Finský hokejista Iiro Pakarinen sleduje puk v norské síty.

Finský hokejista Iiro Pakarinen sleduje puk v norské síty. | foto: Reuters

Hokejisté Finska porazili Norsko. Kazachstán poprvé prohrál, zvítězily USA

• 16
Hokejisté Finska v úterý zvítězili nad Norskem 5:2 a posunuli se na třetí místo skupiny B. Čtvrté jsou Spojené státy, které porazily Kazachstán 3:0. Ten na mistrovství světa prohrál poprvé, má čtyři body za dvě výhry po nájezdech.

Finové si připsali druhou výhru na turnaji, úřadující mistři světa si rozhodující dvougólový náskok vypracovali ve druhé třetině.

Norům vyšel ideálně vstup do utkání, již po minutě a půl využili chyby finského brankáře Olkinuory v rozehrávce a Mathis Olimb otevřel skóre.

První třetina byla střelecky chudá, oba týmy vyslaly v součtu na branku jen devět pokusů. Finům jedna z pěti střel stačila k vyrovnání, o které se postaral v 15. minutě tečující Pakarinen.

Ve druhé části Finové zlepšili pohyb, zvýšili střeleckou aktivitu a vypracovali si dvoubrankový náskok. Nejprve se po krásném pasu Ruotsalainena trefil po přečíslení Lundell a poté oslavil svůj debut na šampionátu brankou obránce Nousiainen.

Na začátku třetí části se sice Lindströmovi po přečíslení podařilo snížit, žádné drama se ale nekonalo. Finové využili jedinou přesilovou hru v zápase a ve 48. minutě získali dvoubrankový náskok zpět. Poslední slovo měl po rychlém protiútoku Björninen.

Finsko - Norsko 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)

Branky: 14:24 Pakarinen (Ohtamaa, Kaski), 21:40 Lundell (Ruotsalainen), 25:55 Nousiainen (Sallinen), 47:17 Innala (Kontiola, Sund), 53:25 Björninen (Mäenalanen, Koivisto) - 01:30 M. Olimb (Haga), 41:13 Lindström (Trettenes, Olden). Rozhodčí: Bruggeman (USA), Fraňo (CZE) – McCrank (CAN), Oliver (USA).

Finsko Olkinuora (Säteri) – Sund, Koivisto, Pokka, Määttä (A), Kaski, Ohtamaa, Nousiainen (C), Seppälä – Anttila, Björninen, Mäenalanen – Lundell, Ojamäki, Ruotsalainen (A) – Innala, Kontiola, Pakarinen – Ruohomaa, Puustinen, Sallinen.

Norsko Arntzen (Haukeland) – Holos (C), Lilleberg, Lesund, Espeland, Krogdahl, Kaasastul, Bjorgvik Holm – Pettersen, K. A. Olimb, Rosseli Olsen – Trettenes (A), Olden, Lindström – M. Olimb (A), Haga, Valkvae Olsen – Kristiansen, Henriksen, Röymark – Salsten.

Přejít na on-line reportáž

Kazachstán poprvé prohrál

Američané si připsali druhou výhru ze tří utkání, Kazachstán vyšel poprvé naprázdno po lépe zvládnutých nájezdech proti domácímu Lotyšsku i obhájcům zlata z Bratislavy Finům. Čisté konto udržel brankář Cal Petersen.

Američané si góly rozložili rovnoměrně do každé z třetin. Hned v úvodu začali náporem a jejich aktivita se promítla i do poměru střel za první dějství, který byl 25:8 (celkem 52:18). Na konci sedmé minuty uklidnil favorita vedoucím gólem Clendening.

„Myslím, že jsme hráli docela dobře. Rychle jsme si dávali puk a řešili jsme věci jednoduše. Pro pár hráčů byly úvodní zápasy turnaje první v tomto roce a všechno si potřebovalo trochu sednout, ale myslím, že celkově vzato jsme zápas od zápasu lepší,“ uvedl Adam Clendening.

Američan Jack Drury slaví gól do sítě Kazachstánu.
Američan Jack Drury hraje puk, otravuje ho Kazach Darren Dietz.
Američan Jack Drury překonává kazašského brankáře Nikitu Bojarkina.
Trenér Spojených států Jack Capuano sleduje hru svých svěřenců na mistrovství...

Hodně důležitý byl nástup do druhé části. Po 93 sekundách zvýšil Moore. Zámořský celek zvládl na výbornou rovněž nástup do třetí třetiny, kdy Drury přizvedl Donatovo nahození a Bojarkin potřetí kapituloval.

V tu chvíli bylo o vítězi rozhodnuto. Tím spíš, když o chvilku později nebyl uznán Petuchovův gól pro úmyslné hraní nohou.

„Hrát proti týmu takových kvalit je moc dobrá zkušenost pro všechny naše hráče,“ prohlásil kouč poražených Jurij Michajlis. „Ano, Američané byli dnes silnější než my, ale myslím, že i my jsme tam měli své momenty a zasloužili jsme si alespoň ten jeden vstřelený gól.“

USA - Kazachstán 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky: 06:57 Clendening (Robertson, T. Moore), 21:33 T. Moore (Z. Jones), 41:58 Drury (Donato, Tennyson). Rozhodčí: Jeřábek, Šír – Hynek (všichni CZE), Synek (SVK).

USA Petersen (Oettinger) – Roy (A), Wolanin, Tennyson, Z. Jones, Clendening, Hellickson, Ch. Wideman – Rooney, Chmelevski, Robinson – Beniers, Donato, Drury – T. Moore, Robertson, Garland – Blackwell (A), Labanc, Abdelkader (C) – B. Boyle.

Kazachstán Bojarkin (Šutov) – Dietz (A), Makljukov, Blacker, Orechov, Šalapov, Stěpaněnko, Samat Danijar – Paňukov, R. Starčenko (C), Ševčenko – Michajlis, Valk, Savickij – Šin, Šestakov, Rymarev – Petuchov, Akolzin, Sagadějev – Asetov (A).