Trenér Ruska Valerij Bragin dává pokyny Alexandru Barabanovi během zápasu proti...

Trenér Ruska Valerij Bragin dává pokyny Alexandru Barabanovi během zápasu proti Švýcarsku. | foto: AP

Ruské nářky: Proč je prodloužení i první místo prokleté? Vyhrajeme vůbec?

• 19
Jeden z nejlepších brankářů světa Sergej Bobrovskij se nechal přemluvit, aby na poslední chvíli přispěchal Rusům na pomoc v boji o hokejové zlato. Rižská mise gólmana se smlouvou v NHL na 10 milionů dolarů trvala jediný zápas.

Kanaďané obra v brance sborné poslali na dovolenou po nádherné akci v prodloužení, která jim přihrála vítězství 2:1 a postup do semifinále. Byl to šok pro Rusy i veřejnost, která očekávala jen málo od zámořského mužstva, které bylo po otřesném začátku šampionátu jen kousek od celonárodní blamáže.

Bek Stecher obalamutil Rusy v prodloužení dvěma nádhernými kličkami a ještě naservíroval puk do pozice, kdy byla brána zcela volná a ani Bobrovskij, patřící do nejlepší trojice brankářů na světě, nemohl na kotouč dosáhnout.

„Jediný gól... Dali jsme jen jediný gól,“ hlesl po čtvrtfinále kapitán Ruska Anton Slepyšev na tiskové konferenci.

„Hlavně, že jsme před zápasem mluvili o aktivní, rychlé a agresivní hře. Chvílemi to fungovalo, ale důležité bylo, že soupeř hrál hodně defenzivně a skoro bez chyb,“ lamentoval kouč Valerij Bragin.

Rusko - Kanada 1:2. Sborná končí, rozhodnutí přišlo v prodloužení

„Měli jsme hrát ofenzivněji a jít víc do branky. Měli jsme v Rize velké plány, přemýšleli jsme jen nad vítězstvím, měli jsme dobrý tým a teď jsme zjistili, že to nestačí. Je to zklamání,“ dodal Slepyšev.

Zklamání to bylo pro celý národ.

Už zase.

V ten moment se jen ukázalo, že Rusové dlouhodobě nezvládají vypjatá nastavení vyřazovacích zápasů, ať už je sestava nabitá hráči jakkoliv. Hráli ho od zavedení play off v roce 1992 celkem jedenáctkrát, desetkrát odcházeli s hlavou dole.

Jediné prodloužení zvládli v roce 2008 v Québecu, kdy Ilja Kovalčuk ve finále opařil kanadské publikum a zařídil pro vlast zlaté medaile na úkor domácího národního týmu. Ale také to byl jediný úspěch v prodloužení proti Kanadě od sezony 1996. Zbylé tři dosavadní střety se zámořskou velmocí Rusové prohráli.

Rusko sice sbírá medaile, ale na osmadvacáté zlato do sbírky čeká od roku 2014 a tamní média už se ptají, jestli sborná nezapomněla vyhrávat.

„Sedm let sborná ani mládež nezískala zlaté medaile. Olympijské hry ve Vancouveru nebo finále mistrovství světa 2015 úplně zmrazily náš hokej. Byl to jasný důkaz, že nejsme jedničkou na světě,“ píše reportér Sport-Express Pavel Klimovickij. „Hráči i trenéři mají možnost se změnit. Ne proto, že je tu světová konkurence. Ale proto, abychom se inspirovali a nepohřbili náš hokej.“

Naštvaný brankář Sergej Bobrovskij po porážce ve čtvrtfinále MS od Kanady.
Ruští hokejisté jsou zklamaní z porážky ve čtvrtfinále MS proti Kanadě. Zcela...

Server Sport-Express si mimo jiné udělal malé statistické okénko do historie a nastavil Rusům také jasný obrázek o tom, jak to dopadá, když jejich mužstvo vyhrává skupinové fáze. Poměrně překvapivě zazlívá hokejistům, že kdykoliv pro sebe získali první místo, jen devětkrát ze třinácti případů prošli do semifinále.

Co by za to dal současný český tým, který už devět let čeká na medaili, obvykle poslední roky končívá ve čtvrtfinále a po čtvrtku ví, že se jeho strádání ještě minimálně o rok protáhne na celou dekádu.

To Kanaďané dali Rusům zase na frak. Navíc v béčkové sestavě! Velká východní země to momentálně nese velmi špatně. Navíc už je od roku 2017 neporazila. „Nemohli jsme prostě prolomit jejich obranu a pak jsme v prodloužení dovolili takový gól. Ale znáte to. Kanada je Kanada, nikdy nepřiveze špatný tým,“ uzavřel Bragin.