vránu jste při MS 2019 v novinách tepal za laxnost, což spustilo obří povyk.
Na internetu jsem si přečetl odezvu a v řadě případů byla až hulvátská. Mrzelo mě to a zařekl jsem se, že už diskuse sledovat nebudu. Tehdy jsem si udělal o Vránovi obrázek právě z určitých herních situací. On je skvělý hráč do koncovky, ale úkoly do obrany nejsou nic pro něj. Přiznám se, že mě jedna věc vlastně trochu pohladila duši.

Nejsem nepřející. Kéž by Vrána rozhodl MS a byl nejlepším střelcem turnaje.

Co máte na mysli?
Když jsem stejná slova o Vránovi slyšel na závěr jeho angažmá ve Washingtonu. Trenér říkal, že od něj čekal víc v obranných činnostech. Ale pozor, nejsem nepřející! Kéž by teď Vrána rozhodl MS a byl nejlepším střelcem turnaje.

Věříte Čechům?
Vidím sebevědomí, optimismus, ale devět vítězství v přípravě je možná moc. Možná mám trochu zvláštní náhled, ale chyběla mi tam jedna těsná porážka. Prohra vám něco ukáže, jenže jak ji zařídit?

Hokejový trenér Marek Sýkora

Těžko.
Mužstvo hrálo výborně. Od kamarádů i mého okolí slýchám, že jedeme pro medaili. A nedivím se. Projev, bruslení, omlazení, vše fungovalo. Filipovi Pešánovi od začátku fandím. Je to trenér, který tomu rozumí. Dobře si k sobě vzal Martina Straku a Jardu Špačka, čímž se zaštítil, že jemu naopak starty v NHL chybí.

Pešánův výběr? Jméno ve světě nemá, potřebuje známé lidi, soudí Sýkora

Vypíchnete, na koho se těšíte?
Zaujal mě Michael Špaček a Filip Hronek, který je na naše poměry mimořádný hráč. Celá obrana je dobře poskládaná, nechybí v ní klasičtí defenzivní beci. Mile překvapil Šustr i bruslivý ďábel Šulák. A musím se zmínit i o brankáři Hrubcovi.

Povídejte.
Několikrát jsem ho slyšel mluvit. Dobře věc vystihne, je korektní, kluk na úrovni. Shodou okolností jsem viděl poslední finále CSKA – Omsk, které mě nadchlo.

Proč?
Omsk trénuje Bob Hartley, vyhrál Stanley Cup nebo švýcarskou ligu. Nikdy jsem neviděl hrát ruské mužstvo tak výborně do obrany. Bylo poznat, že nechtěli být vylučovaní, výborně pracovali s hokejkou. Trochu mi to chybí u českých obránců, kteří hlavně v rozích často sází na různá objetí. A co pustila obrana Omsku, chytil Hrubec. Nesouhlasím, když jsem četl, že vychytal titul. Uhrálo ho mužstvo plus on.

Kouč Pešán zmiňoval, že Hrubec dává týmu šanci zvítězit.
Výborné a přesné! Hrubcova forma je jeden z důvodů, proč věřím, že by tým mohl uspět.

Rigu jste poznal jako trenér KHL. Jací jsou Lotyši hostitelé?
Rusové na řadě stadionů nefandí. Čekají na gól, obejmou se, pogratulují si a čumí dál. V Rize se ale nádherně fandilo. Lotyši jsou hrdí srdcaři, hodně jim záleží, aby se vše povedlo. Riga je navíc krásné město, které ani hráči neuvidí. Pamatuju si, jak jsme tam s Minskem před sezonou jezdili na turnaje.

S MIKROFONEM. Svými postřehy Marek Sýkora obohacoval televizní diváky od roku...

Bělorusům IIHF spolupořadatelství odebrala. Jak je to zasáhlo?
Na nejvyšších místech je to zabolelo určitě. Naopak předpokládám, že demonstranty to potěšilo. Na rovinu jsem i sám rád, že jim turnaj vzali. Stačily záběry v televizi, bylo to vraždění neviňátek! Ozývá se, že sport má být apolitický, ale tohle se řešit muselo. Celkově na Bělorusy mám ale moc dobré vzpomínky.

Jaké?
S Dinamem jsme první sezonu postoupili do play off, kde jsme sehráli nádhernou sérii s Jaroslavlí. Na stadion chodilo patnáct tisíc lidí. Minsk má přes dva miliony obyvatel a myslel jsem si, že budu ve městě inkognito. Spletl jsem se. Lidi mě poznávali, byli velmi slušní, chtěli si povídat o hokeji.

Jak hokejová komunita vnímá prezidenta Lukašenka?
Jednou jsem měl tendence vyzvídat u lidí z okolí, mí různí pomocníci ale odpovídali: Dává nám peníze, od nás se nedozvíš špatné věci. O Lukašenkovi je známé, že má i vlastní hokejové mužstvo složené z bývalých hráčů, kterým i něco platí.

Takový Putin také válí na ledě.
Ten je i judista, potápěč a pilot tryskáče. Lukašenko byl jen hokejista. Tehdy to fungovalo tak, že zhruba dvakrát v týdnu sehrál jeho tým mezi sebou miniutkání. Před ním po celém městě svítila červená, jeho kolona aut projela na stadion, kde nechali Lukašenka dát nějaký gól. Po zápase se zase ulice zavřely a kolona přejela zpět do paláce. Ale to už je politika, do ní se nechci pouštět.

Ode dneška se zase pouštíte do rozborů. Berete to i jako známku, že se svět vrací do normálu?
Ano. Budu se na něco chystat, mentálně mě to povzbudí. Někdy zapomínám, což se mi i na můj věk zdá až moc. Víte, co je nejhorší? Když jste sám a máte roky, pořád se sledujete: co bolí, kde vám něco přeskočí. Skočí pulz a říkáte si: Hurá, arytmie! Teď budu v kolektivu, hlavu a organismus trošku nabudím.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2023

Hokejové MS 2023 se uskuteční od 12. do 28. května 2023 v lotyšské Rize a ve finském Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. Původně se mělo hrát v Petrohradu, Rusku však byl turnaj kvůli agresi na Ukrajině odebrán. Titul z MS 2022 bude obhajovat Finsko.

  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Čím ručil Král? Za kolik chytá jeho syn? Miliardář pálil do špiček hokeje

Neucházel se o hokejový trůn. Těsně před konferencí stáhl i kandidaturu na nového člena výkonného výboru. Petr Dědek se...

Skvělý Palát rozhodl páté finále, za Tampu se trefil i obránce Rutta

Hokejisté Colorada v pátek nedokázali proměnit výhodu domácího ledu a nevyužili první mečbol k zisku Stanley Cupu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poškodili sudí Tampu? Zápas neměl skončit, láme mi to srdce, žehral trenér

Než začal mluvit, chvíli to trvalo. Cloumaly s ním emoce, vypadal zdrceně. Jon Cooper, trenér hokejové Tampy, nesl...

Colorado uspělo v prodloužení a je krok od zisku Stanley Cupu

Gól navrátilce z marodky Nazema Kadriho ze 73. minuty rozhodl prodlužovaný čtvrtý duel finálové série play off hokejové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jágrovo proroctví se v NHL naplňuje, Ničuškin potvrzuje výjimečné nadání

Premium Nějaký čas se mohlo zdát, že Jaromír Jágr svými slovy Valerije Ničuškina spíš proklel. Mladičký ruský talent, který teď...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Výsledky MS v hokeji 2021: Titul patří Kanadě, Češi ztroskotali ve čtvrtfinále

Čeští hokejisté ani v roce 2021 nezískali medaili na mistrovství světa. Jejich čekání se tak po vypadnutí ve...

Čeští hokejisté budou hrát za rok na MS v Tampere s Finy, USA či Švédy

Čeští hokejisté budou hrát příští rok na mistrovství světa v základní skupině B v Tampere s domácím Finskem, Spojenými...

MS 2021: Titul patří Kanadě, Češi ztroskotali ve čtvrtfinále s Finskem

Čeští hokejisté ani v roce 2021 nezískali medaili na mistrovství světa. Jejich čekání se tak po vypadnutí ve...

Zlato odepsaných. O nezvyklém konci zvláštního šampionátu

Mistrovství světa ukázalo jedno. Nikdy nepodceňujte kanadské hokejisty. Nikdy. Za žádných okolností. V jakémkoli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Právě čtete