Jan Ščotka si zahrál přípravný zápas za Česko proti Rakousku.

Jan Ščotka si zahrál přípravný zápas za Česko proti Rakousku. | foto: ČTK

Česko - Rakousko 7:2, hokejisté otáčeli, nakonec zvítězili pohodlně

• 57
Čeští hokejisté porazili v utkání Euro Hockey Challenge Rakousko i v domácí odvetě. V Jindřichově Hradci dvakrát ztráceli, nakonec ale zvítězili 7:2 a navázali na čtvrteční výhru 5:0 ve Vídni. Vítězný gól týmu se sedmi debutanty v sestavě dnes vstřelil ve 48. minutě v přesilovce útočník Filip Suchý.

Česko - Rakousko 7:2

„Jsem určitě rád, že mi to tam spadlo a pomohl jsem k výhře. Po první třetině jsme slyšeli od trenérů, abychom hráli náš hokej, že jsme byli trošku nervózní. Abychom věřili našemu systému a šli štěstíčku naproti,“ hodnotil utkání Suchý.

První start v dresu reprezentačního A-týmu si připsali brankáři Dominik Frodl a Milan Klouček, obránci Vojtěch Budík s Liborem Zábranským i útočníci Jiří Černoch, Jan Hladonik a Karel Plášek.

Plášek dokonce premiéru ozdobil gólem, když odpověděl na první ze dvou branek Benjamina Baumgartnera. Pěknou Zacharovu nahrávku zavěsil nekompromisně pod horní tyčku. Podruhé vyrovnával rovněž prvním reprezentačním gólem Jan Dufek.

Český útočník Matěj Blümel pálí na rakouského brankáře Alexandera Schmidta.

„Očekával jsem, že začátek utkání bude nervózní a složitý, což se potvrdilo. Kluci měli problémy technického rázu a pro některé z nich to byly první zápasy,“ řekl hlavní trenér Filip Pešán.

Třetí třetina patřila jednoznačně českému výběru. Svou převahu promítl do posledních 13 minut hned pěti góly.

„Postupem času jsme nabývali na síle a myslím, že jsme od půlky zápasu byli lepší tým. Jsem rád, že jsme zápas zvládli, protože jsme samozřejmě chtěli vyhrát. Podílely se na tom výrazně přesilovkové formace, což je pozitivní věc, ale nijak bych to nepřeceňoval. Jsem rád, že jsme utkání zvládli jakoukoliv cestou,“ ulevil si Pešán.

Dvě asistence zaznamenal obránce Radim Šalda. Suchý v závěru nahrál v oslabení na branku Petru Kodýtkovi, který také slavil první vstřelený gól v národním mužstvu. Během 48 sekund se v divokém závěru prosadili ještě Flek, Stránský a Horký.

„Určitě to nebyl jednoduchý zápas, v závěru nám to tam napadalo a byla to taková odměna za celý ten průběh. Jsme za to rádi. Hned první střídání jsem udělal zbytečný faul, první gól byl trošku můj,“ zpytoval lehce svědomí Kodýtek.

Jakub Pour oslavuje gól spolu s Jakubem Flekem (vpravo).

Po utkání kouč Filip Pešán kádr zredukoval. Vypadli brankář Frodl, beci Zábranský a Budík a útočníci Plášek, Horký, Hladonik, Dufek a Zachar.

V pondělí na srazu v Plzni, kdy začne národnímu týmu další část přípravy na šampionát, se zapojí pětice hokejistů z kádrů poražených semifinalistů extraligy: brankář Jan Růžička a útočníci Pavel Kousal s Ondřejem Najmanem z Mladé Boleslavi a obránce David Němeček s útočníkem Davidem Tomáškem ze Sparty.

V průběhu týdne, pravděpodobně ve středu, pak doplní kádr obránce Libor Šulák z finského Kärpätu Oulu. „Tím, že se připojí později, nepojede s týmem na dvě nadcházející utkání v Německu,“ uvedl tiskový mluvčí Zdeněk Zikmund.

V Norimberku nastoupí Češi k dalším dvěma zápasům Euro Hockey Challenge ve čtvrtek 29. dubna a v sobotu 1. května.

Česko - Rakousko 7:2 (1:1, 1:1, 5:0)

Branky: 19:05 Plášek (Zachar, Šalda), 35:34 Dufek (Horký, Šalda), 47:06 Suchý (Blümel, Ščotka), 55:31 Kodýtek (Suchý), 58:21 Flek (Pour, Kodýtek), 59:04 Stránský (Dufek), 59:09 Horký - 01:39 Baumgartner (Harnisch, Zündel), 30:46 Baumgartner (Harnisch, Schneider). Rozhodčí: Pešina, Pražák – Jindra, Zíka.

Česko Frodl (30. Klouček) – Mašín, Ščotka, Gazda, Budík, Zábranský, Šalda, Galvas (A) – Flek (C), Kodýtek, Pour – Blümel, Suchý, Horký – Dufek, Černoch, Beránek (A) – Zachar, Hladonik, Plášek – Stránský.

Rakousko Schmidt (Wraneschitz) – Maier, Brunner, Zündl, Hackl, Jakubitzka, Kirchschläger, Schnetzer, Kragl – Ulmer, Rauchenwald, Spannring – Schneider, Baumgartner, Harnisch – Huber, Nissner, Richter – Schwinger, Kainz