Tristan Scherwey ze Švýcarska využil svůj samostatný únik, ač byl faulovaný...

Tristan Scherwey ze Švýcarska využil svůj samostatný únik, ač byl faulovaný obráncem Šulákem a národní tým prohrával 1:3 | foto: AP

Česko - Švýcarsko 2:5. Bídný start šampionátu, rozhodly přesilovky

• 2085
Čeští hokejisté nezvládli ani své druhé utkání na mistrovství světa v Lotyšsku. Po prohře s Ruskem nestačili na Švýcarsko, jemuž podlehli 2:5. Pešánův výběr se nechával zbytečně vylučovat a soupeř nedovolené zákroky čtyřikrát potrestal. Národní tým prožívá nejhorší start do šampionátu za posledních 30 let.

Česko - Švýcarsko 2:5

MS v Rize, skupina A

Českému mužstvu se nepodařil vstup do turnaje. V pátek prohrál 3:4 s Ruskem nešťastnou brankou 19 vteřin před koncem, v sobotu nestačil na Švýcary, kterým se nedokázal vyrovnat v soubojích i kombinaci. Soupeř měl dobrý pohyb a donutil hráče k faulům, které čtyřikrát přetavil v přesilovkové góly.

Oznámkujete hokejisty za výkon se Švýcarskem

Ještě v první třetině hrál Pešánův výběr se Švýcary vyrovnanou partii. V její první polovině zahrozili Vrána či Hronek. Na druhé straně zkoušel ohrozit Hrubce obtočením kolem branky útočník Meier. Potom se český tým znovu zvedl, v 15. minutě byl blízko gólu po dravém průniku Šulák.

Jen o půl minuty později už národní tým slavil první gól. Kovář našel v přesilovce perfektně Chytila, který z první prostřelil Genoniho. Česká radost netrvala ani tři minuty, když tým nabídl přesilovku soupeři po faulu Lence, Ambühl v ní připravil puk Hofmannovi, jehož tvrdá rána prošla až za Hrubce.

Českému mužstvu se potom vůbec nepovedla druhá třetina. Švýcaři přidali na tempu, byli živější a dobře kombinovali. Lenc se navíc znovu nechal vyloučit. Flek sice na konci 24. minuty ujel, nezakončil však dobře a z následné protiakce Meier pohotovou ranou zvyšoval - 1:2. Obrana měla štěstí i při velké šanci Hofmanna o dvě minuty později.

Útočník Jan Kovář (uprostřed) před brankou Leonarda Genoniho. Vpravo obránce Ramon Undersander

V polovině zápasu znovu propadla defenziva, jen výborný Hrubcův zákrok lapačkou uchránil tým od dalšího gólu. Národní tým byl sice ve střelbě o něco pilnější, ale rány postrádaly lepší umístění. Lekce z produktivity přišla v závěru třetiny z hole Scherweye, jenž unikl a zakončil do horního rohu branky navzdory faulu Šuláka.

Kouč Filip Pešán na třetí třetinu stáhl hru na tři pětky a do branky poslal debutanta Romana Willa. Ani nezbytné přesuny v sestavě však nepřinesly účinek. Švýcaři dál kontrolovali zápas, zato Češi kupili fauly. Chytilův prohřešek proměnil v 51. minutě ve třetí proměněnou přesilovku a svůj druhý vstřelený gól Timo Meier.

Musíme si říct pravdu do očí a zabrat, uznal kapitán Kovář

Když se hokejisté nedokázali propracovat ke gólu kombinačně, zkusili to jednodušeji. Chytil dostal v 55. minutě puk na modrou čáru, odkud vypálil, Smejkal jej dobře tečoval a poslal jej za Genoniho.

Šanci na obrat vzal další faul. Během závěrečného risku bez brankáře Kovář stáhl protihráče a následnou přesilovku počtvrté zužitkoval Hofmann.

Český tým je po dvou zápasech na turnaji bez bodu. To je nejhorší začátek mistrovství světa za posledních třicet let. Dojem z dosavadních výkonů se pokusí napravit v pondělním duelu proti Bělorusku.