Finští hokejisté se radují z vítězného gólu v prodloužení, kterým přetlačili...

Finští hokejisté se radují z vítězného gólu v prodloužení, kterým přetlačili domácí Lotyšsko. | foto: AP

Finové zlomili Lotyše a vedou skupinu. Kanada udržela šanci na play off

• 17
Finští hokejisté rázně kráčí za obhajobou světového titulu. V nedělním večerním duelu po bitvě přehráli domácí Lotyšsko 3:2 po prodloužení a dál ve skupinu B s patnácti body. Šanci na postup si drží také Kanada, která po špatném začátku šampionátu vyhrála potřetí v řadě, tentokrát přehrála Italy 7:1.

Finsko - Lotyšsko 3:2P

Finové si počínají stejně jako před dvěma lety. Výběr kouče Jalonena tvořený převážně hráči z Evropy je nenápadný a sbírá jedno vítězství za druhým. V normální hrací době na šampionátu ještě neprohrál a stejně pokračovali i dnes. Navíc mají po neděli jistotu čtvrtfinálových bojů.

Jejich vítězství se však nerodilo jednoduše.

Po třech minutách sice Anttila vyzkoušel pozornost gólmana Kalninše, jenž kotouč vyrazil přímo na Mäenalainena a od jeho holení zapadl do branky. Avšak Lotyši vyrovnali urputnou bitvu proti šampionům až minutu a půl před odchodem do šaten. Dzerikals využil clony před brankářem Säterim, poslal puk po ledě, který dojel až do branky.

Lotyši - bojující o šanci na play off - od druhé třetiny zlepšili pohyb a místy si vytvářeli drtivý tlak, který mohl zužitkovat Džerinš. Jeho ránu bekhendem vytěsnil Säteri. Finové se dokázali vymanit z náporu domácích, Turunen v polovině zápasu málem překonal Kalninše, ale puk se jen zatřepetal na brankové čáře. Potom byl blízko gólu i Ruohomaa.

Mistři světa si vzali vedení zpět až ve 36. minutě, kdy Pokkovo nahození umístil k tyči Pakarinen.

Další velké šance nabídla až třetí část, Mäenelainen však v přečíslení nedokázal ošálit lotyšského brankáře. Hráči hostitelské země však zápas ještě zdramatizovali a zase u toho byl lotyšský hrdina Dzierikals, jenž v 54. minutě tečoval nahození Darzinše.

Finové se pokusili strhnout utkání na svou stranu tři minuty před koncem, když vystihli rozehrávku domácích, Mäenelainen však poslal střelu jen do Kalninšovy náruče. V poslední minutě mohl na druhé straně udeřit Abols pálící z první, Säteri do jeho střely nastavil betony. Lotyši dostali utkání překvapivě do prodloužení, tam však dostali těžkou ránu v úplné závěru. Talentovaný finský útočník Lundell dostal perfektní pas před branku, objel Kalninše a čtyři vteřiny před koncem nastavení rozhodl.

Finsko - Lotyšsko 3:2P (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)

Branky: 03:06 Mäenalanen (Anttila, Tiivola), 35:39 Pakarinen (Pokka, Innala), 64:56 Lundell (Määttä) - 18:39 Dzierkals, 53:45 Dzierkals (Darzinš, Sotnieks). Rozhodčí: Bruggeman (USA), Fraňo (CZE) – McCrank (CAN), Oliver (USA).

Finsko Säteri (Olkinuora) – Sund, Seppälä, Määttä, Kaski, Pokka, Ohtamaa (A), Nousiainen, Lindbohm – Anttila (C), Tiivola, Mäenalanen – Lundell, Ojamäki, Ruotsalainen – Innala, Kontiola (A), Pakarinen – Ruohomaa, J. Karjalainen, Turunen.

Lotyšsko Kalninš (Punnenovs) – Balinskis, Rubins, Sotnieks, Cibulskis, Freibergs, Zile, Skvorcovs, Jaks – Krastenbergs, Abols, Keninš (C) – Darzinš, Dzierkals, Indrašis (A) – Karsums, M. Redlihs (A), Džerinš – Marenis, Rihards Bukarts, Roberts Bukarts.

Přejít na on-line reportáž

Itálie - Kanada 1:7

Kanaďané se tradičně s každým odehraným zápasem na mistrovství světa zlepšují, ale tentokrát nahánějí body potřebné k postupu do play off. Italové se po předchozím debaklu snažili favorita potrápit, jenže znovu až příliš chybovali v obraně.

Už po dvou a půl minutách je potrestal z hezké akce mladík Perfetti, ten doklepl do brány předchozí střelu Schneidera. Za dalších šest minut projel Mangiapane až před Fazia a překonal jej střelou po ledě na pravou nohu. Třetí zápis přidal obránce Stecher, jemuž dala italská obrana spoustu prostoru pro zakončení na kruzích v čase 11:33. O půl minuty později přidal uklidňující čtvrtý gól Kanady Henrique, jenž z levého kruhu bekhendem trefil nepatrnou skulinu v levém horním rohu.

Ve druhé třetině začali Kanaďané šperkovat své akce, Comtois po jedné z nich trefil tyč. V oslabení pak mohl z přečíslení zakončovat Anderson-Dolan, kotouč nabídl ještě Hagelovi, ten však promáchl. Probudila je až branka soupeře z půlky zápasu, kdy Miceli najel až před brankáře Hilla, který ještě zasáhl, na dorážku už nestačil.

Cole Perfetti slaví kanadský gól v zápase proti Itálii na mistrovství světa.

Ve 35. minutě už zase slavil zámořský tým. Brownův pas z bekhendu usměrnil ještě za letu do branky svým dalším zásahem Mangiapane, na 6:1 zvyšoval v závěru druhé části střelou z nápřahu Comtois.

Kanaďané v závěru zápasu ukazovali své posílené sebevědomí i techniké dovednosti, jejich přehrávané kombinace však k dalším trefám nevedly. Prosadil se až Pirri v 56. minutě, když si počkal na přihrávku zpoza branky a zamířil mezi betony.

Kanaďané stále mohou živit šanci na vyřazovací boje. Díky nedělnímu vítězství poskočili na devět bodů a jsou na dostřel čtvrtému místu a sehrají ještě jedno utkání v základní skupině. O postup však budou bojovat s posledními mistry světa z Finska.

Itálie - Kanada 1:7 (0:4, 1:2, 0:1)

Branky: 30:31 Miceli (Pitschieler) - 02:33 Perfetti (Schneider, Foudy), 08:04 Mangiapane (Co. Brown, Henrique), 11:33 Stecher (Anderson-Dolan), 11:56 Henrique (Mangiapane), 34:48 Mangiapane (Co. Brown, Ferraro), 37:28 Comtois (Mangiapane, Co. Brown), 55:54 Pirri (Co. Brown, Henrique). Rozhodčí: Ansons (LAT), Vikman (FIN) – Hynek, Ondráček (oba CZE).

Itálie Fazio (12. Fadani) – Pietroniro, Trivellato, Glira, Spornberger, Miglioranzi, Casetti, Marchetti, Gios – Miceli, Petan (A), Frank (C) – Hochkofler, Giliati, Andergassen – Gander, Bardaro, Frigo (A) – Pitschieler, Deluca, Magnabosco.

Kanada Hill (DiPietro) – S. Walker, Ferraro, Power, Stecher (A), Bernard-Docker, Beaudin, Schneider – Henrique (C), Co. Brown (A), Mangiapane – Vilardi, N. Paul, Comtois – Danforth, Hagel, Bunting – Foudy, Anderson-Dolan, Perfetti – Pirri.