Čeští hokejisté po prohraném utkání.

Čeští hokejisté po prohraném utkání. | foto: Reuters

Finsko - Česko 1:0, slabý výkon, čekání na medaili potrvá nejméně 10 let

• 2015
Rekordní čekání na medaili z mistrovství světa se protáhne minimálně na deset let. Čeští hokejisté ve čtvrtečním čtvrtfinále s Finskem selhali a prohráli 0:1. Líný a nesebevědomý výkon reprezentace kontrastoval s finskou rychlostí a zodpovědnou obranou. Filip Pešán opět hledal ideální sestavu, míchal s ní i v průběhu, ale marně.

Podobně jako v letech 2007 a 2017 (shodně proti Rusku) vyšel český tým ve čtvrtfinále střelecky naprázdno.

Finsko - Česko 1:0

Zápas jsme sledovali online.

Trenéři se proti Finsku rozhodli posadit nejlepšího českého nahrávače Michaela Špačka, v prvním útoku naopak znovu spojili trio Vrána - Kovář - Kubalík, ač si po úvodním zápase s Ruskem vyslechlo, že dostatečně nepracovalo. Padala slova o nutnosti obléct monterky.

Do druhé řady se posunul Jakub Flek k Filipu Zadinovi a Robinu Hanzlovi, ve čtvrtém útoku si vydobyli místo obvyklí náhradníci Lukáš Radil a Tomáš Zohorna.

Jenže Pešánovy pokračující experimenty nefungovaly.

Nezdálo se, že by hráče odpočinek proti Slovensku nakopl k energickému hokeji, Finové byli rychlejší, šikovnější v osobních soubojích, kompaktnější i hladovější.

Přesto všechno se k velké šanci dostali první Češi. V 18. minutě vybruslil Jan Kovář z rohu a našel Lukáše Kloka ve výborné pozici před brankou. Jenže obránce si v následných sekundách vybral smůlu hned dvakrát.

Nejenže v obrovské příležitosti ani netrefil bránu, o chvíli později lacině podrazil rychlejšího soka a zamířil na trestnou lavici.

Češi kvůli tomu málem dostali gól. Po finském tlaku skákal puk na Hrubcově výstroji, a ten ho jen tak tak udržel před brankovou čárou. Finové už zvedali ruce, jejich radost muselo tlumit přezkoumání u videa.

Ani druhá třetina neprobíhala růžově, Hrubce zachránila už po dvou minutách pravá tyč po dělovce Ohtamy.

Ve 33. minutě už soupeř šel do vedení, nedůslední Češi nechali Finům příliš mnoho prostoru před brankou, první Pakarinenova střela se ještě neujala, zato následná dorážka Innaly ano.

Fin Niko Ojamaki číhá na dorážku poté, co vypadl puk brankáři Šimonu Hrubcovi

Druhý gól mohli Fini přidat o pět minut později, kdy jeli po obrovské Šustrově chybě ve třech proti osamocenému Vránovi. Příležitost však nevyužili.

Zhruba v těchto chvílích začal Pešán opět kouzlit se jmény. Roztrhl Vránu od Kubalíka s Kovářem, ze třetí řady přesunul výš Zadinu a doufal.

Ve třetí třetině Češi aktivitu zvýšili, ale Fini hráli téměř profesorský hokej a dovolili soupeři jen málo šancí. A když se v nich Sklenička či Zadina objevili, spálili se na výtečném brankáři Olkinuorovi.

Kdo v závěru základní hrací doby při odvolání brankáře očekával mohutný tlak, musel být zklamán.

Ani speciální formace s Hronkem, Stránským, Hanzlem, Kovářem, Vránou a Kubalíkem či Zadinou se neprosadila. Kubalíkovým dělovkám i Zadinově mířeném pokusu se soupeř ubránil a bez problému vyhazoval puky do bezpečí.

Finové postoupili po těsném výsledku 1:0.

V semifinále se utkají Spojené státy s Kanadou od 13:15 a Finsko s Německem od 17:15.